مهر   |  فرهنگی  |  

مد ایران را چه کسی می‌آفریند؟

به گزارش خبرگزاری مهر، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سومین دوره رویداد ملی مدآفرین در حالی به کار خود پایان داد که توانست نظر تعداد قابل توجهی از طراحان جوان و حتی نوجوانان علاقه‌مند به طراحی لباس را به خود جلب کند. این رویداد تلاشی برای فراهم کردن یک فرصت رقابتی ارتقایی برای طراحان جوان با هدایت منتورها و داوران باتجربه بود که با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و با…

مد ایران را چه کسی می‌آفریند؟

به گزارش خبرگزاری مهر، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سومین دوره رویداد ملی مدآفرین در حالی به کار خود پایان داد که توانست نظر تعداد قابل توجهی از طراحان جوان و حتی نوجوانان علاقه‌مند به طراحی لباس را به خود جلب کند. این رویداد تلاشی برای فراهم کردن یک فرصت رقابتی ارتقایی برای طراحان جوان با هدایت منتورها و داوران باتجربه بود که با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، بسیج اصناف و تعدادی از فعالان حوزه مد و لباس برگزار شد.

آیا این رویداد موفق به آفرینش مد در کشورمان شده است؟

برگزاری چنین رویدادهایی کدام بخش از نیاز حوزه مد و لباس کشور را برطرف می‌کند و چه موانعی در مسیر ارتقای هر چه بیشتر هنر صنعت مد و لباس ایران وجود دارد؟

آزاده آریایی، کارشناس واحد آموزش، پژوهش و نوآوری کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور که خود نیز یکی از فعالان حوزه مد و لباس و عضو شورای سیاست‌گذاری، داور و مسئول کمیته آموزش رویداد مدآفرین است طی گفت‌وگویی به سؤال‌های مطرح در این حوزه پاسخ داد و با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز رویداد مدآفرین، در پاسخ به این سوال که مدآفرین یک رویداد مد است یا جشنواره یا یک استارتاپ مرتبط با مد؟ گفت: مدآفرین همانطور که از نامش مشخص است، یک استارت‌آپ جوان است که برای آفرینش مد طراحی شده است.

وی در خصوص فواید و نتایج رویدادهای مد اینچنینی گفت: معمولاً در تمام دنیا مسابقات مد باعث ایجاد رقابت و پیشرفت قابل توجهی در حوزه مد و لباس می‌شود. وقتی طراحان با هم رقیب می‌شوند، کار همدیگر را رصد می‌کنند و طی رقابت بسیاری از مسائل را به صورت ملموس و کاربردی یاد می‌گیرند و دلایل اینکه چرا اول نشده یا اول شده‌اند را متوجه شده و با استانداردهای این حوزه آشنا می‌شوند. رقابت سالم را یاد می‌گیرند و البته شرایط چالشی مسابقه برای آنها ممکن است فرصت‌های جدیدی ایجاد و ذهنشان را بازکند.

آریایی با تأکید بر اینکه آموزش‌ها و حتی تأییدها و ردکردن‌هایی که طراحان طی اجرای مسابقه از منتورها و داورها دریافت می‌کنند نقش مهی در رشد آنها دارد، گفت: برخی از طراحان شرکت کننده در این رویداد دبیرستانی بودند و در نهایت این افراد به عنوان جوان‌ترین طراحان به صنعت مد معرفی می‌شوند و البته خود آنها نیز صنعت و ملزومات کار با صنعتگران حوزه مد را می‌شناسند.

کارشناس واحد آموزش، پژوهش و نوآوری کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اینکه در این رویداد یکی از طراحان ایرانی که در کشور فرانسه فعالیت دارد، یکی از فعالان موفق در خصوص راه‌اندازی خطوط صنعتی مد، منتورها و داورهای باتجربه و موفق در کنار طراحان جوان بوده و به آنها آموزش می‌دادند، خاطرنشان کرد: قرارگرفتن در یک چالش ملی و خارج شدن از فضای محدود برخی شهرستان‌ها و برقراری ارتباط طراحان با سایر فعالان حوزه تأثیر قابل توجهی در موفقیت‌های آینده این طراحان جوان خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که رویداد مدآفرین با سایر رویدادهای مد از جمله جشنواره‌های مد و لباس چه تفاوتی دارد؟ گفت: همیشه برای تولید مد و لباس می‌گوئیم «برای پوشیدن چه کسی در کجا چه لباسی تهیه شود؟» وقتی که جشنواره‌ها برگزار می‌شوند مخاطب مشخص نیست و صرفاً گفته می‌شود طراحی لباس برای بانوی ایرانی در حالی که بانوان ما در سنین مختلف و با شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و … متفاوت هستند و نمی‌توانیم مخاطبمان را به صورت حرفه‌ای و دقیق انتخاب کنیم اما ما در رویداد مدآفرین یکی از مخاطبان را مشخص کردیم یعنی در مسابقه‌ای که به شکل زنده برگزار شد، به طراحان اعلام شد با این پارچه برای خانم‌های فروشنده در مراکز تجاری لباس طراحی کنید.

آریایی افزود: وقتی مشخص است که موقعیت حضور شخصی که قرار است لباس را بپوشد چگونه است و چه زمانی و برای چند ساعت در روز با چه سنی این لباس قرار است پوشیده شود نتیجه کار طراح بهتر خواهدبود. در اصل اگر برای همه رویدادها ابتدا و انتهای کارمان را مشخص کنیم می‌توانیم به نتیجه برسیم.

این فعال حوزه مد و لباس در پاسخ به این سوال که شرایط و جایگاه طراحی لباس ایران اکنون کجاست و با گذشته چه تفاوت‌هایی کرده است؟ گفت: مد و لباس ایران طی چند سال گذشته نتوانست صنعتی شود. اما اگر مد در صده‌های گذشته ایران را مطالعه کنیم می‌بینیم ایران یکی از کشورهایی بوده که بیش از آنچه تصور می‌شود، تعدد مد و پوشاک داشته است و این مد با توجه به اقلیم در ایران ساخته شده و حتی در یک استان هم نمی‌توانید یک لباس واحد پیدا کنید، بلکه شهر به شهر لباس‌ها و شرایط تزئینات متفاوت بوده است و البته این لباس‌ها با هم تلفیق و نوآوری در آنها صورت می‌گرفته و اقوام مختلف از لباس‌های هم الهام گرفته و در اثر مراوده اقوام رنگ‌ها، تزئینات و برش‌ها و دوخت‌ها از هم تأثیر گرفته‌اند. یعنی مد در ایران ساری و جاری بوده و تغییر می‌کرده است. حتی اقوامی که در داخل ایران مهاجرت می‌کردند بر اساس تغییر محل زندگی سبک لباسشان را متناسب با محل جدید به صورت هوشمندانه‌ای تغییر می‌دانند.

وی افزود: اکنون نیازهای ما عوض شده است، ما نیاز به تنوع داریم و سطح نیازهای ما بالاتر رفته است، طراحان ما توانسته‌اند مد را متحول و مد متناسب با ایران ارائه کنند اما در صنعتی کردن این مد موفق نبوده‌ ایم و این شکاف و خلأ بین طراح و صنعتگر و یا به نوعی نپذیرفتن هویت طراح ایرانی توسط صنعتگر موجب شده صنعتگر ما انتظار داشته باشد یک کار بی نقص با دوخت کامل دریافت کند در حالی که صنعتگران می‌توانند ایده طراح را بگیرند و صنعتی کنند. ما تلاش کردیم در مدآفرین این خلأ را از بین ببریم و صنعت و طراح را به هم پیوند بزنیم.

آریایی ادامه داد: این مسئله مهم باید جا بیفتد که قرار نیست لباس طراح به شکل کامل تولید و به بازار عرضه شود، صنعتگر ممکن است بخواهد از بخشی از خلاقیتی که در لباس وجود دارد استفاده کند مثل اتفاقی که در همه جای دنیا رخ می‌دهد. اگر این پیوند برقرار شود متوجه خواهیم شد که ما نه تنها از هنر صنعت مد و لباس دنیا عقب نیستیم بلکه به خاطر برخی از محدودیت‌ها طراحان جوان ما دست به خلاقیت‌هایی می‌زنند که بسیار قابل توجه است و فقط از افراد بسیار باتجربه و حرفه‌ای چنین خلاقیت‌هایی برمی‌آید.

وی در پاسخ به این سوال که برگزاری چنین رویدادهایی چه قدر می‌تواند به قوی‌تر شدن جشنواره مد و لباس فجر کمک کند؟ گفت: اینکه بخواهیم با یک رویداد مد را بسازیم ممکن نیست. مد حاصل فراوانی است و نمی‌توان با یک رویداد مد را ساخت. چنین رویدادهایی به شرطی موفق و تحول آفرین در جامعه خواهند بود که ویژندها به تنهایی یا با تعامل با یکدیگر رویدادهای مشابهی را به صورت حرفه‌ای برگزار کنند. تکرار این رویدادها باعث می‌شود طراحان و فعالان حوزه مد به سمت حرفه‌ای شدن بروند.

وی در بخش پایانی سخنان خود به تحلیل مسائل و آسیب‌های حوزه مد و لباس کشور پرداخت از مسئولان و دست‌اندرکاران حوزه مد خواست به این موضوع فکر کنند که مد فقط آن‌چیزی که دوخته شده و وارد مغازه می‌شود نیست و تصریح کرد: مسئولان نباید جزیره‌ای به موضوع مد و لباس نگاه کنند.

داور رویداد مدآفرین ادامه داد: کانسپتی که برای مدافرین انتخاب شده بود مسجد امام اصفهان بود. یعنی یک موضوع ایرانی اسلامی انتخاب شده بود اما در هیچ یک از طرح‌ها شکل مسجد امام به صورت مستقیم ارائه نشده بود و طراحان جوان ما موفق شدند به خوبی از این مسجد الهام بگیرند نه اینکه صرفاً شکل کاشی‌ها را بر روی لباس چاپ کنند و این اتفاق خوبی است و نشان می‌دهد طراحان ما در حال پیشرفت هستند اما متأسفانه ما در کشور به این دلیل که هر کسی در جایگاه درست خود در حوزه مد و لباس فعالیت نمی‌کند شاهد صدور یکسری دستورات فرمایشی هستیم که این دستورات بدون در نظر گرفتن سایر مسائل و مباحث حوزه‌های مد و لباس صادر می‌شود و همین مسئله موجب می‌شود حتی دستوارت صادر شده نیز به اهداف مد نظر نرسند.

وی افزود: در حوزه مهمی مثل طراحی لباس برای مدارس، در حالی که طراحان قوی و بسیار خوبی در این زمینه داریم، مدیران مدارس بدون اطلاع از مفاهیم علمی و زیبایی‌شناختی طراحی لباس برای دانش آموزان صرفاً طرحی را پیدا و به یک دوزنده سفارش کار می‌دهند. در حالی که اگر یک طراح به صورت علمی لباس مدارس را طراحی کند و از پارچه و دوخت مناسب و صحیح استفاده شود، سلامت جسمی و شادابی دانش آموزان حفظ می‌شود اما متأسفانه یک رانت عجیب در این خصوص ایجاد شده و حتی ما نمی‌توانیم به مدارس بگوییم که بیایید و طرح خریداری کنید.

آریایی در پایان گفت: باید اصناف، وزارت صمت، طراحان، کارگروه مد و لباس و سایر نهادهای مسئول با هم منسجم شوند تا نتیجه واحد به دست بیاید اما هر کدام جزیره‌ای عمل می‌کنند و چون با هم در ارتباط نیستند ما به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم در حالی که امکانات، علم و استعدادهای خوبی داریم.

مد ایران فرانسه   اخبار برگزیده
  

مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان استرئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در سفر به کرمان گفت: ترک تحصیل دانش آموزان چالشی جدی است که مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از آن است.
ایلنا روابط عمومی بازی غنی سازی 

  

نشست صمیمی معلمان درس پژوهنده قم با استاد دانشگاه ژاپننشست صمیمی علمی معلمان فعال در عرصه درس‌پژوهی با محمدرضا سرکار آرانی استاد دانشگاه ناگویای ژاپن در تالار آموزش و فرهنگ خانه معلم قم برگزار شد.
ایلنا قم استان قم زبان فارسی 

  

تسلیت قالیباف به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هارئیس مجلس شورای اسلامی در گذشت والده رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مادر شهیدان والا مقام را تسلیت گفت.
فردا مجلس شورای اسلامی خانواده 

  

برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی تجمعاتنایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مجلس طرحی 20 ماده ای را با نگاه اطلاع‌محور برای برگزاری تجمعات مردمی آماده کرده است اما در انتظار ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم که با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک لایحه با قید فوریت در مجلس به تصویب برسد.
فردا دولت مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

عیدانه رئیسی برای افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیماده 111 تاکید دارد که افزایش حداقل مستمری «نباید» از افزایش حداقل مزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر باشد.
مثلث هیئت دولت دولت سازمان تامین اجتماعی 

  

واکنش معنادار رئیس هیئت فوتبال تهران به حکم برکناری!رئیس هیئت فوتبال استان تهران در خصوص برکناری‌اش از این هیئت توضیحاتی ارائه داد.
خانه فوتبال فوتبال فدراسیون فوتبال تهران 

  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شد؟یک کانال تلگرامی مدعی شد که نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.
اعتماد دلار تهران 

  

اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1036 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 29 نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آیا دولت در افزایش قیمت دلار نقش دارد؟یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟ پاسخ به این پرسش را در این گزارش بخوانید.
گسترش دولت صادرات نفت درآمد 

  

نرخ انواع سکه و ارز/ قیمت سکه تمام بهار آزادی ثابت ماندقیمت سکه تمام بهار آزادی در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، بدون تغییر نسبت به دیروز معامله شد.
اعتماد ارز قیمت بهار 

  

آمار کرونا اوج گرفت/ 1036 بیمار جدید و 29 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 7 فروردین ماه 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1036 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 488 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 586 هزار و 458 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 29 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 249 رسید. تا…
مهر خبرنگار ماه 

  

اقتصادنیوز: در سال 1401 و در آبان بزرگ‌ترین معامه تاریخ بورس تهران رقم خورد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

قیمت سکه در بازار امروز کولاک کرد | قیمت سکه امروز چند؟قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز هفتم فروردین 1402، 31 میلیون 200 هزار تومان است.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

روز‌های خوب بورس ادامه دارد؛ افزایش 10 هزار واحدی شاخصشاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 10 هزار و 430 واحد همراه شد.
صراط بورس تهران شاخص تهران 

  

اقتصادنیوز: امروز نماد وکغدیر بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تقاضای بازار را داشت.
اقتصادنیوز سهام 

  

شروع سبز بورس سال در مرز 2 میلیون واحدیشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.
گسترش شاخص سرمایه گاز 

  

سکه 200 هزار تومان گران شد | سکه امامی در کانال 31 میلیونی | قیمت سکه و طلا 7 فروردینسکه امامی امروز دوشنبه در سومین روز کاری سال 1402 (تا لحظه تنظیم گزارش) به 31 میلیون و 200 هزار تومان رسید.
فردا سکه و طلا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت دلار بی تغییر ماند | قیمت دلار در بازار امروزقیمت دلار و یورو مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه 7 فروردین ماه به نرخ 40 هزار و 200 تومان اعلام شد که از شنبه بدون تغییر اعلام شد.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عیدی ایران خودرو برای مشتریان دناپلاس | تحویل دنا پلاس‌های بورسی بزودیایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از صدور فاکتور 95 درصد از خودروهای فروش رفته در بورس کالا خبر داد و بر ایفای مانده تعهدات محصول دناپلاس در فروردین ماه سال 1402 تاکید کرد‌.
فردا ایران خودرو ایران خودرو