برنا   |  اجتماعی  |  

چند بیماری پوستی که با جوش اشتباه گرفته می‌شود

سبز شدن یک جوش جدید روی بدن می‌تواند اوقات هر کسی را تلخ کند، اما هر برآمدگی‌ای روی پوست جوش نیست.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛جوش‌ها در اثر انسداد منافذی از پوست به وجود می‌آیند که توسط باکتری عفونی شده اند. اما مشکلات و بیماری‌های پوستی‌ای هم وجود دارند که ظاهری شبیه به جوش دارند و ممکن است با آن اشتباه گرفته شوند. در ادامه با این مشکلات پوستی آشنا خواهیم شد.

1- روزاسه

روزاسه یک بیماری مزمن التهابی است که اغلب با جوش اشتباه گرفته می‌شود. این بیماری انواع مختلفی دارد، اما دو نوع آن که از بقیه شایع‌تر هستند به شکل قرمزی گونه‌ها (گر گرفتگی)، ظاهر شدن تعدادی زیادی رگ کوچک روی گونه‌ها و همینطور برآمدگی‌های جوش مانندی عموماً در میانه‌ی صورت، بروز پیدا می‌کنند. برخلاف جوش، روزاسه معمولاً در اثر واکنش‌های مرتبط با هیستامین و مصرف غذا‌های تند، کافئین و الکل به وجود می‌آید. این بیماری معمولاً با ترکیبی از تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی، مصرف دارو‌های موضعی و استفاده از محصولات پوستی‌ای که باعث تحریک پوست نمی‌شوند، کنترل می‌شود.

2- فولیکولیت

فولیکولیت که یک مشکل پوستی شایع در تابستان است، به التهاب فولیکول‌های مو اطلاق می‌شود و نشانه‌ی آن ظاهر شدن جوش‌های کوچک و قرمز رنگی است که ممکن است مثل جوش‌های سرسفید، چرکین هم باشند. این جوش‌ها می‌توانند خارش دار یا دردناک، یا در موارد شدیدتر، به شکل زخم‌هایی پوسته پوسته باشند. این جوش‌ها هر جایی از بدن می‌توانند ظاهر شوند، مثل ران ها، باسن، گردن و زیر بغل. فولیکولیت می‌تواند در اثر باکتری ایجاد شود و انواع مختلفی دارد. یکی از انواع آن فولیکولیت باکتریایی است که معمولاً در قسمت ریش مردان به وجود می‌آید. یک نوع دیگر آن هم فولیکولیت سودوموناس است که باکتری عامل آن بیشتر در آب‌های گرم و آلوده وجود دارد. موارد خفیف فولیکولیت می‌توانند با پماد‌های بدون نسخه درمان شوند. اما موارد شدید آن ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی داشته باشند. اگر فولیکولیت با عفونت قارچی واژن همراه باشد، ممکن است برای درمان آن نیاز به دارو‌های ضد قارچ قوی باشد.

3- پوست مرغی شدن بدن

کراتوزیس پیلاریس یا پوست مرغی شدن بدن یک مشکل پوستی مزمن است که نشانه‌ی آن ظاهر شدن برآمدگی‌های زبر (قرمز، سفید یا به رنگ پوست)، معمولاً بر روی بازو‌ها و پا‌ها است و می‌تواند حس لمس کردن یک کاغذ سمباده را داشته باشد. علت ایجاد این برآمدگی‌های کوچک، انسداد فولیکول‌های مو توسط مقادیر غیر طبیعی‌ای از ماده‌ی کراتین است. این مشکل پوستی خطری ندارد، اما می‌تواند باعث خارش و خشکی پوست شود که استفاده از مرطوب کننده می‌تواند به تسکین این نشانه‌ها کمک کند. برای کنترل این بیماری می‌توانید از پماد‌های موضعی استفاده کنید که به حذف سلول‌های مرده‌ی پوست و جلوگیری از مسدود شدن فولیکول‌های مو کمک می‌کنند.

