نامه‌ی سرگشاده‌ی سعید زیباکلام خطاب به رئیس قوه قضاییه

نامه‌ی سرگشاده‌ی سعید زیباکلام، استاد اصولگرای دانشگاه تهران خطاب به حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه را به نقل از کانال تلگرامی آقای زیباکلام می‌خوانید: بسم‌الله و بالله و فی سبیل‌الله و علی ملّة رسول‌الله جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، با سلام و آرزوی خدماتی که زاد آخرت شما شود. 1...

نامه‌ی سرگشاده‌ی سعید زیباکلام خطاب به رئیس قوه قضاییه

نامه‌ی سرگشاده‌ی سعید زیباکلام، استاد اصولگرای دانشگاه تهران خطاب به حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه را به نقل از کانال تلگرامی آقای زیباکلام می‌خوانید:

بسم‌الله و بالله و فی سبیل‌الله و علی ملّة رسول‌الله

جناب آقای سید ابراهیم رئیسی،

با سلام و آرزوی خدماتی که زاد آخرت شما شود.

1. جناب آقای رئیسی، رئیس محترم قوه قضائیه! حدود یکسال از اعتراضات آبان 1398 می‌گذرد. با توجه به ابعاد گسترده آن اعتراضات که در برخی مواقف منجر به خشونتهای مجهول‌المنشائی شده بود یقینا با “وقوف پس از وقوع” استحضار یافته‌اید که آن اعتراضات و آثار آن از چنان اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است که به‌هیچ‌وجه نباید از کنار آن آسوده‌خاطر عبور کرد.

2. جنابعالی در بحبوحه اعتراضات و زدوخوردها در تاریخ 26 آبان بیانیه‌ای پنج‌بندی خطاب به مسئولان قضایی صادر کردید. بر حسب اطلاع، متأسفانه از آن زمان تا به امروز هیچ گزارشی درباره اقدامات قوه قضائیه درباره آن رویداد بزرگ و پرتبعات به مردم ارائه نکرده‌اید.

در اینجا از چهاربندی که حاوی جنبه‌های عملیاتی برای مردم نیست می‌گذرم لیکن بند چهارم حاوی دستوراتی است قابل توجه و پیگیری.

جنابعالی سازمان بازرسی کل کشور را موظف کرده‌اید که بر “محل هزینه‌کرد درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین و …” نظارت دقیق کند.

اینک از شما تقاضا دارم برای اطلاع مردم و ممانعت از زوال هر چه بیشتر اعتماد عمومی به دستگاههای نظام و بویژه قوة قضائیه، رسما و علنا نتیجة “نظارت دقیق” سازمان بازرسی را اعلام کرده به ولی‌نعمتان انقلاب شفاف و روشن بگویید دولت دقیقا چه میزان از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین را و در کدام محل‎های مشخص‌شده در قانون هزینه کرده است.

آقای رئیسی! در صورتی که مصلحت نمی‌دانید نتیجه آن “نظارت دقیق” را به اطلاع مردم برسانید امکان دارد خودِ آن مصلحت را دست کم توضیح دهید تا مردم بدانند چرا درباره این موضوعی که معیشت ضعیف‌شان را به فقر و بینوایی تبدیل کرده، هیچ نباید بدانند؟

3. آقای رئیسی! در آن چند روز اعتراضات مردمی که در مواقعی بنحو مجهول و مشکوکی دچار اغتشاشات شد، بنا به اظهار رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مجموعا 230 نفر کشته شده‌اند.

آقای رئیسی! آیا فکر نمی‌کنید لازم است تحقیق و تفحص دامنه‌داری درباره چگونگی و شرایط کشته‌شدن این تعداد بسیار زیاد افراد انجام دهید؟

جناب آقای رئیسی! آیا مصلحت نمی‌دانید پس از گذشت یکسال تعداد بازداشت‌شدگان اولیه، اتهاماتشان و فرجام بازداشت یا محاکمه‌شان را به ملت ایران اعلام کنید؟

جناب آقای رئیسی! آیا بر این تصور هستید که به صرف اینکه مسئولان نظام بگویند: اوباش و اراذل و اغتشاشگر و منافق و سلطنت‌طلب و اشراری که از آن سوی مرزها سازماندهی شده بودند، “آمدند بیرون”، مردم این توضیح را رضایت‌بخش و قابل قبول دانسته، کلّ ماجرا را فراموش می‌کنند؟

آقای رئیسی! آیا براستی مردمی که بخشی از آن در اعتراضات شرکت داشتند می‌پذیرند که تمام یا بیشتر معترضان اشراری بوده‌اند که از آژانس‌های اطلاعاتی/امنیتی جهانخوارانِ سفّاک غربی دستور می‌گرفته‌اند؟

آقای رئیسی! اطلاع دارید که تعدادی از دانشجویان دانشگاههای تهران ـــ سها مرتضایی(6 سال حبس)، مرجان اسحاقی(5 سال حبس)، ملیکا قراگوزلو(6 ماه حبس)، و کامیار ذوقی(5 سال حبس) ـــ و تعداد زیاد دیگری از دانشجویان به اتهام شرکت در اعتراضات آبانماه محاکمه و محکوم شده‌اند؟

