ایلنا   |  اجتماعی  |  

کاهش آمار پیوند از اهداکنندگان زنده/ به دنبال کنترل خرید و فروش اعضای بدن هستیم

سرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه به دنبال کنترل خرید و فروش اعضای بدن هستیم، از کاهش آمار پیوند از اهداکنندگان زنده خبر داد.

کاهش آمار پیوند از اهداکنندگان زنده/ به دنبال کنترل خرید و فروش اعضای بدن هستیم

سرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه به دنبال کنترل خرید و فروش اعضای بدن هستیم، از کاهش آمار پیوند از اهداکنندگان زنده خبر داد.

مهدی شادنوش (سرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص تبلیغات در سطح شهر درباره خرید و فروش کلیه و کبد اظهار داشت: پیوند قله علم پزشکی دنیا است و باید از هجمه‌های تبلیغاتی و مسائل مختلف مصون بماند. پیوند می‌تواند مسائل و مشکلات عدیده‌ای را از خانواده‌ها بکاهد و به همین دلیل باید در محیطی سالم و دقیق رخ دهد.

وی افزود: پیوند کبد حرف بسیار جدیدی در علم پزشکی است، به همین دلیل خرید و فروش کبد سخت و غیرممکن است، بنابراین این اتفاق بسیار نادر و محدود است. در مجموع خرید و فروش کبد در کشور ما امکان‌پذیر نیست. 

سرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت درباره پیوند کلیه نیز خاطرنشان کرد: پیوند کلیه در کشور ما از مرز 50 هزار نفر گذشته است، یعنی این تعداد از زندگی سخت خود با پیوند نجات پیدا کرده‌اند.

وی اضافه کرد: کسانی که به مباحثی مثل خرید و فروش اعضا دامن می‌زنند، بدانند که با سلامت مردم شوخی می‌کنند. هر فرآیند طبیعی که در دنیا اتفاق می‌افتد با درصدی خطا روبه‌رو است و به همین دلیل در حوزه پیوند هم این امکان وجود دارد، اما نه به وخامتی که در خصوص آن صحبت می‌شود. ضمن اینکه خرید و فروش اعضا به خصوص کلیه به شدت روندی کاهشی داشته است.

شادنوش با اشاره به اینکه در گذشته بالاترین پیوند کلیه ما از افراد زنده بود و آمار بالایی هم در این خصوص وجود داشت، گفت: با پررنگ کردن این مسائل کار افراد خیر در این حوزه را زیر سوال نبریم، چراکه بسیاری از اهداکنندگان زنده افرادی هستند که حتی مانع می‌شوند اسامی آنها فاش شود.

وی با بیان اینکه درصدی وجود دارند که با انگیزه‌هایی متفاوت اعضای بدن را رد و بدل می‌کنند، گفت: جمعیت وسیعی که ایثارگر هستند را نباید تحت‌الشعاع افراد سوءاستفاده‌گر قرار دهیم.

شادنوش تاکید کرد: قانونگذاران باید قوانینی وضع کنند که افراد جرات نکنند، برای فروش کلیه آگهی دهند و در مجموع اقدامی در این زمینه انجام بدهند، البته برخی از این اقدامات برای مشوش کردن اذهان است، چرا که دشمن از طرق مختلف درصدد برهم زدن آرامش جامعه ماست. این در حالی است که هزاران نفر چشم به راه پیوند کلیه در کشور هستند.

وی اضافه کرد: وظیفه حاکمیت این است که مکانیزم‌هایی برای جلوگیری از سوءاستفاده تعبیه کند و در کشور نیز این اتفاق در حال رخ دادن است، اما این اقدامات تبلیغاتی به گونه‌ای شکل گرفته که به رغم آمار بالای پیوند کلیه از دهنده زنده در گذشته، این آمار رو به کاهش رفته و آمار پیوند از مرگ مغزی را افزایش داده‌ست. البته امروز به آمار نسبتا مناسبی بین پیوند اعضا به صورت زنده و مرگ مغزی رسیده‌ایم.

شادنوش افزود: حاکمیت و وزارت بهداشت با کمک سمن‌ها و نهادهای مردمی به دنبال کنترل خرید و فروش اعضا و ساماندهی مناسب عمل پیوند هستند.

وی در مورد داروهای بیماران پیوندی در شرایط فعلی اقتصادی، اظهار داشت: در کمتر کشوری در دنیا می‌توان مشاهده کرد که داروهای گران قیمتی مانند داروهای پیوند، به طور رایگان در اختیار بیماران قرار بگیرد، اما دولت این داروها را به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌دهد. ممکن است داروها با توجه به نوسانات اقتصادی کم و زیاد شده باشد، اما در حالت کلی با مشکل خاصی در حوزه داروها برای بیماران پیوندی رو به رو نیستیم و تلاش داریم وضعیت بازار را به تثبیت برسانیم.

شادنوش در خصوص آمار فعلی پیوند اعضا از اهداکنندگان زنده و مرگ مغزی گفت: درحال حاضر از مرگ مغزی 60 درصد عمل پیوند انجام می‌شود. همچنین 40 درصد پیوند نیز از اهداکنندگان زنده و 5 درصد هم از اقوام و وابستگان  درجه یک صورت می‌گیرد. 

وی در پایان گفت: تبلیغات مسموم، افراد را در ارتباط با انجام پیوند محتاط‌تر کرده است. در واقع شرایط به گونه‌ای شده که همه عوامل دست به دست یکدیگر می‌دهند تا دید منفی نسبت به پیوند و اهدا گسترش یابد. برهمین اساس آمار پیوند از اهدا کنندگان زنده کاهش یافته است، به طوری که در ملاقات با بیماران شنیده‌ام؛ آنهایی که این عمل را انجام داده‌اند، دوست ندارند ذکر کنند، پیوند کلیه انجام داده‌اند و عمده‌ترین دلیل آن هم تبلیغاتی است که به شکل منفی شکل انجام می‌شود.

پیوند کبد پیوند اعضا وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

نشست مشترک احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارزاحزاب و تشکل‌های مختلف جریان اصولگرایی با حضور در ساختمان مرکزی جامعه روحانیت مبارز نشست مشترکی به ریاست آیت الله موحدی کرمانی برگزار کردند.
تسنیم جامعه روحانیت مبارز حوزه خبرنگار 

  

جزئیات نشست غیرانتخاباتی جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا/همفکری با احزاب برای تعامل‌های بعدینظرخواهی از احزاب درمورد اساسنامه جدید جامعه روحانیت، هفکری برای تعاملات بعدی، تاکید بر مسائل فرهنگی و عدم پدرسالاری مهم‌ترین محورهای مطرح شده در جلسه صبح امروز جامعه روحانیت با احزاب اصولگرا است.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

نشست جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا برگزار شدنشست احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارز صبح امروز به دعوت آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شدرییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرد.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون شورای نگهبان 

  

طرح بلیچرریپورت به مناسبت 32 سالگی سوارزمهاجم اروگوئه‌ای تیم بارسلونا امروز 32 ساله شد.
ایلنا اروگوئه بارسلونا 

  

لوئیز سوارز مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا اذعان کرد که غیبت لیونل مسی در بازی برابر سویا نمی تواند بهانه خوبی برای شکست خارج از خانه آن ها باشد.
نود بازی لیونل مسی اروگوئه 

  

سازمان بازرسی کل کشور به دنبال مبارزه همه‌ جانبه با فساد استرئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مهمترین نهاد در حوزه مبارزه با فساد، به دنبال مبارزه همه جانبه و پیشرفته با انواع فساد و همچنین ارتقای فرهنگ قانون‌مداری و ایجاد نهاد‌های شفاف و پاسخگو است.
موج‌نیوز سازمان ملل سازمان بازرسی کل کشور مواد مخدر 

  

​لاریجانی قانون مبارزه با پولشویی را به روحانی ابلاغ کردرئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران 'قانون اصلاح قانون مبارزه با پول شویی' را برای اجرا ابلاغ کرد.
برنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مبارزه با پول شویی 

  

افزایش نرخ 23 ارز در بازار بین بانکی + جدولدر حالی در روز جاری نرخ 47 ارز از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نرخ 23 ارز با رشد مواجه شده است.
خبرفوری ارز جدول بانک مرکزی