هجمه علیه داوری از کجا می‌آید؟

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره قضاوت زاهدی فر و حرف و حدیث های اطراف آن به صحبت پرداخت.

هجمه علیه داوری از کجا می‌آید؟

آنچه دیگران میخوانند : قیمت طلا، سکه و دلار امروز سه شنبه 98/09/12 + تغییرات

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از ورزش سه ؛  درباره اتفاقاتی که در هفته های اخیر در قضاوت بازی های مختلف لیگ، مخصوصا قضاوت سعید زاهدی فر در دیدار آبی پوشان و سپاهان با علی خسروی به صحبت پرداختیم. او درباره اتفاقات پس از بازی مورد نظر گفت:

 

این همه هجمه علیه داوری از کجا می آید؟

در ابتدا باید بپرسم که این همه هجمه از کجا می آید؟ اشتباه در داوری  همیشه و در همه جای دنیا اتفاق می افتد و اصلا جوانمردانه نیست که این گونه بخواهیم به داوری بتازیم. در ضمن این اشتباهات در قبال همه تیم ها اتفاق می افتد و به همین دلیل وقتی یک بازی به ضررمان می شود نباید این گونه آسمان و ریسمان را به همه ببافیم و کاری کنیم که داوران این قدر مورد هجمه قرار بگیرند.  

 

هم کمیته مقصر است و هم خود داور

البته من درباره قضاوت هایی اینگونه، هم خود داور را مقصر می دانم و هم کمیته داوران را. طبیعی است که کمیته داوران باید داور را از نظر روحی و روانی مورد بررسی قرار دهد. وقتی داوری از نظر روانی آماده قضاوت بازی نباشد نباید به داوری فراخوانده شود و در صورتی که این گونه تشخیص داده نشد خود داور وقتی می بیند با تمام شرایط مساعد روحی و روانی نمی تواند یک بازی را قضاوت کند خودش نباید قضاوت دیداری را قبول کند چرا که هر مشکلی ممکن است یک جای بازی و روی حرکتی خودش را نشان دهد.

 

زاهدی فر از نظر روحی و روانی آماده نبود

این اتفاق به نظر من این هفته درباره زاهدی فر افتاد. به نظر حتی خود وی هم از حضور در اصفهان مقصر است. او در دیدار هفته قبل اشتباهی محرز در قضاوت دیدار فولاد و ذوب آهن داشت و یک پنالتی را نگرفت. این اتفاق و البته اظهارنظرهای بعد از آن باعث شد تا او از نظر روحی و روانی آماده برگزاری دیدار این هفته نباشد اما کمیته داوران این دیدار حساس را به وی سپرد و به این ترتیب اولین اشتباه توسط آنها و دومین اشتباه هم توسط خود داور اتفاق افتاد.

 

او بیشتر از این که گلزار باشد حامد بهداد بود

زاهدی فر از بهترین داوران فوتبال ایران است. داوری خوش قد و بالا از برازجان که تلاش بسیاری کرده تا بتواند در فوتبال ایران برای خود جایگاهی به دست بیاورد. او اگر می خواست می توانست در لیست الیت داوری فوتبال ایران هم قرار بگیرد. من معتقدم او به دلیل تیپ و چهره خوبی که دارد، محمدرضا گلزار داوری ایران است اما آنقدر برای بازی اخیر عصبی بود و گاهی اوقات این عصبانیت را نشان می داد بیشتر از این که گلزار باشد حامد بهداد بود!

 

داوران الیت اصلا در ایران نبودند

متاسفانه خیلی از دنبال کنندگان بازی های لیگ اطلاعی از خیلی مسائل ندارند و درباره اتفاقات آن اظهارنظر هم می کنند. هرچند معتقدم کمیته نباید داوری این بازی را به زاهدی فر می داد اما وقتی می شنویم چرا داوران دیگری به قضاوت این دیدار دعوت نشدند که در این باره باید گفت واقعا دست کمیته داوران هم برای انتخاب قاضی این بازی بسته بود. به هرحال هفت داور الیت فوتبال ایران آن روزها به دعوت کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی بودند و بنابراین نمی توانستند دیدار مورد نظر را قضاوت کنند. بیژن و پیام حیدری، موعود بنیادی فر، حسن اکرمی و وحید کاظمی در مالزی بودند. اشکان خورشیدی و امیر عرب براقی هم در بازی های هفته قبل سوت زده بودند و به همین دلیل در بازی های این هفته به میدان نرفتند.

 

باید فاصله بین داوران کمتر شود

به نظر من باید شرایط را به گونه ای پیش برد که فاصله بین داوران بین المللی و داوران ملی کم شود. چه بسا داورانی مانند خورشیدی، سیدعلی، کرمانشاهی، اکبریان، زاهدی فر و ... بتوانند بسیار بهتر از داوران بین المللی سوت بزنند. این ها داوران مهمی هستند که پیش از این هم بازی های مهمی را قضاوت کردند و باید همچنان در سطح اول فوتبال ایران بمانند.

 

اعتماد به نفس داوران را باید بالا برد

بالا بردن اعتماد به نفس داوران مهم ترین اتفاقی است که باید برای آنها اتفاق بیفتد. ما فقط یاد گرفتیم که یک داور باید هم خوب بدود و هم خوب انگلیسی حرف بزند در حالی که همه چیز داوری دویدن و حرف زدن نیست. البته باید این را بگویم که یک داور موفق باید ژن داوری در خود داشته باشد اما اعتماد به نفس هم نکته ای است که نباید به آن بی توجهی شود.

 

بعد از پانزده سال حضور در فوتبال اولین داوری را پذیرفتم

من بعد از پانزده سال کمک داوری، یکی از بازی های لیگ آزادگان سوت زدم. مرحوم صالحی در سال 76 و پیش از دیدار فجرسپاسی و استقلال اهواز در اهواز به من گفت در خودت می بینی که این بازی را قضاوت کنی؟ من گفتم خیر! اعتماد به نفس که می گویم همین است و ایشان به من گفتند تو آنقدر تجربه داری که بتوانی این بازی را قضاوت کنی، اما خودت را دست کم می گیری. من با خودم فکر کردم که اگر بخواهم در داوری موفق شوم باید از همین بازی شروع کنم. قطعا نباید فرصت به دست آمده را از دست بدهم.

 

باید از کمیته داوران پرسید، نباید زیر سوال برد

من معتقدم هرگز نباید زیر سوال برد. الان خیلی ها کمیته داوران را زیر سوال می برند اما قطعا این رفتار غلطی است. باید از کمیته داوران سوال بپرسید و انها هم موظف به پاسخگویی هستند اما نباید زیر سوال برد و علیه آنها هجمه ایجاد کرد. از من هم خیلی ها سوال می پرسند و به نظرم باید ممبینی و کمیته داوران پاسخ بدهند که چرا سیدعلی چهار هفته است که قضاوت نمی کند؟

 

اهواز بازی کمیته داوران   اخبار برگزیده
  

پاسخ ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری روحانی/ضرغامی: خواب‌زده را نمی‌توان بیدار کرد!خبرگزاری فارس: عزت‌الله ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری رئیس‌جمهور پاسخ داد.
مثلث عزت الله ضرغامی خواب رئیس جمهور 

  

خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندارندمدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: شرکت های خودروسازی به هیچ وجه حق افزایش قیمت محصولات خود را ندارنددر صورت مشاهده تخلف در این زمینه به شدت طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

معلمانی که «حمایت معیشتی» نگرفتند/ حتی سرایدار مدرسه هم یارانه بنزین نگرفته است!برخی معلمان واجد شرایط می‌گویند: علیرغم وعده‌ها، یارانه‌ی حمایت معیشتی به آنها تعلق نگرفته است.
ایلنا مدرسه یارانه بنزین 

  

آغاز فروش فوری پراید 131 برای شکستن قیمتسایپا با هدف تنظیم بازار و شکستن حباب قیمت‌ها، طرح فروش فوری و اعتباری پراید 131 را امروز اجرا می‌کند.
خودروتک قیمت سایپا تنظیم بازار 

  

ظریف خبر داد:احتمال اجرایی‌شدن اینستکسوزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای برجام ناراضی است.
مثلث محمدجواد ظریف ایران وین 

  

