برنا   |  اجتماعی  |  

لزوم ساماندهی فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی / هدایت تخصصی چهره ها سودمندترین گام

استاد دانشکده خبر بر این نکته تأکید کرد که سلبریتی ها از هر نوع فعالیت به صورت انفرادی و ترویج مواردی که هنوز از نظر علمی ثابت نشده یا توسط پزشکان مورد تأیید نیست خودداری کنند.

لزوم ساماندهی فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی / هدایت تخصصی چهره ها سودمندترین گام

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، پس از توصیه به مصرف دارویی خاص توسط سلبریتی معروف در فضای مجازی که واکنش جامعه پزشکی را در پی داشت، بار دیگر لزوم نظارت بر  ورود سلبریتی ها به حوزه های مختلف و گاه تخصصی  مورد توجه قرار گرفت. در همین زمینه با کارشناس رسانه به گفتگو پرداختیم.

امیر حسین شمشادی واژه سلبریتی را متأثر از دنیای مدرن دانست که ما به ازای دقیق فارسی ندارد، اما به طور کلی به معنی افراد تأثیرگذار مشهور و  شناخته شده است: در فرهنگ شرقی و به ویژه ایران، شهرت امر نکوهیده ای بوده و افتادگی و دوری از شهرت یک فضیلت شناخته می شده، حتی در مبانی دینی هم پوشیدن لباس شهرت حرام است؛ یعنی لباسی که باعث تمایز و تفاوت شما از بقیه شود. به هر حال تحت تأثیر شبکه های اجتماعی، موضوع میل به دیده شدن در میان افراد جامعه تقویت شده و موضوع سلبریتی ناشی از نفوذ و اثرگذاری شبکه های اجتماعی و لایه های مختلف جامعه است. تحت تأثیر این شبکه ها مفهوم سلبریتی گسترش یافته و اگر تا پیش از این فقط برخی بازیگران سینما و تلویزیون و تا حدودی برخی ورزشکاران رشته های خاص  مانند فوتبالیست ها می توانستند به عنوان چهره شناخته شوند، در حال حاضر افراد با تخصص های مختلف و حتی بدون داشتن هرگونه تخصص و توانایی، به لطف نفوذ بسیار بالای شبکه های اجتماعی می توانند به عنوان سلبریتی دسته بندی شوند. این موضوع باعث ایجاد مشکلی به نام خودنمایی در شبکه های اجتماعی شده؛ به این صورت که افراد بدون داشتن هنر و ویژگی خاص با حضور پرتعداد در رویدادهای مختلف یا تولید عکس و فیلم و حتی حاشیه، سعی می کنند خود را مطرح کنند و بیشتر دیده شوند.

این استاد دانشگاه به این موضوع که سلبریتی ها در همه زمینه ها اطلاعات، دانش و تخصص کافی ندارند، اشاره کرد و گفت: گاهی بسیاری از آنها با مشکلات شخصیتی و ضعف های اخلاقی و ضعف در آگاهی و دانش مواجه اند. اگر یک ورزشکار در وزنه برداری موفق است، لزوما آن فرد مسلط و دارای علم روز نیست یا فردی که جایزه بین المللی در حوزه بازیگری را از آن خود می کند، لزوما الگوی مناسبی از نظر شخصیتی و اخلاقی و رفتاری نمی تواند باشد.

وی به کارکردهای مثبت سلبریتی ها اشاره کرد و افزود: یکی از این کارکردها انتقال پیام های آموزشی به لایه های مختلف جامعه است؛ از این جهت که سلبریتی ها مورد توجه عموم مردم هستند، پیامشان شنیده می شود و این نوع پیام ها معمولا نسبت به پیام هایی که از مجاری رسمی و دولتی صادر می شود، راحت تر شنیده شده و توسط مخاطب پذیرفته می شود.

این کارشناس رسانه عملکرد سلبریتی ها در مسائلی همچون سیل و زلزله و بحران های ملی و کمک به کودکان بی سرپرست یا بیماری های خاص موثر معرفی کرد: سلبریتی ها در موضوع زلزله کرمانشاه مسئولانه عمل کردند و وظیفه اجتماعی خود را به خوبی انجام دادند؛ چرا که در فقدان اعتماد به نهادهای دولتی و حکومتی، این افراد توانستند نقش موثری را در جمع آوری و ساماندهی کمک های مردمی برای زلزله کرمانشاه ایفا کنند.

