گسترش   |  اقتصادی  |  

دیگر خبری از افسانه بورس نیست

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.

دیگر خبری از افسانه بورس نیست

 محمود جامساز با بیان اینکه قیمت‌های سهام بورس تورمی و حبابی است، اظهارکرد: قیمت واقعی بسیاری از سهام شرکت‌ها به دلیل اینکه زیان‌ده ‌هستند پایین است، ولی ارزش بازاری آنها در بورس افزایش پیدا کرده که بیانگر غیرواقعی و خیالی بودن این قیمت‌ها است که چون با بخش واقعی اقتصاد همخوانی ندارد محکوم به ریزش است کمااینکه از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.

وی افزود: مردم برای ورود به بورس هجوم آوردند زیرا دولت به‌طور مرتب با تبلیغات فریبنده خود، مردم را برای سرمایه‌گذاری در این بازار تشویق می‌کرد، بعد که شاخص‌ها پایین آمد، تعداد کثیری از سهامداران خرد زیان دیدند و حدود 100 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس خارج شد، در این شرایط چه کسی باید زیان مردم را جبران کند و مقصر کیست؟

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: وقتی تورم افزایش می‌یابد ارزش پول و قدرت خرید مردم کاهش یافته و این کاهش ارزش پول به منزله افزایش قیمت ارز است؛ یکی از سیاست‌های بانک مرکزی باید تثبیت ارزش پول ملی باشد چون وظیفه مدیریت شناور ارزی به‌عهده بانک مرکزی است اما این بانک قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است.

بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبود

وی بیان کرد: بانک مرکزی بایستی از ذخائر ارزی معتبر به ویژه دلار برخوردار باشد تا در هنگام افزایش بهای ارز در بازار آزاد با تزریق ارز قیمت را متعادل کند، زیرا در واقع بزرگترین عرضه‌کننده و تقاضا‌کننده ارز، خود دولت است؛ متأسفانه بانک مرکزی قادر نبود که ارزش پول ملی را حفظ کند و نهایتاً قیمت دلار به شدت بالا رفت.

جامساز تصریح کرد: عوامل سیاسی، تحریم و حتی سیاست‌های داخلی و اقتصادی اعم از سیاست‌های مالی دولت و سیاست‌های پولی بانک مرکزی در افزایش نرخ دلار تأثیرگذار بوده است؛ درحال‌حاضر بانک مرکزی هیچ راهی برای کاهش آن ندارد مگر اینکه یک اتفاق عجیب وغیر منتظره به لحاظ تحولات سیاسی رخ دهد که همه قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد در آن صورت تمام قیمت‌هایی که به صورت حباب بالا رفته است به شدت تنزل می‌یابد.

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور نشان دهنده ضعف و ناکارآمدی مدیریت ارشد اقتصاد دولتی ـ سیاسی است، تصریح کرد: در واقع تمام اهداف اقتصادی در خدمت اهداف سیاسی است، چون سیاستمداران، سیاستگذار اقتصادی هستند و منافع سیاسی را بر مصالح ملی ترجیح می‌دهند که نتیجه آن فقر عمومی و فاصله طبقاتی است؛ همچنین در بحث تأمین منابع همواره اهداف سیاسی بر اقتصاد مقدم است.

لزوم تقویت بخش خصوصی

کارشناس بازار سرمایه بخش خصوصی را موتور محرکه اقتصاد دانست و گفت: در تمام کشورهای پیشرفته، بخش خصوصی جزء زنجیره اقتصاد جهانی است؛ تقویت بخش خصوصی برای حضور رقابتی در بازارهای بین‌المللی یکی از عوامل موفقیت کشورهای پیشرفته است؛ متأسفانه کشور ما مثل یک جزیره است که یک دیوار نامرئی به دور آن کشیده شده و ارتباط اقتصادی و تجارت خارجی آن با دنیا قطع شده است.

وی اذعان کرد: البته تحریم‌ها هم در این قضیه بسیار تاثیرگذار بوده و اقتصاد ما را بیشتر در گرداب فرو برده است، این اقتصاد به سامان نمی‌شود مگر اینکه تصمیمات و سیاستگذاری‌ها بر مبنای عقلانیت عملی به‌مفهوم تناسب و سازگاری بین ابزار و اهداف اتخاذ شوند، به طور مثال اگر دستیابی به رشد اقتصادی مثبت، هدف است باید ابزار دستیابی به آن که مهم‌ترین آن سرمایه گذاری‌های مولد است فراهم گردد در غیر این صورت یعنی با رشد منفی سرمایه‌گذاری این هدف محقق نمی‌شود.

جامساز با بیان اینکه از زمان ریاست جمهوری آقای روحانی تاکنون، ارز حدود 800 تا 850 درصد افزایش قیمت پیدا کرده، اظهارکرد: درحال‌حاضر یارانه هر ایرانی 45 هزار و 500 تومان معادل یک دلار و نیم در ماه است؛ چرا باید کشوری مثل ایران با آن همه سرمایه اجتماعی و سرمایه‌های فیزیکی، ثروت، معادن و..... به این جایگاه برسد؟ درآمدهای نفتی افسانه‌ای کجاست؟ چرا آن درآمدها نتوانست در چهار دهه ایران را بسازد؟

افزایش 850 درصدی نرخ ارز در دولت روحانی

وی افزود: ما نباید ایران فعلی را با ایران 40 سال قبل مقایسه کنیم بلکه باید با کشورهایی مثل سنگاپور، ترکیه، ژاپن و تایوان مقایسه کرده و ببینیم که این کشورها در این چهار دهه چه کرده‌اند و ما چه کردیم؟ یک زمانی پول ایران جزء پنج ارز معتبر رایج دنیا بود ولی به خاطر سیاست‌های اقتصاد سیاسی ـ دولتی که درآن رانت و فساد وجود دارد، به جایگاهی رسیده‌ایم که پول ایران ‌ارزش خود را از دست داده و جزء بی‌ارزش‌ترین ارزهای جهان قرار گرفته است.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سیستم بانکی ما با سیستم بانکی بین‌المللی هماهنگ نیست و با عدم برخورداری از ابزارهای جدید از سیستم بانکی دنیا منفک شده است، عنوان کرد: اصولاً بانک‌ها با هدف تجمیع سپرده‌ها و پس اندازهای‌های خرد مردمی تاسیس شدند تا منابع تسهیلات را برای سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های مولد اقتصادی بخش خصوصی واقعی تجهیز کنند.

منبع: مشرق

رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

نحوه دریافت وام یک میلیون تومانی کروناسلامت نیوز: مشمولان دریافت وام یک میلیونی کرونا می توانند از امروز درخواست خود را برای دریافت این تسهیلات به شماره 6369 پیامک کنند...
سلامت‌نیوز وام سلامت بازنشستگی 

  

آخرین آمار رسمی کرونا؛ 13721 ابتلا و 483 فوتی جدید کرونا در کشورسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کووید-19 در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

تصمیمات جدید برای ناوگان حمل ونقل عمومی در روزهای کروناییاقتصادنیوز : در جلسه شورای عالی ترافیک کشور تمهیدات جدید حمل و نقل عمومی در شرایط کرونا بررسی می شود.
اقتصادنیوز حمل و نقل حمل و نقل عمومی ترافیک 

  

وضعیت نامشخص بورسیکی از سوالاتی که این روزها مطرح می‌شود وضعیت بورس است که این بازار چه وضعیتی به خود می‌گیرد؟
اعتماد بانک مرکزی بانک ایران 

  

صف‌ مرغ دولتی یا توزیع کرونا؟! + فیلمتصاویر صف‌های مرغ دولتی در روزهای کرونایی شوک‌آور است.
گسترش قیمت پایتخت 

  

ببینید محدودیت های کرونایی در هفت حوضاین مجموعه صبح امروز در محله هفت حوض تهران در چهارمین روز از طرح محدودیت‌های دو هفته‌ای مقابله با کرونا عکاسی شده است .
برنا تهران عکاسی 

  

آنفولانزا با تب بالا و درد شدید همراه است، اما تب بالا جز علائم کرونا نیست/سرفه‌های خشک با سوپ حاوی پیاز و سیر درمان می‌شود/سرماخوردگی آنتی‌بیوتیک لازم نداردرئیس دانشکده طب ایرانی دانشکده علوم پزشکی تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما تفاوت‌های سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را تشریح کرد.
برنا آنتی بیوتیک سرماخوردگی درمان 

  

ریزش قابل توجه قیمت دلار + آخرین نرخ هاقیمت دلار آزاد با ثبت کاهش 800تومانی فقط در طول چند ساعت به 25100تومان رسید.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

3 سیگنال مثبت برای آینده بازار بورسیک کارشناس بازار سرمایه نگاه سرمایه‌گذاران در بازار را نگاه کوتاه مدت دانست و اضافه کرد: نگاه همراه با ترس مردم به معاملات باعث شده است که سرمایه‌گذاران به فروش سهم‌ها فشار بیاورند.
گسترش سرمایه خودرو یارانه 

  

تازه‌ترین مصوبات ستاد مقابله با کرونا در ورزشسی و هشتمین نشست ستاد مقابله با کرونا در ورزش به ریاست دکتر محمد اسد مسجدی سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی به میزبانی فدراسیون شنا و در سالن جلسات استخر 9 دی برگزار شد.
برنا فدراسیون شنا ورزش شنا 

  

کیت های استخراج RNA ویروسی یکتا تجهیز آزما جهت ویروس کرونایکتا تجهیز آزما، نمایندگی انحصاری کیت های استخراج RNA ویروسی جهت ویروس کرونا را در اختیار دارد. برای تهیه تنها کافیست به بخش تماس باما مراجعه کنید. یا با شماره 021-40777399 تماس بگیرید.
برنا ویروس