مهر   |  فرهنگی  |  

مدیریت سازمانی ایجاد دغدغه نمی‌کند/واژگان جدید را سازماندهی کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی گفتگوی فرهنگی رادیو با محوریت وضعیت زبان و ادبیات فارسی امروز شنبه 11 مرداد با حضور محمود اکرامی‌فر شاعر و پژوهشگر از آنتن رادیو گفتگو پخش شد. اکرامی‌فر در ابتدای این‌برنامه گفت: در یک نگاه، زبان فارسی وسیله‌ای ارتباطی است وابزاری که متناسب با شرایط برای کارکرد مناسب باید تغییر کند و نگرانی زمانی است که این‌تغییر، تبدیل به تحول شود در تعریفی…

مدیریت سازمانی ایجاد دغدغه نمی‌کند/واژگان جدید را سازماندهی کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی گفتگوی فرهنگی رادیو با محوریت وضعیت زبان و ادبیات فارسی امروز شنبه 11 مرداد با حضور محمود اکرامی‌فر شاعر و پژوهشگر از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

اکرامی‌فر در ابتدای این‌برنامه گفت: در یک نگاه، زبان فارسی وسیله‌ای ارتباطی است وابزاری که متناسب با شرایط برای کارکرد مناسب باید تغییر کند و نگرانی زمانی است که این‌تغییر، تبدیل به تحول شود در تعریفی دیگر این زبان یک میراث است و امری معنوی و معنایی است که باید حفظ شود.

وی افزود: اگر حتی زبان را یک‌وسیله ارتباطی هم تعریف کنیم، با نگاه به کتاب‌های دوران‌های گذشته باز هم متوجه تغییر می‌شویم؛ همانطور که امروز ما شاهنامه، گلستان و بوستان و مثنوی و... را معنا می‌کنیم اما شعر معاصر نیازی به معناکردن ندارد و فهم همگانی را شامل می‌شود و اگر شعر و متنی نیاز به معنا داشته باشد، یعنی زبان از نظر ساختاری تغییر کرده و حتی باز هم این معناکردن نمی‌تواند معنای اصلی ساختار زبانی مورد نظر شاعر باشد.

این‌پژوهشگر، زبان را یکی از عناصر فرهنگی برشمرد و گفت: همان‌طور که در طول زمان پوشش و پیرایش و آرایش و معماری و... تغییر کرده، پس زبان هم دستخوش تغییر می‌شود اما این‌رویداد باید یک‌تغییر باشد نه یک تحول چرا که نگرانی ما این است که در آموزش رسمی این‌اتفاق می‌افتد. در کتاب‌های رسمی و حتی برنامه‌های تلویزیونی این تغییر خودخواسته است به طور مثال عناوین برنامه‌هایی چون «دست فرمون»؛ «میدون»، «وقتشه» و... به‌طور رسمی شکسته نویسی و شکسته گویی و زبان گفتار تهران را بجای زبان معیار به طور رسمی گسترش می‌دهند و به این جهت به طور رسمی زبان گفتار ما در سراسر کشور به زبان گفتار تهران تبدیل شده است.

اکرامی‌فر با اشاره به مکتب اشاعه گفت: هر کجا قدرت بیشتر و رسانه در آن حضور پررنگ داشته باشد، ظرفیت معنایی خود را به بخش‌های دیگر اشاعه می‌دهند و آنجا مرکز اشاعه می‌شود و امروز ما نیز خواسته و ناخواسته از زبان معیار به سمت زبان گفتار تهرانی در حرکت هستیم. در کتاب‌های درسی نیز ما از خط خودکاری، به‌جای خط تایپی استفاده می‌کنیم در مجلات نوجوانان و کودکان از همین‌خط و قلم نوشتار خودکاری بهره برده‌اند و حال از بحث اشاعه گذشته و عده‌ای خواسته یا ناخواسته هدایتگرانه عمل می‌کنند.

وی گفت: انسان در قالب کلمات فکر می‌کند و واژگان هم ذهن هم زبان و هم سطح ارتباط انسان‌ها را می‌سازد و زبان لزوما واژه نیست بلکه ساختار و نوع چینش واژگان مرکز ثقل معنایی را نشان می‌دهد پس زبان گفتاری معلم هم در کنار واژگان کتاب‌های درسی مهم است تا در ساختن جهان ذهنی دانش آموزان موثر باشد. در زمینه خلق واژه، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی فعالیت می‌کند اما در کنار آن ما شاعران را داریم که کمتر واژه و ترکیبات تازه خلق می‌کنند و شیوه آشنایی زدایی را کمتر مورد توجه دارند. فرهنگستان هم گاهی از مردم عقب است. از طرفی با آن‌که فرهنگستان واژگانی چون قطار، فرودگاه و.. را به زیبایی وارد گفتار جامعه کرده، اما گاهی اساتید زبان و ادبیات فارسی واژه‌ای خلق می‌کنند که بدون پشتوانه روانشناسی و جامعه شناسی است. واژه‌ها با فرهنگ عمومی مردم سروکار دارد وقتی آپاندیس را آویزه می‌گوییم در کاربرد آن مشکل ایجاد می‌شود.

این‌شاعر ادامه داد: برای خلق واژگان بهتر است، کنار ادیبان از کارشناسان میان رشته‌ای همچون روانشناسی و مردم‌شناسی و فلسفه بهره ببریم تا کاربرد واژگان در سطوح و شرایط مختلف در فرهنگ عمومی بررسی شود. عموم مردم زبان فارسی را دوست دارند و این ما هستیم که باید فرایند واژگان را مدیریت کنیم تا این‌زبان کاربردی و در فرهنگ عمومی مورد توجه قرار گیرد.

اکرامی‌فر در پایان گفت: در سلسله مراتب ارزش‌ها جایگاه فرهنگ پایین آمده و سرمایه و پول جای آن را گرفته و این باعث شده دغدغه‌مندی در این‌حوزه تضعیف شود و ما به سمتی می‌رویم که شهروند رسانه مهندسی پیام انجام می‌دهد و تعیین می‌کند شعر چه موضوعی داشته باشد. کدام شعر چند رسانه‌ای شود؟ و چه زمانی در چه زمانی نشر داده شود و تعیین و تایید و توزیع محتوا در دست عموم قرار گرفته است. پس سلسله مراتب ارزش‌ها باید جوری باشد که همه دغدغه فرهنگی داشته باشند و با مدیریت سازمانی نمی‌توان دغدغه ایجاد کرد.

تهران رادیو زیبایی   اخبار برگزیده
  

واکنش به خبر طرح آلمان برای لغو تحریم‌های آمریکااین کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: اگر قرار است کاری برای مذاکره با ایران انجام شود آمریکایی‌ها خودشان بلدند چه کار کنند. ضمن آنکه با توجه به 12 شرط آمریکا، ایران الان در موضع مذاکره قرار ندارد و این کار را به معنای تسلیم می‌داند.
اعتماد آلمان ایران و آمریکا سیاست خارجی 

  

ارز جهانگیری باعث شد مافیاها مملکت را از بین ببرند/ کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوندنایب رئیس کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: چرا کسی که می‌خواهد رأی اعتماد بگیرد با خود خدم و حشم به مجلس می‌آورد ، آقای رئیس کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوند که باید جلوی آنها گرفته شود.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی گرانی 

  

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضع مجلس و قوه قضائیه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مبتنی بر این استدلال است که به منظور حل مشکلات امروز کشور، نباید معضلات بزرگتری برای آینده اقتصاد ملی ایجاد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور وام 

  

یک فعال سیاسی بیان کرد: کاندیدا‌هایی که نامشان برای انتخابات 1400 مطرح است، هیچ کدام چنگی به دل نمی‌زنند، چون هیچ ایده‌ای برای اداره حکومت در این شرایط ندارند و قاعدتا اگر بخواهد در 1400 اتفاقی رخ دهد باید اجازه دهند که یک ایده جدید بیاید.
رویداد۲۴ انتخابات مجلس استقلال ایران 

  

سبزپوشی تابلوی بورس / شاخص کل کانال 2 میلیونی را بازپس گرفتتابلوی بورس که دیروز تحت تاثیر حواشی صندوق دارا دوم قرمز پوش شده بود، در نیم ساعت اول معاملات امروز با واکنش مثبت به تصمیم دولت برای عرضه دارادوم در پنجم شهریورماه، سبزپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص دولت فولاد 

  

خوش‌­بینی بازارها به واکسن روسی | رقابت شرق و غرب برای مهار کرونا به اوج رسیدطلا روز سه‌شنبه نوسان بیش از 89 دلاری را تجربه کرد. در حالی که طلا در معاملات ابتدای روز در قیمت 2028 دلاری معامله می‌شد، در ادامه معاملات روز سه‌شنبه با افت شدید حدودا 4 درصدی تا قیمت 1939 دلار پایین رفت هر چند پس از آن تا حدودی قیمت اونس از افت خود را جبران کرد و تا ساعت 21 دیشب به 1950 دلار رسید.
۵۵ آنلاین روسیه دونالد ترامپ رئیس جمهور 

  

مردم در انتخابات 1400 شرکت نمی کنندنوعی سرخوردگی سیاسی در جامعه ایران دیده می‌شود که شاید همین موضوع بر روند مشارکت مردم در انتخابات سال 1400 تأثیر منفی بگذارد. طبیعی است که با تضعیف نهاد انتخابات به دلیل رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم و دولت و فراگیری فساد مالی و اداری، پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام هم بیش از پیش سست و متزلزل شده و مشروعیت و کارآیی خود را از دست دهند.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران 

  

ادعای «هوک» درباره آینده روابط ایران و آمریکاایسنا/ نماینده پیشین آمریکا در امور ایران اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به توافقی با ایران دست یابد تا جایگزین برجام شود.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

نه به آزادسازی قیمت خودرووزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در حالی امروز برای کسب رای اعتماد راهی مجلس شورای اسلامی می‌شود که در گفت‌وگویی به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در حوزه صنعت و بازار خودرو پرداخته است...
خودروتک بهره وری قیمت افزایش قیمت 

  

واکسنِ روسی کرونا ساخته شدولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز به طور رسمی از ساخت واکسن روسیِ کرونا و ثبت این واکسن خبر داد.
مملکت‌آنلاین روسیه ولادیمیر پوتین وزارت بهداشت 

  اخبار داغ
  

هر واکسن کرونای آکسفورد 120 دلار پیش فروش می‌شودرئیس سازمان نظام پزشکی گفت: آکسفورد هر واکسن کرونا را 120 دلار پیش فروش می‌کند، در حالی که تاثیر آن کم تر از سه ماه خواهد بود.
ایلنا دلار سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی 

  

ویروس کرونا 50 روزنامه‌نگار هندی را راهی زندان کردویروس کرونا مشکلات مضاعفی برای اصحاب رسانه به وجود آورده است؛ الزام فعالیت در کانون‌های شیوع ویروس کرونا، تلاش برای آگاهی‌سازی در مورد ویروس کرونا و نحوه پوشش شیوع ویروس کرونا از جمله مهم‌ترین مشکلات اصحاب رسانه در سرتاسر جهان به شمار می‌رود.
اعتماد ویروس روزنامه زندان 

  

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران گفت: برخی مراکز تجاری و اقتصادی قبل از ورود شهروندان اقدام به توزیع ماسک، الکل و دستکش رایگان می‌کنند، اجرای این گونه طرح‌ها در هر یک از اماکن عمومی ضروری است چرا که رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تقویت می‌کند.
رویداد۲۴ بیکاری تورم دولت 

  

«دوران کوران» داستانی برای ثبت جهاد مدافعان سلامت است/ حضور در بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونایی برای نگارش رمانسید حسام‌الدین رایگانی گفت: برای دیدن واقعیت‌های بیماری کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از بیمارستان ویژه بیماران کرونایی بازدید کردم.
ایبنا سلامت بیمارستان رمان 

  

تزریق واکسن کرونا به دختر پوتین+ فیلمولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در 2 روز گذشته از ثبت نخستین واکسن جهان علیه ویروس کرونا در این کشور خبر داد.
اقتصادنیوز ولادیمیر پوتین روسیه ویروس 

  

مهلت تکمیل فرم خوداظهاری داوطلبان کرونایی کنکور 99 امروز، 23 مرداد به پایان می‌رسدفرصت دو روزه تکمیل فرم خوداظهاری ویژه داوطلبان مبتلا به کرونا آزمون سراسری که از دیروز صبح آغاز شده است، امروز، 23 مردادماه به پایان می‌رسد.
برنا کنکور