گسترش   |  اقتصادی  |  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟

روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟

حمایت از بازار سهام کشور به یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌های دولت تبدیل شده، حمایتی که به اعتقاد فعالان بازار به نگهداری شاخص بورس و حمایت از شاخص‌سازها منجر شده است. چرخش روند شاخص، نگرانی سهامدارانی را که با تبلیغ و حمایت دولت وارد بازار سهام شده‌اند به اوج خود رسانده از این رو در دو هفته اخیر مسوولان بورسی کشور با نمایندگان مجلس و برخی از دولتمردان جلساتی را برگزار کرده‌اند.

حمایت دوباره مجلس از بورس

از اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی و مسوولان دولتی پیداست که برنامه‌هایی برای رفع مشکلات فعلی بازار سرمایه در دستور کارقرار گرفته، این در حالی است که فعالان بازار سرمایه واکنش‌های متفاوتی نسبت به این جلسات نشان می‌دهند. حمایت واضح دولت از سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز برای مثبت کردن بازار با موجی از انتقادات مواجه شده، از سوی دیگر برخی از کارشناسان اتخاذ چنین تصمیماتی را در این مقطع اگر چه دیر اما به نفع بازار می‌دانند. در پایان معاملات روز گذشته شاخص کل با افزایش 29 هزار و 300 واحدی به یک میلیون و 607 هزار و 490 واحد رسید. همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن 259 واحد کاهش یافته و به رقم 422 هزار و 888 واحد رسید. بسیاری از کارشناسان عمده‌ترین دلیل کاهش شاخص هم وزن را حمایت دولت از سهام شاخص ساز عنوان می‌کنند.

بازار با شایعه جلو می‌رود

اگرچه روزگذشته شاخص هم‌وزن منفی بود اما روند بازارباید به سمت فروشنده‌هایی که ترسیده‌اند، تخلیه شود تا بازار به مدار صعودی‌اش بازگردد. این را حسن برادران تحلیلگر بازار سرمایه، می‌گوید و معتقد است: با وجود انتقاد‌هایی که از بازار روز گذشته می‌شود اما در مجموع بازارخوبی را مشاهده کردیم.با اینکه شاخص هم وزن منفی شد، حجم‌های خوبی خورد، از این رو احتمال اینکه امروز و فردا هم شاخص مثبت شود زیاد است. برخی سهام در کف قیمت بودند اما با توجه با اینکه خریداران خوبی پیدا شده بود احتمالا تغییرات مثبتی برای شاخص طی یکی دو روز آینده رقم می‌خورد.

او اظهارمی کند: تصمیماتی که برای بازار سرمایه اتخاذ می‌شود باعث شده تا شایعه‌ای در بازار بپیچد. سرمایه‌گذاران فعلی با توجه به اتفاقات این چند روزکه به عملکرد مستقیم سیاست‌گذاران برمی گردد به این نتیجه رسیده‌اند که دولت از سهام بزرگ و شاخص ساز حمایت می‌کند بنابراین باید سهام خود را بفروشد و سهام شاخص ساز بخرد. بر همین اساس بسیاری از سهامداران به دنبال فروش سهام خود در بازار منفی هستند تا با وارد شدن به مجموعه سهامداران بزرگ‌تر با آنها بالا بروند، این اتفاق اصلی‌ترین دلیل کاهش شاخص هم وزن بعد از تصمیمات اخیر مقامات مسوول است.

حسن برادران ادامه می‌دهد: این اتفاق درسال 98 و برخلاف این ماجرا در بازار رخ داد شرکت‌های بزرگ‌تر درمنفی می‌فروختند و وارد سهام شرکت‌های کوچک‌تر می‌شدند اما بازار 99جوردیگری رقم خورد و سهامداران با توجه به ترسی که از ادامه روند بازار دارند به‌صورت هیجانی وارد چنین جریانی شده‌اند که منطقی پشت آن نیست.

او با اشاره به جلسات پی در پی مسوولان برای حل بحران فعلی بازار اظهار می‌کند: دولت با اظهارنظرهای روزانه در مورد بورس چنان وحشتی در دل سهامداران انداخته که راه بازگشت آنها به بازار را سخت می‌کند. دستکاری قیمت‌ها و مکلف کردن حقوقی‌ها به انجام سیاست‌های مختلف شائبه فروش در دل سهامدار خرد را بیشتر می‌کند. متاسفانه مجلس و برخی از نمایندگان درحالی در مورد بازار سهام اظهار نظر می کنند که تخصصی در این زمینه ندارند و همین موضوع باعث می‌شود هر گونه صحبتی در مورد بورس با واکنش‌های هیجانی سهامداران مواجه شود. اگرچه مقامات مسوول می‌خواهند با جلساتی که برگزار می‌کنند حامل خبرهای خوب باشند اما همین خبرهای خوب نیز بر بازار اثر منفی می‌گذارد.

این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: اگر هدف دولت و مجلس حمایت از بورس بود این جلسات را باید خیلی زودتر از اینها برگزار می‌کردند تا شاخص به این مرحله نرسد. زمانی که قیمت سهام تا 20 درصد سقوط کرده بود باید فکری به حال بازار می‌کردند نه الان که برخی نماد‌ها تا 60 درصد افت قیمت داشته‌اند.

او عنوان می‌کند: به نظرمی رسد اگر بازار را به حال خود رها کنند به روند گذشته خود باز گردد و نیازی به این جلسات نیست.برگزاری نشست‌های مختلف آن هم به‌صورت پیامکی و دعوت از کارشناسانی که در فضای مجازی فعالیت دارند نشان می‌دهد مسوولان با برگزاری این نشست‌ها به دنبال نمایشی کردن این موضوع هستند نه حل مشکلات فعلی.

حسن برادران با اشاره به قیمت دلار اظهار می‌کند: تورم حاصل از افزایش قیمت دلار با تاخیر پیامدهایی را برای بازار سرمایه دارد. اگر قیمت دلاربر اساس شرایط سیاسی کشور بالا برود تاثیر منفی بر بورس می‌گذارد اما اگر افزایش قیمت‌ها براساس تورم باشد، افزایش قیمت سهام را به دنبال خواهد داشت.

آبان پر رونق بورس

شایان کرمی، کارشناس بازار سرمایه نیز، می‌گوید: در تاریخ بازار سرمایه هیچ‌گاه چنین اتحادی میان دولت، مجلس ومقامات مسوول برای حل بحران این بازار وجود نداشته که سیاست‌گذاران هر روز جلسه بگذارند و مشکلات را پیگیری کنند. نگاه مثبتی که در این مقطع به بورس می‌شود از اهمیت بسیاری برخوردار است و گرچه ممکن است خروجی چندان مثبتی هم نداشته باشد اما از رعب و وحشت سهامداران کم می‌کند.

او اظهار می‌کند: همان‌طور که دیدیم شاخص را مثبت کردند و جلوی افت قیمت سهام شرکت‌های بزرگ را گرفتند اما سیاست‌گذاران بورسی باید قوانینی وضع کنند تا شرکت‌های کوچک در صف فروش قفل نشوند و تخلیه قیمت آنها نرخ‌ها را برای خرید ارزنده کنند اما موضوع مهمی که مقامات تصمیم گیرنده باید به آن توجه کنند این است که اگر قرار باشد دولت یک روزاز بازار حمایت کند و روز بعد حمایت نکند وضعیت موجود را با تنش بیشتری مواجه می‌کند.

به گفته شایان کرمی، درحال‌حاضر حمایت دولت معطوف به برخی از شرکت‌ها و گروه‌های خاصی شده تا شاخص را بالا بکشند.

او عنوان می‌کند: دولت با حمایت از سهام شاخص ساز به دنبال مثبت جلوه دادن وضعیت بورس است این در حالی است که بررسی کلیت بازار گویای چیزدیگری است.چیزی که به بازار شکل می‌دهد عرضه وتقاضای واقعی است بنابراین این حمایت‌ها شاید در کوتاه مدت بتواند فضای بازار را تغییردهد اما دربلند مدت کار ساز نیست.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار می‌کند: خیلی واضح است که دولت برای حمایت از حقوقی‌ها برنامه دارد اما سهام کوچک به دلیل اینکه حجم مبنا را پر نمی‌کردند روی صف فروش قفل شده‌اند و باید اصلاحی که سهام بزرگ تجربه کردند را این سهام نیز تجربه کنند تا با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا و قیمت‌های جدید، جذابیت خرید برای سرمایه‌گذاران ایجاد شود.

شایان کرمی عنوان می‌کند: بازار سرمایه از ابتدای امسال نسبت به سایر بازارها رشد سرسام آوری را تجربه کرد اما با گذشت چند ماه قیمت‌ها در این بازار روبه اصلاح گذاشت. اما با توجه به افزایش قیمت دلار، انتظارات تورمی و افزایش قیمت‌ها می‌توان گفت قیمت سهام برخی صنایع و شرکت‌ها جای رشد بیشتری دارد و قیمت سهام برخی از صنایع و شرکت‌های دیگر نیز ممکن است افت کنند.

او خاطرنشان می‌کند: کارشناسان اقتصادی افزایش قیمت دلار را ازقبل نیز پیش‌بینی می‌کردند، با این اوصاف ممکن است بازار سرمایه از آبان رونق بیشتری داشته باشد. این کارشناس بازار سرمایه به شرایط بین‌المللی ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: انتخابات امریکا و حواشی که ممکن است برای تحریم‌های کشور به وجود بیاید، تاثیر بسزایی بر بازار سرمایه و ذهنیت سرمایه‌گذاران می‌گذارد. از سویی دیگر با توجه به اینکه سرمایه خاصی وارد بازار نمی‌شود شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات نیز هستیم.

منبع: دنیای اقتصاد

مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت   اخبار برگزیده
  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  

ریزش سنگین سکه در راه است؟در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا شاهد کاهش 4/ 4 درصدی بود که بیشترین افت هفتگی طی 6 هفته گذشته به شمار می‌رود. اما طلا در بازار با چه قیمتی معامله می‌شود؟
رویداد۲۴ قیمت سرمایه دلار 

  

خروج سرمایه از کشور ادامه دارد/ اراده‌ای برای کنترل بازار ارز وجود ندارد/ احتیاط دولت برای حفظ موجودی ذخایر تا انتخابات آمریکایک استاد دانشگاه اظهار داشت: معتقدم دولت به اندازه کافی موجودی در ذخایر دارد اما جنبه‌های احتیاطی را رعایت می‌کند و شاید منتظر چرخش سیاست‌های جهانی و به ویژه انتخابات آمریکا است تا اگر 4 سال دیگر مجبور به تحمل ترامپ بودند، در این مدت حاشیه امنی داشته باشند.
ایلنا سرمایه ایران ارز 

  

پیش فروش نفت در سال 1400 اجرایی می‌شود|تداوم تامین کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانیرئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نهایی شدن موضوع پیش فروش نفت در شورای عالی هماهنگی گفت: این روش سال آینده اجرایی خواهد شد. قیمت هر بشکه نفت برای پیش فروش 40 دلار و نرخ تسعیر آن نیمایی خواهد بود.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی نفت صادرات نفت 

  

به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته»!ما یک دهه پیش با پدیده‌ای روبرو بودیم که در دوربین زل می‌زد و دروغ می‌گفت. حالا ما با پدیده‌هایی مواجه هستیم که به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته» یا «آقا اجازه داده» یا یک روحانی که می‌گوید من هم مثل آقا.
مستقل‌آنلاین بهزیستی دستمزد جمهوری اسلامی 

  

تولید پراید با اسم جدید!از سال گذشته خبر‌هایی حاکی از خداحافظی پراید با صنعت خودروسازی منتشر شد. اردیبهشت ماه امسال خبر آمد که خط تولید پراید متوقف شده است و پس از آن در مرداد ماه مراسم رسمی توقف خط تولید این خودروی مردمی برگزار شد. اما چندی پیش خبری مبنی بر ادامه دار بودن خط تولید پراید در فضای مجازی منتشر شد. خبری که هم می‌توانست امیدوار کننده و هم ناامید کننده باشد.
خودروتک تولید بازار خودرو بازار رقابتی 

  

اگر شایستگی ندارید حرام است مسئولیت قبول کنیداین مساله هم مهم است که منی که می‌خواهم خودم را در معرض مسؤولیت عظیم قرار بدهم آیا واقعا توانایی‌های لازم برای این امر را دارم یا خیر؟ آیا من قبلا در یک جامعه کوچک‌تر، مسؤولیتی را که بر عهده‌ام بوده بخوبی انجام داده‌ام یا خیر؟
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری امام خمینی 

  

دبیرکل جنبش النجباء در عراق اعلام کرد، گروه‌های مقاومت هدف گرفتن مقرهای دیپلماتیک و نه سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند.
نامه نیوز عراق یارانه الناز شاکردوست 

  

پمپئو: برجام امنیت اسرائیل و آمریکا را به خطر می‌اندازدوزیر خارجه آمریکا باز هم به تکرار اظهارات بی‌اساس علیه برجام پرداخت.
مثلث مایک پمپئو خاورمیانه خودرو 

  

«سگ‌ها» هم برای تشخیص «کرونا» وارد عمل شدندکشور فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید 19 استفاده می‌کند.
مملکت‌آنلاین زمین ماه مواد مخدر 

  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

وضعیت نامشخص بیمه دانش آموزان در بحران کرونا/ قرارداد انحصاری بیمه معلم تمدید شده است؟با وجود گذشت بیش از 20 روز از آغاز رسمی سال تحصیلی هنوز مشخص نیست دانش آموزان تحت پوشش بیمه‌نامه حوادث کدام شرکت بیمه‌ای هستند. در سال‌های گذشته بیمه دانش آموزان انحصارا در اختیار بیمه معلم بود.
رویداد۲۴ بیمه شرکت های بیمه بیمه مرکزی 

  

مبتلایان به کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا بزننددکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماری آنفلوآنزا گفت: از آنجایی که سیستم ایمنی فرد مبتلا به کرونا درگیر ویروس کووید19 است، بدن در حال ساخن آنتی‌بادی برای مقابله با کرونا است از این رو تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمانی که بدن درگیر کرونا است، سبب می‌شود پاسخ مطلوب به واکسن را شاهد نباشیم...
رویداد۲۴ سیستم ایمنی ویروس درمان 

  

پیش‌بینی قیمت دلار روز دوشنبه 7 مهر/ حمله و ضد حمله در مرز 30 هزاراقتصاد نیوز: قیمت دلار دیروز به مرز 29 نزدیک شد اما امکان اسکان در کانال 29 هزار تومان را نیافت تا این مرز به‌عنوان یک سطح مهم در بین دلالان شناخته شود.
اقتصادنیوز قیمت دلار سود 

  

شغل های پرطرفدار در دوران شیوع کرونادر این گزارش هفت شغلی که در دوران شیوع کرونا در اروپا برای شرکت‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده معرفی می‌شوند.
گسترش مدرسه درآمد سلامت 

  

پیش‌بینی قیمت سکه امروز دوشنبه/ سکه منتظر یک چشمکاقتصاد نیوز:امروز بازار سکه منتظر یک چشمک از بازار طلا یا دلار برای صعود است. اگر این علامت داده نشود سکه باید برای فرود خود را آماده کند.
اقتصادنیوز قیمت اقتصاد بازار جهانی طلا 

  

پیش‌بینی 7 کارشناس از تحولات امروز شاخص بورس تهران+جدولاقتصادنیوز: با بررسی نتایج نظرخواهی 7 تحلیل‌گر در زمینه پیش‌بینی شاخص امروز بورس تهران، در خواهیم یافت که تنها یک نفر از آنهاوضعیت بورس را صعودی ارزیابی می‌کند.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

بانوان دوومیدانی ایران در مراحل مختلف مسابقاتی که در سال 99 برگزار شده است، رکوردهای زیادی را جابه‌جا کرده‌اند.
ورزش۳ دختران دوومیدانی ایران 

  

آغاز دوباره بازدیدهای مسئولان وزارت ورزش همزمان با موج سوم کرونا + تصاویربازدید وزیر ورزش و جوانان از نمایشگاه تجهیزات ورزشی در حالی صورت گرفت که فاصله اجتماعی رعایت نشد و شرایط بدی برای شیوع ویروس کرونا وجود داشت.
تسنیم ورزش جوانان حوزه 

  

افزایش آمار خودکشی در میان نظامیان آمریکا پس از شیوع کرونااعزام به مناطق جنگی، فجایع ملی و ناآرامی‌های داخلی از دیگر عواملی است که به آمار خودکشی در میان نظامیان آمریکایی دامن زده است.
اقتصادنیوز خودکشی پنتاگون کودکان 

  

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: میزان یا درصد بیمارانی که بدحال هستند و باید در بخش ویژه بستری شوند بیشتر شده و بیماران بدحال‌تر شده‌اند.
نامه نیوز درمان تهران یارانه 

  

هفت شغل پرطرفدار در روزهای کرونایی در اروپا چیست و درآمدشان چقدر است؟هفت شغلی که در دوران شیوع کرونا در اروپا برای شرکت‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده و همچنان از بازار خوبی
خبرفوری مدرسه درآمد یورو 

  

پیش‌بینی شاخص بورس در روز دوشنبه 7 مهرشاخص بورس امروز روندی نزولی داشت و بیش از 43 هزار واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز شاخص ایران خودرو بندرعباس 

  

ماندگاری کرونا در آسانسور بعد از سرفه چقدر است؟کارشناسان دانشگاه آمستردام انگلیس، وضع و ماندگاری ویروس کرونا در داخل یک آسانسور، پس از سرفه فرد مبتلا را بررسی کرده اند.
برنا آمستردام انگلیس ویروس 

  

میزان ماندگاری ویروس کرونا در آسانسورکارشناسان دانشگاه آمستردام انگلیس، وضع و ماندگاری ویروس کرونا در داخل یک آسانسور، پس از سرفه فرد مبتلا را بررسی کرده اند.
اقتصادنیوز ویروس آمستردام انگلیس