ایلنا   |  اجتماعی  |  

در زمینه علمی رتبه اول را در منطقه داریم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ثبات مدیریتی قابل قبولی توسط سه رئیس دانشگاه در 8 سال متوالی انجام شده است.

در زمینه علمی رتبه اول را در منطقه داریم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ثبات مدیریتی قابل قبولی توسط سه رئیس دانشگاه در 8 سال متوالی انجام شده است.

به گزارش ایلنا، محمدعلی زلفی‌گل در مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه فردوسی مشهد که  امروز 24 اردیبهشت ماه در دانشکده علوم برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی مشهد هم از نظر موقعیت جغرافیایی و هم از لحاظ موقعیت علمی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و از دانشگاه‌های تاثیرگذار کشور به شمار می‌رود. معنویت حاکم بر شهر مشهد به واسطه امام رضا(ع) چتر ویژه‌ای بالای سر دانشگاه فردوسی است که باعث شده فعالیت‌های علمی، نوآوری و فناوری این دانشگاه برکت ویژه‌ای به این مجموعه بدهد و هر جا برکت باشد، اثربخشی آن فعالیت چند برابر می‌شود. 

وی افزود: دانشگاه فردوسی مشهد از نعمت حضور دانشمندان و اندیشمندان برجسته‌ای برخوردار است و در کنار آن، معنویت حاکم بر این فضا باعث شده  در میان دانشگاه‌های درجه اول در دنیا باشد و در سطح بین‌المللی به خوبی شناخته شود. آنچه در این مجموعه مشاهده کردم ثبات مدیریتی قابل قبولی بود که  توسط سه رئیس دانشگاه در 8 سال متوالی انجام شده است.  

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این امر مهم، دلیلی بر بلوغ علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشگاه نیز دارد. ثبات مدیریتی این اجازه را می‌دهد که برنامه‌های مورد نظر دانشگاه بتواند به درستی اجرا شود. درنتیجه ثبات مدیریتی در اداره اینجا حاکم است و دانشگاه فردوسی مشهد می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دانشگاه‌ها باشد. 

وی عنوان کرد: نکته دیگری که از نظر کالبدی بسیار مهم است، دانشگاه فردوسی بسیار زیبا و در بهترین نقطه قرار گرفته و خوشبختانه امکان رشد در این مجموعه مهیا است. این دانشگاه علاوه بر کارکردهای علمی، فناوری و نوآوری، می‌تواند کارکردهای خدمات‌رسانی به سایر عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور به واسطه موقعیت جغرافیایی و معنویت حاکم بر این شهر را داشته باشد. طی صحبت‌هایی که انجام شد، پیشنهاد دادیم که طرح اردوگاه فرهنگی، اجتماعی، علمی، فناوری و نوآفرینی به وجود آید تا برای اجرای برنامه‌های خاص از آن استفاده کنیم.

زلفی گل بیان کرد: این امر جزو برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و اساتید جدیدی که قصد دارند استخدام شوند، دوره صلاحیت منش استادی را برای آن‌ها برگزار کنیم. این موضوع را مطرح کردم اما متاسفانه بعضی از افراد سیاسی، به جای اینکه حمایت کنند، نگاه سیاسی به مساله دارند. هدف ما این است که هر عضو هیات علمی قبل از اینکه مشغول به  تدریس شود، یک دوره آموزشی از شیوه‌ها، تکنیک‌های تدریس و برخورد با دانشجو را توسط اساتید پیشکسوت و عالم داشته باشند تا با تکنیک‌های بیشتری آشنا شوند.  

وی اضافه کرد: آموزش برای همه احاد جامعه لازم و طبیعی است که استاد دانشگاه هم نیاز به تخصص خاص خود را دارد. دانشگاه فردوسی مشهد در بلند مدت باید بسترهای خدمات‌رسانی به سایر دانشگاه‌ها را فراهم کند. همچنین مشهد به دلیل همجواری با چند کشور می‌تواند در پذیرش توریسم در عرصه‌های مختلف پزشکی، اجتماعی، فرهنگی و دیپلماسی علم و فناوری ورود کند. همچنین دانشگاه فردوسی می‌تواند به عنوان یک قطب علمی، اثربخشی بیش از این داشته باشد. 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پنج اولویت اصلی در زمینه  مرجعیت و دیپلماسی علمی، آموزش و پژوهش هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگردپروری و استادپروری و نیز تولید خدمت از دانش در نظر دارد و از اساتید دانشگاه و پارک‌های علم و فناوری درخواست کردیم که برنامه مدونی برای این اولویت‌ها داشته باشند.  

وی بیان کرد: سند نظام ملی نوآوری را با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتبه کردیم و اجازه دادند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نگارش کند و این سند در کشور وجود ندارد و بایستی این نهاد نقش خود را در نظام ملی نوآوری ایفا کند تا منجربه خلق ثروت از دانش شود. ما خوشبختانه در زمینه علمی رتبه اول را در منطقه داریم که برای جامعه دانشگاهی افتخار بزرگی است.

زلفی گل با بیان اینکه در زمینه فناوری هم می‌توانیم برج علمی و فناوری را تاسیس کنیم، ادامه داد: جامعه دانشگاهی باید این دقت را داشته باشد که دستاوردهای خوب دانشگاهی را از دست ندهد بلکه باید آن‌ها را حفظ و ارتقا دهد. ما باید قدردان گذشتگان باشیم و جامعه دانشگاهی باید الگویی برای سیاستمداران و سایر افراد باشد تا فعالیت و دستاوردهای آن‌ها را در گذشته به فراموشی نسپاریم.

انتهای پیام/

شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت علوم دانشجو   اخبار برگزیده
  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  

خبر جدید از وزیر راه و شهرسازی برای وام خرید مسکنوزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد پرداخت وام 600 تا 700 میلیون تومانی وام خرید مسکن برای شهر تهران خبر داد.
۵۵ آنلاین شهرسازی وام دولت 

  

سود معوق سهام عدالت تا هفته آینده واریز می شودمعاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره زمان واریز سود معوق سهام عدالت گفت: افرادی که اطلاعتشان تا آخر هفته تکمیل شود در هفته بعد واریز سود سهام عدالت خواهند داشت.
مستقل‌آنلاین سود سهام عدالت سهام 

  

جزییات مذاکره با وزیر زیرساخت‌های ارمنستانوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: امکانات جاده‌ای به استفاده بیشتر از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب منجر می‌شود و امروز در مذاکرات با وزیر زیرساخت‌های ارمنستان بحث‌های مفصلی درباره ترانزیت جاده‌ای داشتیم.
ایلنا ارمنستان راه آهن وزارت راه و شهرسازی 

  

جزئیات طرح ساماندهی کارکنان دولترئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح جزئیات طرح ساماندهی کارکنان دولت پرداخت.
نامه نیوز دولت کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

احتمالا هیات دولت چهارشنبه آیین‌نامه رتبه‌بندی را ابلاغ کندرئیس کمیسیون آموزش مجلس، گفت: در خصوص معلمان بازداشتی هم بنده هم سایر دوستان کمیسیون پیگیر هستند و تا ببینیم از چه مسیری می‌توان به حل این مساله کمک کرد. یک عده هستند که به نظر ما قابل تخفیف هستند و لازم است که هرچه زودتر وضعیت‌شان روشن شود که بتوانند مجددا سرکلاس درس بیایند.
مستقل‌آنلاین دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

پرداخت سود نقدی به دلار در بانک‌های ایرانیبراساس اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از 10 اردیبهشت هنگامی که سپرده‌گذاری با تحویل اسکناس ارز انجام شده باشد، بانک سپرده‌‌پذیر در صورت درخواست سپرده‌‌گذار مکلف و متعهد به عودت همان نوع ارز اسکناس به مشتری بوده و علاوه بر این سود سپرده ارزی باید به‌صورت نقدی پرداخت شود./ صداوسیما
مستقل‌آنلاین سود دلار بانک 

  

نحوه اعتراض و پیگیری یارانه معیشتی اعلام شدرئیس مرکز روابط عمومی وزارت کار از امکان ثبت اعتراض نسبت به تخصیص یارانه خبر داد.
ایلنا روابط عمومی یارانه کار 

  

سئوال اولیانوف از جمهوری‌خواهان آمریکا/خروج دولت ترامپ از برجام نتایج مثبتی داشته؟نماینده روسیه در مذاکرات وین در پیامی باری دیگر به نتایج زیان‌بار خروج دولت دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای پرداخت.
فردا جمهوری خواه دولت دونالد ترامپ 

  

آغاز اردوی جام جهانی تیم ملی فوتبال از کانادااولین حریف تدارکاتی تیم ملی ایران مشخص شد
خانه فوتبال جام جهانی فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

تشکیل قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشوررییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تشکیل قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشور خبر داد و اظهار کرد: تامین سلامت همه جانبه جامعه با اولویت مناطق کم برخوردار از مهمترین برنامه هایی است که در این قرارگاه دنبال می شود.
ایلنا درمان وزارت بهداشت آموزش 

  اخبار داغ
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار 

  

چهارشنبه؛ آغاز عرضه خودرو در بورس کالا + جزئیاتبراساس آخرین اخبار اعلام شده از سوی بورس کالا، قرار بر این است تا علاوه بر خودروهایی که تاکنون در این بازار پذیرش شده‌اند، خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی 2 محصول پر طرفدار گروه بهمن در روزهای آینده در بورس کالا پذیرش و عرضه شوند.
اقتصادنیوز خودرو بورس کالا 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزئیاتی از راه‌اندازی تارنمای عرضه‌های اولیه بورستارنمای ipo.tse.ir به عنوان مرجع اصلی عرضه های اولیه بورس تهران اطلاعات مفیدی در اختیار عموم سرمایه گذاران قرار می دهد و انتظار می رود که سرمایه گذاران با مراجعه به این تارنما، مشارکت بیشتری در جلسات معارفه شرکتهای در شرف عرضه اولیه داشته باشند.
گسترش بورس تهران تهران سرمایه 

  

بی توجهی دلار به اخبار برجام/ پیش بینی قیمت دلار امروز 27 اردیبهشتبی توجهی دلار به اخبار می تواند نشان دهنده وجود تقاضای معنی دار در بازار باشد. با این حال، عده ای از معامله گران باور دارند که بازیگران بزرگ به دنبال فروش دلار خود در قیمت های بالا هستند و سپس قیمت ها کاهشی می شود.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

بورس بازان بخوانند/ جزئیات مهم از عرضه اولیه جدید بازار سرمایهتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
اقتصادنیوز بورس تهران سرمایه سهام 

  

قیمت خودرو امروز 27 اردیبهشت 1401/ ارزانی پژو 206 در بازارنوسان در قیمت خودرو همچنان ادامه‌دار است. کارشناسان معتقدند با آزادسازی واردات خودرو به کشور ممکن است قیمت خودروهای خارجی تغییر کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

تغییر جهت در بازار سکه/ پیش بینی قیمت سکه امروز 27 اردیبهشتاقتصادنیوز: از نگاه برخی فعالان، عقب نشینی فلز گران بهای داخلی در روز دوشنبه می تواند نشان دهنده تغییر انتظارات معامله گران باشد. در واقع افت روز گذشته می تواند در روز جاری ادامه پیدا کند و به زیر مرز 14 میلیون تومانی برود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

روز مهم بازار سهام/ پیش بینی بورس 27 اردیبهشت 1401دیروز شاخص به فاصله 16 هزار واحدی کانال یک میلیون و 600 هزار واحد رسید و روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که توان صعود به کانال بالاتر را دارد. با این حال تحلیل‌گران تکنیکی سقف مقاومت را قدرتمند می‌دانند. از این جهت معاملات سه‌شنبه برای معامله‌گران مهم است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

عقب نشینی شبانه قیمت سکه /نگاه سکه بازان به حرکت دلاراقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاریِ پرستاران بعد از پاندمیِ کرونا/ وزارت بهداشت مشکل کمبود پرستار را حل کندوزارت بهداشت 100هزار نیروی پرستار نیاز دارد. اینکه بخشی از این نیاز را پرستاران 89روزه و تمدید طرحی‌ها و… رفع کنند، در واقع به ضرر پرستاران است. ما معتقدیم این مشکل باید به طور اساسی حل شود و وزارت بهداشت سالانه 15 تا 20هزار پرستار جذب کند.
ایلنا بیکاری وزارت بهداشت پرستار 

  

نحوه فعالیت بورس و بانک ها در تعطیلی امروز تهرانقیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: همه شعب بانک‌های خصوصی و دولتی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت در تهران فعال هستند.
گسترش روابط عمومی بانک تهران