صراط   |  اجتماعی  |  

موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است/ روند صعودی بیماری کرونا در 5 استان کشور

رئیسی گفت :ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.

صراط:

علیرضا رئیسی سخنگو ستاد کرونا مقابله با کرونا و شاهین محمدصادقی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور امشب 15 آذرماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی مصوبات ستاد ملی کرونا پرداختند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران رئیسی با اشاره به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم گفت: در یک ماه گذشته میزان رعایت شیوه نامه‌ها به بالای 85 درصد رسیده است و نویدبخش این است که ما در کنترل اپیدمی می‌توانیم موفق باشیم.

او اظهار کرد: بر همین اساس از 160 شهر قرمز کرونا امروز 64 شهر در این وضعیت باقی مانده و278 شهر به وضعیت نارنجی و 106 شهر به وضعیت زرد تبدیل شدند.

رئیسی عنوان کرد: در امریکا اوج شدید کرونا و مرگ و میر در حال افزایش است و از 2800 مرگ عبور کردند، خیز دوم نسبت به خیز اول در انگلیس شدیدتر است و 500 تا 600 مرگ را تجربه می‌کنند و در آلمان خیز دوم بیماری خیلی شدیدتر است و مرگ بیش از 420 نفر بوده و جمعیت مشابهی با ایران دارند.

او ادامه داد:پیش بینی می‌شد ما در نیمه آذرماه مرگ و میر بیش از یک هزار مورد داشته باشیم، اما خوشبختانه با همت مردم پیش بینی درباره ایران محقق نشد، اما پیش بینی‌های برای سایر کشور‌ها محقق شد.ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می‌دهد رعایت پروتکل‌ها چقدر موثر است.

رئیسی اظهارکرد: اعمال محدودیت‌ها در ایران، 5 و 14 آبان و یک آذر ماه بود و این اعمال محدودیت‌ها خیز بلند بیماری را شکاند و روند نزولی است.در استان‌های اردبیل، قزوین، گلستان و گیلان و مازندران روند بیماری صعودی بوده و این روند صعودی در استان‌های شمالی مربوط به سفر‌های 4 هفته پیش مردم به این استان هاست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از 64 شهر قرمز فعلی، 11 شهر روند نزولی کندی دارند و 7 شهر وضعیت صعودی دارند که بی تردید این شهر‌ها نیاز به افزایش مراقبت دارند، عمده استان‌هایی که الان روند نزولی متفاوتی نسب به سایر نقاط کشور دارند و شاید روند ثابت و گا‌ها صعودی دارند، استان‌های شمالی هستند؛ استان گلستان، گیلان و مازندران از استان‌هایی هستند که روندشان صعودی شده است.

او ادامه داد: در استان قزوین هم گرچه روند بیماری کند شده، ولی هنوز روند نزولی به شکل قوی آغاز نشده است و نیاز است مراقبت‌ها بیشتر باشد، در استان اردبیل هم وضعیتی داریم که نیاز است محدودیت‌ها در آنجا افزایش پیدا کند تا شاهد کاهش موارد بستری باشیم.

رئیسی با اشاره به اینکه تغییر وضعیت‌ها و تغییر سطح هشدار کاملا متغیر و ناپایدار است و وابسته به میزان رعایت دستورالعمل‌ها است خاطرنشان کرد: اگر وضعیت رعایت شیوه نامه‌ها به سمت کاهش و غفلت برود، متاسفانه سریعا بیماری بر می‌گردد و شهر‌ها قرمز می‌شوند و مجبوریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم.

او گفت: اگر نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشود، مجبوریم محدودیت‌ها را بیشتر کنیم، به همین دلیل درخواست ما از مردم این است که موضوع را جدی بگیرند لذا تغییر وضعیت شهر‌ها از قرمز به نارنجی به معنای از بین رفتن بیماری یا ضعیف شدن ویروس نیست، تنها معنی آن رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی‌های خانوادگی است گفت: این موضوع می‌تواند تا 51 درصد عامل انتشار بیماری باشد، لذا منع تردد‌های شبانه هم بیشتر روی همین موضوع تاکید می‌کند که بحث دورهمی‌های خانوادگی کم شود.

