ایلنا   |  اقتصادی  |  

صادرات 75 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 30 میلیارد دلار

در هشت ماهه نخست سال 1397، صادرات کالاهای غیر نفتی رشد 5.1 درصدی و صادرات کاهش 12.6 درصدی داشته است.

صادرات 75 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 30 میلیارد دلار

در هشت ماهه نخست سال 1397، صادرات کالاهای غیر نفتی رشد 5.1 درصدی و صادرات کاهش 12.6 درصدی داشته است.

به گزارش ایلنا، در هشت ماهه سال 1397 صادرات کالاهای غیر نفتی برابر 75.3 میلیون تن با ارزش 30 میلیارد دلار برابر 26.9 میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 5.1 درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری 7.5 درصد و ارزش یورویی 15.2 درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر 21.5 میلیون تن به ارزش 29.5 میلیارد دلار برابر 24.8 میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی 12.6 درصد و از لحاظ ارزش دلاری 14 درصد و ارزش یورویی 16.8 درصد کاهش را نشان می‌‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره حدود 12.7 میلیارد دلار و صادرات بخش معدن 877 میلیون دلار ثبت شده است.

مجوزهای صادره در هشت ماهه 1397تعداد 3741 فقره پروانه بهره‌‌برداری با میزان سرمایه‌‌گذاری 38.4 هزار میلیارد تومان و اشتغال 67 هزار و 529 نفر صادر شده که به ترتیب 2.1 ، 97.6 و 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رشد قابل ملاحظه سرمایه‌‌های پروانه‌‌های بهره‌‌برداری با سهم 70.6 مربوط به بهره‌‌برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه‌‌گذاری بالغ بر 192 هزار میلیارد ریال است. 

تعداد 14 هزار و 683 فقره جواز تاسیس با پیش‌‌بینی سرمایه‌‌گذاری 190.1 هزار میلیارد تومان و پیش‌‌بینی اشتغال 343 هزار و 660 نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 19.9 و 88 و 25 درصد رشد را نشان می‌‌دهد.

مجوزهای صنفی صادر شده 260.4 هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.7 درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد 675 فقره پروانه اکتشاف، 335 فقره گواهی کشف و 375 فقره پروانه بهره‌‌‌برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل 6.6 درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره‌‌‌برداری به ترتیب 0.6 و 25 درصد کاهش داشته است.

در شش ماهه اول سال 1397 در بخش حمل و نقل جاده‌‌‌ای، کالاهای داخلی 218.3 میلیون تن و ترانزیت کالاهای جاده‌‌ای 3 میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی 6.7درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای 37.5 درصد کاهش نشان می‌‌‌دهد.

همچنین در هشت ماهه سال 1397 از میان 44 محصول منتخب صنعتی و معدنی، 19 محصول رشد و 25 محصول کاهش تولید داشته است. سنگ آهن با 24.2 میلیون تن 9.1 درصد، فولاد خام با 15.1 میلیون تن، 10.4 درصد رشد تولید داشته‌‌‌اند.

بنابراین گزارش، در هشت ماهه سال 1397 تعداد 50 طرح سرمایه‌‌‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌‌‌گذاری 837 میلیون دلار، به تصویب هیأت سرمایه‌‌‌گذاری خارجی رسیده است. در راستای اجرای پروژه‌‌‌های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آبان 1397 جمعا مبلغ 26 هزار و 67.1 میلیارد تومان تسهیلات به 1953 واحد پرداخت شده است.

دلار یورو اقتصاد مقاومتی   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

آیا ملخ واقعا ارزش غذایی و دارویی دارد؟رئیس انجمن صنایع غذایی ایران گفت: در جای‌جای دنیا، استفاده از حشرات به‌عنوان منبع غنی‌شده پروتیین، روی و آهن و ویتامین و املاح هستند و منبع باارزشی به حساب می‌آیند.
برنا مواد غذایی صنایع غذایی روزنامه 

  

فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد + سندبانک مرکزی فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما در بازه زمانی فروردین 1397 تا 31 فروردین 1398 را به روزرسانی و منتشر کرد.
تسنیم ارز ارز دولتی نرخ ارز 

  

مجمع مشورتی وانتخاب مشاوران جوان استاندارزنجان برگزار می شودزنجان- ایرنا- مجمع مشورتی جوانان جهت انتخاب مشاوران جوان استاندار زنجان، روز سه شنبه /3 اردیبهشت/ در سالن همایش های بین المللی روزبه زنجان برگزار می شود.
ایرنا جوانان جمهوری اسلامی زنجان 

  

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزیتهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.
ایرنا نرخ ارز ارز قیمت ارز 

  

پیروزی ارزشمند زنیت در کراسنودارتیم زنیت سن‌پترزبورگ در حضور سردار آزمون، مهاجم ایرانی‌اش برنده حساس‌ترین نبرد هفته بیست‌وچهارم لیگ
خبرفوری سردار آزمون لیگ برتر روسیه 

  

ارزش مالی بیرانوند برابر با بودجه یک سال باشگاه پرسپولیس ! +قیمت جدیداقتصاد نیوز:ارزش دروازه‌بان ملی پوش تیم پرسپولیس اخیرا بیشتر شده و حالا او با بودجه یک سال تیمش برابری می کند.
اقتصادنیوز علیرضا بیرانوند باشگاه پرسپولیس تیم ملی فوتبال ایران 

  

باور به مقاومت و مبارزه با ظلم برای آمادگی ظهور امام زمان ضروری استاصفهان - ایرنا - رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان گفت: باور به مقاومت و مبارزه در برابر استکبار و ظلم جهت آمادگی برای ظهور امام زمان (عج) ضروری است.
ایرنا جوانان مهدویت اصفهان 

  

تکلیف واحد پولی کشور در صورت حذف صفر چه خواهد شد؟/ آیا حذف صفر تورم را کاهش می دهد؟جام ساز با بیان اینکه بر اینکه حذف صفر نه به کاهش تورم کمک می کند و نه به قدرت خرید مردم مربوط می شود و نه درآمد را افزایش می دهد و نه راهگشای مسائل اقتصادی خواهد بود افزود: این اقدام صرفا تغییر شکلی در اسکناس ها خواهد بود.
برنا سیاست پولی درآمد حذف صفر از پول ملی 

  

لیگ برتر روسیه| پیروزی ارزشمند زنیت در کراسنودارتیم زنیت سن‌پترزبورگ در حضور سردار آزمون، مهاجم ایرانی برنده حساس‌ترین نبرد هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر روسیه شد.
تسنیم لیگ برتر روسیه سردار آزمون