گسترش   |  اقتصادی  |  

صندوق ETF سود سهام عدالت راه اندازی می شود؟

درحالی سود عملکرد سال 98 سهام عدالت 36 شرکت بورسی با واریز 7.7 هزار میلیارد تومان به حساب مشمولین انجام شد که یک کارگزاری پیشنهاد داد صندوق ETF سود سهام عدالت راه اندازی شود.

صندوق ETF سود سهام عدالت راه اندازی می شود؟

وعده های واریز سود عملکرد سال 98 سهام عدالت سرانجام به بار نشست و بنا بر آنچه که تاکنون اعلام شده، 49 میلیون سهامدار عدالت 7.7 هزار میلیارد تومان سود واریزی را دریافت کردند. اما سوال مهم اینجا است که اثربخشی این سود در زندگی، معیشت و یا سبد دارایی سهامداران عدالت چقدر بوده است؟

بنا بر آمارهای اعلام شده، اکنون 49 میلیون نفر سهامدار 49 شرکت حاضر در سبد 400 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت هستند که از این بین 36 شرکت بورسی بوده و سود عملکرد سال 98 این شرکت ها باید در سال 99 میان سهامداران عدالت توزیع می شد. وعده ای که با واریز 50 درصد سود قابل تخصیص به هر سهامدار در اسفند سال گذشته جامه عمل پوشید و سهامداران عدالت در 28 اسفندماه پیامک های واریز حدود 99 هزار تومانی سود را دریافت کردند.

مرحله دوم پرداخت سود سهام نیز نیمه تیرماه انجام شد و با توجه به عدم برگزاری مجامع برخی شرکت های سهام عدالت، 40 درصد دیگر سود به ارزش 77 هزار تومان در حساب ها نشست و مالکان سهام عدالت معادل 176 هزار تومان سود سهام را در دو مرحله دریافت کردند.

طبق اعلام مراجع رسمی، ارزش سود تقسیمی در مرحله اول و دوم معادل 4.3 و 3.4 هزار میلیارد تومان بود. رقم کلانی که می توانست سرمایه راه اندازی و ایجاد پروژه های عظیم اقتصادی همچون ساخت نیروگاه های عظیم برقابی، فولاد، صنایع تبدیلی بوده، تحولات مهمی را در تولید و اشتغال رقم زده و ارزش افزوده حاصل از آن اثرات ماندگاری را در حوزه های اقتصادی و اجتماعی به ارمغان آورد.

اما در خوشبینانه ترین حالت با توجه به قدرت خرید کنونی پول رایج، اثربخشی واریزهای 176 تومانی انجام شده از خرید چند کیلو میوه یا چند عدد ساندویچ برای صاحبان سهام عدالت فراتر نمی رود. آن هم در شرایطی که توزیع عادلانه تر ثروت و درآمد مهمترین هدف اجرای طرح واگذاری سهام عدالت به مردم بود.

حال بماند که بر اساس معادلات اقتصادی، تزریق نقدینگی آثار تورمی در پی داشته و به قولی رشد تورم و افزایش سطح عمومی قیمت ها طی چند ماه، وجوه واریزی را از جیب دیگر سهامداران خارج می کند و اثر واقعی و ماندگاری در زندگی آنها ندارد.

بطور عموم در اقتصاد تلاش می شود تا با گردآوری منابع خرد، تامین مالی های بزرگ رقم خورده و سرمایه گذاری های بزرگ در راستای توسعه، خلق ثروت، ایجاد اشتغال و ارتقاء رفاه و امنیت جامعه صورت پذیرد. بر همین اساس نیز بازارهای پولی و مالی به شکلی گسترده در اقتصادهای دنیا فعال بوده و با تعریف انواع روش های تامین مالی اعم از سپرده های کوتاه و بلند مدت بانکی تا پذیره نویسی سهام و... در این راستا رقابت کرده و بازی های برد -بردی را در راستای تحقق اهداف کلان و منافع سرمایه گذاران طراحی و اجر می کنند.

بر این اساس به نظر می رسد در روش های فعلی تقسیم سود سهام عدالت باید تجدید نظر جدی به عمل آید. تردیدی وجود ندارد که طبق قانون تجارت سود سهام شرکت ها باید بصورت نقدی به حساب سهامداران واریز شود اما با توجه به گردآوری بانک های کامل اطلاعاتی از سهامداران عدالت این امکان وجود دارد که با ایده های نوآورانه از تضیع ارقام کلان سود سهام عدالت در واریز های بسیار خرد و کم اثر جلوگیری کرد.

کارگزاری دلیران پارس پیشنهاد می کند خبرگان اقتصادی و بازار، روش های مطمئنی را برای سرمایه گذاری منابع قابل توجه سود سهام عدالت طراحی کرده و در میان ذی نفعان این سهام به اشتراک بگذارند و با ایجاد ارزش افزوده حاصل، اثرگذاری قابل توجه و ماندگارتری را در سبد دارایی سهامداران عدالت ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک صندوق و به عبارتی ETF سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با همین عنوان طراحی شده و سود های سهام عدالت به نام صاحبان سهام تبدیل به واحدهای سرمایه گذاری قابل معامله تبدیل شوند و این واحدها در سبد دارایی سهام عدالت مردم قابل مشاهده باشند. بر این اساس صاحبان سهام در صورت تمایل قادر خواهند بود واحدهای سرمایه گذاری را فروخته و وجه آن را دریافت کنند و در این شرایط سایرین نیز امکان خرید و نگهداری واحدهای عرضه شده را خواهند داشت. با این حساب منابع این صندوق در اقتصادی به گردش درآمده و سود جاصل از آن به واحدهای سرمایه گذاری سهامداران تعلق می گیرد.

توزیع ثروت و دارایی در جامعه از مهمترین اهداف واگذاری سهام عدالت بوده و با سرمایه گذاری مجدد سود سهام عدالت، تقویت دارایی سبد سهام افراد بیشتر محقق خواهد شد تا آنچه که تحت عنوان واریز سود و به مثابه آب شدن یکباره کوه یخی در حساب های مردم به نمایش گذاشته شد

علاوه بر اینکه سبدگردانی هوشمندانه منابع حاصل، نقدینگی موجود را به سمت سهام و اوراق ارزنده بازار سرمایه سوق داده، کمک شایانی به رفع عطش برهه کنونی بازار سرمایه برای جذب و ورود نقدینگی جدید کرده و رونق و عمق بخشی هر بیشتر به بازار سهام را نیز به ارمغان خواهد آورد.

بر این اساس پیشنهاد می شود مسئولان ذی ربط تدابیر لازم را برای تقسیم سود سهام سال 99 شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت اندیشیده و اجازه اتلاف مجدد این منابع را ندهند.

سود سهام عدالت سهام   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

افزایش 3 هزار برابری ورود نقدینگی حقیقی به بورسروز شنبه 9 مرداد ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 311 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به روز چهارشنبه بیش از 3 هزار برابر بیشتر شده است.
اقتصادنیوز نقدینگی مالکیت پول 

  

روحانی: رهبری دوگانگی‌ها درمورد کرونا را از بین بردندرئیس‌جمهور روحانی گفت: ما بی مشکل نبودیم و مسائلی در افکار عمومی مطرح می شد، دوگانه‌هایی که یا خارج‌نشین‌ها درست می‌کردند یا بعضی جاها ممکن بود اختلاف سلیقه و اختلاف نظر باشد. یک دوگانه‌هایی مرتب درست می‌شد اول دوگانه “علم و دین” بود که بسیار هم خطرناک بود...
انصاف‌نیوز نیروهای مسلح ایران مجلس شورای اسلامی 

  

فجایع کرونایی از فیلم ترسناک،وحشتناک تر است!یک پرستار بخش آی سی یو کرونا بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان گفت: در ایام کرونا فجایعی را در بیمارستان می‌بینیم که در هیچ فیلم ترسناکی قابل توصیف نیست.
گسترش بازی استرس پرستار 

  

آیا ویتامین سی از کرونا پیشگیری می‌کند؟گرچه با شیوع ویروس کرونا، خرید مکمل‌های ویتامین سی از داروخانه‌ها به شدت افزایش یافته اما این ویتامی
خبرفوری سیستم ایمنی باکتری ویروس 

  

پرستار بخش کرونا: صحنه‌هایی بدتر از فیلم ترسناک را می‌بینیمیک پرستار بخش آی سی یو کرونا بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان گفت: در ایام کرونا فجایعی را در بیمارستان می‌بینیم که در هیچ فیلم ترسناکی قابل توصیف نیست.
۵۵ آنلاین پرستار بازی بیمارستان 

  

غافلگیری سهامداران با رشد 34 هزار واحدی شاخص بورسشاخص کل (هم‌وزن) با چهار هزار و 178 واحد افزایش به 400 هزار و 925 واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با 2 هزار و 641 واحد رشد به 253 هزار و 401 واحد رسید.
فردا شاخص وزن قیمت 

  

غوغای بورس با پالایشی یکم چه کرد؟در این گزارش به ارزش روز پالایشی یکم در معاملات امروز بازار سهام پرداخته شده است.
گسترش بندر عباس سهام نویسنده 

  

قیمت دلار و سکه بر مدار صعوددلار تحت تاثیر اخبار به مرز 25 هزار و 800 تومان نزدیک شد. سکه از مرز 11 میلیون و 200 هزار تومان عبور کرد و بالای 11 میلیون و 500 هزار تومان قرار گرفت، رشد قیمت‌ها تحت تاثیر اخبار و اظهارنظرها رخ داد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

درخواست مدیرعامل منطقه آزاد کیش برای واردات واکسن کرونای فایزرمدیرعامل منطقه آزاد کیش در نامه‌ای به وزیر بهداشت درخواست واردات واکسن کرونا فایزر تولید آلمان و اسپ
خبرفوری جزیره کیش واردات ایران 

  

پشت پرده کرونای آقای جادوگر و جشن قهرمانی پرسپولیسعلی کریمی که کرونا گرفته بود سعی کرد با استراحت به درمان خود بپردازد و از قرنطینه خارج نشود در این مدت از طریق گوشی همراه خود پیگیر اخبار پرسپولیس بود.
خانه فوتبال ایران خودرو پرسپولیس خودرو 

  

هشدارهای جهانی درباره سویه کرونای دلتا و لامبدا چیست؟بررسی‌های جدید درباره سویه‌های دلتا و لامبدا، نگرانی‌ها درباره همه گیری کرونا را افزایش داده است.
برنا 

  

انتقال خون در دوران کرونا؛ از ادامه اهدای بی چشمداشت تا افزایش شیفت‌ها بدون تخصیص اعتبارسخنگوی سازمان انتقال خون کشور دستاوردهای این سازمان در دوران کرونا به مناسبت چهل و هفتمین سالروز تاس
خبرفوری انتقال خون درآمد استاندارد 

  

شورای رقابت افراد دخیل در قیمت‌گذاری خودرو را به بورس معرفی کندرئیس سازمان بورس در نامه ای به رئیس شورای رقابت درخواست کرد فهرست افرادی که در فرآیند نرخ گذاری خودر
خبرفوری شورای رقابت خودرو قیمت