ایلنا   |  اقتصادی  |  

صادرات 75 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 30 میلیارد دلار

در هشت ماهه نخست سال 1397، صادرات کالاهای غیر نفتی رشد 5.1 درصدی و صادرات کاهش 12.6 درصدی داشته است.

صادرات 75 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 30 میلیارد دلار

در هشت ماهه نخست سال 1397، صادرات کالاهای غیر نفتی رشد 5.1 درصدی و صادرات کاهش 12.6 درصدی داشته است.

به گزارش ایلنا، در هشت ماهه سال 1397 صادرات کالاهای غیر نفتی برابر 75.3 میلیون تن با ارزش 30 میلیارد دلار برابر 26.9 میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 5.1 درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری 7.5 درصد و ارزش یورویی 15.2 درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر 21.5 میلیون تن به ارزش 29.5 میلیارد دلار برابر 24.8 میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی 12.6 درصد و از لحاظ ارزش دلاری 14 درصد و ارزش یورویی 16.8 درصد کاهش را نشان می‌‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره حدود 12.7 میلیارد دلار و صادرات بخش معدن 877 میلیون دلار ثبت شده است.

مجوزهای صادره در هشت ماهه 1397تعداد 3741 فقره پروانه بهره‌‌برداری با میزان سرمایه‌‌گذاری 38.4 هزار میلیارد تومان و اشتغال 67 هزار و 529 نفر صادر شده که به ترتیب 2.1 ، 97.6 و 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رشد قابل ملاحظه سرمایه‌‌های پروانه‌‌های بهره‌‌برداری با سهم 70.6 مربوط به بهره‌‌برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه‌‌گذاری بالغ بر 192 هزار میلیارد ریال است. 

تعداد 14 هزار و 683 فقره جواز تاسیس با پیش‌‌بینی سرمایه‌‌گذاری 190.1 هزار میلیارد تومان و پیش‌‌بینی اشتغال 343 هزار و 660 نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 19.9 و 88 و 25 درصد رشد را نشان می‌‌دهد.

مجوزهای صنفی صادر شده 260.4 هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.7 درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد 675 فقره پروانه اکتشاف، 335 فقره گواهی کشف و 375 فقره پروانه بهره‌‌‌برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل 6.6 درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره‌‌‌برداری به ترتیب 0.6 و 25 درصد کاهش داشته است.

در شش ماهه اول سال 1397 در بخش حمل و نقل جاده‌‌‌ای، کالاهای داخلی 218.3 میلیون تن و ترانزیت کالاهای جاده‌‌ای 3 میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی 6.7درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای 37.5 درصد کاهش نشان می‌‌‌دهد.

همچنین در هشت ماهه سال 1397 از میان 44 محصول منتخب صنعتی و معدنی، 19 محصول رشد و 25 محصول کاهش تولید داشته است. سنگ آهن با 24.2 میلیون تن 9.1 درصد، فولاد خام با 15.1 میلیون تن، 10.4 درصد رشد تولید داشته‌‌‌اند.

بنابراین گزارش، در هشت ماهه سال 1397 تعداد 50 طرح سرمایه‌‌‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌‌‌گذاری 837 میلیون دلار، به تصویب هیأت سرمایه‌‌‌گذاری خارجی رسیده است. در راستای اجرای پروژه‌‌‌های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آبان 1397 جمعا مبلغ 26 هزار و 67.1 میلیارد تومان تسهیلات به 1953 واحد پرداخت شده است.

دلار یورو اقتصاد مقاومتی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (شنبه 4 اسفند 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز شنبه 4 اسفند ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز کاری قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

متهم ردیف اول التهاب در بازار خودرودر هفته‌ای که گذشت رشد بهای 5 تا 25 میلیونی محصولات تولید داخل خبر از آغاز التهابی تازه در بازار خودرو داد. در حالی که کارشناسان بارها به وزارت صمت درباره لزوم توجه به رشد تولید در کنار اعمال سیاست‌ آزادسازی قیمت‌ها هشدار دادند، این پیام از سوی سیاست‌گذار دریافت نشد...
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

دهن کجی قیمت ها به پیش فروش خودروسازانیک کارشناس صنعت خودروسازی گفت: رفتارهای دولتی و خودروسازان مبنی بر اینکه بازار خودرو دارای حاشیه سود قابل توجهی است، در کنار افزایش تقاضا و ورود سرمایه‌های سرگردان عاملی شد تا در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم و پیش‌فروش‌ها هم نتوانند تاثیری بر آن بگذارند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودروسازان 

  

وزیر امور خارجه روسیه با زیر سوال بردن ادعای تحریم کنندگان در غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تحریم های آنان ملت ها را هدف قرار نمی دهد، اظهار داشت: در درجه اول این مردم کشورها هستند که از تحریم ها ضربه می خورند.
نامه نیوز سرگئی لاوروف روسیه باراک اوباما 

  

«هرکسی هر نوعی تغییر می‎خواهد، پای صندوق آراست.» این سخنان حسن روحانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تکرار آن در سفر به هرمزگان حکایت از تحرکات مخالفینی دارد که این روزها کمر به طرح استیضاح و عدم کفایت سیاسی او بسته‎اند...
نامه نیوز حسن روحانی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

مهدی فرجی: نوسانات ارزی به کیفیت «ن خ» لطمه‌ای وارد نکرده!مهدی فرجی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی «ن خ» گفت.
برنا تهران تلویزیون خبرنگار 

  

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل‌تر می‌شودیک اقتصاددان با بیان اینکه، عواملی مثل سفرهای خارجی آستانه نوروز، اجلاس اخیر FATF و برخی تصمیمات دولت روی قیمت ارز موثر بوده است، گفت: به نظر می‌رسد با کاهش تقاضا در روزهای آتی قیمت ارز تا حدودی متعادل تر شود.
تسنیم ارز قیمت ارز بانک مرکزی 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 4 اسفنددر نخستین روز هفته بازار طلا و ارز تهران با کاهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد اما در ادامه وارد سیر صعودی قیمت‌ها شد. این روند صعودی بعدازظهر با شیب بیشتری ادامه یافت. سکه تا نیمه بالای کانال 4.7 میلیون تومانی بالا رفت. دلار به میانه کانال 13 هزار تومانی رسید و طلای آبشده روی مرز 1.9 میلیونی ایستاد.
خودروتک بازار طلا و ارز ارز یورو 

  

دور چهارم رقابت های آزاد ایروفلوت روسیه با پیروزی ارزشمند طباطبایی برابر حریف روسی خود به پایان رسید.
صراط روسیه مسکو یورو 

  

معافیت مالیاتی مشوق ورود ارز صادراتی به کشور استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات انتقال پول از خارج به کشور، گفت: معافیت مالیاتی به عنوان ابزاری در دست دولت و مجلس، مشوق و انگیزه ای برای وارد کردن ارز صادراتی به کشور است.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

سامانه های مبارزه با قاچاق کالا تا پایان اسفند آماده می شودتهران- ایرنا- وزیر کشور گفت: سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پایان اسفند آماده می شود و مرحله بعد اتصال این سامانه ها با یکدیگر است.
ایرنا سازمان بازرسی کل کشور قاچاق تهران 

  

رئیس اتحادیه قالیشویی از کلاهبرداری قالیشویی‌های غیر مجاز به بهانه ارائه خدمات ارزان خبر داد
صراط کلاهبرداری خودرو صدا و سیما 

  

اهدای سه نشان ارزشمند بسکتبال ایران به موزه ورزشفدراسیون بسکتبال چند نشان ارزشمند خود را به موزه ورزش تقدیم کرد.
برنا بسکتبال ایران موزه