مهر   |  فرهنگی  |  

کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی در کامپالا برگزار شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به درخواست روابط عمومی دانشگاه بین المللی متروپلیتنت کامپالا و با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و انجمن اسلامی آن دانشگاه، کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی برگزار شد. آقایان احمد چیوَنوکا دانشجوی سال چهارم و رئیس انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی متروپلیتنت اوپاندا، محمد موبیرو استاد دانشگاه، ایسلام آپوچو عضو فعال در امور اسلامی…

کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی در کامپالا برگزار شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به درخواست روابط عمومی دانشگاه بین المللی متروپلیتنت کامپالا و با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و انجمن اسلامی آن دانشگاه، کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی برگزار شد.

آقایان احمد چیوَنوکا دانشجوی سال چهارم و رئیس انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی متروپلیتنت اوپاندا، محمد موبیرو استاد دانشگاه، ایسلام آپوچو عضو فعال در امور اسلامی دانشگاه، سکیب زیوا امام جمعه و جماعت مسجد دانشگاه، لوییمبازی کاتوگولو سفیر افتخاری جوانان آفریقا و محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی طی سخنانی در کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان‌شناسی ضمن تاکید بر حمایت از ملت مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف به تبیین و تشریح معنا و مفهوم لغوی کلمه رمضان و علت وضع این لغت بر یک ماه روزه‌داری، اهداف روزه و روزه‌داری در ماه مبارک رمضان، اخلاق و فرهنگ روزه داری، عوامل افزایش دهنده و کاهش دهنده ارزش روزه، روزه و همدردی با مستضعفین، حمایت از ملت‌های مظلوم، رسیدگی به ضعفا، روزه عامل بزرگ بیداری و بصیرت، پاسخ به سوال‌های دانشجویان در حوزه‌های مختلف ایران‌شناسی، اسلام شناسی و… پرداختند.

سخنرانان کارگاه مذکور در ادامه به بررسی خطرات، آفات و آسیب‌های روزه مانند تکبر، ریاء، عُجب و خود بینی، غیبت، دروغ ساختن، حسادت، خشم، ظلم و ستم، مردم آزاری، معاشرت با فاسد، سخن چینی، حرام خواری و لقمه حرام، افکار ناپسند، دشنام و بدگوئی و… پرداختند.

در ادامه کارگاه رمضان شناسی تاکید شد که پارسائی، انفاق، تحصیل علم و دانش، عفو و گذشت، همدردی با ملت‌های محروم و تحت ستم، حمایت از ملت مظلوم فلسطین و… موجب تقویت روزه بوده و روزه‌دار را بیشتر به اهداف ماه مبارک رمضان می‌رساند.

فلسفه ماه مبارک رمضان

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در مراسم افتتاحیه کارگاه مذکور در سخنانی در تبیین و تشریح فلسفه، اهداف و اهمیت ماه مبارک رمضان و نقش روزه در ایجاد توسعه انسانی با بیان اینکه ظرف ماه مبارک رمضان روزه داران، مومنین و مومنات میهمان ویژه خداوند متعال میزبان هستند، گفت: عقل و منطق ایجاب می‌کند که میهمان با رعایت اخلاق میهمانی و با انجام اعمال صالحه و پرهیز از هر گونه عمل زشت و ناپسند موجبات خرسندی و رضایت میزبان را فراهم آورد.

سخنرانان کارگاه آموزشی رمضان‌شناسی در ادامه با بیان اینکه در اسلام سیاست و دیانت، عبادت و تلاش، معاد و معاش و… توام بوده و همه با هم عبادت محسوب می‌شوند، گفتند: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و تعیین روز جهانی قدس توسط امام خمینی (ره) و حمایت از مستضعفین و ملت‌های تحت ستم از جمله فلسطین و رعایت دوستی با دوستان اسلام و دشمنی دشمنان اسلام بخشی از اهداف ماه مبارک رمضان و فرهنگ روزه داری است.

سکیب زیوا امام جمعه و جماعت دانشگاه متروپلیتنت کامپالا با بیان اینکه روزه به هر دو جنبه‌های معنوی و مادی، درونی و برونی انسان توجه دارد گفت در حقیقت ماه مبارک رمضان کامل‌ترین و مجهزترین درمانگاه برای مداوای انواع بیماری‌های جسمی، روانی، اخلاقی، فکری و رفتاری است.

