فردا   |  سیاسی  |  

روایت سرلشکر صفوی از جنایات رژیم بعث و حامیانش

مشاور عالی رهبری گفت: طی 15 روز از 19 دی ماه تا سوم بهمن سال 65 همزمان با عملیات کربلای 5 نیروی ارتش عراق به 240 شهر ایران از جمله خرم آباد، کرمانشاه، گیلانغرب، نهاوند و بروجرد صدها بار حمله کرد که حدود 7هزار نفر شهید و 250 هزار نفر مجروح شدند.

روایت سرلشکر صفوی از جنایات رژیم بعث و حامیانش

خبرگزاری ایلنا: سید یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی رهبری در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس با درود به رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری، تبریک ولادت حضرت علی (ع) و بعثت و خوش‌آمدگویی به مدعوین اظهار داشت: فلسفه برگزاری همایش بین المللی در چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس و اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی انعکاس حقانیت و مظلومیت انقلاب اسلامی در جنگ تجاوزکارانه صدام حسین تکریتی علیه ملت بزرگ ایران و زمینه‌سازی جهت پیگیری مطالبات حقوقی و بین المللی، دولت، قوه قضاییه و ملت بزرگ ایران از حامیان بین‌المللی رژیم صدام که با کمک های سیاسی، حقوقی، مالی، اطلاعاتی و واگذاری مواد و تجهیزات شیمیایی به این رژیم در جنایات آنها شریک بودند، در مجامع حقوقی بین‌المللی می‌پردازند.

وی افزود: با اینکه ایران از سال 1945 میلادی عضو سازمان ملل بود، شاهد رفتارهای دوگانه سازمان ملل و اعضای شورای امنیت در صدور قطعنامه‌ها، متن و محتوای آن در تجاوز نظامی عراق به ایران در مقایسه با تجاوز عراق به کویت در سال 1997 میلادی هستیم که رفتاری مغایر با منشور این سازمان داشت و نه تنها برای پیشگیری از تجاوز و رفتارهای بین‌المللی  کاری نکردند بلکه در مورد برخی از اعضای شورای امنیت و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا در تشدید و حمایت و انواع پشتیبانی‌ها را داشتند. این حمایت‌ها در اواخر جنگ از سال 65 که عملاً وارد جنگ خلیج فارس به نفع عراق شد، نشان‌دهنده مواضع متخلفانه و خصمانه دولت‌های عضو شورای امنیت علیه ملت و دولت ایران بود.

مشاور عالی رهبر انقلاب با بیان اینکه نقض حقوق و قواعد و حقوق بین‌الملل را شاهد بودیم، گفت: حمایت شورای همکاری خلیج فارس و هماهنگی همه جانبه برخی کشورهای شورای خلیج فارس و برخی دولت های عربی خاورمیانه از شروع تا پایان جنگ در دوره دیکتاتوری صدام از جمله واگذاری حدود 85 میلیارد دلار وام و کمک های بلاعوض که تبدیل به تجهیزات صدام و موشک های دوربرد و هواپیماهای دورپرواز که موجب تخریب ده‌ها شهر مسکونی و صدها تاسیسات آب و برق و صادرات نفتی و حمله به دهها کشتی نفتی ایران در جنگ نفتکش‌ها و کشتار ده‌ها هزار شهروند ایرانی شد، از این موارد بود.

رئیس همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس خاطر نشان کرد: نه تنها این حمایت‌‌ها، کمک به توسعه جنگ‌ها در فشار به دولت ایران بود بلکه تنها یک نمونه آن طی 15 روز از 19 دی ماه تا سوم بهمن سال 65 همزمان با عملیات کربلای 5 بود که نیروی ارتش عراق به 240 شهر ایران از جمله خرم آباد، کرمانشاه، گیلانغرب، نهاوند و بروجرد صدها بار حمله کرد که حدود 7هزار نفر شهید و 250 هزار نفر مجروح شدند. رفتارهای دولت آمریکا، شوروی سابق و برخی از کشورهای اروپایی مثل آلمان، فرانسه، انگلیس و برخی دیگر از کشورهای شمال آفریقا مثل مصر در برپایی آزمایشگاه و واگذاری تجهیزات ساخت انواع سلاح‌های کشتار جمعی، شیمیایی، خفه کننده، اعصاب و عوامل آلوده کننده خون مثل سیانور و سموم زیان بخش محیط زیست در خاک عراق به صورت آشکار، تمامی مبانی حقوق بین المللی به خصوص موارد متعددی از کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ افزارهای سازمان ملل را زیر پا گذاشت‌.

رحیم صفوی اضافه کرد: سوزاندن اجساد آنها و جلوگیری از بازدید بازرسان دبیرکل سازمان ملل تا پایان جنگ؛ توهین، تحقیر، شکنجه و بی‌احترامی و رفتار غیر انسانی به شهادت بسیاری از اسیران جنگی از جمله شهادت محمد جواد تندگویان وزیر وقت جمهوری اسلامی انجامید که بخش دیگری از جنایات رژیم بعث بود که مورد مخالفت رژیم های غربی قرار نگرفت. 

وی یادآور شد: بر اساس دستور رهبر کبیر انقلاب اسلامی رفتار فرماندهان جنگ و مسئولان اردوگاه‌های اسرای عراقی به گونه‌ای بود که 25 هزار اسیر عراقی به صورت رسمی و کتبی درخواست پناهندگی کردند و ایران با درخواست نیمی از آنها موافقت کرد و برخی از آنها در لشکر بدر که مخصوص مجاهدانه عراق بود به جنگ علیه صدام شرکت کردند و شهید شدند. 

وی با بیان اشاره به تخریب  آثار فرهنگی ایران، تصریح کرد: اگرچه دولت صدام عضو کنوانسیون 1954 در حمایت از اموال فرهنگی بود، اما این رژیم بعثی همچون سایر رفتارهای متخلفانه که در خلال جنگ انجام داد در تخریب و خسارات به اموال فرهنگی ایران که به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو ثبت شده بودند هیچ گونه دریغی نکرد؛ نمونه‌های این تخریب و آسیب در تخریب مسجد جامع خرمشهر و دزفول، قلعه باستانی شوش، بقعه دانیال نبی و حمله به آثار باستانی چغازنبیل و مناطق کرمانشاه و همدان بود.

وی در پایان گفت: مطالبات حقوقی و بین‌المللی از آمران و عاملان شهید قهرمان مبارزه با تروریسم داعشی از دولت و نیروهای تروریستی آمریکا و رئیس جمهور تروریست سابق آمریکا و همکاران اطلاعاتی آنها از جمله رژیم صهیونیستی عوامل اطلاعاتی و برخی از کشورهای عربی از دیگر اقدامات این همایش است.

سازمان ملل رئیس جمهور شورای همکاری خلیج فارس   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در جهانشمار مبتلایان جهانی ویروس کرونا به 116 میلیون و 60 هزار نفر رسید.
اقتصادنیوز ویروس 

  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به شناسایی دو مورد مثبت ابتلا به کرونای انگلیسی در رفسنجان اشاره کرد و گفت: نکته ای که در موارد مثبت از نظر ویروس انگلیسی شاهد هستیم سابقه سفر خود فرد یا مسافرت یکی از نزدیکان و یا همکاران آنها است.
نامه نیوز ویروس دولت دورهمی 

  

ابتلای 2 نفر دیگر در قم به کرونای انگلیسیرئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طی 24 ساعت منتهی به چهاردهم اسفندماه 30 بیمار با علائم ویروس کرونا در مراکز درمانی این استان پذیرش شدند.
۵۵ آنلاین قم بیمارستان ویروس 

  

تست کرونای مجید صالحی مثبت شد/ پای کرونا به خواب دوستان باز شد/ همراه با تصویرمجید صالحی بازیگر سینما و تلویزیون با اعلام مثبت بودن تست کرونایش به خواب عجیب یکی از دوستانش اشاره کرد.
برنا خواب سینما تلویزیون 

  

احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورسنایب رییس مجلس شورای اسلامی در توئیتی از احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورس خبر داد.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

کرونای انگلیسی اولین قربانی خود را در قم گرفترئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: یکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی که در یکی از مراکز درما
خبرفوری قم ویروس 

  

چرا گروه خونی A به کرونا حساس ترند؟محققان آمریکایی در بررسی جدید شواهد بیشتری دست پیدا کردند که نشان میدهد افرادی که دارای نوع خاصی از گروه خونی هستند بیشتر احتمال دارد به بیماری کووید-19 مبتلا شوند.
مستقل‌آنلاین حوزه ویروس ژن 

  

زمینه ورود نمایشگاه ‌ها به بورس فراهم شودرضا خواجه نائینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری و رییس هیئت مدیره نمایشگاه بین المللی مشهد، در نخستین نشست تخصصی اعضای فراکسیون زیرساخت های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعات مهم در توسعه صنعت نمایشگاهی در نگاه بلند مدت ورود شرکت های نمایشگاهای بین المللی به بازار بورس است.
گسترش مجلس شورای اسلامی دولت مشهد 

  

خبر مهم ایران خودرو برای خریداران/ حباب قیمت خودرو ترکیدبابک رحمانی، معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو ایجاد آرامش در بازار خودرو را مسیر پیش گرفته ایران‌خودرو اعلام کرده و تصریح کرد: افزایش عرضه، سبب شکست حباب بازار و ایجاد روند کاهش در قیمت بازار شده است.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

کورس مرگبار کرونا و خودکشیبراساس گزارش ها و آمارهای منتشر شده، میزان خودکشی در یک سالی که دنیا درگیر همه گیری کرونا شده است افزایش یافته است.
اقتصادنیوز خودکشی 

  

تصاویر: مانور خودرویی «هشدار کرونا»مانور خودرویی «هشدار کرونا»امروز پنج شنبه در اهواز برگزار شد.
فردا اهواز