گسترش   |  اقتصادی  |  

پیام مهم مجلس در مورد ارز 4200 تومانی

یوسفی: در بحث ارز 4200 تومانی، پیام مجلس این بود که به نحوه توزیع این ارز که بنا بود قیمت، گوشت و مرغ و تخم مرغ و دارو را کنترل کند، بازنگری انجام شود. به همین علت مجلس با حذف مقطعی ارز ترجیحی مخالفت کرد زیرا که حذف آن بر حوزه های معیشت اقشار جامعه به ویژه اقشار ضعیف جامعه اثرگذار است. این بیان گر است که ما از حق کارگران دفاع کرده ایم.

پیام مهم مجلس در مورد ارز 4200 تومانی

تعدادشان بسیار زیاد است کارگرانی که صاحب خانه نیستند آن‌هایی که با این شرایط اقتصادی دیگر حتی به خانه دار شدن فکرهم نخواهد نکرد. دولت و کارفرمایانی که کارگران برای آن‌ها کار می‌کنند و عمر خود را می‌گذارند وظیفه دارند با همکاری هم مسکن مورد نیاز نیروهای کار را تامین کنند، اما به دلایل مختلف از آن شانه خالی می‌کنند.

مسکن بخش بزرگی از هزینه های زندگی کارگران را به خود اختصاص می دهد و حل مشکل مسکن کمک بزرگی به این قشر می کند. مشکلات مسکن در کشور به جایی رسیده است که دولت جدید برای خانه دار کردن مردم وعده ساخت 1 میلیون مسکن در سال را داده است.البته تامین مسکن برای مردم بر اساس اصل 31 قانون اساسی بر عهده‌ی دولت است و موظف است این کار را انجام دهد. در اصل 31 این قانون آمده است: داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آن‌ها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

اما در این میان بحث مسکن کارگری سالها است که ورد زبان این قشر زحمت کش شده است.در همین راستا ما در گسترش نیوز گفتگویی داشتیم با عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی. برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

حمایت دولت و مجلس از مسکن محرومین

مجتبی یوسفی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی گسترش نیوز در مورد آینده معیشت و مسکن کارگران اظهار کرد: در قوانینی که در یک سال گذشته در مجلس در حوزه توجه به معیشت مردم به خصوص به اقشار متوسط و ضعیف و البته شریف جامعه همانند کارگران، معلمان و بازنشستگان و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش شده است،در همین راستا دولت چنیدن اقدام مهم و دائمی همانند طرح جهش تولید مسکن انجام داده است. در آنجا به صراحت از مسکن محرومین و کارگران حمایت شده است. در همین راستا از نظر تامین منابع و هم زمین رایگان را مجلس مصوب کرده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بودجه سال جاری پیشنهادات خوبی از سوی مجلس در مورد افزایش وام ازدواج، وام مسکن و در مورد مستمری بگیران تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی داده شد و در این راستا اقداماتی خوبی انجام شد. همچنین مجلس تصمیم مهمی را درباره افزایش 3 برابری حقوق سربازان در بودجه سال 1400 گرفته است. اینها اقشاری هستند که برای مجلس مهم تلقی می شوند. ضمن اینکه مجلس قانونی را در سال گذشته برای جبران معیشت و سبد خانوار مصوب کرده بود که دولت در قبال هر خانواده ای که در دهک های پایین قرار دارد یعنی برای 10 میلیون نفر پرداختی های نقدی داشته باشد.

یوسفی بیان کرد: در بحث ارز 4200 تومانی، پیام مجلس این بود که به نحوه توزیع این ارز که بنا بود قیمت، گوشت و مرغ و تخم مرغ و دارو را کنترل کند، بازنگری انجام شود. به همین علت مجلس با حذف مقطعی ارز ترجیحی مخالفت کرد زیرا که حذف آن بر حوزه های معیشت اقشار جامعه به ویژه اقشار ضعیف جامعه اثرگذار است. این بیان گر است که ما از حق کارگران دفاع کرده ایم.

