ایلنا   |  فرهنگی  |  

اجرای آنلاین تئاتر در لایو اینستاگرام/ هنر باید در بحران، درد مردم را کم کند+فیلم

مهدی رضایی کارگردان و نویسنده جوانی که چندی پیش و در آستانه سال نو، نمایش «گربه کلاغ» را با موضوعی طنزآمیز در قالب لایو (زنده) در شبکه اجتماعی اینستاگرام اجرا کرد، می‌گوید: در شرایطی که خیلی‌ها نگران و ناراحت هستند، می‌توانیم کاری را که از دست‌مان برمی‌آید برای روحیه‌بخشی به آدم‌ها انجام دهیم...

اجرای آنلاین تئاتر در لایو اینستاگرام/ هنر باید در بحران، درد مردم را کم کند+فیلم

مهدی رضایی کارگردان و نویسنده جوانی که چندی پیش و در آستانه سال نو، نمایش «گربه کلاغ» را با موضوعی طنزآمیز در قالب لایو (زنده) در شبکه اجتماعی اینستاگرام اجرا کرد، می‌گوید: در شرایطی که خیلی‌ها نگران و ناراحت هستند، می‌توانیم کاری را که از دست‌مان برمی‌آید برای روحیه‌بخشی به آدم‌ها انجام دهیم. فکر می‌کنم شرایط امروز ما از اوضاع غرق شدن کشتی تایتانیک بدتر نباشد که نوازنده‌ها در آن تا لحظات آخر برای حال خوب مسافران کشتی موسیقی می‌نواختند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی رضایی کارگردان و نویسنده جوانی است که چندی پیش و در آستانه سال نو، نمایش «گربه کلاغ» را با موضوعی طنزآمیز در قالب لایو (زنده) در شبکه اجتماعی اینستاگرام اجرا کرد و با استقبال خوبی هم از سوی مخاطبان مواجه شد.

رضایی در گفتگو با ایلنا درباره ایده این اجرای زنده اینستاگرامی و انتخاب این متن گفت: سال 96 نمایش «گربه کلاغ» را در بیست دقیقه در کارگاه دیوید ممت یک جشنواره اجرا کرده بودیم. می‌دانید که متن‌های دیوید ممت بر پایه ستیز و جدل‌های کلامی است. داستان گربه کلاغ هم درباره دو جوان بود که در یک پارک نشسته‌اند و درباره زندگی کلاغ‌ها، گربه‌ها و آدم‌ها حرف می‌زنند و بحث‌های چالشی و خنده‌داری بین‌شان شکل می‌گیرد.

رضایی ادامه داد: بعد از شیوع کرونا و تعطیلی تئاتر، فکر کردیم همین گفت‌وگو را به شکل آنلاین بین دو جوان که در قرنطینه خانگی هستند، روایت کنیم؛ آن‌هم به شکل کل‌کل‌های احمقانه‌ای که زیر لایه آن بحث‌هایی فلسفی و فکورانه بود.

او خاطرنشان کرد: اما به متن دیوید ممت، مسائل امروز را هم مانند شیوع کرونا اضافه کردیم. در واقع داستان امروز تئاتر ما درباره دو جوان است که به جای لوکیشن پارک اجرای سال 96، در خانه‌های خودشان نشسته‌اند و از طریق لایو با هم گفتگو می‌کنند. یعنی سعی کردیم داستان را از زبان دو آدمی روایت کنیم که به شکل واقعی در قرنطینه خانگی هستند. حتی در دیالوگ‌ها بیان می‌شود که «ما دو نفر ساکن یک مجتمع هستیم اما برای دیدن هم از خانه خارج نمی‌شویم.»

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه تا امروز حدود 300 نفر از این تئاتر 20 دقیقه‌ای لایو اینستاگرام دیدن کرده‌اند، گفت: فرزین فولادپنجه و مجتبی تهوری دو بازیگر این نمایش بودند.

رضایی همچنین درباره ایده‌های بعدی‌اش برای اجراهای لایو در دوره تعطیلی تئاتر گفت: در نظر دارم «آقای شادی» دیوید ممت را بخوانیم که درباره مردی رادیویی است که نشسته و به مشکلات مردم گوش می‌دهد. متن‌های ممت بسیار ساده و براساس دیالوگ‌هایی هستند که به نظرم برای اجرای لایو اینستاگرام بسیار مناسب هستند؛ چون اجرای زنده‌ای که داشتیم طرفدار زیادی داشت و مخاطبان از آن بسیار استقبال کردند و گفتند حال‌مان را خوب کرد.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان جوان درباره شرایط تئاتر در این روزها و اجرای تئاتر زنده اینستاگرامی که برای او جنبه درآمدزایی هم نداشته است، گفت: هدف از اجرای این نوع تئاتر این بود که واقعاً در این شرایط انفعال کاری انجام دهیم و چندان به ابعاد مالی قضیه فکر نکردم. خود من در این روزها از شیوه کرونا و بیماری و درگیر شدن دوستان و آشنایان و مردم کشورم بسیار غمگین بوده‌ام و به فکر کردم که خوب است کاری کنیم تا حداقل برای جمعی کوچک، شادی‌های اندکی بسازیم.

او با تاکید بر اینکه «معتقدم باید در شرایط بحران به فکر بقیه مردم هم باشیم» گفت: در شرایطی که خیلی‌ها نگران و ناراحت هستند، می‌توانیم کاری را که از دست‌مان برمی‌آید برای روحیه‌بخشی به آدم‌ها انجام دهیم. فکر می‌کنم شرایط امروز ما از اوضاع غرق شدن کشتی تایتانیک بدتر نباشد که نوازنده‌ها در آن تا لحظات آخر برای حال خوب مسافران کشتی موسیقی می‌نواختند.

رضایی ادامه داد: فکر می‌کنم هنر باید در همین زمان‌های بحرانی خودش را نشان دهد و دردی از دردهای مردمش کم کند. شاید در مواقع عادی، تئاترهایی که کار می‌کنم اتفاقاً بسیار تلخ و با مضامینی گزنده باشند. اما در این وضعیت، خودم را برای امید و روحیه‌بخشی به آدم‌ها مدیون و موظف می‌دیدم. چراکه آدم‌ها با امید، خیلی راحت‌تر چالش‌ها را سپری می‌کنند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه خوب است برای این شرایط بحرانی هنرمندها ماسک‌هایی زیبا و شاد طراحی کنند تا به کمک آن با آسودگی خاطر بیشتری از بحران عبور کنیم، گفت: با اینکه ما هم مانند خیلی از هنرمندان تئاتر از این تعطیلی‌های ضروری ناشی از شیوع کرونا ضربه خورده‌ایم اما سعی کردیم کارمان را تعطیل نکنیم؛ مثلاً نرم‌افزارهایی روی گوشی‌هایمان نصب کرده‌ایم که با کمک آن به صورت زنده و گروهی تمرین‌های تئاتر را ادامه می‌دهیم و با خودمان می‌گوییم این شرایط هم بالاخره می‌گذرد و تئاتر باید برای ما زنده بماند.

رضایی در پایان یادآور شد: فکر می‌کنم این روزها هرچقدر کمتر در باتلاق ناامیدی و تسلیم شدن برابر کار نکردن فرو برویم، برای دوران پس از بحران و شروع دوباره فعالیت‌های هنری آماده‌تر و با انگیزه‌تر خواهیم بود.

حجم ویدئو: 9.24M | زمان ویدئو: 00:01:57 دانلود فایل ویدئویی

تئاتر اینستاگرام هنرمندان   اخبار برگزیده
  

آخرین اعلام دولت از این حکایت دارد که وام یک میلیونی که قرار است به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا کند همراه با یارانه اریبهشت واریز خواهد شد.
نامه نیوز وام بانک مرکزی بانک 

  

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستندیک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.
ایلنا افزایش قیمت دستمزد حداقل دستمزد 

  

چه نوع تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا موثر است؟اقتصادنیوز: متخصص تغذیه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به عوامل متعددی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، ضرورت تغذیه سالم در روزهای کرونایی را مورد تاکید قرار داد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی سیستم ایمنی 

  

مراکز شماره‌گذاری تا چه زمانی تعطیل خواهند بود؟معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک همچنان تعطیلند و این تعطیلی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.
خودروتک پلیس ویروس تعویض پلاک 

  

تهران هنوز به نقطه اوج کرونا نرسیده‌ استفرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه شورای شهر تهران گفت: شیب ابتلا به بیماری کرونا در تهران دارای تکان‌های سینوسی است و بازتاب حضور نامتعارف شهروندان در آن دیده می‌شود.
۵۵ آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

تسهیلات کمک به کرونا پرداخت می‌شوددر حالی که هنوز خانوارها و مشاغل با پیامدهای ناشی از کرونا دست به گریبان هستند، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات جبرانی به خانوارها و مشاغل، استمهال تسهیلات و.... موافقت خود را اعلام کرد. شورای پول و اعتبار به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده و سیاستگذار پولی و بانکی کشور حق لغو یا اعلام عدم موافقت با تصیمیات یا پیشنهادات بانک مرکزی را دارد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت درمان پول 

  

مرگ و میر در ایران بخاطر کرونا تا یک ماه آینده افزایش می یابدزالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با حضور در شورای شهر تهران از افزایش احتمالی مرگ و میر طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در هفته آینده با تعداد بیشتر مبتلایان کرونا رو به رو خواهیم بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان شورای شهر تهران 

  

واقیعت ها را به مردم بگویید، حتی اگر به قیمت برکناری‌تان باشدمحمد سالاری‌،‌ نماینده شورای شهر تهران، در جلسه شورا، از مسوولان وزارت‌بهداشت خواست: حتی اگر به قیمت برکناری یا کناره‌گیری‌تان باشد، برای مردم واقعیت‌ها را بگویید و روشن کنید که اگر این روند ادامه پیدا کند، کشور به چه بحرانی دچار می‌شود.
مستقل‌آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

واکنش مثبت بازار خودرو به جنگ علیه کرونادر شرایط فعلی واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنابر این قیمت خودرو‌های وارداتی به صورت معنی داری تغییر خواهد کرد، قیمت دلار در روز‌های فعلی در حدود 15 هزار تومان است در حالی که مبانی قیمتی ما در این ایام حدود 12 هزار تومان بوده است.
خودروتک بازار خودرو واردات خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

پروانه سلحشوری: آقای روحانی! برای جان انسان‌ها ارزش قائل شویدپروانه سلحشوری در توییتر نوشت: آقای روحانی؛ همچون همتایان خود برای جان انسان‌ها ارزش قائل شوید و جز
خبرفوری درمان مجلس شورای اسلامی توئیتر 

  

دیاباته به مبارزه با ویروس کرونا شتافتمهاجم تیم فوتبال استقلال تهران با شرکت در یک پویش به مبارزه با ویروس کرونا پرداخت.
خبرفوری فوتبال ویروس استقلال 

  

کمک یک میلیاردی کاپیتان پرسپولیس برای مبارزه با کروناسیدجلال حسینی کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس به مناسبت نیمه شعبان بسته‌هایی را به مردم انزلی اهدا کرد.
شما‌نیوز پرسپولیس فوتبال جلال حسینی 

  

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست دیشب شورای امنیت تأکید کرد که در شرایط بحران کنونی شیوع گسترده بیماری کرونا، باید تمامی تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه لغو شوند تا بتوان به کشورهای در حال توسعه کمک کرد.
نامه نیوز روسیه شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل متحد 

  

نوکمپ در خدمت مبارزه با ویروس کروناباشگاه بارسلونا اعلام کرد استادیوم خانگی‌اش، نوکمپ، به عنوان محل جمعه‌آوری نمونه‌های تست ویروس کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ورزش۳ بارسلونا بازی ویروس 

  

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/تفاوت 6 درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟بعد از اعلام نرخ تورم 41 درصدی از سوی بانک مرکزی، مجددا بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.
تسنیم بانک مرکزی بانک تورم