4- اگزمای اطراف دهان

درماتیت پریورال یا اگزمای اطراف دهان یک ضایعه‌ی پوستی التهابی است که در صورت رخ می‌دهد و معمولاً در اطراف دهان به وجود می‌آید. عمده دلیل بروز این مشکل، استفاده از استروئید‌های موضعی است، اما فلوراید درون خمیر دندان هم می‌تواند باعث آن شود. برای کنترل این بیماری باید استفاده از استروئید‌های موضعی (چه بدون نسخه و چه تجویزی)، کرم‌های سنگین و خمیردندان‌های فلوراید دار را کنار بگذارید و به جای آن، از شوینده‌های ملایمی که برای پوست تحریک آمیز نیستند و لوسیون‌های سبک و غیر کومدوژنیک (یعنی باعث انسداد منافذ پوست نمی‌شوند) استفاده کنید. این مشکل پوستی در اثر رشد بیش از اندازه‌ی مایت‌های پوستی و روش‌های درمانی جدید مرتبط با این ارگانیسم‌ها هم می‌تواند به وجود آید.

5- سباسئوس هایپرپلازی

سباسئوس هایپرپلازی یک مشکل پوستی ژنتیکی است که نشانه‌ی آن برآمدگی‌هایی گوشتی رنگ و دونات شکل است که روی پیشانی، گونه ها، بینی و چانه ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها در واقع غدد بزرگ شده‌ی چربی پوست هستند (گاهی حتی می‌توان با فشار دادن آن‌ها چربی داخل آن‌ها را بیرون آورد). سباسئوس هایپرپلازی یک مشکل پوستی خوش خیم است، اما بعضی افراد ترجیح می‌دهند برای بهتر شدن چهره‌ی خود آن را درمان کنند. یک راه درمان آن الکترودسیکاسیون است، نوعی دستگاه که با فرستادن یک جریان الکتریکی به درون پوست به کاهش برآمدگی‌ها کمک می‌کند.

6- موی زیر پوستی

مو‌های زیر پوستی، مو‌هایی هستند که پیج خورده و درون پوست رشد کرده اند، مسأله‌ای که باعث ظاهر شدن برآمدگی‌هایی روی پوست می‌شود. این برآمدگی‌ها می‌توانند ظاهری عیناً مانند جوش داشته باشند و به رنگ سفید یا قرمز یا به صورت کیست‌هایی زیر پوستی باشند. این برآمدگی‌ها در زنان بیشتر در ناحیه‌ی بیکینی و زیر بغل و در مردان، بیشتر در قسمت چانه، گونه‌ها و ریش (بالای گردن) ظاهر می‌شوند. در برابر میل به فشار دادن و ترکاندن آن‌ها مقاومت کنید، چون این کار می‌تواند باعث بدتر شدن آن‌ها می‌شود. در بسیاری از موارد، مو‌های زیر پوستی به طور خودکار از بین می‌روند، اما اگر این اتفاق رخ ندهد یا دچار عفونت شود، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. بسته به شدت مشکل، پزشک شما ممکن است توصیه کند از کرم‌های لایه بردار و شوینده‌هایی برای رفع آن استفاده کنید.

7- سرطان سلول پایه‌ای

سرطان سلول پایه‌ای نوعی سرطان پوست است که سرعت پیشرفت پایینی دارد و در لایه‌ی پایه‌ای روپوست به وجود می‌آید. این بیماری معمولآً در اثر قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض پرتو‌های فرابنفش از جمله خورشید و دستگاه‌های برنزه کننده به وجود میآ ید. سلول‌های پایه ای، به شکل برآمدگی‌هایی براق، نیمه شفاف یا صورتی رنگ و به همراه عروق خونی کوچکی هستند و معمولاً می‌توانند با یک جوش مقاوم اشتباه گرفته شوند. اگر برآمدگی‌ای روی پوست تان وجود دارد که با گذشت یک یا دو ماه هنوز از بین نرفته، برای انجام معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید. روش‌های درمانی این بیماری شامل فتوداینامیک تراپی، جراحی موس (نوع خاصی از جراحی سرطان پوست) و تراشیدن بافت می‌شود.

منبع:روزیاتو

بیشتر بخوانید: کشف 250 کیلو جوش شیرین غیرمجاز درمان فوری جوش

باکتری آنتی بیوتیک جراحی   اخبار برگزیده
  

سخنان رهبر انقلاب درباره مدیریت مصرف سوخت تا ساعتی دیگر منتشر می‌شودحضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در درس خارج فقه امروز خود، سخنانی را درباره مدیریت مصرف سوخت مطرح کرده‌اند.
مثلث رهبر انقلاب مصرف سوخت ماه 

  

روند بازار خودرو پس از تغییر قیمت بنزینبازار خودرو در روزهای آینده احتمالا تغییراتی در قیمت خودروها را شاهد باشد. هر چند دیروز در اولین روز هفته اثر قابل اعتنایی را در بازار شاهد نبودیم. اما پیش بینی می شود که تقاضای خودروهای کم مصرف تر در بازار افزایش پیدا کند.
خودروتک بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی ، درون شهری و برون شهری اعلام شدوکیل زاده جزئیات بسته تکمیلی سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری را تشریح کرد.
خودروتک بنزین تاکسی وزارت کشور 

  

پیش‌بینی آینده بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توسط رئیس‌کل بانک مرکزیاقتصادنیوز: رییس‌کل بانک مرکزی معتقد است: نرخ فعلی ارز تحت تاثیربیش جهش قبلی ناشی از عوامل انتظاری و تداوم تحریم‌ها بوده و از پیشتوانه عوامل بنیادی برخوردار نیست.
اقتصادنیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

وزیر کشور با اشاره به تجمعات امروز در برخی ‌شهرها گفت: هر اعتراضی در بستر قانونی امکان‌پذیر است.
نامه نیوز تجمعات اعتراضی عبدالرضا رحمانی فضلی شبکه یک سیما 

  

بنزین 3هزارتومنی با دلار 12 هزار تومانی آمدبر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار آمادگی کامل دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.
مستقل‌آنلاین سهمیه بندی بنزین بنزین بانک مرکزی 

  

واکنش عجیب مجمع تشخیص به گرانی بنزیندر میان واکنش‌های گوناگون نسبت به افزایش بهای بنزین، به نظرم واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه عجیب‌تر باشد.
مستقل‌آنلاین مجمع تشخیص مصلحت نظام گرانی بنزین 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی لغو افزایش نرخ بنزین فردا تقدیم مجلس خواهد شد.
نامه نیوز افزایش قیمت بنزین مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

اولین دادگاه متهمان قاچاق ارز و پولشوییاولین جلسه دادگاه رسیدگی به متهمان قاچاق ارز و پولشویی، امروز 26 آبان، در مجتمع قضایی انقلاب مشهد به
خبرفوری قاچاق ارز قیمت ارز 

  

ای کاش همه مسئولان برای اظهارنظرهای کارشناسی با پشتوانه عملی ارزش قائل می‌شدندعضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خواستار تصمیم‌گیری مسئولان بر اساس نظر کارشناسان شد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه افزایش قیمت 

  

مردم هر چقدر ارز بخواهند در اختیارشان خواهیم گذاشترییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از مردم خواهشمندم گرفتار سودجویی و سودجویان نشوند تا خسارت نبینند چرا که بازار ارز دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد و ما مشکلی برای تامین ارز نداریم.
ایلنا تهران ارز قیمت ارز 

  

بنزین ارزان؛ خوب یا بد؟بنزین ارزان خوب است یا بنزین گران؟ پاسخ بدیهی است: هیچکدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! اما مسأله اصلی آن است که در اقتصاد ناهار مجانی وجود ندارد. به عبارت دقیق‌تر، هر جا کالای مجانی یا ارزان دریافت کردید شک نکنید که هزینه آن را در جایی دیگر با شما حساب خواهند کرد و چه بسا گرانتر!
اقتصادنیوز بنزین دولت مسکن 

  

کارشناسان بر این باورند حتی اگر قیمت خودروهای کم مصرف و ارزان قیمت نیز کاهش قیمت را تجربه کنند، این کاهش قیمت موقتی است و با عادی شدن جو روانی افزایش قیمت بنزین ازاد قیمتها به روال عادی باز می‌گردد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

امروز فضای ایران، فضای مقاومت و مبارزه با فساد استرئیس قوه قضائیه در دیدار با قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه امروز فضای ایران مملو از حس مقاومت و مبارزه با فساد است، گفت: پرچم مبارزه با فساد مانند پرچم مقاومت در دستان مقام معظم رهبری است و ما نیز به عنوان سربازان ایشان تلاش داریم این دو پرچم را به سرمنزل مقصود برسانیم.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران آستان قدس رضوی