مهر   |  فرهنگی  |  

سوال فلسفی محدثی از عبدالکریمی و تقدیر از اهالی بنام علوم انسانی

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: طبق قرار هفتگی‌مان که هر پنجشنبه مروری بر اتفاقات و اخبار حوزه اندیشه می‌کنیم، این هفته هم قرار است نگاهی بر اخبار و اتفاقات این حوزه در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم داشته باشیم. اگرچه اخبار هفته ای که گذشت، بیشتر متاثر از اتفاقات خوزستان و شیوع ویروس کرونا بود اما ما همچنان بر، قرار خود ماندیم و هرچند کم و مختصر ولی نگاهی بر رخدادهای حوزه اندیشه…

سوال فلسفی محدثی از عبدالکریمی و تقدیر از اهالی بنام علوم انسانی

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: طبق قرار هفتگی‌مان که هر پنجشنبه مروری بر اتفاقات و اخبار حوزه اندیشه می‌کنیم، این هفته هم قرار است نگاهی بر اخبار و اتفاقات این حوزه در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم داشته باشیم. اگرچه اخبار هفته ای که گذشت، بیشتر متاثر از اتفاقات خوزستان و شیوع ویروس کرونا بود اما ما همچنان بر، قرار خود ماندیم و هرچند کم و مختصر ولی نگاهی بر رخدادهای حوزه اندیشه در هفته گذشته خواهیم داشت.

شاید بتوان گفت مهم ترین اتفاقی که در حوزه اندیشه در هفته قبل افتاد، بحث و جدب میان دو اندیشمند مطرح حوزه فلسفه علم یعنی مهدی گلشنی و موسی اکرمی بود که جرقه آن هم از گزارش هفتگی هفته قبل خبرگزاری مهر زده شد. به این شکل که در آن گزارش، گزارش نشستی که در آن موسی اکرمی در خصوص تاریخچه فلسفه علم و تاسیس آن سخنرانی کرده بود و گفته بود که گلشنی موافق تاسیس دوره دکترا فلسفه علم نبوده است آمده بود و همان سخنان، واکنش شاگردان گلشنی را در پی داشت و اکرمی هم به آن واکنش ها پاسخ داد و در نهایت هم خود گلشنی در گفتگو با یکی از شاگردانش پاسخ اکرمی را در یک یادداشت نسبتا مفصل داد و بیان کرد که ادعای مخالفت ن با راه اندازی دوره دکترای فلسفه علم، ادعای نادرستی است و به نظر می‌رسد که قائله در همین جا ختم شد.

اما خبر دیگری که کام اهالی ادبیات و فلسفه را در هفته گذشته تلخ کرد، مرگ مجتبی گلستانی، پژوهشگر و نویسنده حوزه های فلسفه و ادبیات بر اثر کرونا بود. گلستانی دارای مدرک دکترای فلسفه اخلاق بود و سالها در این حوزه مشغول پژوهش و نویسندگی بود.

خبر دیگر اینکه در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی فارابی به صورت مجازی برگزار شد. در این مراسم در بخش تقدیر از برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی از مرحوم سید اسعد شیخ‌الاسلامی، مرحوم داود فیرحی و مرحوم عزت‌الله نگهبان به عنوان شخصیت‌های پیشگام علوم انسانی و اسلامی، ژاله آموزگار، آیت‌الله سیدمحسن خرازی، سیدمحمد رضوی و ضیاء موحد به عنوان شخصیت‌های پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی، محمدرضا ریخته‌گران به عنوان نظریه‌پرداز برجسته و منوچهر صانعی دره‌بیدی به عنوان مترجم برتر تقدیر شد.

اما در میان نشست ها و سخنرانی هایی که برگزار شد مروری بر مهم‌ترین آنها خواهیم داشت؛ حجت الاسلام خسروپناه در نشست «‌مطالعات جهان اسلام و رویکردهای فکری و فلسفی» به مهم‌ترین جریان‌های فکری و فلسفی مسلمانان در عصر حاضر پرداخت که در میان شیعیان و اهل تسنن به وجود آمده است.

