تفاوت طبع‌ها و باید و نبایدهای غذایی‌شان

سلامت نیوز: خیلی خوب است بدانیم مزاج مان چیست. شناخت مزاج یعنی شناخت همه رفتارهای فرد، بر همین اساس تشخیص مزاج کمک می کند تا افراد ویژگی های بدن شان را بشناسند و دچار بیماری نشوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند ،با شناخت مزاج، سیستم دفاعی بدن بهتر شناخته می شود. مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می آید...

تفاوت طبع‌ها و باید و نبایدهای غذایی‌شان

سلامت نیوز: خیلی خوب است بدانیم مزاج‌مان چیست. شناخت مزاج یعنی شناخت همه رفتارهای فرد، بر همین اساس تشخیص مزاج کمک می‌کند تا افراد ویژگی‌های بدن‌شان را بشناسند و دچار بیماری نشوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند ،با شناخت مزاج، سیستم دفاعی بدن بهتر شناخته می‌شود. مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می‌آید. این مزاج یا طبع همیشه همراه فرد است، هر چند در طول عمر هر فرد به دلایل مختلف مثل اقلیم، تغییرات آب‌وهوایی، عادت‌های غذایی، حالت‌های روحی- روانی و عوامل بیماری‌زا این طبع کمی تغییر می‌کند، اما اصل آن تغییر نمی‌کند. افراد به چهار گروه اصلی از نظر مزاجی تقسیم می‌شوند؛ گرم و خشک، گرم و تر، سرد و خشک، سرد و تر. پس از مشخص شدن گروه اصلی، باید سراغ مزاج‌ها رفت، یعنی همان چهار مزاج دموی، صفراوی، بلغمی و سوداوی.

هر چند که این موضوع مورد توجه متخصصان طب سنتی است و اغلب پزشکان عمومی آن را علمی نمی‌دانند.گرم و خشک: این افراد گرمایی بوده و معمولا فعالیت بدنی‌شان زیاد است. به مدیریت علاقه‌مند بوده و اغلب آنها را در پست‌های کلیدی می‌بینید. زود عصبانی می‌شوند و البته از عصبانیت‌شان زود پشیمان می‌شوند.

گرم و تر: صورت این افراد معمولا برافروخته بوده و فشار خون‌شان بالاست. خوش‌اخلاق هستند. اگر کاری به آنها سپرده شود، به خوبی آن را انجام می‌دهند، اما نیاز به یادآوری مکرر دارند، در غیر این صورت آن را به اتمام نمی‌رسانند، بنابراین به دلیل همین کارهای نیمه‌تمام‌شان اصولا درگیری فکری زیادی دارند. اشتهای آنها خوب است و زیاد می‌خوابند.

سرد و خشک: این افراد انرژی پایینی داشته و انعطاف‌پذیری کمی دارند. فعال نبوده و توان انجام کارشان پایین است، به همین دلیل بارشان را روی دوش دیگران می‌اندازند. به دلیل نامناسب بودن جریان خون در بدن دچار کم‌خونی یا تیرگی پوست می‌شوند.

سرد و تر: این افراد خوش‌اخلاق بوده، اضافه وزن داشته و چربی بدن آنها زیاد است. انرژی انجام کاری را ندارند. رطوبت زیاد بدن آنها را به دو صورت آب دور لب‌ها، ریختن آب روی بالش و تعرق زیاد می‌بینید. اشتهای آنها خوب است، اما با وجودی که زیاد غذا نمی‌خورند، چاق می‌شوند.نشانه‌های صفراوی‌مزاج‌هاعلایم جسمی: بدن باریک، گرمی زیاد از حد، سر کوچک، شانه جمع‌شده و کوچک، باسن نسبتا بزرگ (نسبت به کمر باریکی که دارند)، بازوان باریک، اندام میانی نسبتا درشت، قفسه سینه پهن، قدِ بلند، میل جنسی متعادل و توان جنسی معمول، پوست خشک، بینی بزرگ، (به دلیل حرارت زیاد قلب و کبد آنها) کم مو، پوست متمایل به زرد، رگ‌های برآشفته، تمایل کم به شیرینی و چربی، سوزش جگر، ناراحتی معده، درد شقیقه، سرگیجه، خشکی و ترک‌خوردن پوست، شوره سر، بروز لکه‌های سفید و قهوه‌ای در صورت و بدن.این افراد تمایل زیادی به ترشی‌جات و آب دارند، رفتارهای تند دارند، عصبانی‌اند، تحرک زیاد، گیرایی زیاد و حافظه کم از ویژگی آنهاست. این افراد در همه فصل‌های‌ سال احساس گرما می‌کنند.

سرمادوست هستند، زبان‌شان زرد، زبر و خشک و دهان‌شان تلخ است، جوش و آکنه‌های پوستی زیاد دارند، دچار حساسیت‌های پوستی اگزماتیک، خارش و گرمی دست و پا هستند، موهای‌شان صاف نیست، طاسند و ریزش مو در جلوی سر دارند و این اتفاق از سال‌های جوانی در آنها ایجاد می‌شود. آفت دهان، استرس و اضطراب، احساس خشکی در بینی، افزایش حرکات تنفسی، تشنگی مفرط، بی‌اشتهایی، خواب کم، پرکاری تیرویید، سردردهای مکرر (غیر از سینوزیت و میگرن)، فرورفتگی زیر چشم‌ها، بیرون‌زدگی حدقه چشم، سوزش سر دل، ریفلاکس گوارشی، حالت تهوع و استفراغ، امکان یبوست مزاج از دیگر ویژگی‌های آنهاست.

زردشدن رنگ ادرار، واریس و مشکلات عروقی مثل واریکسول و بواسیر، داغی کف پاها، تخیل رویاهای زردرنگ، دیدن خواب‌های خشن و جنگ و درگیری، روحیات مردانه، تندشدن نبض و درد پهلو هم بیشتر در این افراد دیده می‌شود.آنها افرادی بیش‌فعال هستند، در کارشان جدی‌اند و پشتکار دارند، کم‌حوصله، پرخاشگر و خشمگین هستند و خیلی زود از کوره در می‌روند. آنها را در گروه افراد لجباز می‌توان قرار داد.نشانه‌های سوداوی مزاج‌ها ویژگی‌های جسمی: موهای فرفری و ریز و خشک، سر متوسط و نسبتا کوچک، بینی کوچک، ناخن‌های خشک، تیرگی دور چشم، باریک اندام و خشکیده، بدن استخوانی، سینه لاغر، پوست خشک و تیره، شکم کوچک، چشم‌های متوسط، لب‌های باریک، پوست سرد و خشک، دمل‌های چرکی، خال‌های سیاه و لک‌های تیره، دهان شور یا بی‌مزه، درگیر یبوست، سوزش دهانه معده، اسپاسم‌های عضلانی، درد سیاتیک، بی‌خوابی، احساس گزگز شدن بدن. آنها درونگرا هستند، تمایل به خوراکی‌های شور دارند، خسیس و جدی‌اند، اندام تحتانی‌شان سرد است، شکاک و وسواسی هستند، به صورت افراطی به ظاهرشان اهمیت می‌دهند، حس بویایی و شنوایی‌شان قوی است، رگ‌های‌شان نازک و باریک است.این افراد منظم و دقیق، غیرمنعطف، ترسو، دودل، مردم گریز، افسرده و گوشه‌گیر، مغرور و کینه‌ای، کم حوصله و کم ظرفیت هستند. به کشیدن سیگار علاقه دارند. دچار لاغری و پژمردگی جسم و روان‌اند، نشاط ندارند، هنگام دفع ادرار سوزش دارند، مدفوع‌شان تیره و قیر مانند است، به خوردن مواد خشک حساسند و سیری زودرس از ویژگی‌های دیگر این افراد است.نشانه‌های دموی‌مزاج‌ها خصوصیات جسمی: درشت‌اندام، دارای پوستی سرخ و سفید و موهای پرپشت، نبض پُر و قوی.این افراد خواب خوبی دارند؛ اگر چه تحمل بی‌خوابی برای‌شان راحت است. آنها به شیرینی و ترشی علاقه دارند و تقریبا همه نوع غذایی را می‌خورند. پوست بدن آنها گرم، مرطوب و نرم است.

خصوصیات روانی: انسان‌های شجاع و صبور و جسورند، معمولا پیشرو و رهبر گروه هستند، به ‌طور معمول انسان‌های آرامی‌اند؛ اما سعی می‌کنند از ظرفیت آنها سوءاستفاده نشود، چرا که هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره‌آمیزی داشته باشند، افراد دموی‌مزاج همان‌هایی هستند که موقع عصبانیت به اصطلاح خون جلوی چشم‌شان را می‌گیرد، از سوی دیگر افرادی خوش‌مشرب و خونگرم هستند، روابط عمومی خوبی دارند و به شعر، موسیقی و ... علاقه دارند.این افراد با کمترین گرمی و یا با کمترین سردی اذیت می‌شوند؛ ممکن است دچار ضعف مزاج باشند که نشانه سردی است و متاسفانه در بسیاری از موارد به اشتباه جزو افراد گرم و ‌تر و یا معتدل دسته‌بندی می‌شوند.نشانه‌های بلغمی مزاج‌ها ویژگی‌های جسمی: چاق، سر کوچک، چشمان درشت، بینی کوچک، موی نازک و لخت و روشن، پوست سفید و روشن و نرم، بدن سرد و مرطوب، سفیدی صورت، سردی عرق، سردی دست‌ها و پاها، داشتن لک و پیس و خال‌های سفید و گوشتی روی بدن، سفیدی زودرس ریش و مو، چشم‌های آبی، پف زیرچشم‌ها، رقیق شدن آب بینی، بروز سینوزیت و میگرن، زبان مرطوب و سفید، لکنت زبان، بزاق زیاد و چسبنده، تشنه نشدن، ترشی مزه دهان، ترش کردن معده، آروغ ترش، ضعف‌هاضمه، نفخ معده، ریفلاکس گوارشی، کندی حرکات، نبض ضعیف و نازک و کند و مبهم، سفیدی ادرار، تکرر ادرار، مثانه عصبی، شب ادراری در دوران کودکی، سنگ کلیه، ورم پروستات، خواب زیاد و کم بازده.

این افراد خواب آب، برف، رودخانه، سرمای زیاد و اشیای سفید را می‌بینند.دردهای استخوانی، دندان‌ها و ناخن‌های نرم و شکننده از دیگر ویژگی این افراد است. آنها بیشتر از دیگران مبتلا به آرتروز استخوان می‌شوند، زانوها و استخوان‌هایش صدا می‌دهد.آنها با غذاهای سرد مثل ماست و ترشی ناسازگارند. در زمستان بدحال می‌شوند، به بخاری و پوشیدن لباس‌های گرم علاقه زیادی دارند.این افرد به سرعت بیمار می‌شوند، فراموشکارند،کندی حواس و منگی دارند، سست اراده، تنبل، محافظه‌کار، شوخ و خوش‌مشربند و میل جنسی‌شان ضعیف است.از دیگر ویژگی‌های این افراد، ریزش آب از دهان هنگام خواب، ریزش موی زود هنگام، قولنج و درد کمر و گردن، لقوه داشتن، نقرس و تنگی نفس، تپش قلب، سرفه زیاد، وجود لکه‌های قهوه‌ای در سفیدی چشم‌ها و ضعف بینایی است.این افراد دچار خستگی زودرس هستند، سرماگریزند، مسئولیت‌پذیرند و تمایل زیادی به شیرینی دارند.

موسیقی پوست قهوه   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

واردات نهاده‌های کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شدعضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: بر اساس این مصوبه واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی و همچنین تجهیزات کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شد.
فارس واردات کشاورزی ارز 

  

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد محسن کوهکن عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مصوبات نشست عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: در جلسه عصر کمیسیون پیشنهادات الحاقی در بخش درآمدی لایحه بودجه کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس تصویب کمیسیون واردات بدون انتقال ارز در سال آینده مجاز شد و دولت می‌تواند تا سقف 4 درصد از این محل مالیات دریافت کند. این مصوبه منبع درآمدی…
خانه‌ملت واردات ارز بودجه 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارزامروز نرخ خرید دلار در بانک‌ها و معامله دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته و ث
خبرفوری قیمت یورو پوند 

  

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری‌ها مطرح نیستوزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو ا ست.
فارس یورو ارز 

  

مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است/65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستندرئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده که می تواند در کشور به عنوان استان نمونه مطرح شود
برنا شورای عالی مبارزه با پولشویی ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر 

  

حذف صفرهای پولی ملی در شرایط تورمی موفقیت‌آمیز نخواهد بودعضو کمیته ارزی اتاق ایران گفت: علی‌رغم ثبات نسبی در بازار ارز اما هنوز به لحاظ شرایط تورمی، امکان حذ
خبرفوری حذف صفر از پول ملی موفقیت اتاق بازرگانی 

  

دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا و ارزیابی ابعاد انسانی آنبرنامه زنده «مناظره باز» (Open Debate ) کانال سحر بالکان، امشب با دعوت ازهرو وان لایتم کارشناس سیاسی در استودیوی بروکسل و آندرا مریدا، هماهنگ کننده حزب سبز در کلورادوی آمریکا، موضوع دستگیری مجری و مستندساز ایرانی-آمریکایی پرس تی وی، مرضیه هاشمی در خاک آمریکا را مورد بحث قرار خواهد داد.
برنا نیویورک روزنامه دولت 

  

تلاش رئیس جمهور ایران در مبارزه با تروریسمملاقات رییس جمهوری ایران با رییس مجلس پاکستان، آداب و رسوم مردم گواتمالا درخصوص بدی ها و شرارت ها و تلاش ترامپ برای ممانعت از تجارت ایران با دیگر کشورهای جهان عنوان سه موضوع مورد بررسی در برنامه این هفته «نشر خبر» (press release) است.
برنا رئیس جمهور ایران تروریسم 

  

انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟!مجتبی رحیمی در “سازندگی” نوشت: اظهارات اخیر سید‌محمد موسوی خوئینی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی هاشمی رفسنجانی و بعد از آن درباره‌ی مصطفی چمران و امام موسی صدر، اگرچه سیاستمداران را به واکنش واداشت اما در این میان ورود برخی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و رفع و رجوع کردن آن اظهارات در نوع خود … نوشته انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟! اولین بار در انصاف نیوز پد...
انصاف‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس مجمع روحانیون مبارز 

  

بسته‌های اینترنت تلفن همراه ارزان می‌شودوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از پیگیری جدی کاهش بسته‌های اینترنت اپراتورها داد.
تسنیم اینترنت کاربران اینترنت تلفن