ایلنا   |  اجتماعی  |  

غیرخودی در کشور نداریم/ همه خودی و بسیجی هستند

وزیر علوم گفت: اگر می‌خواهیم از این وضعیت نجات پیدا کنیم روح حاکم بر بودجه باید روی فناوری و علم متمرکز باشد‌.

غیرخودی در کشور نداریم/ همه خودی و بسیجی هستند

وزیر علوم گفت: اگر می‌خواهیم از این وضعیت نجات پیدا کنیم روح حاکم بر بودجه باید روی فناوری و علم متمرکز باشد‌.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم معارفه فرهاد دانشجو سرپرست جدید دانشگاه تربیت مدرس و تودیع محمدتقی احمدی رئیس پیشین دانشگاه با حضور محمدعلی زلفی گل  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

محمدعلی زلفی گل در این مراسم بیان داشت: دانشگاه تربیت مدرس الگوی مناسبی است که نشان می‌دهد آموزش باید در کشور ما یکپارچه باشد.اگر علوم پزشکی تهران با دانشگاه تهران در یک پیکره و پازل می بود یقینا رتبه این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای در سطح دنیا داشت و تحقیقات بین رشته‌ای و بهره وری سیستم افزایش می‌یافت. امیدوارم به این عقلانیت برسیم که آموزش کشور ما باید یکپارچه باشد.

وی در تعریف شخص بسیجی گفت: بسیجی کسی است که رفتار و کردارش باعث قوام و دوام جمهوری اسلامی شود. با این تعریف همه ایران بسیجی هستند. برخی اوقات بحث خودی و غیر خودی می‌شود؛ هرکسی که از موفقیت ایران اسلامی خوشحال شود خودی است با این تعریف ما غیر خودی در کشور نداریم و همه خودی و بسیجی هستند.

زلفی گل گفت: اگر امروز امنیت داریم و به خود می‌بالیم که دانشگاه‌های رتبه برتر جهان را در کشور داریم و دانشمندانمان مرجعیت علمی دارند ثمره خون شهیدان است. آنها از جان خود  گذشتند که ما زندگی کنیم، کادر سازی کنیم، رتبه علمی کشور را بالا ببریم.

وزیر علوم گفت: ما می‌دانیم این امنیت به راحتی به دست نیامده و نباید اجازه دهیم راحت از دست برود. خوشبختانه یکی از مواردی که سیاسی نشده و نباید بشود شهدا هستند. همه سلائق برای خانواده شهدا احترام ویژه ای قائل هستند و دانشگاهیان باید در این زمینه الگو باشند.

وی بیان کرد: کرونا نشان داد دانشگاه از نظر کالبدی یک سخت افزار است و دانشجویان روح دانشگاه‌ها هستند. پاندمی کرونا نشان داد آن چیزی که کشورها باید روی آن سرمایه گذاری کنند علم، دانشگاه و فناوری است. اگر می‌خواهیم از این وضعیت نجات پیدا کنیم روح حاکم بر بودجه باید روی فناوری و علم متمرکز باشد‌.

زلفی گل گفت: اگر دانشگاه‌های ما برای حداقل‌های خود لنگ باشند همین آش است و همین کاسه است. اگر می‌خواهیم از این وضع نجات پیدا کنیم راهش این است که به دانشمندان خود اعتماد کنیم و به آنها بها بدهیم.  تنها اختلاف ما با دنیا در علم و فناری است ما از دنیا تافته جدا بافته نیستیم.

وزیر علوم بیان کرد: مسیر پیشرفت، علم و دانش است که این علم و دانش شرایط خاص خودش را دارد. یکی از شرایط این است که دانشگاه استقلال داشته باشند البته دانشگاه های ما استقلال دارند ولی باید این استقلال را افزایش دهیم و باید کمک کنیم دانشگاه ها مزیت های ایجابی داشته باشند. باید به دانشگاه ها اجازه رقابت علمی داد شاید به خاطر اجازه ندادن در این مورد است که هر دانشگاهی کار خودش را می‌کند.

وی افزود: وقتی به دانشگاه استقلال نمی‌دهیم و سعی داریم همه را در یک چارچوب اداره کنیم، نشان می دهد که این مسیر، مسیر درستی نیست. دانشگاه‌ها باید به اصل خود برگردند. متاسفانه ما معلمی و استادی را کار تخصصی نمی‌دانیم یکی از کارهایی که من در نظر دارم انجام این کار است که هر نخبه‌ای که می‌خواهد عضو هیات علمی شود علاوه بر اینکه حقوقش را بدهیم، یک سال آموزش شیوه معلمی ببییند و از آقای دانشجو می‌خواهم به این مساله ورود کنند.

زلفی گل گفت:بعضا ما باور نداریم همه چیز باید آموزش داده شود در حالی که همه چیز را بر اساس تجربه و خطا به دست آوردیم. تلاش می‌کنیم  حقوق اساتید در بدو استخدام داده شود اما آموزش ببینند.

وی در خصوص وظایف دانشگاه گفت: دانشگاه سه وظیفه به عهده دارد، اول مرجعیت علمی،دوم کادر سازی و سوم خدمت به جامعه و رفع نیازهای جامعه است. ما در مرجعیت علمی و کادر سازی موفق بودیم به طوری که دانشگاه های دیگر به سادگی دانشجویان ما را می‌پذیرند. اما در راستای حل مسائل آنچنان که انتظار می‌رود عمل نکرده‌اند، این هم به دلیل این نبوده که از آنها خواسته نشده است.  

وزیر علوم گفت: ما معاونت فناوری و نو‌آوری را در وزارت علوم تاسیس کردیم و به زودی معاون آن منصوب می‌شود. گام بعدی در این زمینه حمایت است. ما یک سیستم به نام نظام ایده‌ها و نیازها را طراحی کردیم، می‌خواهیم کاری کنیم که تمام نیازهای کشور در این سیستم ثبت شود. این نیازها در معرض دید اساتید و دانشمندان است سپس طبق بررسی ها توسط سازمان سنجش برای آن رشته و نیاز دانشجو جذب خواهیم کرد. اما نیازمند بودجه و اعتباری هستیم که به کمک مجلس برای آن واریز شود.

وی افزود: 15 اتاق فکر داریم که شنبه آینده از آنها رونمایی خواهد شد. در چنین شرایطی که کشور دارد دست نیاز دراز کردن به سمت دانشگاه‌ها و فناوران به شرایط کشور کمک خواهد کرد.

زلفی گل بیان کرد: ما با ستادکل نیروهای مسلح وارد مذاکره شدیم زیرا سالانه 5 تا 6 هزار دانشجوی دکتری داریم که باید به سربازی بروند. ما صحبت کردیم که این افراد به جای سربازی دوره پسا دکتری را بگذرانند و مهارتی بیاموزند که به درد جامعه بخورد که خوشبختانه موافقت کردند. البته سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز موافقت کردند تا این افراد، یک سوم تا یک دوم پژوهشگران معمولی حقوق بگیرند.

انتهای پیام/

وزارت علوم دانشجو جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

جمعه سیاه برای پرسپولیسی‌هاخبر شارژ مالی بازیکنان استقلال از سوی این باشگاه، دلخوری و ناراحتی بازیکنان تیم پرسپولیس را به دنبال داشت.
خانه فوتبال بهاره رهنما هانیه توسلی باشگاه استقلال 

  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار، یورو و پوند در بازار امروز شنبه 1400/09/06 افزایش قیمت هاقیمت یورو و قیمت پوند در بازار ارز امروز افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت سکه ، دلار و یورو در بازار امروز شنبه 1400/09/06|صعود سکه و دلارقیمت سکه ، قیمت دلار و قیمت یورو در بازار امروز صعود کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

دوشنبه ای سرنوشت ساز در انتظار بورس بازانبازار سهام هفته دوم آذرماه را با افت آغاز کرد. این در حالی است که بورس جهانی نیز با افت چشم‌گیری مواجه است.
گسترش لایحه بودجه سازمان بهداشت جهانی سهام 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز شنبه 1400/09/06| دلار متشکل ارزان شدقیمت دلار در بازار متشکل امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت لیر ترکیه امروز 6 آذر‌ماه / روند نزولی قیمت دلار و درهم اماراتقیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 2.370 تومان رسید.
برنا قیمت لیر ترکیه ترکیه 

  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/09/06| سکه امامی گران شدقیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

جمعه سیاه نفت زیر سایه ترس از کروناقیمت نفت در معاملات روز گذشته (جمعه) و به دنبال افزایش نگرانی‌ها نسبت به سویه جدید ویروس کرونا، بدترین سقوط را از پیش از اجرای توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس در بهار سال گذشته تجربه کرد و نزدیک به 10 دلار از ارزش خود را از دست داد.
۵۵ آنلاین نفت قیمت نفت قیمت 

  

وحشت به دنیا باز می گردد | جهش باور نکردنی سویه جدید کرونابه گزارش یورونیوز سویه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده و مقامات آن کشور معتقدند که این موضوع نگران‌کننده است. گونه‌ی «1.1.529B.»، توسط سازمان بهداشت جهانی،اومیکرون «Omicron» نامگذاری شده است.جهش باور نکردنی سویه جدید کرونا
مثلث وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

سویه جدید کرونا دارای تعداد زیادی جهش استمحمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا (بی یک یک 529) دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است، گفت: تعداد زیاد جهش‌های سویه جدید کرونا این احتمال را زیاد می‌کند این سویه هم شدیدتر باشد و هم واکسن روی آن جواب ندهد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت زیمباوه آفریقای جنوبی 

  

شاخص بورس این هفته به کدام سو می رود؟بازار سهام در حالی وارد آخرین‌ماه پاییز شد که شاخص در همان محدوده ابتدای مهرماه قرار گرفته است.
گسترش شاخص بورس تهران سود 

  

چرا محدودیت‌ها نمی‌تواند جلوی ورود کرونای جدید آفریقای جنوبی را بگیرد؟کشف یک سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی که سرعت انتشار آن چندین برابر بیش‌تر از همه‌ی سویه‌های قبلی است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی ویروس مرگ 

  

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 6 آذر / روند صعودی قیمت‌هاهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (شنبه 6 آذر‌ماه) به قیمت 12 میلیون و 650 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت بهار ماه 

  

تست پی سی آر قابلیت تشخیص سویه جدید کرونا را داردسلامت نیوز: سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای اعلام کرد که آزمایش های پی سی آر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا که با نام Omicron شناخته می شود را شناسایی کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، بر اساس بیانیه رسمی سازمان بهداشت جهانی، نوع جهش یافته B.1.1...
سلامت‌نیوز سلامت سازمان بهداشت جهانی آفریقای جنوبی