ایرنا   |  سیاسی  |  

در آمریکا فقط دموکرات‌های طرفدار اوباما به‌دنبال حمایت از برجامند

تهران-ایرناپلاس- یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: تنها دموکرات‌های طرفدار شخص اوباما و دولت او هستند که برجام را به‌عنوان میراث اوباما می‌دانند و به‌دنبال حمایت از این میراث برای شکل دادن و محتوا بخشیدن به آینده تبلیغات خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری هستند.

در آمریکا فقط دموکرات‌های طرفدار اوباما به‌دنبال حمایت از برجامند

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره تأثیر نتایج انتخابات کنگره ایالات متحده آمریکا بر سیاست‌های ترامپ نسبت به ایران اظهار کرد: انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا را باید برد- برد برای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات دانست. به‌گونه‌ای که جمهوری‌خواهان علی‌رغم پیش‌بینی‌های انجام شده تنها 22 کرسی از کرسی‌های مجلس نمایندگان را از دست داده‌اند در حالی که پیش‌بینی‌ها بین 40 تا 50 کرسی را مدنظر قرار داده بود. اگر چه در مجلس نمایندگان ما شاهد باخت جمهوری‌خواهان هستیم ولی آنان توانستند مجلس سنای آمریکا را در اختیار خود داشته باشند. مطهرنیا ادامه داد: از زاویه دید دیگر، موفقیت شخص ترامپ در کمپین انتخابات جمهوری‌خواهان بود که ژنرال‌های فرسوده حزب جمهوری‌خواه در برابر ترامپ باختند و بدین ترتیب، هر آن کس که از ترامپ حمایت کرد توانست رأی قابل‌توجهی را در انتخابات کنگره و سنا به دست بیاورد که این را باید پیروزی برای ترامپ محسوب کرد.این کارشناس روابط بین‌الملل گفت: در عین حال باید توجه داشت که اکنون یک اجماع فراحزبی در ارتباط با برخورد با ایران در حزب دموکرات و جمهوری‌خواه وجود دارد. تنها دموکرات‌های طرفدار شخص اوباما و دولت او هستند که برجام را به‌عنوان میراث اوباما می‌دانند و به دنبال حمایت از این میراث برای شکل دادن و محتوا بخشیدن به آینده تبلیغات خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری هستند. ولی درعمل آن‌ها نیز در فشار وارد کردن به ایران همراه با ترامپ خواهند بود. و باید گفت که این انتخابات می‌تواند تنها یک جو روانی مُسکن و مبتنی‌بر تحلیل‌های تقلیل‌گرایانه از انتخابات ایالات متحده آمریکا را به نفع ایران فراهم سازد .مطهرنیا افزود: تنها دریچه امید آن است که مسائل سیاست داخلی آمریکا منجر به رو در رو شدن کامل ترامپ با حزب دموکرات و به‌تبع آن، مجلس نمایندگان آمریکا شود. به این معنا که این رو در رویی‌ها به بحرانی علیه ترامپ تبدیل شود. بحرانی که بر اساس کمپین انتخاباتی او و احیاناً تقلب در انتخابات از منظر قانون اساسی ایالات متحده آمریکا بنا شده باشد و منجر به زیر سؤال رفتن ترامپ شود.وی در این باره ادامه داد: اما این اتفاق تا حدودی دور از انتظار قلمداد می‌شود. چرا که ترامپ در موضع‌گیری علنی خود،‌ مجدداً اسناد مورد تکیه حزب جمهوری‌خواه درباره هیلاری کلینتون را مطرح کرده و تهدیدِ بچرخ تا بچرخیم را علناً در آخرین جملات خود اعلام کرده است‌. بنابراین ایجاد یک بحران میان ترامپ و دموکرات‌های کنگره ایالات متحده می‌تواند مسیر تمرکز ترامپ روی ایران را تا حدودی با مانع روبه‌رو کند. اما باید توجه داشت که وقوع چنین رویارویی بعید به نظر می‌رسد. گفت‌وگو از فریبا بامداد**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

ایالات متحده آمریکا کنگره آمریکا مجلس نمایندگان آمریکا   اخبار برگزیده
  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  اخبار داغ
  

مشخص شدن مقصد تولید نقدینگی، تورم را کنترل می‌کندیک کارشناس اقتصادی گفت: ساختار بانکی باید نظم ترازنامه‌ای در خلق نقدینگی داشته باشد و این موجب می‌شود از رشد نقدینگی که رشد اقتصادی را در پی ندارد جلوگیری کند.
ایلنا تولید نقدینگی تورم 

  

درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است/ نباید فقط با اتکا به کاهش ارزش پول ملی به صادرات بپردازیمیک کارشناس اقتصادی گفت: درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است بنابراین می‌توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم.
ایلنا درآمد ارز نرخ ارز 

  

مبارزه صرف با پوشاک قاچاق کافی نیست، برای 70درصد تعطیلی تولید فکری کنیمرئیس اتحادیه پوشاک واردات بی رویه را مشکل اصلی تولیدکنندگان دانست و افزود: فراهم شدن بستر مواد اولیه و نقدینگی برای تولید گام اول در مقابله با برندهای تقلبی است.
تسنیم قاچاق تولید واردات 

  

نرخ تورم در عراق و افغانستان، 0.2 درصدیک کارشناس اقتصادی گفت: تورم سال گذشته افغانستان یک دهم درصد بود که امسال به دو دهم درصد افزایش یافته است اما تورم در عراق با آن همه مشکلی که دارند از دو دهم درصد به یک دهم درصد در امسال کاهش یافته است .
تسنیم نرخ ارز تورم درآمد 

  

چرا ارزش پول ملی کم شد؟یک کارشناس اقتصادی گفت: ارزش پول ملی بر اثر شوک از ناحیه تحریم‌ها و همچنین تورم و ضعف اقتصادی کاهش یافت.
تسنیم پول تورم دولت 

  

تلاش آمریکا برای همراهی کُردها با تحریم های ایران/ دیدار وزیر انرژی آمریکا با بارزانیوزیر انرژی آمریکا عصر سە شنبە در اربیل با مسعود بارزانی دیدار و دو طرف در پایان این دیدار بر تفاهم و توسعە روابط اقتصادی فیمابین تاکید کردند.
برنا دموکرات کردستان عراق مسعود بارزانی 

  

تشریح نوسانات ارز بر تعداد زندانیان مهریه از زبان یک نماینده مجلسیک نماینده مجلس تأثیر نوسانات بازار ارز بر تعداد زندانیان مهریه را تشریح کرد.
تسنیم ارز نرخ ارز خبرنگار 

  

صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوندبا توجه به نوسانات نرخ ارز و بالارفتن قیمت برخی از ملزومات مصرفی پزشکان، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی نه تنها حاضر به کاهش قیمت این لوازم مصرفی نیستند بلکه بر افزایش قیمت آنها تأکید دارند.
فارس نرخ ارز دلار ارز 

  

فوتبال جهان|ژوزه مورینیو: اگر میلیونر بودم روی فوتبال سرمایه‌گذاری نمی‌کردم/ هیچ کس به اندازه من برای منچستریونایتد ارزش قائل نیستفوتبال جهان - ژوزه مورینیو از بازیکنانش خواست به جای توجه بازی آینده در لیگ برتر انگلیس مقابل لیورپول روی جدال آخر خودشان در لیگ قهرمانان اروپا تمرکز کنند.
تسنیم فوتبال ژوزه مورینیو سرمایه