‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارد

اسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارد

اسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌نظرها باعث نبود نام چنین افرادی در نهاد اجماع‌ساز شده است یا موضوع دیگری؟

کمیجانی: عارف، پزشکیان و ‌هاشمی چون در مظان نامزدی‌اند در لیست گنجانده نشدند

فرج کمیجانی، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات روز گذشته در پاسخ به اینکه چرا عارف، پزشکیان و هاشمی در نهاد اجماع‌ساز حضور ندارند، به خبرگزاری «ایرنا» گفت: «برای اینکه شائبه‌ای در فعالیت این نهاد ایجاد نشود آنها را در لیست قرار ندادیم».‌او همچنین در پاسخ به اینکه حضور 15 شخصیت حقیقی در سازوکار جدید اجماعی اصلاح‌طلبان وزن برخی احزاب چون اتحاد ملت ایران اسلامی، کارگزاران سازندگی ایران و حزب اعتماد ملی را در مقایسه با احزاب کوچک سنگین‌تر می‌کند، گفت: «در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قبول کردیم که با رأی یکسان و بدون وزن‌کشی فعالیت کنیم. برای انتخاب این افراد هیچ نگاهی به جایگاه حزبی آنها نکردیم؛ به عنوان مثال بهزاد نبوی در هیچ تشکل‌ اصلاح‌طلب عضو نیست. بهزاد نبوی، سیدحسین مرعشی و محسن امین‌زاده به نمایندگی از سیدمحمد خاتمی در جلسات شورا شرکت می‌کردند و ما آنها را بدون اینکه بدانیم عضو کدام تشکل هستند به‌عنوان نماینده رئیس دولت اصلاحات پذیرفتیم».‌کمیجانی در پاسخ به پرسشی درباره تأیید شخصیت‌های حقیقی از سوی رئیس دولت اصلاحات، اظهار کرد: «او دخالتی در روند انتخاب 15 شخصیت حقیقی نداشت و فقط گزینه‌های ما را تأیید کرد. رئیس دولت اصلاحات در جایگاهی قرار دارد که نمی‌خواهد فردی را حذف یا اضافه کند. به توصیه او گروه 9نفره تعامل کار انتخاب شخصیت‌های حقوقی را برعهده گرفت».‌کمیجانی درباره غیبت عارف در این سازوکار اجماعی و احتمال نامزدی او در انتخابات 28 خرداد 1400 ریاست‌جمهوری گفت: «محمدرضا عارف، مسعود پزشکیان و محسن‌ هاشمی به دلیل اینکه در مظان نامزدی هستند در لیست گنجانده نشدند. برای اینکه نهادی که می‌خواهد درمورد نامزد اصلاح‌طلب ریاست‌جمهوری اظهارنظر کند شائبه‌ای نداشته باشد، هیچ‌کدام از افرادی را که به‌عنوان گزینه مطرح بودند، نیاوردیم». رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات افزود: «عبدالله نوری، عبدالواحد موسوی‌لاری و مصطفی معین قول یاری داده‌اند. آنها بنابر شرایط خاص خودشان دوست نداشتند عضو رسمی این سازوکار باشند تا هفته‌ای دو تا سه جلسه وقت بگذارند. امیدوار هستیم که این نهاد جدیدالتأسیس که به‌زودی اسم خوبی هم روی آن می‌گذاریم، بتواند کل جریان اصلاحات را نمایندگی کند».

آیتی: نهاد اجماع‌ساز باعث ایجاد انشعاب و گلایه‌مندی می‌شود

البته این صرفا سخنان کمیجانی به‌عنوان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است و به نظر می‌رسد هنوز برخی انتقادها که در گذشته به شورای عالی سیاست‌گذاری وارد بود، برای برخی اصلاح‌طلبان حل نشده است.

برای مثال روز گذشته مهدی‌ آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب سخنانی را به نقل از هادی خامنه‌ای بیان کرد که نشان‌دهنده وجود اختلافاتی درباره سازوکار اجماعی کنونی است. او در گفت‌وگو با سایت «مثلث‌آنلاین» گفت: «وقتی یک‌ عده خاص در شورای عالی سیاست‌گذاری حضور داشتند و عده بسیاری حضور نداشتند، شورای عالی به محمل پارتی‌بازی باندبازی تبدیل شد و شخصیت‌هایی که از حضور در شورای عالی باز مانده بودند هم از بخشی از اصلاح‌طلبان انشعاب کردند. مطمئن باشید همین مشکلات در نهاد اجماع‌ساز جدید هم رخ می‌دهد. این نهاد یک آش شله‌قلم‌کار است که باعث تشدید شکاف‌ها، انشعاب‌ها و گلایه‌مندی‌ها می‌شود. آقای هادی خامنه‌ای هم به‌شدت با نهاد اجماع‌ساز مخالف است».

ابطحی: روند پیش‌روی نهاد اجماع‌ساز مبهم است

محمدعلی ابطحی هم درباره نهاد اجماع‌ساز به «خبرآنلاین» گفته است: «من درباره شورای اصلاح‌طلبان و تشکیلات مختلفی که مرتبط با اصلاح‌طلبی است، اطلاع دقیقی ندارم اما به نظر می‌رسد یک مسیری، پیش‌روی اصلاح‌طلبان قرار گرفته است. بنده تصور می‌کنم در این طیف وسیع اصلاح‌طلبی، دو تفکر حاکم است؛ یک تفکر این است که نسبت به هر کسی که حداقل تمایلات اصلاح‌طلبی را داشته باشد و بتواند از کانال شورای نگهبان رد شود، اقبال صورت گیرد و آن فرد مورد حمایت واقع شود هرچند رنگ‌وبوی اصلاح‌طلبی نداشته باشد تا در نتیجه اصلاح‌طلبان بدین وسیله بتوانند در قدرت نقشی داشته باشند. بخش دیگری که عمده جریانات اصلاح‌طلب را تشکیل می‌دهند، بر این باورند که باید حداقل‌های کف اصلاح‌طلبی در کاندیدای موردنظر وجود داشته باشد بدین‌گونه که به دلیل دارابودن آن کف اصلاح‌طلبی، ما از آن کاندیدا حمایت و آن را معرفی کنیم. نوع برخورد و بی‌تفاوتی دولت نسبت به اصلاح‌طلبان به‌ویژه در دور دوم ریاست‌جمهوری، این تفکر را در میان اصلاح‌طلبان، تقویت کرد که کاندیدای اصلاح‌طلبان، چه مورد پذیرش قرار بگیرد و چه مورد پذیرش قرار نگیرد آنها به کف اصلاحات پایبند باشند و کسانی که خارج از جریان اصلاح‌طلبی هستند را در درون این جریان قرار ندهند».

او مشکل اصلی پیش‌روی اصلاح‌طلبان را این‌گونه تشریح کرد: «در واقع مشکل اصلی این است که طی 10 سال گذشته و پس از انتخابات 88، موانع و فشارهای زیادی وجود داشته تا این جریان حذف شود؛ این فشارها همچنان وجود دارد. از این‌رو بنده پیش‌بینی نمی‌کنم این فشارها تا زمان انتخابات برداشته شود. به بیانی دیگر تصور اینکه جریان اصلاح‌طلب در انتخابات آینده، امکان حضور قدرتمند با یک چهره متفاوت داشته باشد یا اینکه با داشتن یک‌سری اختیارات جدید بتواند در صحنه حاضر شود را بسیار بعید می‌دانم. در‌واقع به همین دلیل است که جامعه هم نسبت به حضور در انتخابات، کم‌رغبت به نظر می‌رسد... وقتی جامعه نسبت به حضور در انتخابات و مشارکت، کم‌رغبت باشد بدین معناست که امیدی هم به تغییر ندارد. مردم در انتخابات‌های گذشته هم که خواست خود را از طرق مختلف می‌توانستند اعمال کنند، به نوعی ناامید شدند؛ چراکه نه‌تنها آن خواست‌ها مورد قبول و پذیرش قرار نگرفت بلکه بیشتر با آن مخالفت و درگیری ایجاد شد. بنابراین به نظر می‌رسد یک رأی حداقلی در انتخابات آینده برای بسیاری مفید است از این‌رو اینها فضا را تا‌حدودی متفاوت و کار را بسیار سخت می‌کند. شاید این مجموعه نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان هم گرفتار همین اتفاقات هستند تا ببینند این اتفاقات به چه سمتی حرکت خواهد کرد».

ابطحی در پایان درباره آینده نهاد اجماع‌ساز گفت: «اینکه همواره سخن از نهاد اصلاح‌طلبان و اجماع‌ساز مطرح می‌شود به دلیل ابهاماتی است که در سخنانم به آن اشاره کردم مبنی بر اینکه وضعیت اصلاح‌طلبان مشخص و روشن نیست و معلوم نیست در آینده چه رخ خواهد داد؟ آیا فضا باز می‌شود؟ آیا مردم در انتخابات شرکت می‌کنند یا خیر؟ به بیانی دیگر، اگر مردم حضور پیدا نکنند، اصلاح‌طلبان نمی‌توانند فعال شوند. بنابراین ابهاماتی همچنان وجود دارد؛ در نتیجه این نهاد اجماع‌ساز آن‌چنان مهم نیست».

 

مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال 99 را نیز پشت سر گذاشت.
گسترش بورس تهران تهران ایران 

  

سه بار کرونا گرفتم و با مصرف داروی امام رضا شفا یافتم + ویدئودر ویدئویی که از سوی اعضای دفتر خسروپناه امام جمعه موقت دزفول استان خوزستان منتشر شده، او می‌گوید سه‌بار کرونا گرفته و با مصرف داروی امام کاظم و امام رضا بهبود یافته و به دیگران هم این دارو را توصیه کرده است.
۵۵ آنلاین استان خوزستان دارو 

  

برداشت نادرست بورس‌بازان از اوراق بدهیبا تداوم روند اصلاحی قیمت سهام و از آن بدتر کاهش نقدشوندگی سهام و قفل شدن سرمایه‌های در صف فروش، باز هم بازار بهانه‌جویی‌ها درخصوص دلایل متوقف نشدن این روند نزولی داغ شده است و این‌بار گویا صاحبان تریبون‌های مجازی، دیواری کوتاه‌تر از اوراق دولتی نیافته‌اند؛ به اصطلاح کارشناسانی که قصد دارند عرضه‌ اوراق دولتی را به‌عنوان مقصر اصلی روزهای منفی بورس تهران معرفی کنند...
گسترش بورس تهران سازمان برنامه و بودجه بازنشستگی 

  

مرغ دولتی بگیریم یا کرونا!اختلاف قیمت 10 هزار تومانی مرغ در بازار آزاد با نرخ دولتی 20400 تومانی باعث ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول در مراکزی شده که اقدام به تویع با نرخ مصوب می‌کنند.
۵۵ آنلاین قیمت 

  

ریزش قیمت خودرومجلس شورای اسلامی روز گذشته در حین بررسی لایحه بودجه 1400، در شرایطی تعرفه 86 درصدی ورود خودرو به کشور را تصویب کرد که توقف واردات خودرو به چهارمین سال خود نزدیک می‌شود. با این حال، اقدام نمایندگان می‌تواند سیگنالی در راستای آزادسازی واردات خودرو در سال آینده باشد. در طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو؛ «واردات مشروط» پیش‌بینی شده است.
گسترش قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

مصرف شیرینی جات و فست فود زمینه ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا/ آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کندپانته آ ناظری با اشاره به لزوم مصرف شیر برای کاهش جذب آلاینده‌های محیطی گفت: سیستم ایمنی بدن باید برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی هوا قوی شود، چون آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند.
برنا آلودگی هوا ویروس شیر 

  

معرفی عرضه اولیه این هفته بورس+ جزئیاتطبق اعلام فرابورس ایران عرضه اولیه نماد حآفرین در تاریخ سیزدهم اسفندماه انجام می شود.
اقتصادنیوز ایران 

  

دو سناریو از روزهای آینده بورس/ تزریق فوری پول به بورساقتصادنیوز: بورس بازان برای روزهای آینده بازار دو سناریو مطرح کرده‌اند که البته موافقان و مخالفان آن دلایل متعددی برای آن مطرح می‌کنند. به راستی بورس در روزهای پایانی سال چه واکنشی از خود نشان می‌دهد؟
اقتصادنیوز پول 

  

سختگیرانه‌ترین محدودیت‌های کرونایی در کدام کشور اجرا می‌شود؟ + فیلمافزایش بی سابقه ابتلا به کرونا در کشور فنلاند، باعث اجرای سختگیرانه‌ترین محدودیت‌های کرونایی در این کشور شده است.
گسترش 

  

تداوم فضای مبهم بورس تا انتخابات 1400؟بازار سهام بیشتر از یک هفته شده که در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و امروز رکورد پایین‌ترین ارزش معاملات در سال نیز شکسته شد و این عدد به زیر 2 هزار میلیارد تومان رسید.
اقتصادنیوز سهام 

  

مصوبه مهم امشب برای بورس/ تزریق 9 هزار میلیارد تومان به بازار سهاماقتصادنیوز: جزییات مصوبه امشب سازمان بورس و اوراق بهادار درباره حد نصاب صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت اعلام شد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام سرمایه 

  

شیوع کرونای ایرانی صحت دارد؟مسعود مردانی گفت: واکسنی که اکنون استفاده می‌شود روی دو نوع ویروس کرونای قبلی و انگلیسی اثر گذار است؛ به جز نوع جهش یافته آفریقایی که خوشبختانه تاکنون در ایران گزارش نشده است
اقتصادنیوز ویروس ایران 

  

کرونا داره فرار می‌کنه!+ عکسکشف واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان که امید مردم برای از بین رفتن این ویروس را پر رنگ کرده، سوژه کارتونی از پت بگلی در سایت کگل شد.
اقتصادنیوز عکس ویروس واکسیناسیون 

  

چرا بورس به این روز افتاد؟این روز‌ها بیشتر از انکه فروشنده‌ها به چشم بیایند، نبود خریدار به چشم می‌آید! در بسیاری از روز‌ها صف فروش سهم‌های بزرگ و شاخص ساز توسط حقوقی‌ها جمع میشود، اما خریدار نیست و همه اقدام به فروش سهم می‌کنند، در نهایت منابعی که برای جمع کردن صف‌های فروش در نظر گرفته شده بود تمام می‌شود!
گسترش سهام فروشنده صادرات غیرنفتی