اصرار دولت روی ارز 4200 تومانی

در حالی برخی کارشناسان روی حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور اصرار دارند، اما مقامات دولتی معتقدند اگر همین امروز مردم و نظام بپذیرند که ارز 4200 تومانی را به ارز نیمایی که حدود 11 هزار تومان است، تغییر دهیم، بدون استثنا در کالاهای اساسی حداقل 100 درصد افزایش قیمت خواهیم داشت

اصرار دولت روی ارز 4200 تومانی

یش از یک سال و نیم از تصمیم دولت برای برقراری ارز 4200 تومانی می‌گذرد؛ زمانی که قیمت دلار هر روز در جهت رشد قیمت از پله‌ها بالا می‌رفت و هیچ‌توانی جلودار آن برای توقف رشد قیمت‌ها نبود. تا جایی که حتی قیمت دلار حتی تا مرز 19 هزار تومان حرکت کرد و در کانال 18 هزار تومان قرار گرفت.

البته زمانی که دولت برای برقراری ارز 4200 تومانی تصمیم گرفت، دلار در کانال 5 هزار تومان قرار داشت. روز بیستم فروردین‌ماه 1397 معاون اول رییس‌جمهور اعلام کرد که «دولت تصمیم دارد ارز را تک‌نرخی کند.» اسحاق جهانگیری در پایان جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز گفته بود «نرخ دلار برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آن، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققان و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خود به ارز نیاز دارند، 4200 تومان خواهد بود.»

افزایش نرخ دلار از نیمه دوم سال 1396 آغاز شده بود. 17 مهرماه دلار وارد کانال 4 هزار تومان شد و از آن زمان تاکنون که حدود 26 ماه می‌گذرد، تقریبا نرخ دلار 3.5 برابر شده است. به عبارتی، تصمیم دولت با وجود این‌که ابلاغ شده بود، اما بازار ارز راه خود را می‌رفت و فاصله نرخ دلار دولتی 4200 تومانی با بازار آزاد روزبه‌روز برای دلالان بیشتر می‌شد. به این ترتیب، هر کسی حتی اگر یک‌بار هم کار بازرگانی و تجاری نکرده بود، تاجر شده بود و درخواست دریافت کارت بازرگانی می‌کرد و به هر دری می‌زد تا اسنادی جور کند و از رانت ارز 4200 تومانی برخوردار شود.

در نهایت، کار دلار 4200 تومانی که در نیمه سال 97 جای خود را به دلار نیمایی داد، به جایی کشیده شد که رییس جمهور دی‌ماه سال 97 در شورای اداری استان گلستان به رانت‌های دلار 4200 تومانی اشاره کرد و گفت: «عده‌ای ثبت سفارش کردند و از بانک مرکزی پول گرفتند با تیمی از دلال‌های خارجی هماهنگ کردند، 100 میلیون دلار پول گرفتند 50 میلیون دلار جنس وارد کردند و بقیه را وارد بازار کردند، قوه قضائیه و دستگاه نظارتی بررسی کند.»

گزارش ارزی اخیر بانک مرکزی

در میانه آبان‌ماه امسال، بانک مرکزی برحسب دستور رییس جمهوری در مورد عملکرد تامین ارز بابت واردات کالاهای مورد نیاز کشور و همچنین وضعیت رفع تعهدات ارزی واردکنندگان در پنج ماهه اول سال 1397 اعلام کرد میزان ارز تامین شده برای واردکنندگان توسط بانک‌های عامل بنا به ثبت‌سفارش‌های صورت گرفته توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی و بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دوره یاد شده معادل 19.3 میلیارد دلار با نرخ هر دلار 4200 تومان بوده است. از این مبلغ، معادل 17.3 میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به بانک‌های عامل فروخته شده و معادل 2 میلیارد دلار از محل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تأمین شده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، معادل 7.3 میلیارد دلار از تامین ارز صورت گرفته توسط این بانک بابت واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی بوده است.

طبق این گزارش، بابت مصارف درمانی، دانشجویی، مسافرتی و سایر مصارف خدماتی معادل 1.850 میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته است.

