نمایشگاهی برای نمایش هیچی

سومین دوره نمایشگاه به‌اصطلاح بین‌المللی خودرو تهران، کم‌رمق‌ترین نمایش ممکن را به اجرا گذاشت. سایه سنگین تحریم‌ها از یک‌سو دست برندهای خارجی را از این گردهمایی کوتاه کرد و از سوی دیگر با بروز مشکلاتی برای خودروسازان، ویترین شرکت‌های داخلی را نیز کم‌رنگ کرد. مشکلات متعدد در برگزاری این نمایشگاه، لایه‌های پنهان بحران مدیریتی در صنعت خودرو را نمایان کرد.

نمایشگاهی برای نمایش هیچی

سومین دوره نمایشگاه به‌اصطلاح بین‌المللی خودرو تهران، کم‌رمق‌ترین نمایش ممکن را به اجرا گذاشت. سایه سنگین تحریم‌ها از یک‌سو دست برندهای خارجی را از این گردهمایی کوتاه کرد و از سوی دیگر با بروز مشکلاتی برای خودروسازان، ویترین شرکت‌های داخلی را نیز کم‌رنگ کرد. مشکلات متعدد در برگزاری این نمایشگاه، لایه‌های پنهان بحران مدیریتی در صنعت خودرو را نمایان کرد.

به گزارش خودروتک، واقعیت این است که نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران هیچ اتفاق تازه‌ای نداشت، چنانکه خودروهای در حال تولید خودروسازان داخلی نیز در دیگر نمایشگاه‌های گذشته ایران و البته سال‌های گذشته به مقدار کافی نمایش داده شده‌اند. تغییر رنگ و لعاب مدل های تکراری، اضافه و کم کردن آپشن ها و البته حضور نام های جدید که زیر کالبد خود همان ساختار قدیمی را دارند، تمام آنچه طی این چند روز در شهر آفتاب اتفاق افتاد، بود.

نمایشگاهی که بین‌المللی نیست

خداحافظی بخش عظیمی از برندهای خارجی از بازار ایران و قطع همکاری گروه باقی‌مانده، چهره انحصارزده این صنعت را نشان داد. سومین گردهمایی بزرگان خودرویی کشور در حالی روی کلیدواژه «بین‌المللی» اصرار می‌کند که عملاً خارجی‌های حاضر در ایران را باید چینی‌ها تلقی کرد. تویوتا، ب‌ام‌و، میتسوبیشی، دی‌اس، هیوندای، کیا، مرسدس‌بنز، رنو، نیسان و فولکس‌واگن به لطف ممنوعیت واردات، حالا دیگر اثری از آثارشان در میان نیست تا بخواهند نمایشگاه خودروی تهران را رنگ و لعاب بین‌المللی ببخشند.

دستان خالی دو خودروساز بزرگ

با وجود فضای وسیع اختصاص یافته به ایران‌خودرو و سایپا، شاهد حضور محصولات اندکی از این دو خودروساز هستیم، ایران‌خودرو تنها سواری‌های پژو 207 صندوق‌دار، هاچ‌بک با سقف شیشه‌ای و البته دنا پلاس توربو را به نمایشگاه آورده، در کنار این خودروها نیز وانت فوتون تونلند دیزلی و ون وانا حضور دارند. سایپا تنها دو خودرو سواری در نمایشگاه دارد، ساینا برقی و رهام! که البته به نظر می‌رسد هر دو خودرو حداقل در آینده نزدیک به بازار نخواهند آمد، نکته جالب اینکه با وجود انتشار مشخصات فنی و قدرت موتور رهام در سایت سایپا، در نمایشگاه اشاره‌ای به مشخصات فنی نشده و برخی مسئولین، از احتمال تغییرات در پیشرانه خودرو خبر می‌دهند.

مدیریت ضعیف برگزاری

در ابتدا قرار بود تا سومین دوره از این گردهمایی اواخر آبان ماه در شهر آفتاب برگزار شود اما به دلیل تقارن آن با نمایشگاه قطعات خودرو 97، زمان برگزاری آن به 26 تا 30 آذرماه تغییر کرد. البته این پایان تعویق‌ها نبود؛ حالا خبر رسیده که زمان برگزاری این نمایشگاه حدود یک ماه دیگر به عقب افتاده و به روزهای 18 الی 21 دی‌ماه منتقل شده است. این برای سومین‌بار است که تاریخ افتتاحیه نمایشگاه خودرو تهران، به عقب می‌افتد.

جای خالی خارجی‌ها

به علت بسته بودن سایت ثبت سفارش و نامشخص بودن شرایط واردات خودرو به کشورمان، برخی از فعال‌ترین برندهای موجود در بازار از شرکت در این نمایشگاه امتناع کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به کیا، هیوندای، میتسوبیشی، نیسان، جک، لیفان، جیلی، سنگ یانگ و بام و اشاره کرد، البته به گفته غرفه داران افزایش غیرقابل‌توجیه هزینه‌های اجازه غرفه در این نمایشگاه نسبت به دوره سال قبل نیز یکی از دلایل فراری شدن شرکت‌های واردکننده بوده است.

دورهمی سرد در فصل سرد

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه قرار بود وزیر صنعت هم حضور داشته باشد اما برگزاری جلسات مختلف عاملی شد تا در نهایت معاون وزیر و مدیرعامل شرکت‌های صنعتی به همراه مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه و مدیران عامل ایران‌خودرو و سایپا در این مراسم حاضر شوند. نکته قابل‌تأمل این نمایشگاه غیبت شرکت‌های خودروساز داخلی و خارجی و همچنین شرکت‌های واردکننده خودرو است. علاوه بر این نمایندگی‌ها و شرکت‌های طرف قرارداد و همکار با شرکت‌های چینی نیز در این نمایشگاه حضور چندانی ندارند. استقبال سرد شرکت‌کنندگان از سومین نمایشگاه خودرو باعث شده بازدیدکنندگان از همان دقایق ورود به نمایشگاه متوجه بی‌رونقی و عدم تنوع محصولات در غرفه‌ها می‌شوند. دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا هم در این نمایشگاه به حضور چند خودرو بسنده کرده و خبری از عرضه محصولات جدید به بازدیدکنندگان نیست.

پدیده تلخ اعتراض مردمی

در دومین روز از نمایشگاه خودرو تهران، جمعیتی نزدیک به 150 نفر در اعتراض به کوتاهی شرکت‌های مختلف خودروسازی در تحویل‌دادن خودروهای خود در سالن ملل مجموعه شهر آفتاب تجمع کردند. تجمع‌کنندگان با در دست‌داشتن پلاکارد، خواهان تعیین تکلیف خودروهایشان بودند. بعضی از شاکیان معتقدند خودروهای آن‌ها تولید و در انبارها وجود دارد؛ اما شرکت سازنده در انتظار تغییر قیمت است تا سود بیشتری ببرد. افزون‌براین، سود تأخیر در مقایسه ‌با افزایش قیمت روزانه خودروها ناچیز است و البته، همین مبلغ نیز هنگام تسویه‌حساب خریدار به او پرداخت خواهد شد. پیش‌خریدکنندگان محصولات چینی نیز به تحویل داده نشدن خودروها با گذشت شش ماه از موعد مقرر اعتراض کردند. شاکیان هر خودروساز در اطراف غرفه شرکت مرتبط تجمع کردند؛ اما پس از چند ساعت، بدون هیچ اتفاق خاصی نمایشگاه را ترک کردند. جالب آنکه مدیر برگزاری این نمایشگاه بعد از ماجرای فوق اظهار کرد با مدیریت تیم اجرایی نمایشگاه، حراست مجموعه شهر آفتاب و نیروی انتظامی و با تدابیری که از قبل برای این اتفاق اندیشیده شده بود، شاهد بودیم که این اعتراضات به بهترین شکل و در فضایی آرام که از جانب مسئولان در اختیار معترضان قرار گرفته بود، برگزار شد و این دست از بازدیدکنندگان، اعتراض خود را بدون اینکه موجب ایجاد اختلال در نظم برگزاری نمایشگاه یا برنامه‌های شرکت‌های حاضر در آن شوند، برگزار کردند.

دورهمی ایران خودرو واردات خودرو   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک