ایرنا   |  سیاسی  |  

در آمریکا فقط دموکرات‌های طرفدار اوباما به‌دنبال حمایت از برجامند

تهران-ایرناپلاس- یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: تنها دموکرات‌های طرفدار شخص اوباما و دولت او هستند که برجام را به‌عنوان میراث اوباما می‌دانند و به‌دنبال حمایت از این میراث برای شکل دادن و محتوا بخشیدن به آینده تبلیغات خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری هستند.

در آمریکا فقط دموکرات‌های طرفدار اوباما به‌دنبال حمایت از برجامند

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره تأثیر نتایج انتخابات کنگره ایالات متحده آمریکا بر سیاست‌های ترامپ نسبت به ایران اظهار کرد: انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا را باید برد- برد برای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات دانست. به‌گونه‌ای که جمهوری‌خواهان علی‌رغم پیش‌بینی‌های انجام شده تنها 22 کرسی از کرسی‌های مجلس نمایندگان را از دست داده‌اند در حالی که پیش‌بینی‌ها بین 40 تا 50 کرسی را مدنظر قرار داده بود. اگر چه در مجلس نمایندگان ما شاهد باخت جمهوری‌خواهان هستیم ولی آنان توانستند مجلس سنای آمریکا را در اختیار خود داشته باشند. مطهرنیا ادامه داد: از زاویه دید دیگر، موفقیت شخص ترامپ در کمپین انتخابات جمهوری‌خواهان بود که ژنرال‌های فرسوده حزب جمهوری‌خواه در برابر ترامپ باختند و بدین ترتیب، هر آن کس که از ترامپ حمایت کرد توانست رأی قابل‌توجهی را در انتخابات کنگره و سنا به دست بیاورد که این را باید پیروزی برای ترامپ محسوب کرد.این کارشناس روابط بین‌الملل گفت: در عین حال باید توجه داشت که اکنون یک اجماع فراحزبی در ارتباط با برخورد با ایران در حزب دموکرات و جمهوری‌خواه وجود دارد. تنها دموکرات‌های طرفدار شخص اوباما و دولت او هستند که برجام را به‌عنوان میراث اوباما می‌دانند و به دنبال حمایت از این میراث برای شکل دادن و محتوا بخشیدن به آینده تبلیغات خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری هستند. ولی درعمل آن‌ها نیز در فشار وارد کردن به ایران همراه با ترامپ خواهند بود. و باید گفت که این انتخابات می‌تواند تنها یک جو روانی مُسکن و مبتنی‌بر تحلیل‌های تقلیل‌گرایانه از انتخابات ایالات متحده آمریکا را به نفع ایران فراهم سازد .مطهرنیا افزود: تنها دریچه امید آن است که مسائل سیاست داخلی آمریکا منجر به رو در رو شدن کامل ترامپ با حزب دموکرات و به‌تبع آن، مجلس نمایندگان آمریکا شود. به این معنا که این رو در رویی‌ها به بحرانی علیه ترامپ تبدیل شود. بحرانی که بر اساس کمپین انتخاباتی او و احیاناً تقلب در انتخابات از منظر قانون اساسی ایالات متحده آمریکا بنا شده باشد و منجر به زیر سؤال رفتن ترامپ شود.وی در این باره ادامه داد: اما این اتفاق تا حدودی دور از انتظار قلمداد می‌شود. چرا که ترامپ در موضع‌گیری علنی خود،‌ مجدداً اسناد مورد تکیه حزب جمهوری‌خواه درباره هیلاری کلینتون را مطرح کرده و تهدیدِ بچرخ تا بچرخیم را علناً در آخرین جملات خود اعلام کرده است‌. بنابراین ایجاد یک بحران میان ترامپ و دموکرات‌های کنگره ایالات متحده می‌تواند مسیر تمرکز ترامپ روی ایران را تا حدودی با مانع روبه‌رو کند. اما باید توجه داشت که وقوع چنین رویارویی بعید به نظر می‌رسد. گفت‌وگو از فریبا بامداد**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

ایالات متحده آمریکا کنگره آمریکا مجلس نمایندگان آمریکا   اخبار برگزیده
  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  

ریزش قیمت بعضی مدل ها در بازار خودرو+ جزئیاتطی هفته‌های گذشته افرادی اقدام به خرید خودرو با قیمت بالا کردند و در اکنون حاضر به فروش آنها نیستند و منتظرند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد از طرفی خریداران نیز منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی ایران شدمارک ویلموتس با فدارسیون فوتبال به توافق نهایی رسید.
مثلث تیم ملی فوتبال ایران ایران فوتبال 

  

