اولین نیروگاه خورشیدی در فضا ساخته می‌شود

ساخت اولین نیروگاه خورشیدی در فضا توسط بریتانیا اجرایی خواهدشد.

اولین نیروگاه خورشیدی در فضا ساخته می‌شود

به گزارش مملکت آنلاین، بریتانیا تصمیم دارد تا سال 2035 میلادی اولین نیروگاه خورشیدی فضایی را بسازد و تاسیسات آن را در مدار مستقر کند.

به همین دلیل بیش از 50 سازمان فناوری از جمله شرکت‌های بریتانیایی همکار با شرکت صنایع هوافضای اروپایی ایرباس، شرکت SSTL که در زمینه ساخت ماهواره فعال است و جمعی از دانشمندان دانشگاه کمبریج به این ابتکار بریتانیایی پیوستند تا رویای ایجاد یک نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا را عملی کنند.

طرفداران این ایده بر این باورند که به کمک این نیروگاه فضایی، می‌توان به بریتانیا کمک کرد تا هدف انتشار «صفر» گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 میلادی را محقق کند و به یک منبع انرژی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از بسیاری از فناوری‌های موجود دست یابد.

توقف کامل انتشار گاز کربن تا اواسط قرن کنونی، بخشی از تلاش‌های جهانی برای مهار تغییرات آب و هوایی است که دربارۀ آن در جریان نشست نوامبر گذشتۀ سازمان ملل به میزبانی گلاسکو موسوم به «کوپ26» گفتگو شد.

نیروگاه خورشیدی فضایی بریتانیا چگونه ساخته و در فضا مستقر خواهد شد؟

مارتین سولتائو، مدیر این طرح، در جریان کنفرانسی که در 27 آوریل در لندن برگزار شد اعلام کرد که تمام فناوری‌های مورد نیاز برای ساخت و راه اندازی این نیروگاه فضایی که «CASSIOPeiA» نام گرفته، هم اکنون وجود دارد و چالش اصلی در این پروژه، تعیین اندازۀ بزرگیِ آن است.

طرح اولیۀ این پروژه نیز سال گذشته میلادی به سفارش دولت بریتانیا توسط چند شرکت مطالعات مهندسی آماده شده است و به گفتۀ مارتین سولتائو، بررسی‌های کارشناسان این شرکت‌ها نیز تایید کرده که از لحاظ فنی ایجاد یک نیروگاه «بادوام» با ویژگی‌های مد نظر ما در فضا ممکن است و لازم نیست که مطابق با قوانین فیزیک به تدریج بر اجزای آن افزوده شود یا فناوری آن کاملتر گردد.

بر اساس پروژه طراحی شده، این نیروگاه طی 12 سال پیش‌رو ساخته و به فضا پرتاب خواهد شد و سپس پنل غول پیکر و دیگر اجزای آن به کمک روبات‌ها در مدار مونتاژ می‌شوند و قادر خواهد بود که از سال 2035 میلادی فعالیتش را آغاز کند.

به گفتۀ مارتین سولتائو، پنل این نیروگاه خورشیدی «چندین مایل» عرض دارد و برای ارسال آن به مدار نیز به 300 پرتابگر موشک به اندازه پرتابگر فوق‌ سنگین «اسپیس‌اکس استارشیپ» نیاز است.

این نیروگاه خورشیدی درنهایت در مداری در فاصلۀ 22000 مایلی بالای سیاره ما (36000 کیلومتری) قرار می‌گیرد و حرکت آن در این مدار نیز بگونه‌ای طراحی شده است که همواره رو به خورشید باشد.

وظیفۀ اصلی این سازۀ عظیم فضایی، جمع‌آوری انرژی خورشیدی از طریق آینه‌های بزرگ و سبک وزن و متمرکز کردن نور روی سلول‌های فتوولتائیک است؛ درست مانند کاری که پنل‌های خورشیدی روی زمین انجام می‌دهند. با این کار، جریان مستقیمی از الکتریسیته تولید و از طریق تقویت کننده‌های فرکانس‌های رادیویی به امواج مایکروویو تبدیل و درنهایت به زمین منتقل می‌شود.

این نیروگاه عظیم فضایی با یک آنتن غول پیکر به نام rectenna در زمین ارتباط خواهد داشت و به این ترتیب تشعشعات مایکروویو ارسالی از فضا توسط این آنتن در زمین دریافت و بار دیگر به جریان الکتریسیته تبدیل و منتقل می‌شود.

به گفته مارتین سولتائو، خود rectenna نیز شبکۀ بزرگی از آنتن‌های کوچک دوقطبی است که اندازه‌ای بین 7 تا 13 کیلومتر دارند؛ و اگرچه در نگاه اول شبکۀ بسیار بزرگی به نظر می‌رسد اما در واقع تنها فضایی معادل 40 درصد مساحت یک مزرعۀ خورشیدی کنونی در بریتانیا را اشغال خواهد کرد.

مزیت‌های نیروگاه خورشیدی فضایی در مقایسه با نیروگاه‌های زمینی چیست؟

این نیروگاه عظیم نه تنها می‌تواند 13 برابر هر نیروگاه خورشیدی زمینی با اندازۀ مشابه برق تولید کند، بلکه هیچکدام از هزینه سازی‌های نیروگاه‌های خورشیدی زمینی را نیز ندارد.

بطور مثال، نیروگاههای خورشیدی زمینی همواره در معرض تابش نور آفتاب قرار ندارند و باد نیز همیشه به اندازه کافی به توربین‌های بادی نمی‌وزد؛ همین مساله باعث شده که در این نیروگاهها از ژنراتورهای جایگزین برق یا باتری‌های با قدرت ذخیره بالا استفاده شود تا از خاموشی نیروگاهها در زمانی که آب و هوای نامساعدی وجود دارد جلوگیری شود.

اگرچه بریتانیا در حال حاضر می‌تواند بیش از 40 درصد نیاز فعلی خود به برق را با انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند، اما با توجه به سیاست جدید دولت در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، تقاضا برای انرژی پاک طی سه دهه آینده سه برابر خواهد شد.

با این وجود از هم اکنون نگرانی‌هایی نیز درباره این نیروگاه عظیم فضایی مطرح است؛ از جمله اینکه پس از پایان عمر این سازۀ غول پیکر باید با آن چه کار کرد و آیا راهی برای بازیافت آن وجود دارد؟

برخی نیز درباره تاثیر تشعشعات پرتوهای این نیروگاه روی زمینی‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند اما کارشناسان می‌گویند که مردم در روی کره زمین احتمالا تشعشعات بیشتری از گوشی موجود در جیبشان دریافت می‌کنند تا از نیروگاه موجود در فضا.

این طرح هم اکنون به عنوان بخشی از استراتژی ملی فضایی بریتانیا به تایید رسیده و دولت در اولین گام بودجه‌ای 3 میلیون پوندی را برای راه اندازی آن تصویب کرده است.ا

انتهای پیام/

انرژی خورشیدی زمین بریتانیا   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

«مقاومت واعظی» سوژه بورس بازان شد!ریزش 15‌هزار واحدی شاخص‌کل بورس، دیروز سوژه دست سهامداران و فعالان بورسی داد که بار دیگر یادی از «مقاومت واعظی» کنند. برخی از کاربران بورسی بازار سرمایه معتقد بودند که آه واعظی دست از سر بازار برنمی‌‌‌‌‌‌‌دارد و قرار نیست به این زودی‌‌‌‌‌‌‌ها این کانال مقاومتی شکسته شود،
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

قیمت دلار امروز اول خرداد 1401دلار و یورو در صرافی ملی امروز اول خرداد 1401
فردا قیمت دلار یورو 

  

بورس تهران وارد موج جدید شد؟​با توجه به تصمیمات دولت و افزایش قیمت دلار در هفته‌های گذشته برخی سهامداران به بالا رفتن شاخص امیدوار شده‌اند.
اقتصادنیوز تهران دولت افزایش قیمت 

  

قیمت سکه امامی امروز 1 خردادسکه امامی، امروز به 14,355,000 (چهارده میلیون و سیصد و پنجاه و پنج هزار) تومان رسید که نسبت به 2 روز پیش، افزایش 2.19 درصدی داشته است.
گسترش قیمت جدول اقتصاد 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز 1 خرداددلار در بازار متشکل امروز با افزایش 0.43 درصدی، از 25,497 (بیست و پنج هزار و چهارصد و نود و هفت ) تومان به 25,608 (بیست و پنج هزار و ششصد و هشت ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

جدیدترین قیمت سکه اعلام شد ‌( 1خرداد )قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی 14میلیون و 400 هزار تومان است.
گسترش قیمت تهران بهار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد ( 1 خرداد )قیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سازوکار بورس، راه حل بهبود بازار خودرو استمصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه جهان آرا شبکه افق درباره بهبود وضعیت بازار خودرو گفت: یکی از ابزارهای بهبود شرایط بازار خودرو، عرضه در بورس کالاست.
شما‌نیوز بورس کالا بازار خودرو خودرو 

  

پیش بینی جذاب از قیمت سکه / امروز 1 خردادبه باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
گسترش قیمت دلار رنگ 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,704(بیست و پنج هزار و هفتصد و چهار تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سقوط دسته جمعی قیمت خودرو در بازار ایرانپژو 206 تیپ 2 مدل 1399 از 290 میلیون تومان در چهارشنبه گذشته، دیروز به 286 میلیون تومان رسیده است و مدل 1400 این خودرو نیز در این مدت 5 میلیون تومان ارزان شده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ایران