تفاوت طبع‌ها و باید و نبایدهای غذایی‌شان

سلامت نیوز: خیلی خوب است بدانیم مزاج مان چیست. شناخت مزاج یعنی شناخت همه رفتارهای فرد، بر همین اساس تشخیص مزاج کمک می کند تا افراد ویژگی های بدن شان را بشناسند و دچار بیماری نشوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند ،با شناخت مزاج، سیستم دفاعی بدن بهتر شناخته می شود. مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می آید...

تفاوت طبع‌ها و باید و نبایدهای غذایی‌شان

سلامت نیوز: خیلی خوب است بدانیم مزاج‌مان چیست. شناخت مزاج یعنی شناخت همه رفتارهای فرد، بر همین اساس تشخیص مزاج کمک می‌کند تا افراد ویژگی‌های بدن‌شان را بشناسند و دچار بیماری نشوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند ،با شناخت مزاج، سیستم دفاعی بدن بهتر شناخته می‌شود. مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می‌آید. این مزاج یا طبع همیشه همراه فرد است، هر چند در طول عمر هر فرد به دلایل مختلف مثل اقلیم، تغییرات آب‌وهوایی، عادت‌های غذایی، حالت‌های روحی- روانی و عوامل بیماری‌زا این طبع کمی تغییر می‌کند، اما اصل آن تغییر نمی‌کند. افراد به چهار گروه اصلی از نظر مزاجی تقسیم می‌شوند؛ گرم و خشک، گرم و تر، سرد و خشک، سرد و تر. پس از مشخص شدن گروه اصلی، باید سراغ مزاج‌ها رفت، یعنی همان چهار مزاج دموی، صفراوی، بلغمی و سوداوی.

هر چند که این موضوع مورد توجه متخصصان طب سنتی است و اغلب پزشکان عمومی آن را علمی نمی‌دانند.گرم و خشک: این افراد گرمایی بوده و معمولا فعالیت بدنی‌شان زیاد است. به مدیریت علاقه‌مند بوده و اغلب آنها را در پست‌های کلیدی می‌بینید. زود عصبانی می‌شوند و البته از عصبانیت‌شان زود پشیمان می‌شوند.

گرم و تر: صورت این افراد معمولا برافروخته بوده و فشار خون‌شان بالاست. خوش‌اخلاق هستند. اگر کاری به آنها سپرده شود، به خوبی آن را انجام می‌دهند، اما نیاز به یادآوری مکرر دارند، در غیر این صورت آن را به اتمام نمی‌رسانند، بنابراین به دلیل همین کارهای نیمه‌تمام‌شان اصولا درگیری فکری زیادی دارند. اشتهای آنها خوب است و زیاد می‌خوابند.

سرد و خشک: این افراد انرژی پایینی داشته و انعطاف‌پذیری کمی دارند. فعال نبوده و توان انجام کارشان پایین است، به همین دلیل بارشان را روی دوش دیگران می‌اندازند. به دلیل نامناسب بودن جریان خون در بدن دچار کم‌خونی یا تیرگی پوست می‌شوند.

سرد و تر: این افراد خوش‌اخلاق بوده، اضافه وزن داشته و چربی بدن آنها زیاد است. انرژی انجام کاری را ندارند. رطوبت زیاد بدن آنها را به دو صورت آب دور لب‌ها، ریختن آب روی بالش و تعرق زیاد می‌بینید. اشتهای آنها خوب است، اما با وجودی که زیاد غذا نمی‌خورند، چاق می‌شوند.نشانه‌های صفراوی‌مزاج‌هاعلایم جسمی: بدن باریک، گرمی زیاد از حد، سر کوچک، شانه جمع‌شده و کوچک، باسن نسبتا بزرگ (نسبت به کمر باریکی که دارند)، بازوان باریک، اندام میانی نسبتا درشت، قفسه سینه پهن، قدِ بلند، میل جنسی متعادل و توان جنسی معمول، پوست خشک، بینی بزرگ، (به دلیل حرارت زیاد قلب و کبد آنها) کم مو، پوست متمایل به زرد، رگ‌های برآشفته، تمایل کم به شیرینی و چربی، سوزش جگر، ناراحتی معده، درد شقیقه، سرگیجه، خشکی و ترک‌خوردن پوست، شوره سر، بروز لکه‌های سفید و قهوه‌ای در صورت و بدن.این افراد تمایل زیادی به ترشی‌جات و آب دارند، رفتارهای تند دارند، عصبانی‌اند، تحرک زیاد، گیرایی زیاد و حافظه کم از ویژگی آنهاست. این افراد در همه فصل‌های‌ سال احساس گرما می‌کنند.