در کارگاه آموزشی رمضان‌شناسی ارتباط و پیوند روز جهانی قدس با لیالی قدر، دلائل تعیین آن در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و مسئولیت‌های روزه‌داران در خصوص حمایت از ملت مظلوم فلسطین مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی فلسفه و اهداف ماه مبارک رمضان، مسئولیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه روزه‌دار و لزوم تحقق اهداف روزه در جامعه، کسب تقوای به عنوان هدف نهایی روزه با اشاره به آیات و روایات مربوطه از جمله مباحث کارگاه رمضان شناسی بودند.

اشتباه در ترجمه شب قدر به انگلیسی

ترجمه و تفسیر سوره قدر، اعمال خاص شب‌های قدر، معنای لغوی و اصطلاحی قدر، اندازه گیری، شب تقدیر و سرنوشت، ارزش عبادت و احیا در شب قدر و… بخشی دیگر از مطالب آموزشی کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی در دانشگاه متروپلیتنت کامپالا بود.

قزلسفلی درباره این موضوعات با اشاره به این نکته که مسئولیت‌های اجرایی روزه دار جهت تحقق اهداف شارع مقدس بعد از پایان ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود بر حفظ وفاداری به عهدی که در شب قدر با خداوند متعال بسته شده است و دستاوردهای این ماه حیاتی و سرنوشت ساز تاکید کرد و گفت: پس از عید فطر شیاطین و دشمنان درونی و برونی در صدد هستند تا با تبلیغات گمراه کننده خود دستاوردها را محو کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه «قدر» معنای «قدرت» نمی‌دهد گفت: در معادل سازی برخی کلمات و عبارات قرآنی و اسلامی به زبان انگلیسی از جمله ترجمه «شب قدر» به «شب قدرت» عمداً و یا سهواً کلماتی به کار رفته است که در رساندن معنا و مفهوم حقیقی آن کلمه و عبارت را نارسا کرده و ابعاد مثبت آنها را برای مردم پنهان می‌کند.

وی در ادامه مطالب آموزشی خود با بیان اینکه احکام اسلام مانند اعضای به هم مرتبط و تفکیک ناپذیر یک موجود زنده هستند، گفت: نماز، روزه، حج، زکات و… یک مجموعه سیستماتیک و به هم پیوسته هستند که در صورت فعال بودن همزمان همه آنها، نتایجی محسوس، ملموس و تحول زا حاصل خواهد شد.

رایزن فرهنگی همچنین با بیان اینکه عید فطر به معنای بازگشت به فطرت الهی و انسانی است گفت: در حقیقت عید فطر روز دریافت گواهینامه موفقیت آمیز یک ماه تلاش و کوشش بندگی و عبودیت برای کسانی جشن است که با یک ماه روزه داری به فطرت انسانی خود برگشته و در یک نبرد سنگین تن به تن با دشمنان داخلی (حب نفس و…) و خارجی پیروز شده‌اند.

قزلسفلی در ادامه با اشاره به آیه «یا ایهاالذین امنوا کتب علیکم الصیام کما… لعلکم تتقون» با بیان اینکه تقوی محصول کلی روزه در ماه مبارک رمضان است، اشاره کرد: روزه از قوی ترین و سریع ترین احکام انسان ساز اسلام محسوب می‌شود.

آسیب شناسی روزه‌داری

قزلسفلی در بخش دیگری از سخنان خود به بیانات امام خمینی (ره) در مذمت برخی رفتارها اشاره کرد: تکبر و عُجب یکی از مفاسد اخلاقی بسیار خطرناک به عنوان بزرگ شمردن عمل صالح و مسرور شدن به آن و خود را از حد تقصیر خارج دانستن، است. دیگران را به حساب نیاوردن، ارزش‌های سایر انسان‌ها را نادیده گرفتن و… عامل هلاکت انسان و بی خاصیت نمودن روزه است.

وی افزود: هر گناه، آسیب جدی به روزه وارد کرده و این عبادت بزرگ و حیاتی را بی فایده و بی خاصیت می‌کند.غیبت در آسیب رساندن به روزه، نقش ویژه‌ای دارد و موجب بطلان معنوی روزه و بی خاصیت شدن آن می‌شود. دروغ به عنوان گناه کبیره روزه را تحت الشعاع قرار داده و انسان روزه دار را از نتایج و ثمرات و ارزشمند ماه مبارک رمضان محروم می‌گرداند. قزلسفلی همچنین با اشاره به اینکه «دشنام و بد زبانی» که در قرآن مجید از آن حتی نسبت به غیرمسلمانان نهی شده، گفت: این عمل زشت از آفات و آسیب‌های روزه بوده و موجب می‌شود عمل روزه دار نتیجه و ثمره مطلوب را از دست داده و مورد رضای خداوند قرار نگیرد. همچنین تهمت و بهتان هم گناه عظیمی است که موجب محروم شدن از پاداش روزه و مورد خشم پروردگار بزرگ می‌شود.

وی ادامه داد: در روایات اسلامی به شدت از «سخن چینی و نمامی» نهی شده، چرا که تاثیر ویرانگری در جامعه دارد. این عمل شیطانی آنچنان زشت و ناپسند است که حتی باعث بطلان عبادات از جمله روزه شده و انسان را از فیوضات آن محروم می‌سازد.

احمد چیوَنوکا نیز در بخشی از سخنان خود گفت: ماه رمضان زمان مناسبی برای توبه، بخشش، تقویت اراده، بیداری، اعتماد به نفس، پاکی فکر و اندیشه، تمرین نظم و انضباط و در نهایت خانه تکانی دل از گناه و انواع آلودگی و… است. برخی روزه داران تنها به امساک از خوردن و آشامیدن اکتفاء کرده لیکن با انجام انواع و اقسام گناهان به عبادت روزه آسیب وارد می‌کنند.

محمد موبیرو استاد دانشگاه با استناد به برخی روایات مربوط به ماه صیام گفت: روزه سپری در برابر آفات دنیوی و عذاب اخروی است که روزه دار را از بلایای دنیا و عذاب آخرت محفوظ نگه می‌دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ریا شرک اصغر محسوب می‌شود، اشاره کرد: هر عملی که به اندازه ذره ای آلوده به ریا باشد در نزد خداوند متعال بی ارزش است.

جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی جوانان   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

غربالگری 247154 نفر و انجام بیش از 48 هزار تست کرونا در مرزهادبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اقدامات جمعیت هلال احمر در مدیریت، پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، در اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، را تشریح کرد
ایلنا وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت 

  

ریزش 15 هزار واحدی شاخص بورس/بازار یک تنه قرمز پوش شدشاخص کل بورس امروز با ریزش 15 هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و 151 هزار واحد رسید. شاخص کل هم (وزن): 1207 واحد منفی/ ارزش معاملات: 3438 میلیارد تومان
فردا شاخص وزن 

  

واکاوی نامه فعالان بورسیتعدادی از خبرگان بازارسرمایه و فعالان حرفه‌ای بازار نامه‌نگاری با سران نظام داشتند که فی‌نفسه یک اتفاق خوب و مثبت است و هر چه پیش برویم می‌تواند تبعات بهتری داشته باشد اما در این میان در گفت‌وگویی که با برخی از مدیران بازارداشتیم آنان بر این عقیده بودند که بهتر است فعالان بازارسرمایه در بازار پولی نیز حضور داشته باشند تا بتوانند روی تعیین نرخ بهره تاثیرگذار باشند.
گسترش بازی سازمان خصوصی سازی خصوصی سازی 

  

برگزاری نماز عید سعید فطر طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در سراسر کشورمعاون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور از برگزاری نماز عید سعید فطر طبق مصوبه ابلاغی از ستاد ملی کرونا و با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در سراسر کشور خبر داد.
برنا نماز دستورالعمل 

  

اعلام جزئیات جشنواره جهانی فیلم فجر/کرونا بازار فیلم را مجازی کردنشست خبری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور آغاز شد.
اعتماد موسیقی فیلم ایران سینمای ایران 

  

افزایش بی‌سابقه تعداد مبتلایان کرونا در ژاپنتلویزیون ژاپن روز یکشنبه اعلام کرد: توکیو 1121 مبتلای جدید داشت که برای نخستین بار از اول ماه مه، از سطح هزار نفر فراتر رفته است. تعداد مبتلایان بدحال در پایتخت 71 نفر بود که 2 نفر از روز قبل بیشتر است.
اعتماد ژاپن تلویزیون ماه 

  

خطر سهام عدالت برای بورسنایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس طی گفتگویی اعلام کرد، آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالت می‌تواند آینده بورس را متلاطم کند.
گسترش سهام عدالت سهام بورس تهران 

  

قیمت سکه نیم‌ سکه و ربع سکه امروز یکشنبه 1400/02/19بازار امروز شاهد افت قیمت سکه امامی است که به 9,494,000 (نه میلیون و چهارصد و نود و چهار هزار) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت