فردا   |  سیاسی  |  

زدوبند امریکا و طالبان در کشتن ایمن الظواهری

رئیس‌جمهور امریکا در سخنانی اعلام کرد که پهپاد‌های این کشور ایمن الظواهری سرکرده گروه تروریستی القاعده را در کابل کشته‌اند و به اذعان او با این اقدام امنیت امریکایی‌ها افزایش خواهد یافت

زدوبند امریکا و طالبان در کشتن ایمن الظواهری

رئیس‌جمهور امریکا در سخنانی اعلام کرد که پهپاد‌های این کشور ایمن الظواهری سرکرده گروه تروریستی القاعده را در کابل کشته‌اند و به اذعان او با این اقدام امنیت امریکایی‌ها افزایش خواهد یافت. عملیاتی که هرچند امریکایی‌ها آن را برنامه‌ای از پیش تعیین شده و هدفمند از سوی سازمان سیا می‌دانند، اما انجام این حمله درست چهار روز پس از نشست طالبان و مقامات واشنگتن برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان، این فرضیه را تقویت می‌کند که احتمالاً طالبان در ازای منابع ارزی، الظواهری را وجه‌المصالحه با امریکایی‌ها قرار داده است. محکوم نکردن این اقدام از سوی طالبان هم این موضوع را تأیید می‌کند.

به گزارش «جوان»، 11 سال پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن، بنیانگذار گروه تروریستی القاعده، دومین فرد قدرتمند این گروه هم به سرنوشت مشابهی دچار شد. جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا بامداد سه شنبه در سخنانی اعلام کرد که ایمن الظواهری سرکرده القاعده در حمله پهپادی ارتش این کشور به کابل کشته شده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بایدن تأکید کرد: «الظواهری عمیقاً در برنامه‌ریزی حمله یازدهم سپتامبر 2001 شرکت داشت. برای چندین دهه او مغز متفکر حمله به امریکایی‌ها بود. او ردپایی از قتل و خشونت علیه شهروندان امریکایی پشت سرش داشت.» بایدن خطاب به تروریست‌ها هشدار داد: «سعی نکنید پنهان شوید، ما شما را هر کجا که باشید پیدا خواهیم کرد.» وی با بیان اینکه به هیچ یک از اعضای خانواده الظواهری آسیب نرسیده و به غیرنظامیان نیز تلفات وارد نشده است، تصریح کرد: «ما دیگر هرگز اجازه نخواهیم داد که افغانستان به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شود.»

سناریوبافی امریکا

درباره جزئیات کشته شدن الظواهری، منابع مطلع امریکایی به روزنامه «نیویورک تایمز» گفتند که در حمله به خانه محل استقرار الظواهری از موشک «هِل‌فایر» استفاده شد. بر اساس گفته این منابع، سیا این عملیات را طراحی و اجرا کرده است نه ارتش امریکا. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام رسمی دولت امریکا درباره جزئیات این حمله گفت: «الظواهری به مدت چند سال مخفی شده بود. عملیات یافتن و کشتن او نتیجه پشتکار و صبر جامعه اطلاعاتی و ضدتروریسم ایالات متحده است.» به مدت چندین سال، دولت امریکا از شبکه‌ای که الظواهری را حمایت می‌کرد، آگاه بود و طی سال گذشته، پس از خروج امریکا از افغانستان، مقامات امریکایی نشانه‌هایی را از حضور القاعده در این کشور رصد کرده بودند. به گفته این مقام امریکایی، «طی چند ماه اخیر، مقامات اطلاعاتی امریکا بیشتر مطمئن شدند که الظواهری را در این خانه امن به درستی شناسایی کرده‌اند و اوایل ماه آوریل، با مقامات ارشد دولت امریکا در این خصوص گفتگو‌هایی را انجام دادند». وی ادامه داد: «یک بار که الظواهری به این خانه امن در کابل وارد شد، مقامات او را در بالکن منزلش شناسایی کردند. مقامات، تحقیق و تفحصی را درخصوص این خانه امن انجام دادند و اطمینان حاصل کردند که می‌توانند عملیاتی برای کشتن الظواهری ترتیب دهند. همچنین تحقیقاتی را انجام دادند تا مطمئن شوند که خطری افراد غیرنظامی و خانواده الظواهری را تهدید نمی‌کند.» ادعای طراحی چنین برنامه چند ماهه و پیچیده‌ای از سوی امریکا درحالی است که در یک سال گذشته همه اتباع این کشور خاک افغانستان را ترک کرده بودند و این مسئله عملاً ادعای رصد اطلاعاتی از نزدیک را ساده‌انگارانه جلوه می‌دهد. با وجود تأیید رسمی امریکا، یکی از رهبران گروه موسوم به «الجماعه الاسلامیه» مصر، ادعای واشنگتن مبنی بر کشتن ایمن الظواهری را زیر سؤال برد و گفت تاکنون خبر کشته شدن او بار‌ها در رسانه‌های غربی منتشر شده است و نمی‌توان صحت چنین اطلاعاتی را تأیید کرد. الظواهری از سال 2011، به عنوان رهبر القاعده انتخاب شد و در این مدت همه گروه‌های القاعده در سوریه، یمن و لیبی را رهبری می‌کرد. الظواهری که به طور مخفیانه زندگی می‌کرد اطلاعاتی از مقر او در دست نبود و به همین منظور امریکا برای سر او 25 میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود. گفته می‌شود الظواهری، در اجرای بسیاری از حملات تروریستی در جهان نقش مهمی داشته و به نوعی طراح و مغز متفکر آن بوده است.

امریکا درحالی با افتخار کشته شدن سرکرده القاعده را در بوق و کرنا می‌کند که خود بانی اصلی گروه‌های سلفی در جهان بوده و با حمایت‌های نظامی از آنها، خاورمیانه را به مدت سه دهه ناامن کرده است. عربستان سعودی هم که پدرخوانده گروه‌های تکفیری در جهان است، از کشته شدن الظواهری استقبال کرده است.

بده و بستان دوطرفه

هرچند امریکایی‌ها می‌خواهند با کشته شدن الظواهری نشان دهند که سرویس‌های اطلاعاتی این کشور قدرت قابل توجهی دارند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالاً الظواهری وجه‌المصالحه بین واشنگتن و طالبان شده است. امریکا از مدت‌ها پیش دنبال یافتن مقر سرکرده القاعده بود و از زمان خروجش از افغانستان در یک سال گذشته هیچ حمله‌ای را در خاک افغانستان انجام نداده بود، اما بلافاصله پس از نشست نمایندگان طالبان و کاخ سفید در حاشیه نشست ازبکستان، حمله کشته شدن الظواهری انجام شد. بر اساس توافقات با طالبان قرار شده امریکا بخشی از دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد کند، دارایی‌هایی که طالبان به شدت به آن نیاز دارد تا بتواند بحران اقتصادی در افغانستان را تا حدی رفع کند.

نکته دیگر این‌که طالبان کشتن الظواهری را محکوم نکرده و فقط حمله هوایی به کابل را که به اذعان این گروه نقض تمامیت ارضی افغانستان است، محکوم کرده است. نرمش امریکا در قبال طالبان در جریان نشست هفته قبل تاشکند نیز قابل تأمل است. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان درباره نشست تاشکند گفته که این نشست برای دولت موقت پر دستاورد بود و درباره توسعه اقتصادی افغانستان تبادل نظر شد. به اذعان طالبان، در این نشست برخی طرف‌ها از دولت موقت طالبان به عنوان حکومت نام برده‌اند؛ ادعایی که فرضیه توافقات پشت پرده بین این گروه و کاخ سفید را تقویت می‌کند. هرچند توماس نیکلاسن، نماینده ویژه اروپا برای افغانستان در ارتباط با ادعای طالبان در صفحه توئیتر خود نوشته است که این حقیقت نادرست است و اتحادیه اروپا آشکارا گفت که افغانستان حکومت به رسمیت شناخته شده ندارد. شاید در نشست دوجانبه طالبان و امریکا، چنین ادعایی از سوی امریکایی‌ها اعلام شده است. ابراز خوشحالی مقامات طالبان از نتایج نشست تاشکند، نشان می‌دهد که احتمالاً تحولات مثبتی در عرصه سیاسی و اقتصادی افغانستان در حال رخ دادن است و این به توافقات با واشنگتن مربوط می‌شود. امریکا بیش از 7 میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان را مسدود کرده و آزادسازی آن را به تشکیل دولت فراگیر مشروط کرده، ولی موافقت با آزادسازی بخشی از این منابع ارزی، در حال حاضر نشان می‌دهد که احتمالاً در مسائل مختلف توافقاتی انجام شده است.

حمله به مقر الظواهری روز یک شنبه انجام شد و طالبان نیز آن را تأیید کرد، ولی واکنش جدی به آن نشان نداد، اما خبر تأیید کشته شدن الظواهری دو روز پس از این حمله از سوی مقامات واشنگتن به طور رسمی اعلام شد و این گمانه وجود دارد که کاخ سفید احتمالاً منتظر تأیید کشته شدن الظواهری از سوی طالبان بوده است، به‌خصوص که امریکایی‌ها در خاک افغانستان حضور ندارند و باید منابع محلی این خبر را تأیید می‌کردند.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا دیروز در سخنانی گفت که طالبان با میزبانی و پناه دادن به ایمن الظواهری، توافقنامه دوحه را به شکل فاحش نقض کرد. سخنگوی طالبان هم با تأیید حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی به یک منزل مسکونی در کابل، این اقدام را محکوم و آن را خلاف توافقنامه دوحه خواند. این درحالی است که بر اساس توافقات انجام شده در دوحه در فوریه 2020، طالبان متعهد شده بود مانع فعالیت القاعده در خاک افغانستان شود، اما برخی شواهد حاکی است که الظواهری از زمان قدرت‌گیری طالبان، در کابل به سر می‌برد و طالبان هم از این موضوع اطلاع داشت. گفته می‌شود الظواهری در خانه یکی از مشاوران ارشد سراج‌الدین حقانی، سرکرده شبکه حقانی و وزیر داخله دولت موقت طالبان حضور داشته است و این سناریو را تقویت می‌کند که طالبان از مخفیگاه او اطلاع کامل داشته است.

منبع: روزنامه جوان

 

رئیس جمهور نیویورک خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ابتلای رئیس فایزر به کرونا علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن«آلبرت بورلا» رئیس شرکت فایزر روز دوشنبه اعلام کرد که تست ابتلا به کرونای وی مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز 

  

ابتلای دوباره وزیر دفاع آمریکا به کروناوزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه اعلام کرد که تست کرونای لوید آستین وزیر دفاع آمریکا مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز وزارت دفاع پنتاگون 

  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران