ایلنا   |  فرهنگی  |  

"اسکار" جایزه‌ای ضدسیاه پوستان و زنان

در تاریخ 92 ساله‌ی اسکار؛ تنها پنج سینماگر زن برای بخش‌های مهم نامزد شده‌اند.

"اسکار" جایزه‌ای ضدسیاه پوستان و زنان

در تاریخ 92 ساله‌ی اسکار؛ تنها پنج سینماگر زن برای بخش‌های مهم نامزد شده‌اند.

 به گزارش ایلنا به نقل از ایندیپندنت، مراسم اسکار در سال 2020 بازهم سیاه پوستان و زنان را فراموش کرده است  ایندیپندنت با انتقاد از  وضعیت برگزاری مراسم اسکار نوشت: در نود و دومین دوره‌ مراسم تنها فیلم‌هایی که با نگاهی مردانه، سرنوشت قهرمانان مرد را به تصویر کشیده‌اند، برای رقابت در این مهم‌ترین رویداد سینما انتخاب شده‌اند. آکادمی اسکار در دومین دهه قرن 21، هنوز با شناسه‌های نخستین دوره این جایزه - که در 1929 برگزار شد، عمل می‌کند و هیچیک از کارگردانان زنی را که در سال 2019 با فیلم‌های خود خوش درخشیدند،‌ نامزد جایزه‌اش نکرده‌ است.

البته این رفتار از برگزارکنندگان مراسم اسکار  بعید نیست زیرا در تاریخ 92 ساله اسکار، تنها پنج سینماگر زن برای بخش‌های مهم نامزد شده‌اند، امسال انتشار فهرست نامزدهای اسکار، با موج اعتراض در شبکه‌های اجتماعی و راه‌اندازی هشتگ "خیلی مردانه" همراه شد. کیل بوکنن، منقد نیویورک‌تایمز، در مصاحبه‌ای با ان‌پی‌آر از عدم حضور کارگردانان زن در این دوره (به استثنای گرتا گرویگ)، انتقاد کرد و گفت: «ناراحت‌کننده است که هنوز هم برای فیلم‌های سینماگران زن، که نقش اول آن‌ها را زنان بازی می‌کنند، به اندازه فیلم‌های کارگردانان مرد با همان کیفیت، ارزش برابر قائل نمی‌شوند.»

 اسکار به سیاهپوستان نیز روی خوش نشان نداده است. فیلم کویین و اسلیم از ملینا ماتسوکاس، کارگردان آمریکایی یونانی‌تبار، بنا بر ارزیابی منتقدان آمریکایی می‌توانست به عنوان نامزد دریافت اسکار در بخش بهترین فیلم برگزیده شود. این فیلم سرنوشت زن و مردی سیاه‌پوست را بازگو می‌کند که پس از آشنایی در نخستین دیدار خود، با افسر پلیسی درگیر می‌شوند و او را در مقام دفاع از خود می‌کشند. این دو ولی به‌جای تسلیم کردن خود، محل حادثه را ترک می‌کنند و می‌گریزند. "«کویین و اسلیم» ماجراهایی را به تصویر می‌کشد که این زوج جوان در جریان فرار خود تجربه می‌کنند.

انتخاب نشدن این فیلم که از گرایش‌های قوی نژادپرستانه دستگاه‌ امنیتی آمریکا انتقاد می‌کند، علاوه بر اعتراض هواداران دفاع از حقوق سینماگران زن، خشم دست‌اندرکاران سیاه‌پوست عالم سینما را نیز برانگیخته است. غیرسفید‌پوستان آمریکایی از اینکه "مسائل و تجربه‌هایشان از سوی هالیوود جدی گرفته نمی‌شود"، گله می‌کنند. هشتگ "اسکار خیلی سفید" که در سال‌های 2015 و 2016 جنجال آفرید، در پی این اعتراض‌ها شکل گرفت.

اما ظاهرا این انتقادها بر برداشت و نحوه گزینش دست‌اندرکاران آکادمی اسکار - که نزدیک به 6000 عضو دارد، تاثیری نمی‌گذارد. دلیل این امر به باور کارشناسان سینما، ساختاری است و از ترکیب اعضای آن ناشی می‌شود: بر اساس آماری که در سال 2013 منتشر شد، اکثریت این اعضا را مردان سفید پوستِ مسن تشکیل می‌دهند.

اسکار نیویورک تایمز نیویورک   اخبار برگزیده
  

مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند/ اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا استعضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت: اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا بوده و بنابراین بهتر است که مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند.
ایلنا کارت اعتباری اسکناس دارو 

  

خبر خوش همایون شجریان برای هواداران پدرشهمایون شجریان در اینستاگرام از رو به بهبود رفتن شرایط بالینی پدرش خبر داد و اعلام کرد که نیاز او به استفاده از دستگاه‌ها تنفسی کمتر شده است
مملکت‌آنلاین همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

20 اصلاح طلب از سراسر کشور به مجلس راه‌یافته‌اند و به نظر نمی‌رسد که در مجلس یک دست اصولگرای یازدهم حرفی برای زدن داشته باشند لذا در غیاب محمدرضا عارف به سیاق او سکوت پیشه خواهند کرد.
نامه نیوز بندرعباس اصلاح طلبان انتخابات مجلس 

  

چطور جلوی کرونا را بگیریم؟ما باید با ذهن‌مان جلوی کرونا و بقیه بیماری‌ها را بگیریم! حرف‌های ناامید کننده و نگران کننده سیستم ایمنی را مختل می‌کند، ما باید با ذهن‌مان جلوی بیماری‌ها را بگیریم!
مستقل‌آنلاین ذهن سیستم ایمنی 

  

تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاعاولین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی تولید شد.
۵۵ آنلاین تولید ویروس وزارت دفاع 

  

جمعه سیاه، ایران در لیست سیاه!با اصرار آمریکا در اجلاس روز جمعه FATF نام ایران در لیست سیاه قرار گرفت. آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیری بروابط تجاری و شرایط اقتصادی ما خواهد داشت؟
مستقل‌آنلاین ایران 

  

2 ضرر حذف قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشدر حالی که بازار خودرو بیش از هر چیز از کاهش عرضه رنج می برد و عدم تامین مناسب خودرو در بازار به دلالان و کسانی که خودرو صفر کیلومتر در دست دارند مجال داده تا قیمت خودرو را بالا ببرند، برخی عقیده دارند که عدم درج قیمت در سایت های خرید و فروش خودرو موجب می شود تا قیمت کاهش پیدا کند. اما سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستان کل کشور حذف قیمت خودرو را دارای آسیب های عنوان کرد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پومپئو: آمریکا برای برگشت تحریم های ایران به شورای امنیت مراجعه می کنداقتصادنیوز: مایک پمپئو اظهار داشت: ایالات متحده در تلاش است تا با درخواست از سرگیری تحریم های ایران، که قبلاً در رابطه با توافق برجام جمهوری اسلامی برداشته شده بودند، به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند.
اقتصادنیوز مایک پومپئو ایران مصاحبه 

  

جزئیات نامه حناچی به وزیر بهداشترئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرد که تعطیلی یا کاهش خدمات در بخش‌های حمل و نقلی، فرهنگی و ... شهرداری تنها با مجوز وزارت بهداشت ممکن است.
مثلث وزارت بهداشت شهرداری تهران تهران 

  

8 خودروی دست دوم وارداتی که از خریدشان پشیمان نمی شوید (تصاویر)به جای ثبت نام خودرو‌های صفر کیلومتر از خودروسازان داخلی، می‌توان سراغ بازار کارکرده‌ها رفت و خودرو‌هایی خرید که هم سواری فوق‌العاده‌ای دارند و هم قیمت‌شان قطعا بالا می‌رود.
خودروتک خودروسازان خدمات پس از فروش ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

ربیعی، مدیرکمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شدوزیر بهداشت و رییس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رییس جمهور، مدیریت کمیته اطلا
خبرفوری علی ربیعی رئیس جمهور دولت 

  

دلار 50 تومان ارزان شد/ یورو ثابت ماندصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، پنجم اسفندماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 14 هزار و 700 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته با کاهش 50 تومانی همراه است.
ایلنا دلار دلار آمریکا یورو 

  

سخنگوی دولت، مدیرکمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شدوزیر بهداشت و رییس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رییس جمهور، مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا را به دکتر علی ربیعی، سخنگوی دولت محول کرد.
برنا سخنگوی دولت دولت علی ربیعی 

  

علی ربیعی مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شد به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رئیس جمهور، مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا را به علی ربیعی، سخنگوی دولت محول کرد. متن این ابلاغ به شرح زیر است: با عنایت به ابلاغ شماره 154489 مورخ 04.12.1398 رئیس جمهور محترم، بدین وسیله مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا به جناب‌عالی محول…
مهر علی ربیعی رئیس جمهور دولت 

  

نرخ ارز، طلا، سکه، دلار و یورو امروز دوشنبه 1398/12/05 | نوسان محدود نرخ‌ها پس از طوفان افزایشی روزهای قبلاقتصادنیوز: امروز دوشنبه 5 اسفندماه، دلار آمریکا در بازار آزاد در میانه 15 هزار تومانی صعود کرده بود با افت قیمت رو به‌رو شد بهای اونس طلا در بازار جهانی که از مرز مهم 1600 دلاری عبور کرده بود در ابتدای هفته به حدود 1649 دلار رسیده بود امروز 1644 دلار قیمت خورد. امروز سکه بهار آزادی به محدوده 5.9 میلیون تومانی برگشت.
اقتصادنیوز ارز دلار دلار آمریکا 

  

قیمت دلار امروز دوشنبه 1398/12/05 | شیب ملایم کاهش نرخ ارزاقتصادنیوز: امروز یکشنبه 4 اسفند قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد درمحدوده 15650 تا 15.700 تومانی در صبح امروز آماده به کار شد که بالاترین سطح شاخص ارزی در 9 ماه گذشته بوده است اما عصر امروز با کاهش دوباره و بازگشت به سمت کانال 14 هزار تومانی مواجه شد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

تنها راه تعدیل قیمت خودرو کاهش نرخ ارز و افزایش ارزش پول ملی است/ قیمت‌گذاری دستوری جواب نمی‌دهدعضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تنها راه برای تعدیل قیمت خودرو این است که نرخ ارز پایین بیاید و به تبع ارزش پولی ملی نیز بالا رود اگر دولت توانست این خدمت را انجام دهد قیمت محصولات تولیدی نیز بهبود خواهد یافت.
شما‌نیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پرستاران در صف مقدم مبارزه با کرونا/ لااقل قوانین بر زمین مانده را اجرایی کنند!پرستاران می‌گویند: ما در خط اول خطر با انواع بیماری‌ها ازجمله کرونا می‌جنگیم؛ حداقل حق و حقوق ما را بعد سالها غفلت بپردازند.
ایلنا خبرنگار زمین وزارت بهداشت