حمیدرضا آیت اللهی، استاد بازنشسته دانشگاه علامه هم در یک نشست با موضوع «فلسفه دین؛ تحلیلی یا قاره‌ای» سخنرانی کرد؛ در این نشست در ابتدا به معرفی و تفکیک فلسفه قاره ای و تحلیلی پرداخت و سپس به صورت مختصر توضیح داد که فلسفه دین را جزو کدامیک از این دسته بندی ها می‌توان قرار داد.

همچنین در نشست مجازی دیگری کتاب «تأملاتی بر نسبت ساحت قدس، وجود و تاریخ» اثر بیژن عبدالکریمی حضور حسن محدثی، وحید سهرابی‌فر، حسین پورفرج و مولف اثر نقد شد. محدثی در این جلسه ابتدا از عبدالکریمی بابت اینکه فضای نقد این اثر را فراهم کرده تشکر کرد و بعد گفت: یک مشکل جدی در ایران داریم و آن اینکه اندیشمندان ایرانی تبار اندیشه خود را مشخص نمی‌کنند. این یک معضل جدی است. اهالی علوم انسانی در ایران از آرای دیگران تغذیه می‌کنند ولی ریشه بحث خودشان را مشخص نمی‌کنند و این یک مشکل جدی است. اگر من می‌خواهم بدانم جای ملکیان در نقشه اندیشه کجاست باید تلاش زیادی کنم که بفهمم ملکیان متأثر از فلان متفکر است. این یک معضل جدی در میان ایرانیان است. می‌خواهم از آقای عبدالکریمی خواهش کنم کمک کنند تبار اندیشه‌شان مشخص شود، یعنی ما با اندیشه به مثابه مجموعه‌ای از اسرار برخورد نکنیم. این مشکلی است که با آثار آقای عبدالکریمی دارم. این گفت‌وگو هم از این جهت بود که این مطلب را روشن کنم.

در بخش پایانی گزارش هم سراغ بازار نشر و کتابهای در راه انتشار و منتشر شده می‌رویم. کتاب «شوپنهاور» نوشته آر.راج سینگ و ترجمه مهدی قنبری برای دومین بار در یک‌ سال‌ و نیم گذشته تجدید چاپ شد. علاوه بر آن، کتاب «بازنمایی هویت از نگاه دیگری؛ نحوه برساخته شدن اسلام‌هراسی و ایران هراسی» تألیف علی‌اشرف نظری به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.

جلد نخست مجموعه تاریخ فلسفه غرب، با عنوان «فلسفه در دوره باستان» تالیف حمیده کوکب، ملیحه صابری نجف آبادی و حمیدرضا خادمی هم توسط انتشارات سمت منتشر شد.

سید محمدرضا تقوی، استاد دانشگاه شیراز هم خبر از انتشار اثر تازه ش با عنوان «تحول در علوم انسانی: از ضرورت و مبادی تا منطق و روش شناسی: مورد مثال روان شناسی بالینی» داده است.

شیراز نویسنده علوم انسانی   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 13 مرداد/ اینفوگرافیکبا ادامه توزیع واکسن‌های مختلف علیه کووید-19، برخی نقاط جهان با سرعت بالاتر، میزان بیشتری واکسن کرون
خبرفوری ایران وزارت بهداشت گرافیک 

  

تزریق این نوع واکسن‌ کرونا به زنان زیر 50 سال توصیه نمی‌شودلاری گفت: در رابطه با واکسن کرونا برای دانشجویان، هر محموله‌ای در این شرایط به دستمان برسد استفاده می‌کنیم، در مورد واکسن داخل هم هر چیزی که به مرحله تولید برسد، محدودیتی نداریم، الان هم فعلا واکسن برکت را برای تزریق داریم.
اقتصادنیوز زنان تولید 

  

جولان کرونا در توکیو/ اسطوره بسکتبال خداحافظی کرد/ ببینیدبرنامه کافه خبر ویژه المپیک توکیو در روز سیزدهم مسابقات منتشر شد.
برنا بسکتبال کافه خبر المپیک 

  

زنان واکسینه‌شده بیش از مردان به کرونا مبتلا می‌شوندداده‌های CDC در سراسر آمریکا نشان داد که زنان واکسینه‌شده 63 درصد از ابتلای کووید-19 را تشکیل می‌دهن
خبرفوری زنان مردان بهار 

  

افزایش قیمت خودرو در بازار/ قیمت این خودرو 25 میلیون تومان بالا رفت؟تازه ترین گزارش ها نشان می دهد که قیمت پژو 2008 در بازار 915 میلیون تومان است.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت قیمت مسکن 

  

تلاش مدافعان سلامت در برابر کرونا از والاترین ارزش‌های انسانی است به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز در جلسه شورای فرماندهی ستاد کرونا در کلان شهر تهران که با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، مهندس پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی وجمعی از مسؤولان برگزار شد، وضعیت چرخش و شیوع کرونای دلتا و آخرین وضعیت واکسن‌های تولید داخل تشریح ومورد بررسی قرار گرفت. پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انانقلاب اسلامی…
مهر سلامت درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار و ماجرای امروز در بازار ارز+خبر مهم برای خریداران دلاراخبار حاوی نااطمینانی امروز بازار ارز را متاثر کرد تا مجددا روند قیمت ارز نزولی باقی نماند. این درحالیست که با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی خیلی از فعالان بازار انتظار ارزانی قیمت ارز را داشتند.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت دلار 

  

بازگشت امید به بورسشاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، 13 مرداد ماه) 30 هزار و 414 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص ایران خودرو بانک صادرات 

  

تزریق هیچ واکسن‌ کرونایی برای خانم‌های زیر از 50سال ممنوعیت ندارد به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری در این رابطه افزود: به دلیل برخی مطالعات انجام شده درباره یکی از واکسن‌های خارجی، ترجیح بر این شد که به خانم‌های کمتر از 50 سال تزریق نشده و به جای آن از سایر واکسن‌های وارداتی یا واکسن‌های تولید داخل استفاده شود. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: این موضوع فقط به صورت توصیه‌ای اعلام شده و ممنوعیت تزریق وجود ندارد.
مهر وزارت بهداشت تولید 

  

مصوبات ستاد ملی کرونا فصل الخطاب عزاداری‌ محرم استامام جمعه گنبدکاووس با اشاره به شرایط سخت کرونایی کشور و در پیش بودن ماه محرم و آیین‌های سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) تصریح کرد که مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا باید فصل الخطاب برگزاری مراسم‌های عزاداری باشد تا سلامت عمومی مردم به خطر نیفتد.
برنا عزاداری محرم ماه 

  

عرضه بیش از 600 هزار تن سیمان در بورس کالا در روز شنبهروابط عمومی بورس کالا اعلام‌کرد: تاکنون عرضه 616 هزار تن سیمان در بورس کالا برای روز (شنبه، 16 مرداد ) قطعی شده است، اما احتمال افزایش این حجم نیز وجود دارد.
برنا سیمان بورس کالا روابط عمومی 

  

عدم ممنوعیت تزریق واکسن های کرونا برای زنان کمتر از 50 سالسیما سادات لاری درباره مباحث مطرح شده درباره توصیه انجام شده مبنی بر عدم تزریق یک نوع از واکسن کرونا به خانم‌های کمتر از 50 سال گفت: تزریق هیچکدام از واکسن‌های کرونای موجود در کشور برای خانم‌های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد.
برنا زنان 

  

آیا واقعا افراد واکسینه شده 3 برابر کمتر درگیر کرونا می‌شوند ؟تحقیقات تازه نشان می‌دهد، افرادی که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند سه برابر کمتر از افراد غیر واکسینه در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
برنا ویروس 

  

کرونا جان یکی دیگر از اهالی خبر صداوسیما را گرفتپس از انتشار خبر درگذشت فرزانه سادات معصومیان در شامگاه سه شنبه، امروز (چهارشنبه) 13 مرداد ماه خبر درگذشت فرشاد همتی، یکی دیگر از فعالان بخش خبر صداوسیما اعلام شد.
نامه نیوز تیراندازی تهران رادیو