ماجرای واقعی اظهارات جنجالی پوتین درباره ایران چه بود؟رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.
مثلث ولادیمیر پوتین ایران ایران و اسرائیل 

  

توضیحات پلیس راهور درباره کلیپ برخورد با راکب موتورسیکلتپلیس نسبت به انتشار کلیپی از درگیری یک موتورسوار با مامور راهور در خیابان ولیعصر واکنش نشان داد.
خودروتک پلیس راهور پلیس اتوبوس 

  اخبار داغ
  

ارزیابی درس دانش‌آموزان در سه سال دوم ابتدایی بر اساس نمره باشد جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برگزاری آزمون در دوره ابتدایی گفت: آزمون‌های استعدادهای درخشان و یا برخی از آزمون‌هایی که برای ورود به مدارس است، یک بحث دیگر است اما نگاه ما در دوران ابتدایی به دانش آموزان نگاه توصیفی است. چنانچه تا ششم ابتدایی ارزیابی توصیفی وجود داشته باشد و در دبیرستان نمره اعمال شود، برای خانواده دانش‌آموزان تعارض ایجاد…
خانه‌ملت خبرنگار مجلس شورای اسلامی آموزش 

  

موانع پیش روی صنعت تایر؛ از تامین مواد اولیه تا جابه‌جایی ارز سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره پرداخت ارز دولتی به شرکت‌های خدمات دهنده به کامیون‌ها، گفت: ارز 4200 تومانی که به خودروسازان برای کامیون‌ها پرداخت می‌شود برای تامین لاستیک کامیون‌های جدید است در واقع ارز دولتی برای تامین لاستیک کامیون های صفر است که باید به مشتری تحویل داده شود نه برای مصرف کامیون‌داران…
خانه‌ملت صنعت خودروسازان باستانی 

  

قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز 98/2/29 | ریزش دسته‌جمعی نرخ ارزاقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 نرخ اغلب ارزهای رایج کاهش یافت. نرخ دلار آمریکا در صرافی ملی و نیز در بازار آزاد به نیمه پایین کانال 14 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

لایحه شفافیت و راه طولانی مبارزه با فساد اداری- داریوش جهان بین*تهران-ایرنا- تصویب «لایحه شفافیت» در دولت هرچند گامی موثر و ارزشمند در برخورد با فساد است ؛ اما هنوز تا تبدیل آن به قانون راه طولانی درپیش دارد و تصویب این لایحه در این مرحله، تاثیر چندانی بر حل مشکلات مبارزه با فساد نخواهد داشت و بهتر است قوای سه گانه در فرصت باقی مانده ؛ عزم واراده خود را برای اجرای قوانین قبلی مصوب مبارزه با فساد اداری جزم نمایند.
ایرنا مجلس شورای اسلامی تورم شورای نگهبان 

  

تخصیص ارز 4200 تومانی و تشدید بر نظارت توزیع؛ ماحصل کارگروه ساماندهی تا به امروزتهران- ایرنا- رئیس کارگروه ساماندهی نظارت بر کاغذ تصویب تخصیص ارز 4200 تومانی به کاغذ مطبوعات و ناشران، تاکید بر نظارت توزیع برای حصول اطمینان از رسیدن آن به دست مصرف کننده واقعی را از جمله دستاوردهای نشست‌های این کارگروه تاکنون عنوان کرد.
ایرنا ارز ارز دولتی مطبوعات 

  

عارف در رویای ریاست؛ آخرین مبارزه سیاسی در مجلس​ آخرین انتخابات هیات رییسه مجلس دهم روز یکشنبه / 5 خرداد ماه 98 برگزارخواهد شد و سه فراکسیون سیاسی مجلس (امید، نمایندگان ولایی و مستقلین ولایی) خود را برای این آخرین مبارزه سیاسی درون‌ پارلمانی در دوره دهم مجلس آماده می‌کنند.
مثلث مجلس شورای اسلامی مجلس دهم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

مرمت کاخ موزه باغچه جوق یکی از بارزترین نمونه های همکاری میراث فرهنگی و منطقه آزاد ماکو استمدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ مرمت کاخ موزه باغچه جوق را یکی از بارزترین نمونه های همکاری با سازمان منطقه آزاد ماکو معرفی کرد .
برنا موزه میراث فرهنگی ارومیه 

  

راه اندازی بازار متشکل ارز در انتظار آماده سازی زیرساخت های فنیتهران- ایرنا- آماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات برای ارتباط شرکت بازار متشکل ارزی و بانک ها مراحل پایانی را می گذراند و قرار است این بازار پس از تکمیل این زیرساخت ها به زودی راه اندازی شود.
ایرنا ارز تهران ایرنا