ایلنا   |  اجتماعی  |  

تست‌های کرونا "امیکرون" را به راحتی شناسایی می‌کنند

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با بیان اینکه تست های موجود کرونا این سویه را به راحتی شناسایی می کنند، گفت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر کرونا ندارد و قابل شناسایی است.

تست‌های کرونا "امیکرون" را به راحتی شناسایی می‌کنند

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با بیان اینکه تست های موجود کرونا این سویه را به راحتی شناسایی می کنند، گفت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر کرونا ندارد و قابل شناسایی است.

به گزارش ایلنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، «شروین شکوهی»، رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم اشاره به این که اطلاعات جهانی درباره جهش جدید کرونا با نام امیکرون بسیار محدود است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد موضوع افزایش بیماری‌زایی و مرگ و میر بالا در صورت ابتلابه ویروس جهش یافته امیکرون، منتفی است.

متخصص عفونی دانشگاه با بیان این که واکسن زدن به معنی کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی نیست خاطرنشان کرد: افزایش آمار مبتلایان در کشورهای اروپایی علی رغم تزریق دو نوبت واکسن نشان از این دارد که همچنان باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ماسک نزدن، شستن مداوم دست ها وپرهیز از تردد های غیرضروری، در دستور کار باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  افزایش ظرفیت مراقبت های بهداشتی برای مبارزه با امیکرون را مورد توجه قرار داد و هشدار داد:اگر ماسک نزنید و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنید، واکسن ها بی اثر خواهند بود و همچنان کرونا با ما می ماند.

شکوهی تاکید کرد: واکسن ها علیه کرونا درصد زیادی از مرگ و میرها را کاهش می دهد ولی این ادعا که برخی عنوان می کنند که مرگ و میر کاهش یافته و قطعا در صورت ابتلا مشکلی به وجود نمی‌آید، استدلال منطقی نیست.

وی با بیان این که متاسفانه عوارض بدون مرگ و میر کرونا بسیار زیاد است خاطرنشان کرد: مشکلات جسمی و روانی که  بهبود یافتگان کرونایی همچنان با آن درگیر هستند بسیار زیاد و متنوع است، اصلا نباید فکر کنید قطعا بعد از ابتلا به کرونا بهبود کامل حاصل می شود، بسیاری از افراد همچنان بعد از بهبودی با عارضه های کرونا درگیر هستند، بنابراین همچنین توصیه های بهداشتی را با هدف پیشگیری از ابتلا رعایت کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یادآور شد: هر شهروندی باید به عنوان وظیفه اجتماعی، توصیه های بهداشتی را رعایت کند تا چرخه کرونا و شکل گیری جهش های جدید این ویروس به پایین ترین سطح خود برسد.

شکوهی ادامه داد: تک تک افراد جامعه باید ضمن واکسیناسیون در برابر کرونا، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را برای شکست زنجیره کرونا مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی نوع واکسنی، بازه زمانی و تعداد نوبت های واکسن کووید 19، به هیچ عنوان دلیل بر عدم رعایت شیوه نامه ها نیست.

شکوهی در ادامه نسبت به بازگشایی مدارس و رفع محدودیت های کرونایی با وجود سویه جدید کرونا ابراز نگرانی کرد.

مبتلایان بی علامت یا بمب ساعتی؟

وی با بیان این موضوع که حدود 30 درصد افرادی که مبتلا به کرونا هستند هیچ علامت جدی بیماری ندارند عنوان کرد: این افراد مثل بمب ساعتی سایرین را به کرونا آلوده می کنند، کرونا می تواند تنها با یک بدن درد و یا لرز خفیف همراه باشد بنابراین به محض مشاهده هر علامتی رعایت قرنطینه و پروتکل های اجتماعی را رعایت کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با تاکید بر این که بدون شک آموزش های حضوری از کیفیت بیشتری نسبت به آموزش های مجازی برخوردارند افزود: باید در بازگشایی ها همه جوانب در کنار هم سنجیده شود.

واکسیناسیون کودکان علیه کرونا ضروری است

شکوهی ضرورت برنامه ریزی واکسیناسیون covid19 در کودکان پایین تر از 12 سال را مورد تاکید قرار داد و گفت: واکسن های سینوفارم و پاستور گزینه های مناسبی برای استفاده در کودکان زیر 12 سال هستند که به زودی واکسیناسیون این گروه سنی نیز آغاز خواهدشد.

وی با بیان این که واکسیناسیون علیه کرونا یک ضرورت انکار نشدنی است ادامه داد: همه باید دربرابر کرونا واکسینه شوند.

شکوهی تاکید کرد: کودکان دچار بیماری زمینه ای و دیابتیک هم به محض آغاز واکسیناسیون باید علیه کرونا واکسینه شوند.

عوارض جدی واکسن کرونا بسیار نادر و محدود است

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن های کرونا می توانند عوارض جدی ایجاد کنند یا خیر توضیح داد: هر واکسنی می تواند عارضه هایی به دنبال داشته باشد، نکته اینجاست که ممکن است از هر 400 هزار دوز واکسنی که تزریق می شود یک مورد با عارضه جدی همراه باشد این عدد بسیار محدود است.

وی گفت: عارضه های بسیار نادر واکسن ها در مقایسه با عوارض متعددی که درادامه ابتلای به کرونا در بدن ایجاد می کند بسیار عدد ناچیزی را به خود  اختصاص می دهد.

وی درباره زمان مناسب برای تزریق دوز سوم  و یا تکمیلی کرونا نیز خاطرنشان کرد: تزریق این واکسن حدود یک ماه بعد از تزریق دوز دوم کرونا مناسب است.

شکوهی درباره تفاوت اصلی واکسن های بوستر و تکمیلی گفت: برخی واکسن ها به دلیل پلت فرم خاص خود ایمنی زایی کمتری دارند و به تزریق واکسن تکمیلی یا نام دوز سوم نیاز دارند که با فاصله 28 روز تا یکماه بعد استفاده می شود.

وی با بیان اینکه دوز بوستر یا یادآور را زمانی تزریق می‌کنند که تقریباً همه افراد واکسینه شده باشند و ایمنی در برابر ویروس به وجود آمده باشد، گفت: به مرور زمان ایمنی در برابر عامل ویروسی کمرنگ شده و به تدریج و به مرور زمان اثربخشی واکسن در سیستم ایمنی از بین می‌رود، برای تزریق این دوز در مطالعات یک بازه زمانی حدود چهار تا شش ماهه اعلام شده است به طوری که نشان داده شده که بعد از مدتی بعد از تزریق دو دوز واکسن به تدریج سطح آنتی‌ بادی‌های ضدویروس کرونا، بسیار پایین آمده و از حالت ایمنی ‌بخشی که در برابر ویروس انتظار داریم، کاهش یافته و فرد در معرض عفونت مجدد با ویروس کرونا قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

بیمارستان کودکان آموزش   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

سردار سپهر: باید خود را برای بدترین شرایط کرونایی آماده کنیمجانشین وزیر کشور در قرارگاه عملیاتی ستاد کرونایی کل کشور گفت: درخواست تشکیل یک قرارگاه جدید برای کنترل کرونا را داده‌ایم و هفته آینده این درخواست تصویب می‌شود.
فردا تهران 

  

لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای جلوگیری از شیوع دوباره کروناشهردار تهران بر لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای ممانعت از شیوع دوباره کرونا ویروس تاکید کرد.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران ویروس 

  

اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمندشهردار تهران از اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمند خبر داد.
ایلنا تهران خبرنگار علیرضا زاکانی 

  

شرایط ناپایدار کرونا در تهران | رشد 15 درصدی مراجعات سرپایی کووید در استانفرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در این استان، گفت: 22 میلیون و 750 هزار نفر در تهران واکسن کرونا دریافت کردند.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران واکسیناسیون 

  

پیش بینی قیمت خودرو پس از توافق برجاماقتصادنیوز: یک کارشناس بازار خودرو درباره تاثیر توافق وین در قیمت خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس پلیس راهور: خودروی بی‌کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید | گزارشی از حادثه بهبهان با تعیین سهم دستگاه‌ها به مراجع قضائی داده شدهرئیس پلیس راهور گفت: توصیه من به خودروسازان و انجمن آن‌ها این است که این‌طور نباشد که قیمت خودروی خارجی را از مردم دریافت کنند اما خودروی ناایمن و غیر استاندارد دست مردم دهند.
۵۵ آنلاین پلیس راهور پلیس رانندگی 

  

شرایط کرونایی کشور ناپایدار است/وضعیت شکننده اومیکرون به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زالی، در جلسه قرارگاه ستاد کرونا استان تهران، اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که در حوزه بهداشتی برای کنترل کرونا مورد غفلت قرار گرفته بود، واکسیناسیون افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی به عنوان مثال افراد حاضر در گرمخانه‌ها بود که خوشبختانه توسط شهرداری رسیدگی شدند. وی افزود: تهران باید طرحی نو برای مقابله با کرونا و اومیکرون داشته باشد. هرچند در حال حاضر…
مهر خبرنگار علیرضا زالی تهران 

  

سهیل مهدی: ما اجازه نداریم اسامی بازیکنان کرونایی استقلال را اعلام کنیم/ این خلاف قانون استمسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران نسبت به اعلام نشدن اسامی نفرات کرونایی استقلال واکنش نشان داد.
ایلنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

فوت 7 بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته در تهران/ رشد 10 تا 15 درصدی مراجعات سرپاییفرمانده ستاد عملیاتی کرونا کلانشهر تهران گفت: آمار مراجعان نسبت به هفته گذشته نشان می دهد با رشد 10 تا 15 درصدی در مراجعات سرپایی روبرو هستیم. .
ایلنا شهرداری تهران تهران خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 28 دی:‌کاهش تعداد فوتی‌ها/بستری شدن 306 بیمار جدیدمجموع بیماران کووید19 در کشور به 6 میلیون و 227 هزار و 849 نفر رسید.
اقتصادنیوز 

  

بزرگ‌ترین سقوط بورس در 3 ماه اخیر +نموداراقتصادنیوز: امروز شاخص کل بزرگ‌ترین سقوط در 3 ماه کاری اخیر را پشت سر گذاشت.
اقتصادنیوز ماه شاخص