سیاست جدید مالیاتی برای کارگران و کارمندان

عضو هیات رییسه مجلس اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که اکنون جدی است درباره حوزه پایه های جدید مالیاتی است. یکی از سیاست های اشتباه اقتصادی در مورد مالیات است که باید اصلاح شود. اکنون پایه های جدید مالیاتی را در دستمزد کارگران، کارمندان و کسبه و تولید کنندگان گذاشته ایم. تولید کننده ای که در شرایط فعلی اقتصاد که تحریم و نوسانات ارزی و کرونا و... بیداد می کند، دست چند کارگر را گرفته است مالیات می گیریم اما برای آن 250 تا 300 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی که داریم هیچگونه تدبیری به خرج نمی دهیم و اولین کاری که می شود اخذ مالیات از دستمزد کارگری است که اگر حقوق اش یک ریال از 4 میلیون تومان که مصوبه مجلس برای معافیت مالیاتی است، بالا برود سریع مالیات گرفته می شود.

نماینده مجلس یازدهم در پایان اظهار کرد: حال سوال این است که چرا از کسانی که یک شبه از راه های دیگر همانند خرید و فروش سکه و ارز و مسکن و خودرو... سرمایه آنچنانی به دست می آورند و تبعات تصمیمات شان فشار را بر قشر ضعیف بیشتر می کند. مالیات گرفته نمی شود؟ یا اینکه چرا موضوع مرتبط به خانه های خالی هنوز اجرا نشده است. در این موضوع ما بیان کرده ایم که اگر شخصی دو خانه در شهرهای مختلف داشته باشد از مالیات معاف است. اما اکنون چند نفر در کشور هستند که دو واحد مسکونی داشته باشد؟ اکنون خیلی از مردم حتی یک واحد هم ندارند. در مورد خانه های لوکس هم این قضیه صادق است. حال شاید سوال پیش بیاید که خانه های لوکس چه تاثییری بر درآمد اقشار ضعیف دارد. باید در جواب گفت که یک هرمی در قیمت گذاری مولفه های اقتصادی داریم. وقتی بالای هرم را کنترل کنیم به طبع آن به صورت طیفی بر بقیه طبقات هرم اثرگذار خواهد بود. مثال بارز آن در قیمتگذاری بر خودرو است وقتی خودرویی همانند پراید 180 میلیون تومان می شود به طبع آن خودروهای دیگر همانند پژو پارس به 300 میلیون تومان می رسد.

مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس خودرو   اخبار برگزیده
  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  

فوری/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیرمعاون پارلمانی وزیر اقتصاد از حذف ارز 4200 تومانی از بودجه 1401 خبر داده و ادامه داد: در بودجه بندی سال آینده برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یک‌صد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
اقتصادنیوز یارانه معاون پارلمانی اقتصاد 

  

آخرین اخبار از زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات وین + جزئیاتلارنس نورمن در توییت خود از احتمال از سرگیری دور جدید مذاکرات وین از پنجشنبه خبر داد.
نامه نیوز وین خبرنگار وال استریت 

  

آقای قالیباف! عملکردتان با انقلابی‌گری در تناقض استجناب آقای قالیباف مردم از شما به عنوان رئیس مجلسی که با شعار انقلابی گری پای کار آمده، انتظار ویژه ای برای از بین بردن ساختار های معیوب گذشته دارند اما عملکرد یک سال و نیم گذشته شما، به تحقق این انتظار کمکی نکرده است.
مستقل‌آنلاین ازدواج دانشگاه شهید بهشتی کار 

  

اختلاف میان مجیدی و ژستد بالا گرفتمهاجم ناکام استقلال از کادر فنی خواسته برایش تمرین ضربه در چارچوب بگذارند.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی فوتبال ازدواج 

  

با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شدپرستو سرمدی می‌گوید: ما با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شد زیرا مشوق‌های دولتی به احتمال زیاد طبقات متوسط به بالا را برای فرزندآوری تحت تاثیر قرار نخواهد داد و جمعیت حاشیه نشین و فقیر تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. به همین دلیل در آینده با افزایش کودکان کار نیز مواجه خواهیم شد.
مستقل‌آنلاین بارداری افزایش جمعیت امید به زندگی 

  

نماینده تهران: دلار 30 هزار تومانی حباب است!باید تمام تحریم‌ها برداشته شود و اگر برداشته نشود دیگر مذاکره معنا ندارد، لذا اینکه در داخل یک ذره می‌برند بالا و یک ذره می‌آورند پایین، این‌ها حباب است و ان‌شاالله سیاست دولت این است که جلوی این‌ها گرفته شود و این موارد به آنجا[مذاکره] گره نخورد.
مستقل‌آنلاین تهران دلار اصفهان 

  

فرصت 20 روزه بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور(آذر 1400)بیمه شخص ثالث، خسارت اشخاص ثالث را در جریان تصادفات خودرو و موتور جبران می‌کند.
ایلنا بیمه شخص ثالث بیمه شرکت های بیمه 

  

نامه مهم عباسی نژاد به سازمان برنامه و بودجه در رابطه با افزایش حقوق هادکتر حسین عباسی نژاد استاد اقتصاد دانشگاه تهران در اعتراض به نحوه افزایش حقوق ها برای سال 1401 نامه ای به ریاست سازمان برنامه و بودجه ارسال کردند
نامه نیوز سازمان برنامه و بودجه تورم بودجه 

  

هشدار آیت الله جنتی: اگر مردم از ما کنار بکشند مفهوم بدی خواهد داشت | کاری کنیم که یک صدا از نظام بیرون بیاید + ویدئورئیس سابق شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: امیدوارم شورای هماهنگی بتواند هماهنگ و هم‌صدا با مردم برنامه‌های خود را اجرا کند و مردم احساس کنند که در مسائل حضور دارند و شخصیت خود را بازیابی کنند.
۵۵ آنلاین احمد جنتی تبلیغات موفقیت 

  

عوارض خطرناک برای درمان تامین اجتماعیمعاون دفتر ارزیابی و تعالی خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی، گفت: دو عارضه تقاضای القایی و مخاطرات اخلاقی در نظام سلامت می‌تواند خریدار خدمت را با هزینه هنگفت و غیر قابل مدیریت مواجه کند.
ایلنا درمان سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

خطیب زاده:دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود/طرف مقابل هیچ ایرادی در متون ایران نگرفتخطیب زاده: نه تعجیل در مذاکرات داریم نه اجازه می هیم با وقت ما بازی کنند دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود
فردا ایران بازی 

  اخبار داغ
  

نگران افزایش کرونا در مدارس هستیم به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین الهی، در حاشیه بازدید از مجموعه خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا در قالب اجرای طرح مدیریت هوشمند، از ورود دانش آموزان واکسن نزده به سر کلاس جلوگیری می‌شود یا خیر، افزود: نگران بازگشایی مدارس هستیم زمانی که تجمع ایجاد می‌شود شیوع بیماری کرونا بیشتر می‌گردد به همین علت دانش آموزانی که واکسن نزدند می‌توانند به…
مهر وزارت بهداشت ایران وزارت آموزش و پرورش 

  

کرونا عامل تاخیر در تشخیص موارد جدید سرطان به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از 9 میلیون بیمار را در بیش از 1200 مرکز پزشکی تجزیه و تحلیل کردند. نتایج نشان داد روش‌های تشخیص سرطان کمتر مورد استفاده قرار گرفته و در سال 2020 تشخیص‌های جدید سرطان کمتر از دو سال قبل بوده است. از سال 2018 تا 2020، 3.9 میلیون روش تشخیصی انجام شده و نزدیک به 252 هزار مورد سرطان جدید تشخیص داده شده…
مهر سرطان سرطان پروستات خبرنگار 

  

قدرت انتقال کرونا در مردان بیشتر است یا زنان؟محققان دانشگاه ایالتی کلرادو در مطالعات اخیر خود دریافتند که مردان بیشتر از زنان یا کودکان ذرات ویروس کرونا را منتشر می کنند. این موضوع به دلیل وجود تفاوت های فیزیکی در ساختار بدن زنان و مردان است.
گسترش مردان زنان کودکان 

  

یافته های پزشکی جدید نشان می دهد که سویه‌ های دیگر ویروس‌ کرونای انسانی، مانند آن‌ هایی که باعث سرماخوردگی شده و قبل از ظهور بیماری کووید-19 در جمعیت های انسانی وجود داشتند، باعث به وجود آمدن ایمنی در مقابل ویروس کرونا می شوند.
نامه نیوز سیستم ایمنی ویروس سرماخوردگی 

  

برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟!انتخاب نوشت: مراسم گرامیداشت روز دانشجو امروز با حضور قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید در دانشگاه شاهد برگزار شد. قاضی زاده در این مراسم در پاسخ به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم. از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ وی افزود: … نوشته برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز رئیس جمهور دانشجو حوزه 

  

الاکلنگ بورس در معاملات بازارفراز و فرود شاخص بورس همچنان ادامه دارد. این در حالی است که در خلال این نوسان‌ها هیچ اتفاق واضح و روشنی مبنی بر صعودی شدن یا نزولی ماندن بازار نمی‌‌‌افتد.
گسترش بورس تهران ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات اجرای طرح مدیریت هوشمند کروناکنترل مرزها و اجرای طرح مدیریت هوشمند، دو دستور کار قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا
فردا کار 

  

تشدید تمهیدات بهداشتی برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور​مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری تهران از تشدید تمهیدات بهداشتی در فرودگاه امام خمینی(ره) برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور خبر داد.
ایلنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی وزارت خارجه 

  

این خودرو یک روزه 12 میلیون تومان گران شد + جدول قیمت خودروشدت افزایش قیمت ها در بازار تهران افزایش یافت؛ این در شرایطی است که خرید و فروش در حداقل ممکن قرار دارد.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو بازار خودرو 

  

خریداران بورس توان ندارند/ حقیقی ها همچنان در مدار خروجاقتصادنیوز: معاملات امروز 16 آذر 1400 بازار سهام با نوسان محدودی دنبال شد تا همچنان برای روزهای بعد هم پیش بینی ها بر همین مدار باشد.
اقتصادنیوز سهام 

  

در مورد مهاجرت پرستاران در یک سال اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیمرییس هیات مدیره نظام پرستاری استان تهران بیان کرد: در مورد مهاجرت پرستاران در یک ساله اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیم و مجوز خروج از کشور پرستاران در تهران در سال‌های قبل به طور میانگین ماهانه پنج نفر بود که این عدد در ایام کرونا در تهران به ماهی 500 درخواست خروج از کشور رسید...
۵۵ آنلاین درمان درآمد مهاجرت 

  

واکنش جالب قاضی زاده به سئوالی درباره راه حل سه روزه او برای بورس+فیلمامیرحسین قاضی زاده به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم، از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ گفته ام چگونه سه روزه مشکل را حل می کنم،‌این سوال مغلطه ست؛ از سخنگوی اقتصادی دولت بپرسید.
اقتصادنیوز رئیس جمهور دولت 

  

سبقت دلار از بورس / شاخص به کدام سو می رود؟یک کارشناس بازار سهام گفت: بازار سهام از رشد نرخ ارز بازمانده و انتظار داریم با یک تاخیر زمانی و رسیدن به حداقل ارزش معاملات در شاخص کل رشد داشته باشیم.
گسترش دلار شاخص سهام 

  

افزایش سرمایه 4 شرکت بورسی + جزئیاتطبق اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال چند شرکت بورسی افزایش سرمایه خود را ثبت کردند.
گسترش سرمایه فولاد سود