اعتماد   |  سیاسی  |  

سناریوهای پیش روی ایران برای تولید و تهیه واکسن کرونا؛ از برکت تا نمونه کوبایی و واردات از چین و روسیه

در هفته گذشته سناریوهای پیش روی نظام سلامت ایران برای واردات واکسن کرونا تغییر کرد. دستور رهبری ورود هرگونه واکسن آمریکایی و انگلیسی را ممنوع کرد و وزارت بهداشت و سایر مدیران مسئول بر آن شدند تا سراغ سایر راه‌ها بروند. اما سناریوهای جدید چیست؟

سناریوهای پیش روی ایران برای تولید و تهیه واکسن کرونا؛ از برکت تا نمونه کوبایی و واردات از چین و روسیه

اعتمادآنلاین| نخستین پرونده جدید پیش روی ایران برای دسترسی به واکسن، نوع کوبایی آن بود. موسسه واکسن‌سازی «فینالی» روز جمعه اعلام کرد که با موسسه پاستور در ایران برای آزمایش واکسن سابرانا-2 به توافق رسیده است. دولت کوبا اعلام کرد با ایران توافقنامه‌ای امضا کرده است که به موجب آن فناوری پیشرفته‌ترین واکسن نامزد تولید نهایی در کوبا به ایران منتقل و انجام آزمایش‌های بالینی انسانی مرحله سوم در این کشور انجام خواهد شد.

 

موسسه فینالی در حساب توییتری خود نوشت: «این همکاری هر 2 کشور را قادر می‌سازد با سرعت بیشتری در ایمن‌سازی مقابل ویروس کرونا به پیش بروند.»

 

کوبا اگرچه در زمینه ساخت واکسن سابقه خوبی در جهان دارد، اما مردم هم نگران هستند که این کشور ایران را به عنوان ابزاری برای آزمایش واکسن‌های خود انتخاب کرده باشد. موضوعی که نیاز است متصدیان وزارت بهداشت و سایر مسئولان حوزه سلامت کشور در موردش به مردم با شفافیت پاسخ بدهند.

 

واکسن ایرانی در کدام مرحله است؟

 

اگرچه کانال آمریکا و انگلیس بسته و کانال جدید خارجی یعنی کوبا برای ورود واکسن خارجی باز شده است، اما هنوز پرونده واکسن تولید داخل ایرانی هم روی مدار قبلی خود پیش می‌رود. یکشنبه، 21 دی‌ماه، فرید نجفی، معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با اشاره به انجام تست بالینی واکسن کرونای ایرانی اظهار داشت: «تنها واکسنی که مربوط به شرکت شفا فارمد در بنیاد برکت است فعلاً به کمیته اخلاق رسیده و مجوز داده شده و فاز اول بالینی آن در حال انجام است. بقیه واکسن‌ها چون هنوز به کمیته اخلاق وارد نشده بنده نیز نمی‌توانم در موردشان صحبت کنم.»

 

معاون تحقیقات وزیر بهداشت افزود: «البته امکان دارد مراحل دیگری از طریق سازمان غذا و دارو در دست انجام باشد یا فاز آنها انجام شده باشد اما هنوز وارد فاز انسانی نشده، چون شروع فاز انسانی واکسن این است که به کمیته اخلاق بیاید. این واکسن وارد فاز یک بالینی شده و ما دیگر هیچ واکسن ایرانی‌ای که وارد فاز جدیدی شده باشد تا این لحظه نداریم.»

 

او درباره آمار این واکسن‌ها اطالاعاتی ارائه نکرد و همچنین درباره ساخت واکسن خوراکی توضیح داد: «هنوز چیز مستندی به دست ما نرسیده است؛ البته ما واکسن ‌آنفلوانزا را هم داریم که این واکسن به کمیته ملی اخلاق ارسال شده اما هنوز بررسی نشده است.»

 

در این میان همچنین روند تزریق و تست بالینی واکسن کرونا روی داوطلبان هم ادامه دارد. دوشنبه 22 دی‌ماه تعداد دیگری داوطلب به این داوطلبان هم اضافه شد. محمدرضا صالحی مجری کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی با اشاره به این خبر عنوان کرد: «روز گذشته واکسن کرونای ایرانی به چهار نفر از داوطلبان تزریق شد و تا پایان وقت امروز نیز به سه نفر دیگر از آنها تزریق خواهد شد و گروه سوم کامل می‌شود. معمولاً اطلاعات این داوطلبان از یک هفته قبل چک می‌شود؛ یعنی با فاصله یک هفته وارد مطالعه خواهند شد و سپس 24 ساعت منتهی مجدداً چک می‌شوند.»