رئیسی تصریح کرد: سازمان‌های جهانی در مورد روند بیماری، مرگ و میر و بستری کرونایی پیش بینی‌هایی داشتند که این پیش بینی‌ها درست از آب در نیامد. آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند با ادامه روند یک ماه قبل کشور، روند مرگ و میر به بالای هزار مرگ در سطح کشور برسد و خوشبختانه با رعایت شیوه نامه‌ها این روند کند شد و مرگ و میر به زیر 400 رسید و این موضوع نشان داد مداخلات به موقع و موثر با همکاری مردم و دستگاه ها، تاثیرات خوبی خواهد داشت.

او با اشاره به وضعیت استان تهران ادامه داد: وضعیت تهران به سطح نارنجی رسیده اما، وضعیت کاملا شکننده است، با توجه به شکننده بودن وضعیت، در صورت عدم رعایت شیوه نامه‌ها ممکن است به وضعیت قرمز بازگردیم و مجبور شویم هفته آینده محدودیت‌ها را تشدید کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به نتیجه تلاش‌ها و همکاری‌های همه سازمان‌ها و به ویژه مردم افزود: مردم در این چند هفته فوق‌العاده خوب عمل کردند و توصیه‌ها را بسیار جدی گرفتند، یکی از ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که مصوبه ستاد ملی با سایر مصوبات دارد، این است که مصوبه اخیر در خصوص ایجاد محدودیت هوشمند بود، ما هر دوشنبه اطلاعات را به روز می‌کنیم اگر وضعیت تغییر کرده باشد، محدودیت‌ها را بر می‌گردانیم.

استان اردبیل استان گلستان استان قزوین   اخبار برگزیده
  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  

پیش بینی روند بازار و قیمت خودرو تا اوایل سال 1400بازار خودرو این روزها اگر چه در سراشیب کاهش قیمت خودرو نیست اما در این بازار شاهد تکانه های افزایش جهشی قیمت هم نیستیم. این وضعیت ثبات آیا ادامه دار خواهد شد؟
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

شرط ورود قیمت خودرو به روند کاهش محسوس / قیمت پراید و دیگر پرتقاضاهاقیمت خودرو در چند روز اخیر روند باثباتی را طی کرده است. به نظر می رسد بازار خودرو بیشتر در انتظار مشخص شدن وضعیت بازارهای موازی است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی اعلام شد​همه متقاضیان مسکن ملی تا پایان دی ماه تعیین وضعیت می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در لیست هستند جایگزین می‌شوند.
مستقل‌آنلاین مسکن ماه زمین 

  

هشدار واعظی به استخراج کنندگان بیت کوینمحمود واعظی در خصوص استخراج بیت کوین توضیحاتی داد.
گسترش محمود واعظی بیت کوین رئیس جمهور 

  

آخرین وضعیت طرح تحول بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارجاع طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته صنعت کمیسیون متبوعش خبر داد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

عبور جمهوری خواهان از ترامپ /دیپلماسی توئیتری ظریف در مقابل اتهام زنی‌های پمپئودر حالی که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده، مجلس نمایندگان ایالات متحده آماده می‌شود تا طرح استیضاح رئیس‌جمهور را به اتهام به تحریک به یورش علیه ساختمان کنگره که پنج نفر کشته برجای گذاشت، بررسی کند.
اقتصادنیوز جمهوری خواه جمهوری اسلامی ریاست جمهوری 

  

نماینده تهران گفت: واردات واکسن ربطی به پذیرش FATF ندارد و پیوستن به این سازمان دست دشمن را در تحریم بیشتر باز می‌کند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

به مذاکره با ایران برای آزادی نفت‌کش ادامه می‌دهیموزارت امور خارجه کره از تداوم مذاکره با ایران خبر داد.
ایلنا ایران نفت وزارت خارجه 

  

به جای مازوت‌سوزی سیاست خاموشی برق را در پیش گرفته‌اند/ پیشنهاد محدودیت تردد در روزهای پایانی هفتهرئیس شورای شهر تهران در واکنش به آلودگی هوا و خاموشی‌های روز گذشته شهر تهران گفت: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می‌کردند و از مازوت استفاده می‌کردند، اما الان تصمیم گرفتند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند و باید دید نتیجه چه می‌شود.
ایلنا برق تهران شورای شهر تهران 

  