وضعیت رفع تعهد ارزی واردکنندگان بر مبنای اسناد ارائه شده حاکی از ترخیص کالا از گمرک جمهوری اسلامی ایران یا سایر اسناد مربوطه در سامانه رفع تعهد ارزی بانک مرکزی نیز به این شرح بوده است: «معادل 17.8 میلیارد دلار رفع تعهد صورت گرفته که برمبنای اسناد ثبت شده در سامانه یادشده به معنای واردات کالا و انجام خدمات مربوط است. همچنین معادل 1.2 میلیارد دلار پروندهای مربوط به واردکنندگان توسط بانک‌های عامل براساس ضوابط و مقررات، به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده که تحت رسیدگی آن سازمان قرار دارند. مابقی نیز توسط بانک‌های عامل بنابر ضوابط، تحت پیگیری قرار دارند که درصورت احراز تخلف واردکنندگان، بنابر ضوابط و مقررات، بانک‌های عامل مکلفند مراتب را به سازمان تعزیرات حکومتی و درصورت نیاز به سایر مراجع ذی صلاح ارجاع دهند.»

عباس قبادی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز دوم آذرماه امسال اعلام کرد: «سال گذشته بالغ بر 21 میلیون تن کالای اساسی با ارز 4200 وارد کشور شده و در 7 ماهه نخست امسال 14 میلیون تن وارد و ذخیره شده است که 10 میلیون تن ذخایر کالا تا قبل از شروع طرح افزایش قیمت بنزین بوده است.»

 

ماندگاری دلار ارزان‌قیمت 4200 تومانی

همچنان یک‌سری از اقلام اساسی کشور با نرخ دلار 4200 تومانی وارد کشور می‌شوند؛ این در حالی است که فعالان اقتصادی و کارشناسان مخالف حضور دلار 4200 تومانی در اقتصاد کشور هستند. در حال حاضر ارز در اقتصاد ایران با چند نرخ دیده می شود؛ دلار 4200 تومانی، دلار نیمایی 10 هزار و 900 تومانی و دلار بازار آزاد 12 هزار و 700 تومانی.

این در حالی است که دولت همچنان روی حضور دلار دولتی تاکید دارد و برای سال 99 نیز تصمیم به حذف آن ندارد. این موضوع حتی در سومین روز از جلسات فوق‌العاده هیات دولت نیز مورد تصویب قرار گرفت و قرار شد تهیه و تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی با نرخ ارز 4200 تومانی باشد.

رییس سازمان برنامه و بودجه در این خصوص هفتم آذرماه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر گفته بود: «قبل از اینکه لایحه در مجلس مطرح شود، توضیح می‌دهیم که در این بودجه با وجود فشار به منابع مالی کشور، رنج و فشار تحمیلی بر مردم را به شکل‎های مختلفی جبران می‎کنیم. برای نمونه در سال هر چه نفت بفروشیم، با قیمت ارز 4200 تومانی کالای اساسی تامین و تقدیم مردم خواهد شد.»

نوبخت یادآور شده بود: «در این بودجه تمامی کالاهای اساسی با وجود این‌که نرخ ارز در بازارها به هر نرخ دیگری باشد، همچنان با نرخ 4200 تومان تحویل مردم خواهد شد.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز گفته بود: «برای این‌که سال آینده بتوانیم بر روی کالاهای اساسی کنترل قیمت داشته باشیم، 10.3 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای کالاهایی مانند دارو، نهاده‌های کشاورزی، کاغذ روزنامه، لاستیک اختصاص دادیم. تجاربی که در سال 98 و 97 داشتیم، به ما کمک می‌کند این ارز با فاصله نسبت به ارز آزاد قطعا به هدف بنشیند و عمدتا شرکت‌های دولتی عهده‌دار این وضع شوند.»

در همین حال، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نرخ محاسباتی ارز در بودجه 99 اعلام کرده است: در جلسه بررسی بودجه دولت مصوب شد تا همچنان ارز دولتی4200 تومانی به کالاهای اساسی و دارو تعلق بگیرد، بنابراین نرخ ارز محاسباتی نسبت به سال جاری تغییر چندانی نمی‌کند.»

پیش‌بینی 14 میلیارد دلار ارز دولتی برای سال 99

در این میان، بنا به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، «برنج، جو، ذرت، روغن خوراکی، دانه‌های روغنی، نهاده‌های دامی، دارو و چند قلم دیگر از جمله کالاهای اساسی مشمول ارز دولتی هستند. دولت این کالاها را به عنوان مایحتاج ضروری مردم تشخیص داده و تصمیم گرفته قیمت اقلام مزبور را در جامعه پایین نگه دارد. بر این اساس، برای تامین این کالاها در سال آینده 14 میلیارد دلار ارز دولتی پیش‌بینی شده است.»

محمدعلی دهقان‌دهنوی تصریح کرده است؛ «این 14 میلیارد دلار، یارانه‌ای است که دولت با هدف کمک معیشتی برای گذر از دوران سخت تحریمی و اقتصادی در کشور به مردم پرداخت می‌کند. البته بدون شک با رفع مشکلات، بازیابی رشد اقتصادی، کاهش فشارها و محدودیت‌های بین‌المللی و ایجاد ثبات در بازار، دیگر نیازی به تخصیص ارز دولتی نخواهد بود.»

وی در خصوص نقدی که برای این نوع تخصیص‌ها وجود دارد، مبنی بر وجود رانت، فقدان نظارت کافی در شبکه توزیع، عدم دسترسی کالا به دست مصرف‌کننده واقعی به خصوص طبقات ضعیف جامعه نیز گفته است: «دولت هم به این نتیجه رسیده که اگر گروه‌های کالایی وجود داشته باشد که نتوان در مسیر توزیع تا رسیدن به دست مصرف نهایی نظارت کافی انجام داد، این گروه‌ها را در فهرست ارز 4200تومانی قرار ندهد. به همین دلیل اقلامی که سال گذشته و ابتدای امسال در  فهرست ارز دولتی بودند مثل کره، چای و گوشت قرمز، همه از لیست خارج شدند.»

دلیل اصرار دولت روی دلار 4200 تومانی

اما چرا دولت روی ماندگاری دلار 4200 تومانی تاکید دارد؟ این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند دلار 4200 تومانی نتوانست قیمت کالاهای اساسی را ثابت نگه دارد. اما چندی پیش رییس سازمان برنامه و بودجه درباره دلایل استفاده از ارز ارزان‌قیمت برای کالاهای اساسی گفته بود: «دولت به دنبال مهار تورم است و اگر به جای دلار 4200 تومانی، از ارز نیمایی استفاده شود، یعنی پذیرفته‌ایم از ابتدای فرودین ماه 99، مرغ و شکر با دلار حدود 11 هزار تومانی تامین شود که در این شرایط همه چیز گران خواهد شد.»

نوبخت تاکید کرده بود: «در حال حاضر تامین کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی در کشور به رویه‌ای عادی تبدیل  شده است. در یک دوره، با وجود استفاده از ارز 4200 تومانی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد، اما در حال حاضر این روش مسلط شده است.»

محمدرضا کلامی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صمت نیز درباره علل اصرار دولت برای ادامه اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی عنوان کرده است: «اگر همین امروز مردم و نظام بپذیرند که ارز 4200 تومانی را به ارز نیمایی که حدود 11 هزار تومان است، تغییر دهیم، بدون استثنا در کالاهای اساسی حداقل 100 درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.»

وی توضیح داده است: «کشورمان به کالایی مانند برنج حدود 3.5 میلیون تن در سال نیاز دارد که از این میزان، 1.5 میلیون تن را وارد می‌کنیم، اگر ارز چهار هزار و 200 تومانی را حذف کنیم، قیمت برنج هندی از 8 هزار تومان فعلی به 16 هزار تومان و برنج ایرانی هم متاثر از آن به 40 تا 45 هزار تومان خواهد رسید.»

کلامی با اشاره به اینکه ارز دولتی از 3200 تومان در سال 1396 به 4200 تومان در سال 1397 رسیده است، تصریح کرده است: «اکنون در همه جهان، هزینه نقل و انتقال ارز زیر یک درصد است، اما این هزینه برای ما بین 10 تا 18 درصد افزایش یافته است. هزینه حمل کالا از بندر از 80 هزار تومان به ازای هر تن کالای فله‌ای به 220 هزار تومان به ازای هر تن کالای فله‌ای رسیده است.»

وی با اشاره به این‌که حدود 60 درصد افزایش قیمت‌ها مربوط به مجموعه این موارد است، گفته است: «در زمانی که کالا را به صورت کوپنی هم تحویل مردم می‌دادیم، حدود 12 درصد از هدف اصلی منحرف می‌شد و باید بپذیریم عده‌ای هم در پی سوء استفاده از ارز چهار هزار و 200 تومانی هستند و حتما باید با آن‌ها برخورد شود.»

کلامی تاکید کرده است: «سفره مردم و درآمد سرانه مردم پاسخگوی افزایش قیمت مجدد ناشی از حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی کالای اساسی نیست.»