 

مجری کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی با ذکر این نکته که اکنون در حال بررسی دوباره اطلاعات سه نفر باقی‌مانده گروه سوم هستند ادامه داد: «تا یک الی دو ساعت دیگر تزریق آغاز خواهد شد و تا پایان امروز تزریق گروه سوم به پایان می‌رسد.»

 

مردم در انتظار واکسیناسیون عمومی

 

اما سوال برجسته اینکه تزریق واکسن به طور عمومی از چه زمانی قرار است آغاز شود؟ این سوال مهمی است که مردم در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف مطرح می‌کنند و می‌خواهند بدانند در شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان و همسایه‌ها واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند، چرا آنها هنوز دست‌شان کوتاه مانده است؟ رئیس کمیته ستاد مقابله با کرونا روز سه‌شنبه 23 دی‌ماه اعلام کرد که تولید واکسن در 6 یا هفت شرکت ایرانی آغاز شده، اما تزریق همگانی واکسنی که با مشارکت کوبایی‌ها در ایران تولید می‌شود تا بهار سال آینده در کشور شروع می‌شود.

 

مصطفی قانعی توضیح داد: «واکسنی که با مشارکت کوبایی‌ها در ایران تولید می‌شود در فاز نخست در کوبا به 56 نفر و در فاز دوم به بیش از 100 نفر دیگر در این کشور تزریق شده اما در فاز سوم قرار است همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود. تا پایان سال جاری 6 یا هفت شرکت ایرانی واکسن تولید می‌کنند و واکسنی که با مشارکت کوبایی‌ها در ایران تولید می‌شود تا بهار سال آینده تزریق همگانی‌اش در کشور آغاز می‌شود. هرچند تولید واکسن در شرکت‌های ایرانی آغاز شده اما به نظر می‌رسد که زودتر از همه در ایران واکسن کوبایی به بازار بیاید و مطالعات بالینی سایر واکسن‌ها نیز طی یکی 2هفته دیگر آغاز شود.»

 

به گفته او، با توجه به پرداخت وجه خرید 16 میلیون و 800 هزار دُز واکسن، قرار است تا اسفندماه سال جاری 2 میلیون دز و اوایل سال آینده همه این واکسن‌ها وارد کشور شود و اولویت نخست تزریق، کادر درمانی و پس از آن افراد بالای 65 سال هستند که بیماری‌ای از جمله فشار خون داشته باشند.

 

بر اساس اظهارات او، تاکنون 12 میلیارد دز واکسن کرونا توسط 170 شرکت بین‌المللی در جهان تولید شده که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است تا شهریورماه سال آینده میزان تولید این شرکت‌ها به 20 میلیارد دز واکسن برسد.

 

واکسن چین و روسیه هم در راه ایران هستند؟

 

البته سناریوی ورود واکسن از کشورهای چین و روسیه هم سر جای خود باقی است. رئیس سازمان نظام پزشکی در این باره گفت: «طبق اعلام وزارت بهداشت حدود 2 میلیون دُز واکسن کرونا قبل از عید تهیه می‌شود، در این زمینه مذاکراتی با هند، چین و روسیه انجام شده است.»

 

محمدرضا ظفرقندی با اشاره به مشکلات خرید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی توضیح داد: «در برنامه دولت ما خرید واکسن آمریکایی چه فایزر و چه مدرنا اساساً در دستور کار نبوده است؛ بالاخره واکسنی که وارد کشور می‌شود باید شرایطی از جمله بحث اقتصادی و بحث حمل و نقل و انتقال ارز را داشته باشد که با توجه به محدودیت‌ها، هم مشکل انتقال ارز برای این خرید داشتیم و هم هزینه‌های آن قابل مقایسه نیست؛ به عنوان مثال واکسن استرازنکا حدود پنج تا 6 دلار هزینه دارد در صورتی که واکسن‌های آمریکایی بسیار گران‌تر بوده و زنجیره سرد زیادی لازم داشت بنابراین عمدتاً خرید از این ‌منابع مطرح نبوده، اما از کشورهای مختلف دیگر می‌تواند تامین شود.»

 

ظفرقندی تصریح کرد: «باید حداقل 70 درصد جمعیت کشور در مقابل کرونا واکسینه شوند تا زنجیره انتقال قطع شود و احتمالاً سه یا پنج سال بعد نیاز به واکسیناسیون مجدد خواهد بود؛ بنابراین ایجاد زیرساخت تولید واکسن از این نظر یک کار مهم و استراتژیک است.»

 

البته به گفته مسئولان وزارت بهداشت، ایران تنها مشتری واکسن‌های چین و روسیه نیست. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، در این باره گفته است: «واکسن کرونای سینوفارم علاوه بر چین تا این لحظه در امارات، بحرین، عربستان، ترکیه، اردن، مصر و پاکستان ثبت و تایید شده است.»

 

جهانپور در صفحه توییتر خود این مطلب را منتشر کرد و از ثبت و تایید واکسن سینوفارم چین در هفت کشور منطقه و همسایه ایران خبر داد.

 

ادامه تست بالینی واکسن ایرانی

 

در نهایت ظهر 24 دی‌ماه، بعد از گذشت 14 روز از آغاز تست انسانی واکسن ایرانی «کوو ایران برکت»، با توجه به عدم بروز هرگونه عوارض دارویی و علائم بیماری و صدور مجوزهای لازم از سوی کمیته عالی نظارت بر واکسن، دومین مرحله از تزریق واکسن ایرانی کرونا به سه داوطلب اول آغاز شد.

 

این سه داوطلب عبارت‌اند از: «طیبه مخبر» فرزند رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، علی عسگری و حمیدرضا خلیلی از مدیران ارشد ستاد اجرایی فرمان امام، که 9 دی امسال در مراسمی با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، سعید نمکی وزیر بهداشت، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و مدیران بخش دارویی ستاد اجرایی در هتل ارم تست انسانی واکسن به ‌روی آنان آغاز شد.

 

وضعیت عمومی داوطلبان واکسن کرونا در این مدت مساعد بوده و جز یک نفر که با تب خفیف مواجه شده سایرین هیچ مشکلی نداشته‌اند. روند تست بالینی هم ادامه دارد؛ یعنی واکسن ایرانی از یک سو، واکسن کوبایی از سوی دیگر و وارداتی که قرار است از چین و روسیه برسد سناریوهای فعلی پیش روی نظام سلامت ایران است. اما سوال مهم مبنی بر اینکه واکسیناسیون عمومی از چه زمانی در کشور آغاز می‌شود هنوز بدون پاسخ باقی مانده است. اگرچه مسئولان زمان واکسیناسیون را بهار 1400 اعلام کرده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که می‌توان به این تاریخ اطمینان کرد یا خیر.

 

ایران تولید وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  

احمدی‌نژاد: حاضرم که تضمین محضری دهمدست همه دولتها را می بوسم می گویم شما بیایید و کل کشور را اصلاح کنید و همیشه خودتان باشید و من حاضر هستم که تضمین محضری دهم و بگویم من حتی یک صندلی هم از شما نمی خواهم و شما فقط اصلاحات ساختاری انجام دهید و همیشه خودتان رأی بیاورید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد شورای نگهبان یارانه 

  

تخت روانچی: شاید برجامی نداشته باشیم که دولت بعدی بخواهد آن را ادامه دهدنماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه برجام موضوعی بوده که مجموعه نظام درباره آن صحبت کرده است و الان به مرحله حساسی داریم می رسیم و بر اساس مصوبه مجلس داریم پیش می رویم، گفت: اگر روزی برجام هم وجود نداشت، انتهای دنیا نیست، ما کار خودمان را ادامه می دهیم و بر اساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم که در آن زمان چه اقدامی انجام دهیم...
مثلث مجید تخت روانچی دولت ایران 

  

سقوط دلار ادامه دارد/ نرخ در آستانه ورود به کانال 20 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، سی‌ام دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 21 هزار و 590 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 600 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 90 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

فرزند آیت الله مصباح یزدی شایعه مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر درگذشت مرحوم آیت الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر به ایشان را شایعه ای دروغین خواند. او گفت: این شایعه ای است که تصویر آن را با ترفندهای فتوشاپ و امثال آن درست کرده اند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو فضای مجازی 

  

علت نمازخواندن ظریف جلوی جان کری/ با صدام مذاکره کردم لذت بردم؟/ از نظر رهبری هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شدهوزیر امور خارجه گفت: ما، ترامپ و سیاست فشار حداکثری آمریکا را با مقاومت مردم شکست دادیم.
اقتصادنیوز محمدجواد ظریف جان کری نماز 

  

وظیفه سیاست خارجی جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا استوزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد:سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است.
۵۵ آنلاین سیاست خارجی موفقیت ریاست جمهوری 

  

اصولگرایان، رئیسی را برای انتخابات می‌خواهنداز شنیده‌ها و اخبار بر می‌آید اصولگرایان به آمدن ابراهیم رئیسی تمایل بیشتری دارند تا دیگر نامزدها. اخیرا یک تشکل اصولگرا از رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کرده بود و حمیدرضا ترقی هم به برنا گفته در نظرسنجی‌ها، رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری 

  

قیمت خودرو همراه با دلار می ریزدنایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: طی چند روز گذشته به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت ها در بازار خودرو کاهشی شده است و هر روز شاهد ریزش قیمت ها در این بازار هستیم.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

در بازی جنجالی: پرسپولیس بالاخره بعد از فینال آسیا بردپرسپولیس به اولین برد خود در لیگ برتر بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا دست یافت.
مملکت‌آنلاین بازی پرسپولیس فینال 

  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  اخبار داغ
  

واردات واکسن کرونا برای گروه‌های در معرض خطروزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کنار ساخت واکسن کرونا، واردات واکسن برای گروه‌های در معرض خطر را در دستور داریم که یکی از مهمترین این گروه‌ها جانبازان باریسک بالای بیماری و والدین شهدا هستند.
گسترش واردات درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران 

  

ملایی: بیشترین آسیب‌دیدگی کرونا سهم کودکان استرئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب کم‌تحرکی در دوران شیوع ویروس کرونا متوجه کودکان شده، گفت: به همین دلیل افزایش فعالیت بدنی کودکان 2 تا 8 سال، در دستور کار این فدراسیون قرار دارد.
ورزش۳ کودکان ورزش بازی 

  

مسببان اصلی سقوط بورس چه کسانی هستند؟ + فیلمبا وجود افت حدود یک میلیون واحدی شاخص کل بورس از سقف تاریخی خود، مسئولینی که عامل این افت بودند از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند.
گسترش شاخص کار سرمایه 

  

از روز گذشته تحولات اقتصادی داخلی و خارجی سبب افزایش دلار در بازار شده و باید گفت پس لرزه های این موضوع امروز موجب افزایش قیمت در بازارهای مختلف به ویژه خودرو شد.
صراط ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

کرونا | متأسفانه حال عمومی مهرداد میناوند بسیار وخیم شده استدکتر امیرحسین لطفی، رئیس دپارتمان ICU بیمارستان لاله تهران اظهار داشت: متأسفانه حال عمومی مهرداد میناوند، ملی‌پوش اسبق فوتبال ایران بسیار وخیم و 80 درصد ریه او درگیر ویروس کرونا شده است. از لحظه ورود میناوند به بیمارستان اقدامات پیشرفته پزشکی برای بهبود وضعیت او انجام شده اما هنوز روند بهبودی حاصل نشده است.
۵۵ آنلاین بیمارستان تهران فوتبال 

  

فوتبالیست معروف به کرونا مبتلا شد/ مردم دعا کنندمهرداد میناوند، ملی‌پوش اسبق فوتبال ایران بسیار وخیم و 80 درصد ریه او درگیر ویروس کرونا شده است.
اقتصادنیوز فوتبال ایران ویروس 

  

دو علامت جدید کرونا را بشناسیدجدیدترین علائم کروناویروس مشخص شد.
اقتصادنیوز 

  

حال عمومی مهرداد میناوند در پی ابتلا به کرونا، بسیار وخیم گزارش شده و رئیس ICU بیمارستان لاله از مردم خواست برای سلامتی میناوند دعا کنند.
صراط ایران تهران فوتبال 

  

رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور با اشاره به نزدیک شدن به رویش قارچ های سمی در جنگل ها و مراتع از مردم خواست که ازدستفروشان قارچ نخرند گفت: با شیوع بیماری کرونا در کشور مصرف قارچ خوراکی 30 درصد افزایش یافت.
صراط تهران عراق قارچ سمی