گسترش   |  اقتصادی  |  

2 رکورد بورس در ابتدای 1400

شاخص کل بازار سرمایه در طول هفته اخیر از عدد یک میلیون و 282 هزار واحد روز شنبه به یک میلیون و 249 هزار واحد در روز چهارشنبه رسید.

2 رکورد بورس در ابتدای 1400

بورس در کل هفته افت کرد و نقشه بازار با معدود نمادهای سبز هفته را تمام کرد و این گونه به جز نخستین روز کاری بورس در سال جدید که شاخص کل مثبت بود، بورس در سال جدید هنوز هیچ روز سبزپوشی را ندیده است. یکی از دلایل منفی بودن بازار مذاکرات برجام است و ابهاماتی که در این باره وجود دارد، سهم زیادی در افت شاخص دارد.

در این هفته دو رکورد در بورس شکسته شد. رکورد اول مربوط به شکست رکورد 5 ساله حجم و ارزش معامله اوراق با درآمد ثابت بود که روز دوشنبه 90 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد. روز چهارشنبه نیز با توجه به این که ارزش معاملات خرد به 1570 میلیارد تومان رسید، رکورد کمترین سطح معاملات از دی ماه سال 98 شکست.

نخستین روز کاری شاخص بیش از 11هزار واحد افت داشت و در پایان معاملات رقم یک میلیون و 282 هزار واحد را تجربه کرد.

همچنین شاخص هم‌وزن با هزار و 534 واحد کاهش به 441 هزار و 114 واحد و شاخص قیمت هم‌وزن با 999 واحد افت به 287 هزار و 388 واحد رسیدند. شاخص بازار اول 9 هزار و 412 واحد و شاخص بازار دوم 20 هزار و 486 واحد کاهش داشتند.

شاخص فرابورس هم در این روز بیش از 119 واحد کاهش داشت و به 18 هزار و سه واحد رسید.

در این روز بیش از یک میلیارد و 801 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 32 هزار و 956 میلیارد ریال داد و ستد شد.

افت 13 هزار واحدی

بورس دردومین روز هفته شاخص کل 13 هزار واحد دیگر عقب نشینی و در پایان معاملات روی عدد یک میلیون و 269 هزار واحد جا خوش کرد.

شاخص کل هم‌وزن در این روز تحت تاثیر داد و ستدها، ‌هزار و 203 واحد کاهش داشت و به رقم 439 هزار و 916 واحد رسید.

در این روز شاخص بازار اول 11 هزار و 30 واحد و شاخص بازار دوم هم با 22 هزار و 938 واحد کاهش مواجه شدند.

شاخص فرابورس هم  بیش از 95 واحد کاهش داشت و به 17 هزار و 907 واحد رسید.

براساس آمار در این روز بیش از یک میلیارد و 364 معامله به ارزش 18 هزار و 69 میلیارد ریال انجام شد.

شاخص همچنان بر مدار منفی

با وجودی که شاخص از اول هفته بر مدار منفی بود، دوشنبه هم شاخص کل در بازار سرمایه 6 هزار و 733 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 262 هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم‌وزن با 945 واحد کاهش به 438 هزار و 974 واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با 616 واحد افت به 285 هزار و 994 واحد رسیدند.

شاخص بازار اول هفت هزار و 451 واحد و شاخص بازار دوم چهار هزار و 896 واحد کاهش داشتند.

در این روز  شاخص فرابورس با افت بیش از 12 واحد روی عدد 17 هزار و 919 واحد به کار خود پایان داد.

براساس معاملات دوشنبه، بیش از چهار میلیارد و 140 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 41 هزار و 366 میلیارد ریال داد و ستد شد.

در باغ سبز شاخص

با وجودی که در ساعات اولیه معالات شاخص با رشد همراه شده بود و این انتظار در بازار به وجود آمده بود اما در پایان معاملات، شاخص کل بازار سرمایه هزار و 934 واحد افت داشت و به رقم یک میلیون و 260 هزار واحد رسید.

شاخص هم‌وزن هم در این روز با 606 واحد کاهش به 438 هزار و 370 واحد و شاخص قیمت هم‌وزن با 395 واحد افت به 285 هزار و 600 واحد رسیدند.

در این روز شاخص بازار اول 2 هزار و 482 واحد و شاخص بازار دوم 231 واحد افت کردند.

براساس معاملات در این روز بیش از سه میلیارد و 531 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 55 هزار و 813 میلیارد ریال معامله شد.

در این روز شاخص فرابورس نیز بیش از سه واحد کاهش داشت و به عدد 17 هزار و 916 واحد رسید.

براساس آمار معامله گران بیش از سه میلیارد و 531 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 55 هزار و 813 میلیارد را خرید و فروش کردند.

افت 10 هزار واحدی شاخص

شاخص کل آخرین روز هفته را با 10 ‌هزار و 888 واحد به پایان برد و به رقم یک میلیون و 249 هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم‌وزن هم با یک‌هزار و 256 واحد کاهش به 437 هزار و 115 واحد رسید.شاخص بازار اول 8 هزار و 305 واحد و شاخص بازار دوم 20 هزار و 848 واحد کاهش داشتند.

شاخص فرابورس نیز حدود هشت واحد افزایش داشت و وارد کانال 17 هزار و 924 شد.

در معاملات این روز بیش از یک میلیارد و 872 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 21 هزار و 810 میلیارد ریال داد و ستد شد.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

درآمد شاخص سرمایه   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اگر طرح دولت خاتمی ادامه پیدا می‌کرد،اوضاع کرونا امروز این گونه نبوداقتصادنیوز: شرق با مسعود پزشکیان نایب رئیس‌پیشین مجلس و نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 1400 گفت‌وگو کرده است.
اقتصادنیوز دولت مسعود پزشکیان ریاست جمهوری 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفتمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
گسترش باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزش 

  

رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در روزهای شیوع کرونا از هر نظر اتفاق مثبتی استساسان سالور با اشاره به تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید فیلم در سینما به دلیل شیوع کرونا، رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در این شرایط را از هر نظر اتفاقی مثبت ارزیابی کرد.
برنا شبکه نمایش خانگی تولید سینما 

  

پیش بینی بورس فردا 31 فروردین 1400/توصیه های مهم به آماتورهای بورساقتصاد نیوز: کارشناسان از بورس 31 فروردین چه پیش بینی دارند،با وجود جریان مستمر و قوی خروج حقیقی ها از بورس انتظار پیشی رفتن تقاضا در این روزهای بی اعتمادی بازار اندکی بعید می نماید.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت/ گرشاسبی در بیمارستان بستری شدمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس حمیدرضا گرشاسبی 

  

کرونا جان هنرمند موسیقی با سابقه را گرفتاقتصادنیوز : مصطفی بطلانی، دبیر بازنشسته آموزش‌وپرورش و نوازنده و مدرس باسابقه سنتور در اصفهان، بر اثر ایست قلبی ناشی از ابتلا به کرونا، دار فانی را وداع گفت.
اقتصادنیوز موسیقی آموزش اصفهان 

  

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری به نام وب‌سایت «سیب»/ به بهانه ثبت نام واکسن کرونامشاور وزیر بهداشت گفت: به بهانه ثبت نام واکسن کرونا و ایجاد پرونده وارد هیچ سایتی نشوید.
خبرفوری وزارت بهداشت کلاهبرداری مشاور 

  

سرمربی پارس جنوبی کرونا گرفتسرمربی پارس جنوبی جم با ابتلا به ویروس کوید 19 با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفت.
گسترش پارس جنوبی فوتبال ویروس 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (30 فروردین)امروز 30 فروردین 1400 معاملات 8 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش بانک صادرات سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

خبرخوش و عالی درباره واکسن کرونادکتر مصطفی قانعی در مراسم افتتاح خط ویال واکسن شرکت داروسازی اسوه، افزود: خط تولید انبوه واکسن برکت اواخر خرداد و تولید انبوه سه واکسن دیگر تا مهر راه اندازی می‌شود.
مستقل‌آنلاین تولید کوبا ایران