 

ارز دولتی دولت سخنگوی دولت   اخبار برگزیده
  

هدف آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است/ سردار سلیمانی هیچ‌گاه آرمان فلسطین را فراموش نکردمعاون پیشین وزارت امور خارجه گفت: هدف راهبرد سه ضلعی از سوی آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است؛ رویکرد تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه در بخشی از قدرت در آمریکا وجود دارد. اسرائیل به دنبال آن است که از توان آمریکا استفاده کرده تا تجزیه در منطقه محقق شده و اسرائیل برآمده شود.
ایلنا رئیس جمهور تروریسم سوریه 

  

کشف 100 کاور جسد در عین‌ الاسدرئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: حداقل 100 کاور جسد از پایگاه عین الاسد خارج شده است.
مستقل‌آنلاین محمد محمدی گلپایگانی سردار سلیمانی جمهوری اسلامی 

  

دعوای دولت‌وصداوسیمابالا گرفت؛خبری از رئیس جمهور پخش نکنیدتیم اطلاع رسانی دولت با فشار به صدا و سیما دنبال ایجاد یک بدعت جدید برای رییس جمهور است که تا به حال سابقه نداشته است.
مثلث دولت رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور از تحویل پیکرهای 150 تن از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی به خانواده هایشان خبر داد.
نامه نیوز سقوط هواپیما هواپیما خانواده 

  

موسسه واشنگتن:خشم ایران،کابوس اعراب خلیج فارس شده استانتقام سردار سلیمانی، بر دل اعراب خلیج فارس ترسی عمیق انداخته است
مثلث واشنگتن خشم ایران 

  

اگر روحانیون ما بدکاره باشند، مردم بدکاره می شوندپیامبر می گویند دو دسته هستند که اگر سالم بمانند جامعه نیز سالم می ماند و اگر فاسد شوند جامعه دچار فساد می شود "الامرا و الفقها". اگر روحانیون ما بدکاره باشند، مردم بدکاره می شوند، اگر نمایندگان مجلس، وزرا، رییس جمهور و رهبری بد باشند مردم بد می‌شوند!
مستقل‌آنلاین 

  

جزئیات استیضاح وزیر راه به دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی/ پارسایی: استیضاح نتیجه ندهد، از ابزار تحقیق و تفحص استفاده می‌کنیماقتصادنیوز:‌ یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از انجام تحقیق و تفحص در خصوص هواپیمای اوکراینی خبر داد.
اقتصادنیوز استیضاح سقوط هواپیما شیراز 

  

محمد بن‌زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، در مقایسه با همتای سعودی خود، محمد بن‌سلمان، شاید کمتر شناخته‌شده باشد؛ اما احتمالا سرنوشت او، تأثیر بیشتری بر آینده خاورمیانه نسبت به محمد بن‌سلمان خواهد داشت.
نامه نیوز خاورمیانه عکس محمد بن سلمان 

  

4 سناریو درباره قیمت خودرو تا پایان سالافراد مختلفی که در حوزه خودرو فعال هستند همگی وضعیت قیمت خودرو را تا پایان سال به صورت افزایشی پیش‌بینی می‌کنند.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت کوئیک R در بازار مشخص شدخودروی "کوییک آر" که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت های خرید و فروش خودرو با قیمت های عجیب عرضه شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  اخبار داغ
  

مبارزه خواننده معروف و همسرش با یک بیماری ناآشنا +عکسجاستین بیبر خواننده 25 ساله در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد پس از ابتلا به بیماری لایم 2 سال سخت را پشت سرگذاشته تا سرانجام زندگی با این بیماری را که تاکنون درمانی برای آن شناخته نشده یاد بگیرد.
پندارآنلاین خواننده خانواده یوتیوب 

  

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات به یکسال رسید/ مجلس به نظرات صادرکنندگان اهمیت ندادرئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در واقع مالیات بر ارزش افزوده کالایی که سال 97 صادر شده، آخر سال 98 بازگشت داده می‌شود و عملا شاهد هستیم مدت‌ زمان یک ماهه که قانونگذار تعیین کرده بود تا الان به یک سال افزایش پیدا کرده است.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

کنایه ارزشی‌ها به پاسپورت آمریکایی باران کوثری+عکسحجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتشار پاسپورت آمریکایی باران کوثری در توئیتر خود، به وی کنایه زد.
پندارآنلاین باران کوثری عکس توئیتر 

  

دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده کند به هفت سال کار اجباری محکوم خواهد شد!
صراط دولت سوریه کار 

  

مرور بازار طلا ، سکه و ارز در بازار امروز یکشنبه 29 دیبازار ارز امروز کاهش قیمت‌ها را تجربه کرد و بازار طلا ثبات تقریبی داشت.
شما‌نیوز یورو تجاوز ارز 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی شهید سلیمانی ایستاد و مبارزه کرد و جنگید و ان روزی که تشخیص داد مبارزه راهش مذاکره هم هست توانست یک قدرت را پای کار بیاورد و در حوزه سیاست در سازمان ملل امریکا را با آن قدرت وتو کند. پس اگر می خواهیم مذاکره هم بکنیم از موضع قدرت باشد.
اقتصادنیوز مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه سازمان ملل