مهر   |  سلامت  |  

ایران در جنگ 21 روزه می تواند ویروس کرونا را شکست دهد

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی حیدرنیا، اظهار کرد: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار مشاهده شود می‌گویند بیماری در جامعه اپیدمی یا همه گیر شده است. این همه گیری اگر در سطح جهان باشد به ان پاندمی می‌گویند، در تاریخ جوامع انسانی تا کنون پاندمی های وحشتناکی بروز کرده است در این میان بیماری وبا با چهار مرتبه پاندمیک شدن رکورد دار است. وی با اشاره به اهمیت اپیدمی‌ها و نقش…

ایران در جنگ 21 روزه می تواند ویروس کرونا را شکست دهد

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی حیدرنیا، اظهار کرد: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار مشاهده شود می‌گویند بیماری در جامعه اپیدمی یا همه گیر شده است. این همه گیری اگر در سطح جهان باشد به ان پاندمی می‌گویند، در تاریخ جوامع انسانی تا کنون پاندمی های وحشتناکی بروز کرده است در این میان بیماری وبا با چهار مرتبه پاندمیک شدن رکورد دار است.

وی با اشاره به اهمیت اپیدمی‌ها و نقش آنها در کشتار جوامع انسانی و ایجاد زیان‌های اقتصادی و فرهنگی خاطرنشان کرد: با استفاده از تجربیات به دست آمده در همه گیری ها قبلی، برای مهار و مدیریت صحیح پاندمی ها چه در سطح محلی، استانی، کشوری و جهانی پروتکل‌هایی تهیه شده که عمل به آنها به طور قطع و یقین از پیامدهای نا گوار پاندمی به میزان قابل توجهی خواهد کاست.

این متخصص پزشکی اجتماعی، با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل‌ها، اولین قدم تشخیص بیماری است توضیح داد: باید به طور علمی پاسخ داده شود این بیماری که ادعا می‌شود سبب همه گیری شده چیست؟ آیا بیماری نو پدیدی است یا بیماری شناخته شده قبلی که اکنون بروز بیشتری پیدا کرده.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دومین قدم در مدیریت اپیدمی را تأیید همه گیری جهانی ذکر کرد و با طرح این سوال که آیا این بیماری واقعاً همه گیر شده یا خیر، گفت: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار دیده شود معنی و مفهوم همه گیری یا اپیدمی بر آن مترتب می‌شود، اقدام بعدی که از اهمیت بالایی برخوردار است و اطلاع رسانی به پزشکان و کادر بهداشت و درمان، خصوصاً مردم باید بدانند که یک همه گیری اتفاق افتاده تا در برابر آن از خود محافظت کنند.

وی تاکید کرد: برای قطع زنجیره کرونا باید پیشگیری از بیماری به زبان ساده و همه فهم و در عین حال کاملاً علمی برای عموم مردم توضیح داده شود.

متخصص پزشکی اجتماعی، در ادامه از منظر اجتماعی ضمن مروری اجمالی بر همه گیری جهانی، منطقه‌ای ویروس کووید 19، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت در 21 ژانویه 2020 همزمان با 98/11/1 در اولین گزارش مربوط به کرونا ویروس جدید، می‌گوید: "به گزارش دفتر این سازمان در کشور چین. در تاریخ 31 دسامبر 2019، 98/10/10 در شهر ووهان از استان هوبی تعدادی بیمار مبتلا به سینه پهلو با علت ناشناخته دیده شده که در فاصله این تاریخ تا 3 ژانویه (سه روز) تعداد این بیماران به 44 نفر رسیده. همچنین در 11 ژانویه 98/10/21 چین اعلام می‌کند که این بیماران با یک بازار غذاهای دریای در شهر ووهان در تماس بوده‌اند. در ادامه 12 ژانویه اعلام می‌شود که علت بیماری، ویروسی از دسته کرونا ویروس‌ها است و بنام کووید- 19 نامگذاری می‌شود".

حیدرنیا ادامه داد: بر اساس این گزارش، در تاریخ 13 ژانویه 2020، کشور تایلند اولین مورد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می‌دهد و در ادامه کشور ژاپن در 15 ژانویه و کره جنوبی در 20 ژانویه اولین موارد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می‌کند در حالی که تمامی مبتلایان سفر به شهر ووهان چین را داشته‌اند. تا تاریخ 20 ژانویه (30 دی 99) در چین و سه کشور آلوده، یعنی تایلند، ژاپن و کره جنوبی مجموعاً 244 مورد مبتلا به بیماری گزارش شد، و داستان همه گیری بیماری کووید 19 از همین جا شروع می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه کمتر کسی فکر می‌کرد که این ویروس جدید فاجعه‌ای با این ابعاد بزرگ در جهان ایجاد کند، گفت: آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، 13 اکتبر 2020 (22 مهر 99) یعنی 262 روز بعد از اولین گزارش، منتشر شده عمق فاجعه را نشان می‌دهد هر چند که این آمار نیز رو به افزایش است.

حیدرنیا ادامه داد: تعداد کل افراد آلوده شده در جهان برابر است با 37,704,153 نفر و تعداد کشته شدگان 1,079,029 مورد می‌باشد. و در همین روز تعداد 269,975 نفر آلودگی جدید گزارش شده است.

این متخصص پزشکی اجتماعی، با اشاره به اینکه ایران در منطقه مدیترانه شرقی قرار گرفته و از میان 23 کشور منطقه، از آمار بالاتری به لحاظ شیوع کرونا برخوردار است، خاطرنشان کرد: افراد آلوده شناسایی شده تا 22 مهر 99 در کل منطقه مدیترانه شرقی 2,639,723 نفر و تعداد مرگ‌ها 67,279 مورد و تا همین تاریخ در ایران تعداد 504,281 نفر آلوده و 23.816 مورد مرگ گزارش شده است.

وی با تاکید بر اینکه اقدام کشور برای قدم سوم مدیریت همه گیری کرونا در سطح کشوری جای سوال دارد توضیح داد: بر اساس دستورالعمل‌های مدیریت همه گیری ها، اطلاع رسانی به مردم باید هر چه سریع‌تر انجام شود این اطلاع رسانی باید به زبان ساده اما کاملاً علمی و خصوصاً با تاکید بر راه‌های انتقال بیماری متمرکز باشد و از بحث‌های سیاسی و جناحی باید کاملاً دوری شود.

به گفته حیدرنیا، اطلاع رسانی مردمی باید به گونه‌ای باشد که ضمن دادن هشدارهای لازم و جدی، از روان پریشی در سطح جامعه نیز پرهیز شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا با بهره مندی از تجارب ارزشمند متخصصان آموزش و بهداشت کشور محقق خواهد شد، استفاده بیش از پیش از توانمندی‌های اساتید و متخصصان این حوزه‌ها را ضروری دانست.

وی بیم و امید کاذب را دوروی مخرب در اپیدمی‌ها دانست و پرهیز از انتشار پیام‌های نادرست و غلط به مردم را ضروری دانست.

حیدرنیا در ادامه دعوت مردم به همبستگی و همکاری بیشتر با سیاست گذاران و مسئولان را راه حل مناسبی برای ریشه کنی کرونا دانست و گفت: در برخی از کشورها مسئولان بحران کرونا را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرده و همواره مردم را به همبستگی و همکاری با دست‌اندرکاران مبارزه با این بیماری دعوت می‌کنند چرا که کرونا یکی از بزرگترین چالش تاریخ نامگذاری شده و پر واضح است که این گونه برخورد با همه گیری مردم را برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی بهتر آماده می‌کند.

این متخصص پزشکی اجتماعی، درباره اعمال جرایم عدم استفاده از ماسک نیز توضیح داد: پس از اعلام رسمی قوانینی مبنی بر اختصاص جریمه برای افرادی که ماسک استفاده نمی‌کنند شاهد حساسیت بیشتر مردم نسبت به استفاده از ماسک در سطح جامعه هستیم و این سوال مطرح می‌شود که آیا مردم صرفاً به دلیل جریمه نشدن ماسک می‌زنند و یا موضوع چیز دیگری است.

به عقیده حیدرنیا، اعلام جریمه تا حدودی اثر گذار است ولی همه ماجرا نیست. شاید مهم‌ترین عامل این باشد که مردم زمانی که حس می‌کنند دولت در مبارزه با کرونا جدی تر وارد عمل می‌شود مطمئن‌تر می‌شوند که خطر جدی است و قطعاً تأثیر جدی هم به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به واقعیت‌های آماری و اوضاع بحرانی همه گیری کرونا توصیه کرد: دور از استرس و ترس بیهوده همه با هم باید تصمیم بگیریم و حد اقل به مدت 3 هفته یا 21 روز با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی به جنگ با کرونا برویم و آن چنان عرصه را بر ویروس تنگ کنیم تا محلی برای حضور پیدا نکند و بیماری کنترل شود.

حیدرنیا با بیان اینکه مسئله‌ای به این مهمی با همکاری سه هفته‌ای مردم به میزان قابل توجهی مرتفع خواهد شد، تاکید کرد: در شرایط فعلی به دنبال مقصر گشتن کاری نا بجاست و باید همه با هم کمک کنیم تا آتش این اپیدمی خاموش شود.

ایران درمان جنگ   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

تست کرونای 5 بازیکن تیم شهرخودرو مثبت شدبا اعلام پزشک تیم فوتبال شهرخودروی مشهد تست کرونای 5 بازیکن این تیم مثبت اعلام شد.
خبرفوری فوتبال پزشک مشهد 

  

آمار روازنه کرونا از 6000 نفر گذشتسیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 335 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند. به گزارش ایسنا، دکتر لاری گفت: از دیروز تا امروز 2 آبان 1399 و بر اساس معیارهای … نوشته آمار روازنه کرونا از 6000 نفر گذشت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

حضور وزیر بهداشت و رئیس دیوان محاسبات کل کشور با موضوع نحوه تخصیص بودجه ویژه کروناوزیر بهداشت و رئیس دیوان محاسبات کل کشور جهت بررسی نحوه تخصیص یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ارزی به بخش سلامت در کمیسیون بهداشت و درمان حاضر می‌شوند.
ایلنا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یورو مجلس شورای اسلامی 

  

بحران کرونا در تیم رحمتی!کرونا در تیم رحمتی تبدیل به بحرانی برای شهرخودرویی ها شده است.
برنا 

  

بر اثر کرونا آزاده شریعت درگذشتآزاده شریعت - داستان‌نویس - بر اثر ابتلا به کرونا در چهل‌سالگی درگذشت.
۵۵ آنلاین نویسنده روزنامه تورم 

  

پیش‌بینی قیمت خودرو/ چه خودروهایی ارزان شدند؟یک فعال بازار خودرو می‌گوید: با کاهش قیمت دلار قیمت خودروهای ایرانی بین 10 تا 30 میلیون تومان ارزان شدند. چنانچه قیمت دلار در هفته اول آبان کاهش یابد قیمت خودروها مجدد ارزان خواهد شد.
رویداد۲۴ قیمت خودرو خودروسازان 

  

بورس | حرکت منطقی بورس در گرو کاهش هیجان فروش سهامدارانیک کارشناس بازار سرمایه گفت: امیدواریم با کم شدن هیجان فروش در سهامداران، بازار به سمت روند منطقی حرکت کند و شاهد کاهش نوسان در معاملات بورس باشیم.
۵۵ آنلاین بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 335 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
صراط وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

بدبیاری رحمتی در آستانه لیگ؛ / 5بازیکن شهرخودرو کرونایی شدندتست کرونای 5 بازیکن تیم فوتبال شهرخودرو خراسان مثبت اعلام شد.
ورزش۳ لیگ برتر فوتبال ورزش 

  

خطر عوارض بلندمدت کرونا!دانشمندان انگلیسی با انجام تحقیقات گسترده اعلام کردند خطر وجود علائم بلند مدت کووید 19 در بدن برخی افراد بیشتر است.
گسترش بارداری تندرستی ماه 

  

کرونا باز هم رکورد زد؛ شناسایی 6134 مبتلای جدید/ جانباختگان در مرز 32 هزار نفرسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 556 هزار و 891 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 335 نفر از بیماران کرونایی در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 31 هزار و 985 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز همدان درمان وزارت بهداشت