دولت بایدن و ایرانهرچند واقعیت‌های حزبِ دموکرات، جو بایدن را در مسایل داخلی آمریکا به سوی چپ متمایل کرد ولی در سیاست خارجی، همانند اکثرِ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به راست و سیاستِ رهبری و برتریِ واشنگتن اعتقاد داشته و عمل خواهد کرد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

15هزار واکسن کرونا به چه کسانی می‌رسد؟!مدیرکل هلال احمر گفت: هلال احمر با مجوز ستاد کرونا واکسن کرونا وارد و آن را توزیع خواهد کرد .
خبرفوری هلال احمر ایران درمان 

  

کرونا برای ما‌ بزرگ تر ها است مثل طلا و یورو نه بچه ها!آزاده آل ایوب مشهور به خاله نرگس که با برنامه رنگین کمان روی کار آمد وی در سطح کودک و نوجوان نویسندگی و گویندگی می کند...
برنا رنگین کمان یورو کار 

  

ریزش بورس ها پس از دو میلیونی شدن قربانیان کرونا در جهانبا ثبت رکورد تازه در تلفات ناشی از کرونا، بیشتر شاخص های مهم بورسی ریزش کردند.
۵۵ آنلاین بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

دوباره به بورس می‌آیید؟/ فیلمدر این گزارش، به سراغ مردمرفتند تا با دیدگاه افرادی که در بورس سرمایه گذاری کردند، ببینند که اگر زمان به عقب برگردد، باز هم وارد این بازار می‌شوند؟
گسترش سرمایه اکو 

  

پر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده جاماندگان/ فیلمپر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده افرادی که مشمول این طرح نشدند. ویدئو را مشاهده نمائید.
گسترش 

  

اگر قبلا کرونا داشتم باید واکسن بزنم؟به نظر می‌رسد تعداد افرادی که مایلند واکسینه شوند کم نیست، با این وجود یک سوال مهم از سوی بسیاری از
خبرفوری ویروس واکسیناسیون سلامت 

  

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به استفاده مازوت در نیروگاه‌های تولید برق، گفت: 14 روز پس از انتشار گاز دی‌اکسید نیتروژن در هوا احتمال ابتلا به کووید - 19 به میزان زیادی افزایش می‌یابد.
نامه نیوز اهواز گاز مهدی پاکدل 

  

خوشبینانه از کنترل کرونا حرف نزنیم/بازگشایی مدارس زود است به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، گفت: درباره موضوع همه گیری کرونا هنوز به ثبات نرسیده ایم و شرایط همچنان شکننده است. وی افزود: هر گونه سیاست گذاری بدون توجه کافی می‌تواند همه زحمات کشیده شده تاکنون را بر باد دهد و هزینه هنگفتی به جان و مال جامعه تحمیل کند. سوری تصریح کرد: نباید خیلی خوش بینانه در مورد اپیدمی کرونا صحبت کنیم، البته با گذشت چند هفته دیگر، راحت‌تر می‌توان درباره…
مهر کودکان خانواده هزینه 

  

آژانس داروسازی نروژ از ثبت 23 مورد مرگ در پی دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر در این کشور خبر داد.
صراط مرگ نروژ مصاحبه 

  

ادعای عجیب بایدن در کنفرانس خبری/ واکسن کرونای آمریکایی بدون استفاده مانده است!رئیس جمهور منتخب آمریکا در کنفرانس خبری خود گفت که ده‌ها میلیون واکسن کرونا در سرتاسر این کشور در فریزرها بدون استفاده مانده‌اند.
برنا رئیس جمهور 

  

سرفه افراد کرونایی با افراد معمولی چه تفاوتی دارد؟علائم ویروس کرونا وحشت زیادی ایجاد کرده است و برای اطمینان شما تفاوت سرفه ناشی از کرونا یا سیگار را بررسی می‌کنیم.
شما‌نیوز ویروس هوش مصنوعی خواب 

  

میزان مصرف ویتامین دی در دوران کرونا چقدر است؟در دوران پاندمی کووید-19، مکمل غذایی که مصرف آن برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بیماری توصیه می شود، مکمل غذایی ویتامین D است؛ از این رو به یاد داشته باشیم.
برنا سیستم ایمنی 

  

مخالفت کمیته اپیدمیولوژی کرونا با بازگشایی مدارسرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس زود است.
اقتصادنیوز اقتصاد ایرنا کودکان