سرنوشت ارومیه در انتظار کارون؛ خشکی کارون تهدیدی برای خوزستان است‌

مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد خشکی کارون گفت: سال‌های طولانی است که خشکی بزرگترین رودخانه کشور٬ کارون را تهدید می‌کند. زمانی نه چندان دور کشتی‌های متعددی در آب‌های آن تردد می‌کردند اما متاسفانه امروزه این رود جنوب کشور با خشکی و کم آبی و فاضلاب دست به گریبان است. ریختن فاضلاب شهری و بیمارستانی نیز باعث آلودگی آب بزرگترین رود ایران شده است. این در…

سرنوشت ارومیه در انتظار کارون؛ خشکی کارون تهدیدی برای خوزستان است‌

مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد خشکی کارون گفت: سال‌های طولانی است که خشکی بزرگترین رودخانه کشور٬ کارون را تهدید می‌کند. زمانی نه چندان دور کشتی‌های متعددی در آب‌های آن تردد می‌کردند اما متاسفانه امروزه این رود جنوب کشور با خشکی و کم آبی و فاضلاب دست به گریبان است. ریختن فاضلاب شهری و بیمارستانی نیز باعث آلودگی آب بزرگترین رود ایران شده است. این در حالی است که مردم اهواز دچار کم‌آبی، آب لوله‌کشی و آب شرب هستند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: در بیشتر مناطق و شهرهای کشور برای کنترل آب آمایش سرزمینی درستی صورت نگرفته است و نبود این آمایش سرزمینی منجر به خشکسالی بیشتر شهرهای کشور شده است.

سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی در مورد خشکی کارون گفت: نبود مدیریت درست در مصرف منابع آبی منجر به خشکی بیشتر رودخانه‌های کشور شده است. دیروز ارومیه و امروز کارون در معرض این خشکی قرار گرفته‌اند. صنایع آب بر در مکان‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی که آبی وجود ندار‌د٬ احداث شد. در کنار آن برداشت‌های نادرست برای کشاورزی به این بی آبی بیشتر دامن زد. به فرض مثال استفاده بی‌رویه از دریاچه ارومیه عاملی شد تا این دریاچه بعد از قرن‌ها روی به خشکی پیش ببرد و زندگی چند میلیون نفر در همجواری این دریاچه به مخاطره بیافتد و تغییر اکوسیستم را شاهد باشیم. تکرار خشکی دریاچه ارومیه را امروز برای خوزستان شاهد هستیم.

سدسازی روش منسوخ شده در کل دنیا

وی افزود: سدسازی روش منسوخ شده در کل دنیا در کنار انتقال آب بین حوزه‌ای بدون توجه به اثرات مخرب آن منجر به خشکی تالاب‌ها شده است. این امر باعث بسته شدن آب دریا و برگشت آب شور دریا به مزارع و باغات خرما و نخیلات در خوزستان، شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر شد و باعث از بین رفتن حدود 2 میلیون نخل شد که در جای خود می‌توانست سرمایه ارزآوری برای کشور باشد. تمام موارد عنوان شده گوشه‌ای از سوء مدیریت دولت‌ها است زمانی که توسعه سرزمینی بر اساس آمایش سرزمینی انجام نشود٬ بدون شک مردم برای کوچکترین نیاز خود یعنی آب دچار مشکلات گسترده‌ای می‌شوند که گاهی به مهاجرت آنها ختم می‌شود.

یوسفی تاکید کرد: با مدیریت‌ اشتباه بیشتر استان‌های کشور نظیر سیستان و بلوچستان و خوزستان با داشتن 5 سد بزرگ و 5 رودخانه بزرگ؛ حدود 702 روستا از بی آبی رنج می‌برند و نزدیک 20 شهر با تنش بی آبی دست و پنجه نرم می‌کنند. تمام موارد عنوان شده نشان می‌دهد٬ تامین منابع آبی با حیات بشر رابطه تنگاتنگی دارد. بی آبی نه تنها تهدیدی برای حیات بشر محسوب می‌شود٬ بلکه منجر به از بین رفتن محصولات کشاورزی این استان جنوبی کشور خواهد شد.

ظرفیت‌های  پنهان کشور را دریابید

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم ادامه داد: خشکی کارون تهدید بزرگی برای خوزستان است. این استان با رتبه اول تولیدات محصولات باغی و زراعی حدود 17/5 میلیون تن از تولیدات محصولات کشاورزی و رتبه نخست تولیدات گندم با 1/2 میلیون تن رتبه برتر تولیدات صادرات خرما و ذرت، دانه های روغنی، شکر و… است که براساس افق سال 1403 باید محصولات کشاورزی آن به 23 میلیون تن برسد تا امنیت غذایی کشور را تامین کند. در حال حاضر برای تولید مرغ، پروتئین و حتی روغن نیازمند نهاده‌های دامی هستیم. زمانی که در کشور خود ظرفیت تولید را داریم و از طرفی تحریم‌ها به کشور وارد شده چه دلیلی وجود دارد که با اصرار به انجام پروژه‌های انتقال آب از سرشاخه‌ها بدون در نظر گرفتن تغییرات اکوسیستم طبیعی اقدام کنیم.

در دو سال گذشته شاهد باران‌های سیل آسا بودیم و کشور به سمت ترسالی پیش رفته بود اما امسال حدود 38 درصد منابع آبی کشور کاهش داشته است و در حال حاضر نگران تامین آب شرب استان‌های جنوبی هستیم

یوسفی افزود: در دو سال گذشته شاهد باران‌های سیل آسا بودیم و کشور به سمت ترسالی پیش رفته بود اما امسال حدود 38 درصد منابع آبی کشور کاهش داشته است و در حال حاضر نگران تامین آب شرب استان‌های جنوبی هستیم. در حال حاضر اگر فقط 10 درصد در بیشتر استان‌ها منابع آبی صرفه جویی شود و با تغییر الگوی کشت و احداث صنایعی که احتیاج به آب دارند٬ در کنار دریاها ایجاد شود. به فرض مثال صنایع آب بری مثل فولاد و پتروشیمی در استان‌های بی آبی راه اندازی می‌شود و تمام ظرفیت تولید این دو صنعت را به سمت صنایع آبی انتقال نمی‌دهیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: در کمیسیون تلفیق دو اقدام اساسی برای آبخیزداری استان خوزستان پیش بینی شده است؛ اول برای طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری که برای استان ایلام و خوزستان در نظر گرفته شده بود و از سال 74 برنامه‌های اولیه آن پایه ریزی شده بود اما متاسفانه تاکنون نزدیک به 26 سال از آن می‌گذرد و حدود نیمی از آن به مرحله اجرایی شدن نرسیده است و حتی این طرح می‌توانست حدود 2 میلیون نفر را مشغول به کار کند و از طرفی امنیت غذایی کشور را پایدار کند و با حرکت به سمت کشاورزی مدرن می‌توانستیم آب کمتری صرف کنیم. اما درست اجرایی نشد و فقط در دولت دوازدهم حدود 230 هزار هکتار آن به مرحله اجرایی شدن رسید. با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیسیون عمران و تلفیق منابع خوبی برای اجرای طرح 550 هکتاری در نظر گرفته شد.

یوسفی ادامه داد: دومین اقدام بالا بردن کیفیت آب کارون بود که در این زمینه منابع خوبی برای آب و فاضلاب در نظر گرفته شده است. حل مشکل فاضلاب اهواز حدود 18 هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد. اگر این مبلغ در نظر گرفته شود٬ مانع از وارد شدن حدود 65 تا 70 درصد فاضلاب شهری اهواز به کارون می‌شود و طی جلساتی که با اردکانیان وزیر نیرو و کلانتری رئیس محیط زیست داشتیم٬ مشکلات مربوط به منابع آبی و خشکی کارون را مطرح کرده ایم.

بیشتر بخوانید:

بی آبی چالش جدی برای کشور/ سوء مدیریت‌ها منجر به کاهش ذخایر طبیعی می‌شود سیستان و بلوچستان در کنار اقیانوس همچنان تشنه است/ صدای تمساح چیتگر بلندتر از فریاد کودکان قربانی گاندو بود

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: اگر سیاست‌های غلط دولت‌ها در خصوص حل مشکلات محیط زیست بویژه منابع آبی اصلاح نشود٬ کارون به ارومیه دیگر تبدیل می شود./ 

پایان پیام

 

ارومیه دریاچه ارومیه استان خوزستان   اخبار برگزیده
  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  

اعلام نامزدی برخی اهانت به ملت استفردی که می خواهد برنامه ها را اجرا کند باید توانمندی های اولیه را داشته باشد و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود سابقه دارد که قابل ارزیابی است. این روزها افرادی اعلام نامزدی کردند بعضی از آنها اعلام نامزدی شان، اهانت به ملت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما مصاحبه استقلال 

  

واکنش وزارت خارجه به خبرسازی‌ها از مذاکرات وینسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی یک رسانه ایرانی درباره اصرار آمریکا به ادامه تحریم های فلج کننده علیه ایران گفت: اگر چنین بود قطعا گفت و گوها تاکنون متوقف شده بود.
فردا وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه وین 

  

زیان افزایش قیمت 9 درصدی خودرو برای «دو سر» بازارشورای رقابت در شرایطی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را برای محصولات ایران خودرو و سایپا تصویب و اعلام کرد که این میزان گرهی از کار هر دو سر عرضه و تقاضا باز نخواهد کرد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

ما که به حوزه انتخابیه رفتیم، بودجه 1400 را دستکاری کردندایران نوشت: یک نماینده مجلس گفت: تخلفاتی در جداول بودجه صورت گرفته که قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست.
اقتصادنیوز حوزه بودجه ایران 

  

خبرهای رسیده از گفت‌وگوهای اخیر وین | لغو 95 درصد تحریم‌هامقام‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا از چند هفته گذشته تلاش همه جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند.
۵۵ آنلاین وین ایران دونالد ترامپ 

  

کارنامه دیپلماسی ظریف انفعالی یا کارشناسی؟!از آنجایی‌که وزارت امور خارجه در دوران وزارت ظریف به «وزارت امور برجام» تقلیل پیدا کرده است، تنها کارنامه ظریف در قریب به 8 سال اخیر، پرونده مذاکرات هسته‌ای و برجام است.
مثلث دیپلماسی محمدجواد ظریف انتخابات ریاست جمهوری 

  

توافق بزرگ نزدیک استخبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که دستیابی به توافق فوری با ایران در حقیقت بسیار نزدیک است.
مستقل‌آنلاین سیاست خارجی ایران هسته ای 

  

دوران امپراتوری ایالات متحده به سر آمده است/ آمریکا نتیجه جنگ‌های صلیبی کنترل نشده در هزاره پیش استیک نویسنده آمریکایی درباره یکی از آثار خود توضیح داد: تصمیم داشتم تا آنجا که ممکن است از آمریکای ترامپ دور شوم. بنابراین یک مدینه فاضله زنانه را در قرن دوازدهم روایت کردم.
ایلنا مصاحبه داستان کوتاه جنگ 

  

واکسن‌خواری در شهرداری!یک بار دیگر اسم شهرداری سر زبان‌ها افتاد. این بار نه به خاطر افتتاح نمایشی پروژه‌های نیمه‌تمام یا نبود کارنامه موفق عملکردی بلکه دست‌اندازی برخی کارکنان و مدیران شهرداری تهران به سبد تزریق واکسن پاکبان‌ها خبرساز شد تا شعارهایی همچون عدالت‌محوری، شهر انسان‌محور و شفافیت بیش از پیش به حاشیه رفته و برگ جدیدی از رویکردهای منفی مدیریت شهری در دوره پنجم ورق بخورد.
مثلث خودرو شهرداری تهران بهاره رهنما 

  

همکاری آمریکا و روسیه در خصوص ایران ضروری استسخنگوی کاخ سفید گفت که همکاری روسیه و آمریکا به‌رغم برخی اختلاف‌ها در شماری از حوزه‌ها از جمله ایران ضروری است.
ایلنا روسیه حوزه ایران 

  

روند کاهشی قیمت خودرو مدل 1400 / 3 سیگنال کاهشی به طرف تقاضای خودروبازار خودرو اکنون در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است. شرایطی که موجب رکود معاملات و ابهام در قیمت خودرو شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

اگر این علائم را دارید به تست منفی کروناتوجهی نکیداقتصادنیوز :با توجه به افزایش اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا افراد نسبت به نتایج آزمایش منفی کووید-19 بسیار بدبین شده اند به ویژه هنگامی که علائم خفیف تا شدید مرتبط با ویروس کشنده را هم تجربه کرده باشند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

