ایلنا   |  اجتماعی  |  

برنامه شهرداری تهران برای جمع‌آوری آزمایشی مخازن پسماند

معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران گفت: مدیریت شهری حتما به دنبال گسترش تفکیک از مبدأ و جمع‌آوری کامل مخازن است، اما محقق کردن این وعده نیاز به انجام آزمایشات میدانی دارد. به همین دلیل، قرار است این طرح را به صورت آزمایشی و منطقه به منطقه امتحان کنیم تا پس از کسب تجربه میدانی لازم، اجرای این برنامه را به کل شهر تعمیم دهیم.

برنامه شهرداری تهران برای جمع‌آوری آزمایشی مخازن پسماند

به گزارش خبرنگار ایلنا، سال‌هاست که موضوع گردش مالی بالای مافیای زباله به دلیل تکمیل نشدن فرآیند جمع‌آوری و پردازش مکانیزه و هوشمند پسماند در سطح شهر تهران توسط رسانه‌ها مطرح شده است و با وجود این که مدیران شهری دوره قبلی و فعلی شهرداری تهران بارها وعده‌های گوناگونی را درباره تغییر شکل مخازن پسماند، ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ و گسترش زیرساخت‌های مربوطه، هوشمندسازی و مدیریت یکپارچه نظام جمع‌آوری و پردازش زباله و تشدید نظارت بر عوامل فعال در حوزه پسماند برای کوتاه شدن دست افراد سودجو از منافع مالی نهفته در طلای کثیف مطرح کرده ‌ند، اما همچنان اتفاق محسوسی در این زمینه رخ نداده است، به جز این که شهرداری تهران در سال جاری، دو ایستگاه از هشت ایستگاه MRF (مدیریت یکپارچه پسماند) را با تاخیری حداقل یک ساله در سال جاری افتتاح کرد. 

در همین راستا از حسین نظری، معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران پرسیدیم که با توجه به گذشت بیش از یک سال و نیم از روی کارآمدن دوره جدید مدیریت شهری، چرا همچنان مشکلات مربوط به جمع‌آوری و پردازش زباله‌ها در سطح شهر تهران وجود دارد و چه زمانی قرار است فرآیند تغییر شکل یا جمع‌آوری مخازن قدیمی و ارائه راهکارهای جدید برای دریافت زباله از شهروندان و هوشمندسازی شیوه جمع‌آوری و پردازش پسماند اصلاح شود تا شاهد کاهش منافع مالی مافیای پسماند از این حوزه و حذف پدیده‌هایی ناپسندی مانند زباله‌گردی از سطح شهر باشیم؟ 

برای اجرای تصمیمات کلان باید ایده‌ها به اندازه کافی پرورانده شود 

معاون شهردار تهران در پاسخ به این سوال به خبرنگار ایلنا گفت: برای تمام تصمیمات کلانی که قرار است در شهر اجرایی شود، ابتدا ایده‌هایی مطرح می‌شود که باید به اندازه کافی توسط کارشناسان پرورانده شود تا در نهایت مدیران بتوانند یک تصمیم کارشناسی را در هر حوزه از مدیریت شهری اجرا کنند. در حوزه مدیریت پسماند نیز اگر همه کارشناسان و مدیران مرتبط، همت کنند و ایده‌های مطرح شده را بپرورانند، می‌توانیم به سرعت به جمع‌بندی برسیم و نتیجه بحث‌های کارشناسی را اجرایی کنیم. 

وی افزود: تا کنون اتفاقات خوب زیادی با سرعت بالا در شهر و کشورمان رخ داده است که از جمله آنها می‌توان به آزادراه‌ها و بزرگراه‌هایی اشاره کرد که با سرمایه‌گذاری قابل قبول، ارائه ایده‌های مناسب، بررسی سریع ایده‌ها و اجرای پرشتاب پروژه‌ها، زود به نتیجه رسیده‌اند و اکنون پدیده‌های قابل افتخاری در سطح شهر و کشور ما هستند. 

مدیران گذشته حوزه مدیریت پسماند همگی نیت‌های خیر داشتند 

نظری در ادامه صحبت‌های خود گفت: مدیران گذشته حوزه مدیریت پسماند همگی با نیت‌های خیر دوست داشتند در این زمینه کارهای مفیدی انجام دهند و معایب موجود را اصلاح کنند. در واقع، سنگ بنای حل شدن موضوعات مربوط به مدیریت پسماند در سطح شهر تهران از دوره‌های قبلی گذشته شده است و ما سعی داریم مسیر گذشته را با سرعتی بیشتر و با رفع ایراداتی که وجود داشت، ادامه دهیم. 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران ادامه داد: موضوع مدیریت پسماند در پایتخت، مساله‌ای گسترده است که روز به روز پیچیده‌تر می شود، چراکه میزان تولید زباله توسط خانوارهای ایرانی در سال‌های اخیر به شکل محسوسی افزایش یافته است و همچنین تغییراتی که در سنوات گذشته در سبک زندگی شهروندان پدید آمده، به پیچیده‌تر شدن این موضوع دامن زده است. 

برنامه‌ریزی برای تکمیل ایستگاه‌های MRF با هدف حل معضلات پسماند در تهران 

معاون شهردار تهران با بیان این که تکمیل ایستگاه‌های MRF یکی از مهمترین برنامه‌های مدیریت شهری جدید برای حل معضلات مربوط به مدیریت پسماند در پایتخت است، عنوان کرد: خوشبختانه آبان‌ماه امسال اولین ایستگاه مدیریت یکپارچه پسماند افتتاح شد و در روزهای پایانی اسفند نیز دومین ایستگاه MRF به بهره‌برداری رسید. براساس وعده مدیرعامل محترم سازمان مدیریت پسماند، امیدواریم در شش ماهه دوم سال آینده شاهد اتفاقات خوب دیگری در این زمینه باشیم. 

وی در پایان تصریح کرد: مدیریت شهری حتما به دنبال گسترش تفکیک از مبدأ و جمع‌آوری کامل مخازن است، اما محقق کردن این وعده نیاز به انجام آزمایشات میدانی دارد. به همین دلیل، قرار است این طرح را به صورت آزمایشی و منطقه به منطقه امتحان کنیم تا پس از کسب تجربه میدانی لازم، اجرای این برنامه را به کل شهر تعمیم دهیم. 

انتهای پیام/

شهرداری تهران تهران حوزه   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است واردات خودروهای دست‌دوم به طور قطع می‌تواند روی بازار خودرو و قیمت‌ها اثرگذار باشد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

چرا دلار که در ابتدای بهار در کانال 26 هزار تومان بود در ماه پایانی سال به رکورد تاریخی رسید؟
اقتصادنیوز قیمت دلار نرخ ارز 

  

سگ راکون مظنون جدید انتقال کرونا به انسانداده‌های ژنتیکی منتشر شده از ووهان چین نشان می‌دهد دی. ان.‌ای سگ راکون با ویروس کووید-19 ترکیب شده است.
صراط سازمان بهداشت جهانی پایگاه داده چین 

  

اقتصادنیوز: سهام بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی در 15 بهمن‌ماه 1346 به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ، اولین سهمی بود که در بورس تهران معامله شد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

شاهین در رده خودروهایی قرار داشت که در ابتدای سال و با توجه به قیمت مناسب آن با اقبال عمومی مواجه شد، اما به مرور و با ورود قیمت آن به کانال 600 میلیون تومان از میزان تقاضا برای آن کاسته شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو 

  

در روزهای پایانی سال شاخص با رشد خوبی مواجه شد تا سهامداران با امیدواری به تعطیلات نوروز 1401 بروند.
اقتصادنیوز ماه بورس تهران تهران 

  

الزاما داشتن خودرو کارکرده کار بدی نیست. وظیفه مسوولان این است که این گردش را تسهیل کنند. ما حتی می‌توانیم خودرو بیاوریم و باز صادر کنیم.
اقتصادنیوز قیمت خودرو کار 

  

​وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موج هشتم کرونا در روزهای پایانی اسفند ماه امسال با تاخیر وارد کشور شده است.
اقتصادنیوز ماسک درمان آموزش 

  

روایت سومین نوروز کرونایی و اوج گیری سفرها به گزارش خبرنگار مهر، نوروز 1401 برای مردم ایران، متفاوت از نوروز 99 و 1400 بود. زیرا، وقتی کرونا از اواخر سال 98 وارد کشور شد، شرایط نوروز 99 به طور کلی دستخوش پاندمی کووید 19 گردید. ترس و وحشت از کرونا، اعمال محدودیت‌های جاده‌ای و…، باعث شد تا خیلی از هموطنان در خانه بمانند. البته بعد از تجربه اولین موج کرونا در کشور، شاهد اوج گیری سفرها در تابستان 1399 بودیم و همین موضوع باعث…
مهر نوروز واردات تقویم 

  

اقتصادنیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موج هشتم کرونا در روزهای پایانی اسفند ماه امسال با تاخیر وارد کشور شده است.
اقتصادنیوز درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژیمدیرعامل بورس انرژی گفت: این افتخار نصیب ما شد که 3 میلیارد دلار از صادرات فراورده‌های نفتی از مسیر این بورس رقم بخورد.
برنا دلار انرژی 

  

وزیر بهداشت: موج هشتم کرونا وارد کشور شده استوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه موج هشتم کرونا از اواخر اسفند ماه وارد کشور شده است گفت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون مهمترین راهکار در پیشگیری از این بیماری است.
صراط درمان اورژانس آموزش 

  

اقتصادنیوز: نظر دانشمندان به یک انتقال طبیعی از حیوانات متمایل است، اما عدم شفافیت چین باعث می‌شود نتوان احتمال یک نشت آزمایشگاهی را نیز رد کرد.
اقتصادنیوز چین 

  

اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شدرییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پیام نوروزی خود، با اشاره به اقدامات صورت گرفته سازمان بورس در سال 1401 به تشریح اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی این سازمان در سال 1402 پرداخت.
برنا سازمان بورس و اوراق بهادار