برنا   |  اجتماعی  |  

لزوم ساماندهی فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی / هدایت تخصصی چهره ها سودمندترین گام

استاد دانشکده خبر بر این نکته تأکید کرد که سلبریتی ها از هر نوع فعالیت به صورت انفرادی و ترویج مواردی که هنوز از نظر علمی ثابت نشده یا توسط پزشکان مورد تأیید نیست خودداری کنند.

لزوم ساماندهی فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی / هدایت تخصصی چهره ها سودمندترین گام

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، پس از توصیه به مصرف دارویی خاص توسط سلبریتی معروف در فضای مجازی که واکنش جامعه پزشکی را در پی داشت، بار دیگر لزوم نظارت بر  ورود سلبریتی ها به حوزه های مختلف و گاه تخصصی  مورد توجه قرار گرفت. در همین زمینه با کارشناس رسانه به گفتگو پرداختیم.

امیر حسین شمشادی واژه سلبریتی را متأثر از دنیای مدرن دانست که ما به ازای دقیق فارسی ندارد، اما به طور کلی به معنی افراد تأثیرگذار مشهور و  شناخته شده است: در فرهنگ شرقی و به ویژه ایران، شهرت امر نکوهیده ای بوده و افتادگی و دوری از شهرت یک فضیلت شناخته می شده، حتی در مبانی دینی هم پوشیدن لباس شهرت حرام است؛ یعنی لباسی که باعث تمایز و تفاوت شما از بقیه شود. به هر حال تحت تأثیر شبکه های اجتماعی، موضوع میل به دیده شدن در میان افراد جامعه تقویت شده و موضوع سلبریتی ناشی از نفوذ و اثرگذاری شبکه های اجتماعی و لایه های مختلف جامعه است. تحت تأثیر این شبکه ها مفهوم سلبریتی گسترش یافته و اگر تا پیش از این فقط برخی بازیگران سینما و تلویزیون و تا حدودی برخی ورزشکاران رشته های خاص  مانند فوتبالیست ها می توانستند به عنوان چهره شناخته شوند، در حال حاضر افراد با تخصص های مختلف و حتی بدون داشتن هرگونه تخصص و توانایی، به لطف نفوذ بسیار بالای شبکه های اجتماعی می توانند به عنوان سلبریتی دسته بندی شوند. این موضوع باعث ایجاد مشکلی به نام خودنمایی در شبکه های اجتماعی شده؛ به این صورت که افراد بدون داشتن هنر و ویژگی خاص با حضور پرتعداد در رویدادهای مختلف یا تولید عکس و فیلم و حتی حاشیه، سعی می کنند خود را مطرح کنند و بیشتر دیده شوند.

این استاد دانشگاه به این موضوع که سلبریتی ها در همه زمینه ها اطلاعات، دانش و تخصص کافی ندارند، اشاره کرد و گفت: گاهی بسیاری از آنها با مشکلات شخصیتی و ضعف های اخلاقی و ضعف در آگاهی و دانش مواجه اند. اگر یک ورزشکار در وزنه برداری موفق است، لزوما آن فرد مسلط و دارای علم روز نیست یا فردی که جایزه بین المللی در حوزه بازیگری را از آن خود می کند، لزوما الگوی مناسبی از نظر شخصیتی و اخلاقی و رفتاری نمی تواند باشد.

وی به کارکردهای مثبت سلبریتی ها اشاره کرد و افزود: یکی از این کارکردها انتقال پیام های آموزشی به لایه های مختلف جامعه است؛ از این جهت که سلبریتی ها مورد توجه عموم مردم هستند، پیامشان شنیده می شود و این نوع پیام ها معمولا نسبت به پیام هایی که از مجاری رسمی و دولتی صادر می شود، راحت تر شنیده شده و توسط مخاطب پذیرفته می شود.

این کارشناس رسانه عملکرد سلبریتی ها در مسائلی همچون سیل و زلزله و بحران های ملی و کمک به کودکان بی سرپرست یا بیماری های خاص موثر معرفی کرد: سلبریتی ها در موضوع زلزله کرمانشاه مسئولانه عمل کردند و وظیفه اجتماعی خود را به خوبی انجام دادند؛ چرا که در فقدان اعتماد به نهادهای دولتی و حکومتی، این افراد توانستند نقش موثری را در جمع آوری و ساماندهی کمک های مردمی برای زلزله کرمانشاه ایفا کنند.

شمشادی بهترین نوع عملکرد سلبریتی ها را تبدیل آنها به سفیران حسن نیت و صلح دانست و گفت: از حدود 50 سال پیش موضوع دعوت از برخی چهره های معروف یا همان سلبریتی ها توسط دبیرکل سازمان ملل و کمک گرفتن از آنها برای ترویج آرمان های ملل متحد در دستور کار بوده و بسیاری از بازیگران و چهره های مشهور به عنوان سفیران صلح از طرف سازمان ملل انتخاب شده اند و همینطور بخش های مختلفی از سازمان ملل مانند یونیسف، افراد را تحت عنوان سفیر حسن نیت انتخاب می کند. این افراد وظیفه دارند  موضوعات خاصی را برجسته کرده و در دستور کار رسانه ها و مردم قرار دهند و در تأمین مالی کمپین هایی که نهادهای مختلف برگزار می کنند، مشارکت داشته باشند.

استاد دانشکده خبر با تأکید بر اینکه سلبریتی ها از هر نوع فعالیت به صورت انفرادی و ترویج مواردی که هنوز از نظر علمی ثابت نشده یا توسط پزشکان مورد تأیید نیست خودداری کنند، افزود: اینکه افراد را در زمینه علوم پزشکی به مصرف یا عدم مصرف نوع خاصی از دارو یا رژیم غذایی خاص تشویق کنند یا اینکه به عنوان الگوی اخلاقی و رفتاری برای افراد مختلف شناخته شوند، کار اشتباهی است. سلبریتی ها باید در زمینه هایی که دارای حساسیت و مرتبط با سلامت و زندگی مردم است مانند مسائل پزشکی، حتما از پشتوانه علمی افراد دارای تجربه وتخصص لازم کمک بگیرند.

وی نفوذ شبکه های اجتماعی و اینکه سلبریتی ها برای بسیاری از مردم به عنوان مرجع مطرح هستند را به عنوان یک فرصت معرفی کرد: برای ساماندهی این مسئله،سلبریتی ها می توانند در قالب خیریه در موضوع خاصی مانند محیط زیست با یک نهاد تخصصی این حوزه در ارتباط باشند و تبدیل به سفیر تخصصی آن حوزه شوند تا اطلاعات تخصصی و دانش روز و مطالبی که صحت آنها به طور علمی ثابت شده، از طرف آن نهاد در اختیار سلبریتی ها قرار داده شود و جامعه را نسبت به این موضوع حساس کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فضای مجازی خبرنگار سلامت   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریالرئیس انجمن بلاک‌چین ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال، محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند و نیازمند صیانت استمراغه- ایرنا- عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های انقلابی و اسلامی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی، دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند بوده و نیازمند صیانت است.
ایرنا رهبر انقلاب خانواده پوشش 

  

پیگیر بومی‌سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صادرات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مطرح شدمعاون وزیر صنعت تاکید کرد:‌ قطعا صنایع کشور باید قانون کشور و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی را رعایت کنند.
ایلنا دولت فولاد صنعت فولاد 

  

هدف سمپوزیوم کیش، بومی‌سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده استمدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر برای بانک مرکزی نیز اثبات شده است که فولادسازان ارز صادراتی را در داخل کشور ارائه کرده‌اند و اگر مقداری از ارز هم وارد نشده به دلیل مصرفی ارزی شرکت‌های فولادی است.
ایلنا جزیره کیش تولید فولاد 

  

توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور توضیحاتی درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98 ارائه کرده است.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

کشف ارز خارجی در مرز بازرگانفرمانده هنگ مرزی ماکو گفت: با تلاش ماموران مستقر در گمرک بازرگان ارز قاچاق به ارزش یک میلیارد و 130
خبرفوری ارز خودرو گمرک 

  

بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پاسداری از ارزش های اسلامی استتهران – ایرنا- امام جمعه موقت ورامین گفت: بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پاسداری از ارزش های اسلامی است که باید به درستی تبلیغ و ابعاد مختلف آن تبیین شود.
ایرنا رهبر انقلاب فضای مجازی نماز جمعه 

  

ترویج ارزش های دینی توسط رسانه ها قابل تقدیر استساری - ایرنا - نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت : تلاش رسانه ها برای تبلیغ و ترویج ارزش های دینی و پوشش مراسم سیاسی - عبادی قابل تقدیر است و لازم است این رروند ادامه یابد.
ایرنا رسانه جهان اسلام ایرنا