نیروی قدس سپاه چطور تشکیل شد و در منطقه چه می‌کند؟

خبرگزاری تسنیم نوشت: «رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این نیرو را مهمترین عامل برای جلوگیری از سیاست خارجی انفعالی در منطقه دانستند...

نیروی قدس سپاه چطور تشکیل شد و در منطقه چه می‌کند؟

خبرگزاری تسنیم نوشت: «رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این نیرو را مهمترین عامل برای جلوگیری از سیاست خارجی انفعالی در منطقه دانستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیش از این نیز در خطبه‌های نماز جمعه در دی ماه سال 98 با تحسین مجاهدت‌ها و فعالیت‌های نیروی قدس، رزمندگان این نیرو را رزمندگان بدون مرزی خطاب کردند که با سعه صدر به همه جا نگاه می‌کنند.

سابقه فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سال‌های ابتدایی این نهاد در سال 1358 بازمی‌گردد. بر اساس بند هفتم اساسنامه سپاه، حمایت از مستضعفین و نهضت‌های آزادیبخش یکی از وظایف سپاه برشمرده شده بود و برهمین اساس واحد نهضت های آزادیبخش با مسئولیت شهید محمد منتظری در سپاه تشکیل شد.

پس از شهید منتظری، مهدی هاشمی برادر داماد آیت الله منتظری مسئولیت این واحد را برعهده گرفت اما به دلیل سوابق پیش از انقلاب وی و همچنین حواشی‌ای که در عملکرد مهدی هاشمی در این واحد وجود داشت، در سال 61 از این سمت برکنار و واحد نهضت‌های آزادیبخش نیز منحل شده و وظایف آن به واحد اطلاعات سپاه واگذار شد.

در سال 63 و با تاسیس وزارت اطلاعات، تعدادی از نیروهای واحد اطلاعات سپاه نیز به این وزارتخانه رفتند و واحد اطلاعات سپاه با مسئولیت شهید سید کاظم کاظمی ماموریت پشتیبانی و حمایت از نهضت‌های آزادیبخش را برعهده گرفت.

اما نیاز به فعالیت برون مرزی برای مبارزه با رژیم بعث عراق و همچنین کمک به تامین امنیت خارجی کشور موجب شد تا قرارگاه‌های برون مرزی «بلال» به فرماندهی فریدون وردی‌نژاد و قرارگاه «رمضان» به فرماندهی مرتضی رضایی برای ساماندهی فعالیت‌های برون مرزی سپاه تشکیل شود. لشکر 9 بدر، تیپ ابوذر و تیپ 66 نیروهای ویژه هوابرد از جمله یگان‌های تحت امر این دو قرارگاه بودند.

با شهادت شهید کاظمی در سال 62، سردار احمد وحیدی که تا پیش از آن قائم مقام و معاون امنیت داخلی واحد اطلاعات سپاه بود، مسئول اطلاعات سپاه شد و تا پایان دفاع مقدس نیز در همین مسئولیت باقی ماند.

دو سال پس از پایان جنگ تحمیلی و با توجه به شرایط خاص منطقه نیاز بود تا فعالیت‌های برون مرزی سپاه سر و سامانی جدی‌تری به خود بگیرد و بر همین اساس در سال 69 با تایید فرمانده معظم کل قوا، نیروی جدیدی به نام نیروی قدس به ساختار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه شد و سردار وحیدی نیز به عنوان اولین فرمانده این نیرو منصوب شد و تا سال 76 در این مسئولیت باقی ماند.

در سال 1376 سردار قاسم سلیمانی فرماندهی نیروی قدس سپاه را بر عهده گرفت و بیش از دو دهه در این مسئولیت باقی ماند تا اینکه در 13 دی ماه سال 98 در فرودگاه بغداد توسط موشک‌های شلیک شده از یک پهپاد آمریکایی به همراه ابومهدی المهندس و جمعی دیگر از یارانش به شهادت رسید.

دوران فرماندهی شهید سلیمانی بر نیروی قدس سپاه را باید دوران طلایی این نیرو دانست. در این دوران بود که در خرداد ماه سال 79 ارتش رژیم صهیونیستی بعداز 18 سال مجبور به عقب نشینی از خاک لبنان شد و 6 سال بعد در جریان جنگ 33 روزه، این رژیم متحمل شکست بزرگ دیگری شد.

در جریان این جنگ برای نخستین مرتبه، حزب الله از موشک‌های کروز ساحل به دریا استفاده کرد و ناوچه ساعر 5 رژیم صهیونیستی را مورد هدف قرار داد.

علاوه بر این، توان موشکی نیروهای حزب الله نیز در جریان جنگ 33 روزه فراتر از حد تصور ظاهر شدند. بهره‌مندی از قدرت موشکی به حزب الله این امکان را می‌داد تا عمق سرزمین های اشغالی را مورد هدف قرار دهد و از این طریق بتواند معادله قدرت را به نفع نیروهای مقاومت تغییر دهد.

در سایه حمایت‌های مادی و معنوی نیروی قدس سپاه، توان رزم حزب الله در این جنگ به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد بصورتی که ارتش رژیم صهیونسیتی که در جنگ 1982 تا بیروت پیش رفته بود، این بار بیش از چند کیلومتر نتوانست در خاک لبنان پیشروی کند و آخر هم مجبور به عقب نشینی شد.

اما پس از جنگ 33 روزه قدرت جبهه مقاومت رو به فزونی گذاشت و این موضوع چند سال بعد در جریان جنگ 22 روزه غزه خود را نشان داد.

نیروهای مقاومت فلسطینی که تا پیش از آن از ساده‌ترین تسلیحات بهره می‌بردند این بار با کمک نیروی قدس به تجهیزات و آموزش‌های پیشرفته‌ای مجهز شده بودند که برای نخستین مرتبه آنها را قادر می‌ساخت عمق سرزمین های اشغالی و مراکز حساس صهیونیست‌ها را هدف قرار دهند و معادله قدرت در فلسطین اشغالی را دستخوش تغییراتی کنند.

حالا دیگر سنگ فلسطینی‌ها به موشک تبدیل شده بود و آنها با توسل به همین سلاح، قادر به ایستادگی و وادار کردن ارتش رژیم صهیونیستی به پذیرش آتش بس شدند.

در این دوران همچنین دامنه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه افزایش یافت و در مقابل رفته رفته از قدرت ونفوذ آمریکا در منطقه کاسته شد تا جایی که مقامات آمریکایی لب به اعتراف گشوده و گفتند که علی رغم هزینه 7 تریلیون دلار در منطقه غرب آسیا به هیچکدام از اهداف خود نرسیدند.

اما شاید بزرگترین دستاورد نیروی قدس سپاه در سال‌های اخیر را بتوان شکست تروریسم تکفیری در عراق و سوریه و ممانعت از سرایت آن به سایر کشورهای منطقه و جهان دانست.

داعش و سایر گروه‌های تکفیری که طی هشت سال جنگ در سوریه و سپس عراق می‌رفتند تا منطقه غرب آسیا و بلکه سایر کشورهای جهان را با تهدیدی جدی روبرو کنند، با حضور رزمندگان نیروی قدس و سازماندهی سایر رزمندگان ایرانی و غیر ایرانی توسط آنان در دست یابی به اهداف خود ناکام ماندند و علی رغم تحمیل خسارات سنگین به عراق وسوریه موفق نشدند به نقشه‌های شوم خود دست یابند.

پس از مقابله با تروریسم تکفیری، مهمترین صحنه اثرگذاری نیروی قدس، یمن است. قریب به 6 سال است که ارتش عربستان با همکاری امارات و رژیم صهیونیستی مردم یمن را زیر شدیدترین حملات خود قرار داده است. اما نیروهای مسلح یمن و انصار الله نسبت به روزهای ابتدایی جنگ، هم از تسلیحات پیشرفته‌تری برخوردار شده‌اند و هم توانسته‌اند عربستانی‌ها را وارد به عقب نشینی از مواضع روزهای اول خود بکنند.

نیروهای انصار الله که در روزهای ابتدایی جنگ از ساده‌ترین تسلیحات برخوردار بودند امروز به ناوگان قدرتمند پهپادی و موشکی مجهز شده اند که به راحتی قادر به عبور از سامانه‌های پیشرفته دفاع هوایی عربستان است و تا کنون ضربات مهلکی را بر پیکره ارتش سعوی وارد کرده‌اند.

این توانمندی که با حمایت‌های مستشاری نیروی قدس پدید آمده و بسیاری اتفاقات دیگر موجب شد تا ژنرال مکنزی فرمانده سنتکام نیز لب به اعتراف گشوده و بگوید که پس از جنگ کره، برای نخستین بار طی سال های اخیر پهپادهای ایرانی برتری هوایی آمریکا در منطقه را به چالش کشیده‌اند.

در طرف دیگر ماجرا نیز عربستان که پیش از این حتی حاضر به گفتگو در موضوعات مختلف ازجمله یمن با ایران نبود، امروز لحن خود را تغییر داده و پالس‌هایی مبنی بر تمایل به خاتمه دادن مسالمت آمیز به جنگ یمن و تغییر در روابط خود با ایران می‌دهد.

اینها گوشه‌هایی از کارنامه عملی نیروی قدس سپاه در عرصه میدان بود که بیشترین آورده را به گفته رهبر معظم انقلاب در پیشبرد دیپلماسی فعال برای ایران به ارمغان آورد؛ نیرویی که در ابتدای تاسیسش کسی فکر نمی‌کرد روزی به این جایگاه برسید و مهمترین مانع در مسیر تحقق اهداف استعماری آمریکا در منطقه باشد.

رژیم صهیونیستی که روزی در آرزوی دستیابی به گستره‌ای از رود نیل در مصر تا رود فرات در عراق بود، امروز نه تنها به آن هدف دست نیافته بلکه مجبور شده تا به دور خود دیوار بکشد و در سرزمینی محدود محصور شود.

پدیدآوردندگان داعش که به دنبال تحقق راهبرد خود برای تسلط بر منطقه غرب آسیا از طریق بکارگیری تروریسم تکفیری بودند، علی رغم حمایت های مادی و معنوی از گروهک های تکفیری، نتواستند به اهداف از پپیش تعیین شده خود دست پیدا کنند.

اما در مقابل جمهوری اسلامی در تمام این سال‌ها مشغول راهبرد خود در حمایت از مستضعفان و نهضت‌های آزادیبخش بود. به طوری که هم نفوذ و قدرت تاثیرگذاری خود در بین ملت‌های منطقه را گسترش داد و هم جبهه مقاومت را به صورت چشمگیری تقویت کرد و توانست در کنار تامین امنیت خود، امنیت سایر همپیمانانش در منطقه را نیز تامین کند.

بی‌شک این موفقیت‌ها بدون حضور و مجاهدت رزمندگان نیروی قدس سپاه ممکن نبود و قطعا نیروی قدس در این بین یکی از تاثیرگذارترین بازیگران این معادله بوده است».

انتهای پیام

برچسب هاسپاه قدس سیاست های منطقه ای قاسم سلیمانی نیروی قدس سپاه

قدس سپاه پاسداران تروریسم   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

رفت و برگشت قیمت در بازار ها/ رفتار بعدی دلاربازان و بورس بازاناقتصادنیوز: بازارها در وضعیت رفت و برگشت هستند؛ پیش بینی روزهای آینده هم در صورت رُخ ندادن رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی، نشان از دامنه مشخص تغییرات در بازارها دارد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

فوت یک کرونایی دیگر در یزد| تست 118 نفر مثبت شدیزدـ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از فوت یک نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در یزد خبر داد.
۵۵ آنلاین درمان ویروس بیمارستان 

  

سهام قفل در صف های فروش/ چند نکته مهم درباره این روزهای بورساقتصادنیوز: معاملات بورس و فرابورس در صف های فروش قفل شده است و فعالان و تحلیلگران تداوم این روند را چندان رضایت بخش توصیف نمیکنند اما امیدواری ها همچنان در بخشی از بازار به چشم می آید.
اقتصادنیوز 

  

«بوی‌ گوشت‌ آدمیزاد» در کرونانمایش «بوی‌ گوشت‌ آدمیزاد» تا 7 خرداد ماه روی صحنه دیوار چهارم است.
برنا گوشت ماه 

  

شرکت شهروند بورسی میشود/ روغنی ها همچنان در حال افزایش نرخاقتصانیوز: شرکت شهروند از شرکت های تابعه شهرداری تهران به زودی وارد بورس میشود.
اقتصادنیوز شهروند شهرداری تهران تهران 

  

ماهیت بورس و رمزارز متفاوت است / دولت دخالت نکندبازار 12 میلیونی ارز دیجیتال در ایران باعث شده است تا بسیاری از تحلیلگران نگران تبعات سیاست هایی باش
خبرفوری دولت حوزه ارز 

  

بورس بهانه ای برای تبلیغات انتخاباتی + فیلمفضای اقتصادی کشور مدتی است که رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و در این بین بازار سرمایه نیز به محوری برای شعارهای پوپولیسیتی نامزدهای انتخابات مبدل شده‌است.
گسترش سرمایه تبلیغات رنگ 

  

مهدی هاشمی بازیگر معروف واکسن کرونا زد +عکسواکسیناسیون سالمندان بالای 75 در بزرگترین مرکز تجمعی واکسیناسیون (ایران مال) در حال برگزاری است و در این بین مهدی هاشمی نیز واکسن کرونا دریافت کرد.
فردا عکس واکسیناسیون سالمندان 

  

این علائم جدید کرونا روی پوست ظاهر می‌شوداقتصادنیوز : محققان می‌گویند موج جدید ویروس کرونا به اندام‌های حیاتی بدن حمله می‌کند و باعث عفونت‌های پوستی می‌شود.
اقتصادنیوز پوست ویروس 

  

لغو نشست سالانه 2021 مجمع جهانی اقتصاد به دلیل کرونامسئولین مجمع جهانی اقتصاد که قرار بود نشست سال 2021 آن در ماه آگوست به میزبانی سنگاپور برگزار شود، از لغو این نشست به دلیل شیوع کرونا خبر دادند.
۵۵ آنلاین مجمع جهانی اقتصاد اقتصاد ماه 

  

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده استمدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.
اعتماد ریاست جمهوری پاریس چین 

  

تست کرونای تونی کروس مثبت اعلام شدتست کرونای تونی کروس که در چند روز اخیر به دلیل تماس با یک فرد کرونایی در قرنطینه بود، مثبت اعلام شد.
ورزش۳ تونی کروس رئال مادرید مادرید 

  

بیماران کرونایی این غذاها را در دوران نقاهت بخورنداگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

رهبر انقلاب سفر چندساعته به مشهد را هم نپذیرفتند، برای عمل به مصوبات ستاد کروناتولیت آستان قدس رضوی گفت که سال قبل خدمت رهبر انقلاب رسیدم و از ایشان برای سفری حتی چندساعته به مشهد
خبرفوری رهبر انقلاب سفر وزارت بهداشت