سرمادوست هستند، زبان‌شان زرد، زبر و خشک و دهان‌شان تلخ است، جوش و آکنه‌های پوستی زیاد دارند، دچار حساسیت‌های پوستی اگزماتیک، خارش و گرمی دست و پا هستند، موهای‌شان صاف نیست، طاسند و ریزش مو در جلوی سر دارند و این اتفاق از سال‌های جوانی در آنها ایجاد می‌شود. آفت دهان، استرس و اضطراب، احساس خشکی در بینی، افزایش حرکات تنفسی، تشنگی مفرط، بی‌اشتهایی، خواب کم، پرکاری تیرویید، سردردهای مکرر (غیر از سینوزیت و میگرن)، فرورفتگی زیر چشم‌ها، بیرون‌زدگی حدقه چشم، سوزش سر دل، ریفلاکس گوارشی، حالت تهوع و استفراغ، امکان یبوست مزاج از دیگر ویژگی‌های آنهاست.

زردشدن رنگ ادرار، واریس و مشکلات عروقی مثل واریکسول و بواسیر، داغی کف پاها، تخیل رویاهای زردرنگ، دیدن خواب‌های خشن و جنگ و درگیری، روحیات مردانه، تندشدن نبض و درد پهلو هم بیشتر در این افراد دیده می‌شود.آنها افرادی بیش‌فعال هستند، در کارشان جدی‌اند و پشتکار دارند، کم‌حوصله، پرخاشگر و خشمگین هستند و خیلی زود از کوره در می‌روند. آنها را در گروه افراد لجباز می‌توان قرار داد.نشانه‌های سوداوی مزاج‌ها ویژگی‌های جسمی: موهای فرفری و ریز و خشک، سر متوسط و نسبتا کوچک، بینی کوچک، ناخن‌های خشک، تیرگی دور چشم، باریک اندام و خشکیده، بدن استخوانی، سینه لاغر، پوست خشک و تیره، شکم کوچک، چشم‌های متوسط، لب‌های باریک، پوست سرد و خشک، دمل‌های چرکی، خال‌های سیاه و لک‌های تیره، دهان شور یا بی‌مزه، درگیر یبوست، سوزش دهانه معده، اسپاسم‌های عضلانی، درد سیاتیک، بی‌خوابی، احساس گزگز شدن بدن. آنها درونگرا هستند، تمایل به خوراکی‌های شور دارند، خسیس و جدی‌اند، اندام تحتانی‌شان سرد است، شکاک و وسواسی هستند، به صورت افراطی به ظاهرشان اهمیت می‌دهند، حس بویایی و شنوایی‌شان قوی است، رگ‌های‌شان نازک و باریک است.این افراد منظم و دقیق، غیرمنعطف، ترسو، دودل، مردم گریز، افسرده و گوشه‌گیر، مغرور و کینه‌ای، کم حوصله و کم ظرفیت هستند. به کشیدن سیگار علاقه دارند. دچار لاغری و پژمردگی جسم و روان‌اند، نشاط ندارند، هنگام دفع ادرار سوزش دارند، مدفوع‌شان تیره و قیر مانند است، به خوردن مواد خشک حساسند و سیری زودرس از ویژگی‌های دیگر این افراد است.نشانه‌های دموی‌مزاج‌ها خصوصیات جسمی: درشت‌اندام، دارای پوستی سرخ و سفید و موهای پرپشت، نبض پُر و قوی.این افراد خواب خوبی دارند؛ اگر چه تحمل بی‌خوابی برای‌شان راحت است. آنها به شیرینی و ترشی علاقه دارند و تقریبا همه نوع غذایی را می‌خورند. پوست بدن آنها گرم، مرطوب و نرم است.

خصوصیات روانی: انسان‌های شجاع و صبور و جسورند، معمولا پیشرو و رهبر گروه هستند، به ‌طور معمول انسان‌های آرامی‌اند؛ اما سعی می‌کنند از ظرفیت آنها سوءاستفاده نشود، چرا که هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره‌آمیزی داشته باشند، افراد دموی‌مزاج همان‌هایی هستند که موقع عصبانیت به اصطلاح خون جلوی چشم‌شان را می‌گیرد، از سوی دیگر افرادی خوش‌مشرب و خونگرم هستند، روابط عمومی خوبی دارند و به شعر، موسیقی و ... علاقه دارند.این افراد با کمترین گرمی و یا با کمترین سردی اذیت می‌شوند؛ ممکن است دچار ضعف مزاج باشند که نشانه سردی است و متاسفانه در بسیاری از موارد به اشتباه جزو افراد گرم و ‌تر و یا معتدل دسته‌بندی می‌شوند.نشانه‌های بلغمی مزاج‌ها ویژگی‌های جسمی: چاق، سر کوچک، چشمان درشت، بینی کوچک، موی نازک و لخت و روشن، پوست سفید و روشن و نرم، بدن سرد و مرطوب، سفیدی صورت، سردی عرق، سردی دست‌ها و پاها، داشتن لک و پیس و خال‌های سفید و گوشتی روی بدن، سفیدی زودرس ریش و مو، چشم‌های آبی، پف زیرچشم‌ها، رقیق شدن آب بینی، بروز سینوزیت و میگرن، زبان مرطوب و سفید، لکنت زبان، بزاق زیاد و چسبنده، تشنه نشدن، ترشی مزه دهان، ترش کردن معده، آروغ ترش، ضعف‌هاضمه، نفخ معده، ریفلاکس گوارشی، کندی حرکات، نبض ضعیف و نازک و کند و مبهم، سفیدی ادرار، تکرر ادرار، مثانه عصبی، شب ادراری در دوران کودکی، سنگ کلیه، ورم پروستات، خواب زیاد و کم بازده.

این افراد خواب آب، برف، رودخانه، سرمای زیاد و اشیای سفید را می‌بینند.دردهای استخوانی، دندان‌ها و ناخن‌های نرم و شکننده از دیگر ویژگی این افراد است. آنها بیشتر از دیگران مبتلا به آرتروز استخوان می‌شوند، زانوها و استخوان‌هایش صدا می‌دهد.آنها با غذاهای سرد مثل ماست و ترشی ناسازگارند. در زمستان بدحال می‌شوند، به بخاری و پوشیدن لباس‌های گرم علاقه زیادی دارند.این افرد به سرعت بیمار می‌شوند، فراموشکارند،کندی حواس و منگی دارند، سست اراده، تنبل، محافظه‌کار، شوخ و خوش‌مشربند و میل جنسی‌شان ضعیف است.از دیگر ویژگی‌های این افراد، ریزش آب از دهان هنگام خواب، ریزش موی زود هنگام، قولنج و درد کمر و گردن، لقوه داشتن، نقرس و تنگی نفس، تپش قلب، سرفه زیاد، وجود لکه‌های قهوه‌ای در سفیدی چشم‌ها و ضعف بینایی است.این افراد دچار خستگی زودرس هستند، سرماگریزند، مسئولیت‌پذیرند و تمایل زیادی به شیرینی دارند.

موسیقی پوست قهوه   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات شهرستان البرز آغاز شدقزوین - ایرنا - مبارزه با علف های هرز در سطح مزارع غلات (گندم و جو) مزارع شهرستان البرز آغاز شد.
ایرنا قزوین استان قزوین ایرنا 

  

امسال حقوق تمام کارکنان دولت پرداخت شد/ برای کنترل نرخ تورم در سال جدید تلاش می‌کنیمرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همانطور که برنامه ریزی شده بود، از بیستم اسفندماه پرداخت یارانه نقدی و حقوق‌ کارکنان دولت آغاز شد و اکنون هیچ دستگاهی نیست که حقوق دریافت نکرده باشد.
ایلنا دولت تورم سازمان برنامه و بودجه 

  

قیمت امروز ارز در صرافی بانک ملیقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
ایلنا قیمت ارز صرافی 

  

ارز محلی، سازوکار پیشنهادی پاکستان به ایراناسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز سه شنبه نوشت: این کشور برای ادامه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوکار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو کشور است.
ایرنا ارز پاکستان ایران و پاکستان 

  

اثر افزایش نرخ ارز در تورم تخلیه شده استرئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد تورم هرچند تلخکامی هایی را در چند ماه اخیر به بار آورده و فشار سنگینی به اقشارکم درآمد و متوسط جامعه وارد ساخته ولی شتاب خود را از دست داده و اثر افزایش نرخ ارز در آن به‌تدریج تخلیه شده است.
تسنیم نرخ ارز ارز درآمد 

  

مدل کسب و کار شرکت توسکا تغییر می‌کند/حذف تبلیغ خدمات ارزش افزوده به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال اجرای قراردادهای شرکت توسکا با سازمان صدا و سیما مبنی بر تبلیغ کدهای دستوری ستاره – مربعی در برنامه‌های تلویزیونی که با انتقادات بسیاری همراه بود، این شرکت اعلام کرد که مدل کسب و کار خود را تغییر می‌دهد. این انتقادات پس از موضوع عدم شفافیت در نظرسنجی‌های مبتنی بر USSD و تبلیغات ارزش افزوده و اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر دستکاری نظرسنجی مسابقات…
مهر صدا و سیما سازمان صدا و سیما نوروز 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/28| قیمت دلار بازهم ثابت ماندقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت ارز صرافی 

  

فوتبال جهان| مورینیو: امباپه ارزشمندترین بازیکن جهان استفوتبال جهان - ژوزه مورینیو، سرمربی پیشین منچستریونایتد معتقد است ستاره 20 ساله پاری‌سن‌ژرمن شایسته تبدیل شدن به گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان است.
تسنیم فوتبال جام جهانی ژوزه مورینیو 

  

ژوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی، کیلیان امباپه را با ارزش ترین بازیکن فعلی دنیای فوتبال قلمداد کرد.
ورزش۳ ژوزه مورینیو امباپه فوتبال