مجلس هیچ راهبردی موثری برای حمایت از معیشت فرودستان ندارددر سال‌های اخیر بیش از 18 میلیارد دلار ارز اختصاص داده شده برای واردات کالاهای اساسی به روش‌های مختلف، حیف و میل شده است. این نحوه توزیع ارز است، حیات اقشار فرودست را تهدید می‌کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس دولت دوازدهم 

  

چرا پیش فروش ها قیمت خودرو را پایین نمی آورد؟وضعیت بازار خودرو همچنان آشفته است و قیمت برخی از محصولات بی‌هیچ دلیل و منطق اقتصادی روند صعودی دارد. اگر چه پیش از این سیاست‌گذار خودرویی با تمهیداتی برای ممانعت از افزایش قیمت‌ خودرو در بازار، تلاش می‌کرد اما در شرایط کنونی ظاهرا حساسیت‌ها به نقطه صفر رسیده، به همین خاطر بازار آشفته خودرو، هر روز قیمت‌های جدید و باور نکردنی به خود می‌بیند.
خودروتک مهاجرت قیمت افزایش قیمت 

  

فروش اقساطی امروز 3 خودرو پرتقاضای ایران خودروفروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت 10 صبح امروز یکشنبه 17 آذرماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

مشکل پلیس با سهمیه‌بندی بنزینفرمانده ناجا گفت که سهمیه‌بندی بنزین مشکلاتی را برای برخی از خودروهایی نیروی انتظامی ایجاده کرده است.
اقتصادنیوز پلیس سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

آخرین روز انتخابات مجلس چه کسانی برای ثبت‌نام آمدند؟ محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام الیاس حضرتی، قائم‌مقام حزب اعتمادملی و نماینده تهران در مجلس محمدعلی افشانی، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی رحیم ابوالحسنی، رئیس دفتر سیاسی حزب اعتمادملی عبدالحسن مقتدایی، عضو حزب اعتمادملی مجید انصاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو…
مستقل‌آنلاین انتخابات مجلس مجلس دهم مجلس نهم 

  اخبار داغ
  

نرخ ارز نیمایی در سال آینده 8500 تومان اعلام شداقتصاد نیوز: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که در سال آینده واردات کالا‌های اساسی با نرخ 4200 تومان و کالاهای وارداتی با ارز نیمایی با نرخ حدود 8500 تومان انجام می‌شود گفت: لایحه بودجه 99 در زندگی مردم 10 تا 15 درصد اثر دارد.
اقتصادنیوز ارز درمان درآمد 

  

سبقت گرفتن قیمت خودرو از هر کالایی در کشور/ موج تورمی قیمت خودرو در راه استموج تورمی که ناشی از کسری بودجه و بی انضباطی مالی دولت در جامعه موج می‌زند را می‌توان یکی از علت‌های
خبرفوری قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

والیبال باشگاه‌های جهان| جایزه باارزش‌ترین بازیکن به لئال رسید/ حرکت ارزشمند پاسور برزیلی در فینالباارزش‌ترین بازیکن مسابقات والیبال باشگاه‌های جهان، جایزه‌اش را به هم تیمی خود تقدیم کرد.
تسنیم والیبال فینال ایتالیا 

  

نوبخت: نرخ ارز نیمایی در سال آینده 8500 تومان است/ اثر 15 درصدی لایحه بودجه 99 در زندگی مردمرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که در سال آینده واردات کالا‌های اساسی با نرخ 4200 تومان و کالاهای وارداتی با ارز نیمایی با نرخ حدود 8500 تومان انجام می‌شود گفت: لایحه بودجه 99 در زندگی مردم 10 تا 15 درصد اثر دارد.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

آیین نامه اجرایی مربوط به قانون مبارزه با پولشویی در هیات دولت اصلاح شدهیات وزیران به منظور رفع ایراد هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص آیین نامه اجرایی یکی از مواد الحاقی به قانون مبارزه با پولشویی، با اصلاح آن موافقت کرد.
تسنیم وزارت بهداشت بهزیستی قانون 

  

با تصویب هیات وزیران، مبلغ 50 میلیارد ریال اعتبار به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای به منظور مدیریت منابع آب در برخی از مناطق استان اصفهان، اختصاص یافت.
صراط بانک مرکزی بازداشت تسهیلات بانکی