رئیس محترم قوه قضائیه! هیچ‌یک از این دانشجویان جزو اوباش و اراذل و اشرار و منافقین نبوده‌اند. با توجه به اینکه اتهام آنها در هر حال سیاسی محسوب می‌شود امکان دارد به مردم توضیح دهید چرا آنها در دادگاهی با حضور هیئت منصفانه محاکمه نشده‌اند؟

جناب آقای رئیسی! بنظر شما دانشجویانی که صرفاً در اعتراضات مردمی شرکت کرده‌اند، در حالی که خلاف صریح قانون اساسی هیچگونه امکان برگزاری تجمعات اعتراضی در مملکت وجود ندارد، آیا مرتکب جرم شده‌اند و باید نقره‌داغ شوند؟

آقای رئیسی! واضح است که هر کس، آری هر کس، به جان و حیثیت و مال غیر و بویژه اموال بیت‌المال خسارت و زیانی برساند مستوجب عقوبت است. این بنده از تعداد بازداشتی‌های آبان 98 اطلاعی ندارم اما بدانید که “بدا به حال کسی که شاکیان او در پیشگاه عدل الهی، فقیران و مستمندان و سائلان و رانده‌شدگان باشند! هر که امانت را بی‌ارج شمارد و در مزرع خیانت چَرَد و خود و دین خود را از لوث آن پاکیزه نسازد، خود را در دنیا گرفتار خواری و رسوایی ساخته، و در آخرت خوارتر و رسواتر است” (امیرالمومنین علیه‌السلام).

“ای دنیا! اف بر دوستی و دوستان شیفته تو!”

30 آبان 1399

انتهای پیام

برچسب هااعتراضات آبان 98 سعید زیباکلام سیدابراهیم رئیسی

ایران قیمت قوه قضاییه   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

اولویت تزریق واکسن کرونا در ایران با چه کسانی خواهد بود؟معاون کل وزارت بهداشت و درمان گفت: واکسن عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد اول افراد پر خطر، کادر بهداشت و درمان در اولویت خواهند بود و هیچ تبعیض و شهروند درجه اولی هم وجود ندارد.
برنا درمان ایران وزارت بهداشت 

  

درمان ویروس کرونا با آنتی بادی تصویب شددرمان ویروس کرونا با آنتی بادی حدود 1 ماه پیش روی ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا، انجام شد و آمریکا
خبرفوری درمان ویروس ماه 

  

تداوم رفتار سینوسی بورسدر روزی که شاخص کل 18 هزار و 600 واحد افت داشت شاهد رسیدن ارزش معاملات به سقف سه ماهه بودیم.
گسترش بورس تهران خودرو خودروسازان 

  

تاثیر کاهش قیمت دلار بر بلیت هواپیماابولقاسم جلالی گفت: نظارت‌ بر نرخ بلیت هواپیما وجود دارد و ایرلاین‌ها کلاس پروازی متفاوتی را ارائه می‌کنند.
گسترش قیمت دلار هواپیما 

  

واکسیناسیون کرونا در عربستان مجانی است؟در بیانیه وزارت بهداشت عربستان آمده است: « واکسن ویروس کرونا به صورت مجانی برای همه افراد در کشور در دسترس خواهد بود.»
۵۵ آنلاین عربستان وزارت بهداشت ویروس 

  

کرونا | سازهای موسیقی هم می توانند خطرناک باشندماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و دوری از تجمعات، راهبردهایی هستند که باید برای پیشگیری از ابتلا به کووید-19 رعایت شوند.
۵۵ آنلاین موسیقی شیمی ماسک 

  

فوری/بورس فردا هم منفی استدر پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بیش از یک درصد افت کرد اما شاخص هم‌وزن مثبت بود. بورس فردا چه می‌شود؟
گسترش انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری سهام 

  

کاهش ترددهای درون شهری / پیشنهاد به ستاد کرونا درباره حمایت از مشاغل آسیب دیدهرییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از کاهش ترددهای درون شهری در پی اعمال محدودیت های دو هفته ای خبر داد.
ایلنا شهرداری تهران تهران دولت 

  

شرکت‌های تامین سرمایه در بورس چه می‌کنند + فیلمشرکت‌های تامین سرمایه در بازار به عنوان واسطه حضور دارند و فعالیت های مختلفی از قبیل سبدگردانی، مشاوره سرمایه گذاری، پذیره‌نویسی و... را انجام می‌دهند.
گسترش سرمایه اکو 

  

کاهش چشم‌گیر تردد درون شهری در تهران/ برای اعلام تاثیر محدودیت‌ها بر ابتلا به کرونا،هنوز زود استعلیرضا زالی درباره وضعیت تردد درون شهری در 24 ساعت گذشته گفت: میانگین تقلیل تردد درون شهری براساس آمار پلیس راهور بیش از 59 درصد در ساعات روز و 70 درصد در ساعات 21 تا 4 صبح بوده است.
برنا تهران علیرضا زالی پلیس راهور 

  

چند درصد کارمندان تهرانی کرونایی شدنداقتصادنیوز : معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران اعلام کرد: تاکنون 15 درصد از کارمندان دستگاه‌های دولتی این استان به کرونا مبتلا شدند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت بودجه آموزش