پشت پرده افزایش تنش میان طالبان و ایران

برای اطلاع از پشت پرده افزایش تنش میان طالبان و ایران در ادامه این خبر باما همراه باشید.

پشت پرده افزایش تنش میان طالبان و ایران

پشت پرده افزایش تنش میان طالبان و ایران

برای اطلاع از پشت پرده افزایش تنش میان طالبان و ایران در ادامه این خبر باما همراه باشید.

مساله درگیری میان نیروهای مرزبانی ایران و افغانستان موضوع جدیدی نیست، بارها اتفاق افتاده و پس از رفع سوء تفاهم ها خاتمه یافته، اخیرا نیز خبر درگیری میان مرزبانان طالبان و ایران در پایانه میلک رخ داد که بنا به اظهارات مسئولان با رفع اختلاف و سوء تفاهم‌ها مساله برطرف شد.

موضوع از این قرار بود که تصاویر و ویدئویی منتشر شد و محتوای آن دستگیری یک نیروی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران توسط نیروی طالبان بود.

براساس آن‌چه منابع مطلع در استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند یک خودرو حامل کالای قاچاق در مرز ایران توسط نیروهای مرزبانی متوقف می‌شود و نیروهای مرزبانی نیز اقدام به بازرسی می‌کنند در همین حین راننده اقدام به فرار می کند و خودرو حامل کالای قاچاق را در حالی که نیروی مرزبانی داخل آن بوده به سمت مرز کشور افغانستان می‌برد.

در حالی که نیروهای مرزبانی ایران با رعایت همکاری با نیروهای مرزبانی افغانستان از تیراندازی به سمت خودرو خودداری می کنند اما از آن طرف مرزبانی طالبان خودرو را متوقف و اقدام به بازداشت سرنشینان آن از جمله نیروی مرزبانی ایران می‌کند.

در همین راستا پس از گفت‌وگوهای انجام شده میان نیروهای دو کشور و رفع سوء تفاهم نیروی مرزبانی کشورمان آزاد می شود.

در پی انتشار این خبر، وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران به ضرب و شتم نیروی مرزبانی توسط طالبان واکنش نشان داد و میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: ضرب و شتم نیروی مرزبانی ایران برای ما به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

وی تصریح کرد:  یک کامیون افغانستانی تحت پوشش یک شرکت بین‌المللی در محل پل ابریشم پایانه مرزی میلک توسط مرزبانی ایران برای بازرسی متوقف شد.

درگیری بین نیروهای مرزبانی ایران و طالبان در مرز شهرستان هیرمند

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تاکید کرد که نیروی مرزبانی ایران داخل کامیون می رود ولی راننده کامیون چون تحت پوشش حمل لوازم خانگی در حال قاچاق سوخت بوده است، به سمت افغانستان فرار می‌کند و نیروی مرزبانی هم که داخل کامیون بود با کامیون به آن طرف مرز می رود و طالبان او را دستگیر می کند. آن نیروی مرزبانی آزاد شده و به کشور بازگشته است اما مسأله ضرب و شتم برای ما به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

همچنین ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با درگیری‌های مرزی اخیر بین ایران و طالبان اظهار داشت: در ارتباط با افغانستان اخیرا شاهد برخی از رخدادهای مرزی بودیم و هیات‌های ذیربط دو کشور در این ارتباط ورود پیدا کردند. موضوع را بررسی کردیم و حل و فصل شد. در ارتباط با مسائل مرزی بین دو کشور کمیته‌های مشترک و رابطانی داریم که تلاش می‌کنند مسائل را مدیریت کنند و دستگاه دیپلماتیک نیز بر اساس وظایف ذاتی خود به این مسائل ورود و محدودیت‌های خود را انجام می‌دهد، ما به وظایف و مسئولیت‌های خود در این زمینه واقف هستیم و به آن عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به وضعیت خاص افغانستان و شرایط این کشور بعضا مشکلاتی در مسیر پیگیری‌ها ایجاد می‌شود و به دلیل شرایط خاص مرزی این اتفاقات گاه و بیگاه رخ می‌دهد، تصریح کرد: این اتفاقات از نظر ما پسندیده نیست و ما برای حفظ امنیت مرزی خود اهتمام جدی داریم. اقدام به موقع می‌کنیم و از ظرفیت‌های دیپلماتیک خود نیز در این زمینه استفاده می‌کنیم.

همچنین احمد وحیدی وزیر کشور نیز در ارتباط با آخرین وضعیت مرز ایران و افغانستان، تصریح کرد: مرز ایران و افغانستان مرز امنی است ولی چندین بار شاهد بودیم کسانی در مرز به دلیل عدم توجیه و سوء‌نظری که در برخی از آن‌ها بوده، دست به اقداماتی زده‌اند که از طریق مسئولان به آنان تذکر داده شده و اصلاح شده و بابت اتفاق رخ داده نیز عذرخواهی شده است.

وی با بیان اینکه حاکمان در افغانستان باید مراقبت کرده و افراد خود را توجیه کنند که مرتکب این اشتباهات نشوند، خاطرنشان کرد: گفتنی است برنامه کلی اسناد مرزی که از سابق بوده، ادامه خواهد داشت.

علی رغم تاکیداتی که بر حسن همجواری و همسایگی با کشور افغانستان از سوی مسئولان مطرح شده اما بارها شاهد بودیم که طالبان نسبت به این موضوع چه از سر آگاهی و یا نا آگاهی توجهی نداشته و موجب درگیری و برخوردهایی میان نیروهای مرزبانی دو کشور شده است. جمهوری اسلامی ایران تاکید بر حفظ امنیت مرزی خود دارد و در صورتی که چنین اتفاقاتی رخ دهد از طریق مجاری مربوطه و دیپلماتیک اقدام می کند.

اما تا چه اندازه می‌توان امیدوار بود که بار دیگر شاهد نقض حریم از سوی عاملان حکومت امارت اسلامی افغانستان نباشیم. در هر حال درگیری اخیری که بین طالبان و مرزبانان کشور در مرز میلک شهرستان هیرمند واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان رخ داد نشان داد که باید به طور جدی این مساله پیگیری شود.

برخی تحلیلگران عدم آگاهی طالبان بر کنترل مرزها را عامل افزایش تنش میان مرزبانان دو کشور می‌دانند.

رئیس پیشین ستاد امور افعانستان وزارت خارجه معتقد است از آن جایی که طالبان شاکله یک حکومت را نداشته و مقررات کنترل مرزها را نمی‌دانند، این مساله موجب افزایش تنش و درگیری میان نیروهای طالبان با مرزبانان ایران شده است.

محسن روحی صفت درگفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از درگیری های اخیر میان نیروهای مرزبانی طالبان با ایران گفت: از زمان روی کار آمدن طالبان بر افغانستان شاهد افزایش متعدد درگیری های مرزی بودیم که بخشی از این مساله بر می گردد به این که طالبان شاکله یک دولت را ندارد و براساس قومی، قبیله ای و طایفه ای عمل می کنند، در واقع توانایی لازم برای تشکیل یک حکومت را ندارند به همین ترتیب مقررات کنترل مرزی را نمی‌دانند.

وی ادامه داد: دلیل دیگر افزایش درگیری ها این است؛  برخی افرادی که با طالبان ارتباط دارند از قاچاقچیان هستند چه مواد مخدر و چه مسائل دیگر، درواقع عناصری هستند که گاهی با طالبان ارتباط قوم و خویشی و همچنین مالی دارند و همین مساله موجب شده تنش ها در مرز افزایش پیدا کند.

رئیس پیشین ستاد امور افغانستان وزارت خارجه با تاکید بر این که مسؤلیت پیگیری این مسائل با مرزبانی است، گفت: همان طور که مرزبانی ایران و پاکستان ماهانه جلسه داشته و با یکدیگر در ارتباط هستند، باید با افغانستان نیز اینگونه باشد.

روحی صفت خاطرنشان کرد: آن هایی که به عنوان نیروی طالبان در افغانستان سر کار آمدند آشنایی چندانی در حوزه مرزبانی نداشتند چندین بار با آن‌ها گفت‌وگو صورت گرفت و مسئولان مرزبانی دو کشور گفت‌وگوهایی داشتند، در نتیجه در صورتی که نیاز به پیگیری‌ها از طریق دیپلماتیک باشد سفارت ایران در کابل مساله را پی‌گیری می کند.

منبع: دنیای اقتصاد

طالبان وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 24 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 196 رسید.
اقتصادنیوز 

  

زمان اعلام جدید قیمت خودروها در سال 1402نایب رئیس شورای رقابت از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد و تاکید کرد که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

برخی از افراد عنوان کرده اند که در روز ابتدایی سال جدید، قیمت فروش سکه در بازار آزاد بالای 31 میلیون تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بورس تهران در سال 1402 شاخص کل تا یک قدمی سطح 2 میلیون واحد صعود کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران فولاد تهران 

  

شاخص کل بورس در یک قدمی 2 میلیون واحد قرار گرفتامروز شاخص کل بورس با رشد 37 هزار و 870 واحدی در تراز یک میلیون و 998 هزار و 326 واحدی ایستاد.
صراط شاخص بورس تهران خودرو 

  

افزایش 58 درصدی مراجعات اورژانسی به مراکز درمانی/ شاهد موج هشتم کرونا در کشور هستیموزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
صراط استان مازندران درمان بالگرد 

  

نماد آسیاتک در اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته عرضه اولیه شد و توانست بازدهی بیش از 130 درصدی را به سهامداران بدهد.
اقتصادنیوز ماه 

  

موج هشتم کرونا جان دوباره گرفتبرای اطلاع از جزئیات موج هشتم کرونا با ما در ادامه همراه باشید.
۵۵ آنلاین ویروس اورژانس جراحی 

  

8 شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرنگار مهر، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور شهرهای اهواز، کارون، رامهرمز، امیدیه، لالی، اندیکا، باغملک و بهبهان در وضعیت زرد کرونایی هستند. همچنین افراد دارای علائمی نظیر سرفه، گلودرد و آبریزش بینی باید از حضور در جمع خودداری کنند و به مدت پنج روز از منزل خارج نشوند تا بیماری کرونا به دیگران سرایت نکند. استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سربسته و دید و بازدیدهای…
مهر خبرنگار رنگ اهواز 

  

2 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پهلوان کاشی اظهار کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2 شهرستان خراسان رضوی شامل قوچان و کوهسرخ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است. رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در 26 اسفندماه امسال هیچیک از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار نداشتند که با…
مهر استان خراسان رضوی درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
نامه نیوز قیمت دلار ارز 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز، امروز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

موج هشتم کرونا هم آمد / علامت های جدید چیست؟​وزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
گسترش بالگرد بانک استان مازندران 

  

خبر مهم از آینده دلار / پیش بینی عجیب قیمت دلارحسین عبده تبریزی در گفتگویی با ویژه‌نامه 1402به پشت پرده افزایش قیمت دلار اشاره کرده و می‌گوید: در 15 سال‌ اخیر، تحریم و«سیاست»، نقش عمده‌ای بر فروش نفت، درآمدهای ارزی و تورم و قیمت ارز داشته است.
نامه نیوز دلار قیمت ارز قیمت