شایعه بزرگ تکذیب شد ؛ ستاره پرسپولیسی کرونایی نیست!شایان مصلح ، که چند روز پیش شایعه شده بود که کرونا دارد ، دیروز تست کرونا داد و مشخص شد که مبتلا له این ویروس نشده و در دیدار مقابل پرسپولیس حاضر خواهد بود.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس فوتبال 

  

پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن کرونامدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال آغاز شده این روند دلگرم کننده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته‌ است سوالات و نگرانی‌هایی را هم به‌وجود آورده که نیازمند اطلاع رسانی در رسانه‌های مختلف است.
مثلث حامد بهداد واکسیناسیون سالمندان 

  

چه زمانی گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد به گزارش خبرگزاری مهر، بابک عشرتی، در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که شب گذشته روی آنتن رفت، افزود: ما زمانی دچار پیک جدید کرونا می‌شویم که افرادی که مستعد ابتلاء به عفونت هستند در معرض ویروس قرار بگیرند و در نتیجه به عفونت مبتلا می‌شوند و زمانی که یک دفعه این اتفاق بیافتد دچار موج جدید می‌شویم. وی گفت: در موج چهارم به دلیل عید نوروز و سفرهایی که انجام…
مهر شبکه دو سیما ویروس نوروز 

  

بی توجهی به بسته جدید بورسی!در حالی که پس از تصویب بسته حمایت 7+3 انتظار می‌رفت چشم انداز بورس صعودی شود، شاخص کل در روز گذشته نزول کرد. آیا سیاست حمایت از بازار شکست خورده است؟
گسترش بیمه ارومیه خاورمیانه 

  

این افراد واکسن کرونا برایشان خطرناک استاقتصادنیوز : گرچه دریافت واکسن کرونا راهی حیاتی برای حفظ سلامتی در برابر این ویروس است اما بعضی افراد مانند خانم‌های باردار، افرادی که آلرژی داشته یا آنهایی که به بیماری‌های مزمن دچارند در تزریق واکسن باید احتیاط کنند.
اقتصادنیوز ویروس آلرژی 

  

شکست سیاست حمایت از بورس؟در حالی که پس از تصویب بسته حمایت 7+3 انتظار می‌رفت چشم انداز بورس صعودی شود، شاخص کل در روز گذشته نزول کرد. آیا سیاست حمایت از بازار شکست خورده است؟
اقتصادنیوز شاخص 

  

با کاهش قیمت دلار خودرو ارزان می شود؟ + فیلمبا توجه به بازگشت قریب‌الوقوع ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای و برجام و به تبع آن، لغو تحریم، انتظارات تورمی کاهش یافته و در پی آن، قیمت ارز هم نزولی شده است.
گسترش بازار خودرو قیمت ارز قیمت 

  

کاهش حباب قیمت خودروهای وارداتی سرعت گرفتدر کنار خودروهای داخلی، وارداتی‌ها نیز افت قیمت را تجربه کردند تا کل بازار خودرو متاثر از اتفاقات رخ داده در بازار ارز شود.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

26 استان کشور از قله پیک کرونا عبور کردند/وضعیت داروهای بیماران به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علیرضا رئیسی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما گفت: با عبور از قله و پیک کرونا در کشور به شرایط بهتری می رسیم. وی ادامه داد: از نظر زمانی تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها معمولاً تأخیر حدود 12 روزه را دارند یعنی اگر کاملاً سیر نزولی را طی کنیم هنوز این شرایط ادامه خواهد داشت، البته سیر نزولی شروع شده ولی به کف نمودار…
مهر صدا و سیما آفریقای جنوبی دارو 

  

آخرین پیش بینی ها از وضعیت بورس تا انتخابات 1400کارشناسان معتقدند در حال حاضر مسائلی از قبیل مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات برجام و نوسانات بازار ارز از جمله عوامل اثرگذار بر بازارسرمایه هستند.
گسترش سهام انتخابات ریاست جمهوری درآمد 

  

واکسینه شدن ورزشکاران با تلاش‌های وزارت ورزش و جوانان اتفاق افتاد/ امیدوارم کاروان ایران به دور از آسیب‌های کرونا نمایش خوبی در توکیو داشته باشدرییس فدراسیون تکواندو گفت: امیدوارم کاروان ورزشی ایران به دور از آسیب‌های ویروس کرونا در المپیک توکیو نمایش خوبی داشته باشد.
برنا وزارت ورزش و جوانان ورزش تکواندو