شمشادی بهترین نوع عملکرد سلبریتی ها را تبدیل آنها به سفیران حسن نیت و صلح دانست و گفت: از حدود 50 سال پیش موضوع دعوت از برخی چهره های معروف یا همان سلبریتی ها توسط دبیرکل سازمان ملل و کمک گرفتن از آنها برای ترویج آرمان های ملل متحد در دستور کار بوده و بسیاری از بازیگران و چهره های مشهور به عنوان سفیران صلح از طرف سازمان ملل انتخاب شده اند و همینطور بخش های مختلفی از سازمان ملل مانند یونیسف، افراد را تحت عنوان سفیر حسن نیت انتخاب می کند. این افراد وظیفه دارند  موضوعات خاصی را برجسته کرده و در دستور کار رسانه ها و مردم قرار دهند و در تأمین مالی کمپین هایی که نهادهای مختلف برگزار می کنند، مشارکت داشته باشند.

استاد دانشکده خبر با تأکید بر اینکه سلبریتی ها از هر نوع فعالیت به صورت انفرادی و ترویج مواردی که هنوز از نظر علمی ثابت نشده یا توسط پزشکان مورد تأیید نیست خودداری کنند، افزود: اینکه افراد را در زمینه علوم پزشکی به مصرف یا عدم مصرف نوع خاصی از دارو یا رژیم غذایی خاص تشویق کنند یا اینکه به عنوان الگوی اخلاقی و رفتاری برای افراد مختلف شناخته شوند، کار اشتباهی است. سلبریتی ها باید در زمینه هایی که دارای حساسیت و مرتبط با سلامت و زندگی مردم است مانند مسائل پزشکی، حتما از پشتوانه علمی افراد دارای تجربه وتخصص لازم کمک بگیرند.

وی نفوذ شبکه های اجتماعی و اینکه سلبریتی ها برای بسیاری از مردم به عنوان مرجع مطرح هستند را به عنوان یک فرصت معرفی کرد: برای ساماندهی این مسئله،سلبریتی ها می توانند در قالب خیریه در موضوع خاصی مانند محیط زیست با یک نهاد تخصصی این حوزه در ارتباط باشند و تبدیل به سفیر تخصصی آن حوزه شوند تا اطلاعات تخصصی و دانش روز و مطالبی که صحت آنها به طور علمی ثابت شده، از طرف آن نهاد در اختیار سلبریتی ها قرار داده شود و جامعه را نسبت به این موضوع حساس کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فضای مجازی خبرنگار سلامت   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین گوشی‌های سامسونگ در بازار ایران +تصویراقتصاد نیوز:سامسونگ برای سال‌هاست که در حوزه کالای دیجیتال فعالیت دارد و در بازار موبایل‌های هوشمند نیز جز بهترین برندها به‌حساب می‌آید. این مدل‌ها با قابلیت‌های گوناگون و در رنج‌های قیمتی مختلف به مارکت عرضه می‌شوند.
اقتصادنیوز سامسونگ اندروید ایران 

  

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذاییشیراز- ایرنا- کشاورزی همواره با چالش های مختلفی مواجه است برخی از این چالش ها حتی سالیان متوالی نیز به طول انجامیده و خساراتی نیز به کشاورزی وارد کرده است با اینحال همواره جنگ کشاورزان با آفت ها همچنان تداوم دارد و این جنگ، مبارزه برای بقا و امنیت غذایی است.
ایرنا کشاورزی شیراز ایرنا 

  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابستهعباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.
برنا اسید پاشی شیراز فضای مجازی 

  

استقلال ستاره خود را ارزان نمی فروشدباشگاه استقلال با انتقال مهاجم جوان خود به لیگ کویت مخالفت کرد.
خودروتک باشگاه استقلال استقلال ستاره 

  

جزئیات بسته ارزی جدید /بازار متشکل ارزی از نوسانات قیمت جلوگیری می کنداقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: بسته جدید ارزی تکمیل کننده سیاست‌های کلی بانک مرکزی در سال گذشته است.
اقتصادنیوز قیمت پتروشیمی بانک مرکزی 

  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز