گسترش   |  سیاسی  |  

پشت پرده گاف های سریالی بایدن / نقشه استراتژیک یا بیماری؟

گاف‌های مداوم بایدن و ناتوانی جسمانی او، آینده ریاست‌جمهوری آمریکا را در هاله‌ای از ابهام قرار داده و موضوع متمم 25 قانون اساسی را بر سر زبان‌ها انداخته‌ اما برخی این رفتار را در حوزه بازی‌ها و براساس تئوری «مرد دیوانه» ارزیابی می‌کنند که به رفتاری غیرقابل پیش‌بینی و متغیر می‌انجامد.

پشت پرده گاف های سریالی بایدن / نقشه استراتژیک یا بیماری؟

هر روز که از عمر چهار ساله دولت بایدن می‌گذرد، نشانه‌هایی از زوال جسمانی و عقلانی وی بیشتر به چشم می‌خورد و در رسانه‌های جهان بازتاب می‌یابد به طوری که برخی از او به عنوان «ماشین گاف» نام می‌برند؛ رئیس‌جمهوری 79 ساله‌ای که دست‌کم دو سال دیگر باید در کاخ سفید بماند و آمریکا را مدیریت کند.

چرا بایدن «ماشین گاف‌» لقب گرفته‌ است؟

از همان دوره رقابت‌های انتخاباتی 2020، بارها ترامپ و مخالفان بایدن سلامتی وی را زیر سوال بردند اما این اتهام‌ها از سوی طیف دموکرات انکار و تکذیب شد. در دو سال گذشته هموار شاهد ناتوانی همزمان جسمی و ذهنی او هستیم که روز به روز به وخامت آن افزوده می‌شود.

در زمینه ناتوانی جسمی و حرکتی می‌توان به زمین خوردن چند باره در مقابل دوربین‌ها، نشان دادن علائم و رفتارهای عجیب در برخی سخنرانی‌ها، چرت زدن‌ در دیدارها و سخنرانی‌ها همانند دیدار با «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و افتتاحیه اجلاس آب و هوایی سازمان ملل موسوم به «کاپ 26» اشاره کرد.

افزون بر ناتوانی‌های حرکتی و جسمانی، مهمترین انتقادات به دلیل مشکلات کلامی و گاف‌هایی است که هر روز بر شمار آن افزوده می‌شود به طوری که بسیاری بر ابتلای او به آلزایمر تاکید می‌کنندافزون بر ناتوانی‌های حرکتی و جسمانی، مهمترین انتقادات به دلیل مشکلات کلامی و گاف‌هایی است که هر روز بر شمار آن افزوده می‌شود به طوری که بسیاری بر ابتلای او به آلزایمر تاکید می‌کنند. ناتوانی بایدن در خواندن برخی متون، منحرف شدن از مسیر سخنرانی، بیان کلمات نامفهوم، فراموشی، اشتباه و حتی جابجا خطاب کردن نام مقامات و کشورها و دست دادن با موجود خیالی از آن جمله است.

یکی از رایج‌ترین گاف‌های بایدن به جابجا خطاب کردن کشورها برمی‌گردد که در این میان بارها در مورد جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته‌ است. او یک بار از جنگ خیالی با ایران سخن به میان آورد و همچنینن در سخنرانی سالانه خود در کنگره، واژه «ایران» را با «اوکراین» اشتباه گرفت و گفت: «پوتین ممکن است با تانک‌ها دور کی‌یف بچرخد، اما هرگز قلب و روح مردم ایران را به دست نخواهد آورد!»

چند روز پیش نیز شاهد گافی مشابه از سوی او بودیم. به نوشته روزنامه «واشنگتن تایمز»، بایدن که در میان کارکنان کارخانه «یونایتد پرفورمنس متالز» در ایالت اوهایو سخنرانی می‌کرد بار دیگر گاف داد و گفت که در دوران کاری خود، 50 بار به عراق، ایران و افغانستان سفر کرده‌ است.

بایدن در سخنان خود گفت: «من بیش از 50 بار داخل و خارج از افغانستان، ایران و عراق بوده‌ام، منظورم عراق است. 50 بار، 48 بار و اکنون همین کارها را در اوکراین انجام داده‌ایم و در آنجا بوده‌ایم. باید بگویم که شما تفاوت بسیار بزرگ و خارق‌العاده‌ای ایجاد کرده‌اید.»

این نخستین باری نیست که بایدن درباره تعداد سفرهایش به عراق و افغانستان اغراق می‌کند. وی پیشتر نیز در جریان سخنرانی سالانه خود در کنگره گفته‌بود که بیش از 40 بار به عراق و افغانستان سفر کرده‌ است. وی در سال 2019 نیز گاف دیگری درباره شمار سفرهایش به عراق و افغانستان داده و تعداد آن را بیش از 30 بار اعلام کرده‌ بود.

پیشتر ستاد انتخاباتی بایدن بایدن اعلام کرده‌ بود که تعداد سفرهای بایدن به عراق و افغانستان 21 بار بوده و رئیس‌جمهوری ایالات متحده در این خصوص اغراق کرده‌ است. همچنین اغلب این سفرها در سال‌های 1973 تا 2009 بوده که اوبه‌عنوان سناتور فعالیت می‌کرده‌ است.

بیماری یا تئوری «مرد دیوانه»؟

باوجود شواهد آشکار در زمینه اثبات ضعف و ناتوانی جسمانی و عقلانی بایدن اما برخی این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا به راستی بایدن بیمار است یا از نظریه بازی‌ها با اهداف از پیش تعیین‌شده بهره می‌گیرد؟

از نگاه این طیف، گاف‌های بایدن یک نقشه استراتژیک است و می‌تواند بر اساس تئوری «مرد دیوانه» طراحی شده‌باشد. تئوری مرد دیوانه که از سوی «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در طول جنگ سرد استفاده شد و اندکی بعد ترامپ نیز این تئوری را در دوران ریاست جمهوری خود به کار گرفت. یعنی «استفاده سیاسی از دیوانگی» که باعث می‌شود رفتار آمریکا غیرقابل پیش‌بینی و به شدت متغیر باشد و دشمنان ندانند که چگونه در برابر او واکنش نشان دهند.

از آنجا استدلال حامیان تئوری بازی‌ها زیر سوال می‌رود که فراموشی‌، چرت زدن‌ها و نیز گاف‌های بایدن همواره قابل پیش‌بینی است و این ویژگی‌ بجای آنکه بر تصمیمات مهم داخلی و حوزه سیاست خارجی اثرگذار باشد، در مسائل شخصی و رفتاری او جلوه می‌کند که از نگاه بسیاری به دلیل کهولت سن و مشغله کاری ایجاد شده‌است.

در همین ارتباط «جیمز راو»، کارشناس زوال عقل و تخریب عصبی دانشگاه کمبریج معتقد است: ضعف‌های حافظه بایدن رایج است و به خودی خود شرایطی را نشان نمی‌دهد چه برسد به زوال عقل. این ضعف‌ها حتی زمانی که انسان‌ها بسیار پرمشغله هستند و یا پس از یک روز طولانی خسته هستند و بالای 50 سال سن دارند، بسیار عادی است.

سابقه تاکتیک «پنهان‌کاری» در طیف دموکرات

امروز در حالی دموکرات‌ها در پی سرپوش نهادن بر گاف‌ها و مشکلات جسمی و عقلی بایدن برآمده‌اند که پیشتر نیز در زمان ریاست‌جمهوری‌های هم حزبی خود از تاکتیک پنهانکاری بهره گرفته‌اند.

امروز در حالی دموکرات‌ها در پی سرپوش نهادن بر گاف‌ها و مشکلات جسمی و عقلی بایدن برآمده‌اند که پیشتر نیز در زمان ریاست‌جمهوری‌های هم حزبی خود از تاکتیک پنهانکاری بهره گرفته‌اند روزنامه انگلیسی زبان هنگ کنگی «ساوت چاینا مورنینگ پست» در این باره نوشته‌ است: در حالی که تصور عمومی از «جان اف کندی» به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری کاتولیک آمریکا، جوانی با نشاط بود، در سال‌های اخیر مشخص شد که وی مشکلات پزشکی قابل ملاحظه‌ای داشته‌است؛ در واقع زمانی که وی هدایت کاخ سفید را در دست گرفت، مردی بسیار بیمار بود.

کندی افزون‌ بر مبتلا بودن به بیماری‌های جدی مانند «آدیسون» (کمبود هورمون‌های قشر غده فوق کلیوی) که زمانی کُشنده‌ بود، از «کولیت» و بیماری‌های بی شمار دیگر مانند کمر درد مزمن و بیماری استخوانی «دژنراتیو» رنج می‌برد. او که دچار ناشنوایی بود، به دلیل خوددرمانی، روزانه تعدادی دارو مصرف می‌کرد.

 تا سال‌ها پس از درگذشت کندی، مردم آمریکا کمتر از شرایط پزشکی او باخبر بودند اما جای تعجب نیست که حتی تا سال‌ها پس از مرگ او نیز تلاش خارق‌العاده‌ای برای مخفی کردن واقعیت‌های پرونده پزشکی وی انجام می‌شد؛ زیرا شرایط پزشکی او به طور مستقیم به قانون اساسی آمریکا مربوط می‌شد.

 براساس قانون اساسی و دموکراسی آمریکا، انتخاب کندی به عنوان رئیس‌جمهوری غیرممکن بود و اگر رای‌دهندگان از شدت بیماری او به صورت کامل مطلع بودند، به وی رای نمی‌دادند؛ موضوعی که در قبال بایدن نیز صدق می‌کند و این حجم از مشکلات جسمی و عقلی نمی‌تواند در همین دو سال ریاست‌جمهوری ایجاد و شدت گرفته‌ باشد و به احتمال قوی پیش از انتخابات نیز بسیاری از دموکرات‌ها با تاکتیک پنهانکاری بر ضعف‌های او سرپوش گذاشته‌اند.

قانون اساسی آمریکا در این باره چه می‌گوید؟

همان‌طور که سال گذشته به دلیل بی‌هوشی بایدن در هنگام کولونوسکوپی، «کامالا هریس» معاون اول او برای چند ساعت زمام امور کشور را به دست گرفت، این گمانه‌زنی وجود دارد که در صورت حاد شدن شرایط جسمانی رئیس‌جمهوری، هریس جای او را به استناد به قانون اساسی آمریکا پُر کند.

برپایه متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا در صورتی که رئیس‌جمهوری ناتوان از انجام وظایف خود اعلام شود، روندی ایجاد می‌شود که معاون رئیس‌جمهوری وظایف او را بر عهده بگیرد اما اگر رئیس‌جمهوری با این تصمیم مخالفت کند، موضوع به نمایندگان کنگره سپرده می‌شود.

برپایه متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا در صورتی که رئیس‌جمهوری ناتوان از انجام وظایف خود اعلام شود، روندی ایجاد می‌شود که معاون رئیس‌جمهوری وظایف او را بر عهده بگیرداین قانون که در سال 1967 تصویب شد، جمهوری‌خواهان را برای برکناری بایدن از ریاست‌جمهوری امیدوار می‌کند ولی برای این که رئیس‌جمهوری ناتوان شناخته شود، مستلزم شرایط سختی برای اثبات این مساله است.

«مریم نبیل» محقق دانشگاه «ایندیانا» بدون در نظر گرفتن وضعیت سلامتی بایدن و توانایی او برای پایان رساندن دوره کنونی ریاست جمهوری، معتقد است که جمهوری‌خواهان تمام تلاش خود را با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارند، خواهند کرد تا از انتخاب مجدد بایدن در انتخابات 2024 جلوگیری کنند.

نظرسنجی‌های مختلف نیز همزمان با اینکه از کاهش محبوبیت بایدن پرده برداشته‌اند، به تردید مردم آمریکا نسبت به سلامتی بایدن نیز اشاره می‌کنند. به عنوان نمونه نظرسنجی‌هایی که چندی پیش از سوی «ای بی سی نیوز» و «واشنگتن پست» منتشر شد، نشان داد که اکثریت مردم آمریکا یعنی 54 درصد معتقدند بایدن توانایی جسمی و عقلی مورد نیاز برای ریاست جمهوری را ندارد و تنها 40  درصد از مردم آمریکا  او را مناسب ریاست جمهوری می‌دانند.

با تداوم این روند حتی اگر دموکرات‌ها با بهره‌گیری از تاکتیک پنهانکاری و سرپوش نهادن بر گاف‌های مکرر بایدن کرسی ریاست‌جمهوری را تا پایان این دوره چهار ساله حفظ کنند اما در انتخابات 2024 با مشکل جدی از طیف جمهوری‌خواه رو به رو خواهند شد.

منبع: ایرنا

اوهایو سیاست خارجی ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

پیش بینی قیمت سکه اول خرداد 1401اقتصادنیوز : سکه در ابتدای روز شنبه واکنش شدیدی به پیش روی دلار داشت ولی به تدریجی کمی فاز هیجان از بازار سکه رفت واین فلز گران بها به سوی محدوده 14 میلیون و 300 هزار تومانی عقب نشست.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت خودرو امروز اول خرداد 1401/ ریزش5 میلیونی این خودرو پرطرفدارنوسان قیمت در بازار خودرو کشور ادامه دارد. کارشناسان معتقدند در تابستان شاهد یک موج نوسان قیمتی خواهیم بود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پیش بینی قیمت سکه از مسیر طلا و دلاراقتصادنیوز: به باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس قرمز می شود؟/ پیش بینی بازار سهام در اولین روز خرداد 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند. شاخص کل برای دومین روز متوالی افت کرد و دومین سطح مقاومت شکسته شده احیا شد.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

امیدوار به «پولبک» در بورس /پیش بینی بازار سهام اول خردادکاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

رهبر کره شمالی با دریافت کمک های خارجی جهت درمان کرونا مخالفت کرد!کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همزمان با شدت گرفتن ویروس کرونا در این کشور،با دریافت حمایت پزشکی خارجی مخالفت کرد.
مستقل‌آنلاین کره شمالی درمان کیم جونگ اون 

  

آشنایی با راهکار کره شمالی برای مقابله با کروناکره شمالی در حالی با شیوع ویروس کرونا مواجه شده است که به داروهای موثر ضد ویروس دسترسی ندارد و جمعیت این کشور واکسینه نشده‌اند.
برنا کره شمالی ویروس 

  

پیش بینی عجیب رییس اتحادیه طلا و جواهر از قیمت سکه/حباب سکه چقدر است؟قیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 270 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا تولید قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت سکه بالای مرز مقاومتیاقتصادنیوز : امروز 31 اردیبهشت ماه 1401 قیمت دلار متشکل در انتهای روز با 16 تومان افت نسبت به دو روز قبل به قیمت 25 هزار و 497 تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت ماه دلار 

  

نزول کامودیتی‌ها و افت شاخص بورساقتصادنیوز: امروز نمادهای کامودیتی محور «پارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.
اقتصادنیوز فولاد شاخص 

  

بورس نوسانی می‌ماند؟شاخص کل بورس امروز در حدود دو درصد افت کرد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت روند متعادل روبه‌ بالایی را تجربه می‌کند.
گسترش پتروشیمی شاخص سود 

  

نبض قیمت خودرو در بازار ایستاد + جدولاقتصادنیوز: در روزهای که دلار شکل نوسانی خود را حفظ کرده و همچنان در بازار بالا و پایین می شود، اما بازار خودروهای داخلی از نوسان خسته شد و امروز 31 اردیبهشت 1401 و بدون تغییر راهی بازار شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

هشدار جدی قوه قضاییه به فعالان بازار بورساقتصادنیوز: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به شهروندان فعال در بازار بورس هشدار پیامکی ارسال کرد.
اقتصادنیوز قوه قضاییه جرم