بازار جهانی میتواند ناجی بورس تهران شود؟

جهش قیمتی کامودیتی‌ها در پی کاهش شیوع ویروس کرونا و بهبود اوضاع اقتصادی درکشورهای توسعه یافته در چند ماه اخیر باعث افزایش فروش و ثبت رکوردهای بی‌سابقه‌ای در شرکت‌های صادراتی کشور شده است.

بازار جهانی میتواند ناجی بورس تهران شود؟

جهش قیمتی کامودیتی‌ها در پی کاهش شیوع ویروس کرونا و بهبود اوضاع اقتصادی درکشورهای توسعه یافته در چند ماه اخیر باعث افزایش فروش و ثبت رکوردهای بی‌سابقه‌ای در شرکت‌های صادراتی کشور شده است.

طی یک سال گذشته با توجه به شیوع همه‌گیری کووید-19 در جهان و ایجاد بحران اقتصادی در بیشتر کشورهای توسعه یافته، دولت‌ها تصمیم به کمک‌های مالی به شرکت‌ها و تولیدات خود گرفتند. این بسته‌های حمایتی با به چرخش درآوردن چرخه تولید در بیشتر کارخانه‌ها، تقاضای جدیدی را در سطح جهان برای بیشتر کامودیتی‌ها به وجود آورد و شاهد رشد قیمتی بی‌سابقه‌ای در آن‌ها بودیم.

در این بین کشور چین که خود زادگاه کرونا بود، توانست با سرعت قابل توجهی اقتصاد خود را به شرایط قبل از این بیماری برگرداند و حتی رشد اقتصادی مثبتی را به ثبت برساند. این کشور که به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها شناخته می‌شود با افزایش مصرف و ذخیره این محصولات، تاثیر بسزایی در این افزایش قیمت داشته است. در این رابطه اداره ملی آمار چین (NBS) طی آخرین گزارش خود اعلام کرده است که سود شرکت‌های صنعتی در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته که در بحبوحه بحران اقتصادی کرونا بود، 92.3 درصد افزایش یافته است.

سال طلایی شرکت‌های صادراتی

در ایران نیز شرکت‌های صادراتی و کامودیتی‌‌محور از این افزایش قیمت بسیار منتفع شده‌اند. صنایعی مانند فلزات اساسی، پتروشیمی، معدنی و... به واسطه این رشد تقاضا و قیمت، موفق به ثبت رکوردهای جدیدی در فروش خود شدند.

برای مثال شرکت فولاد مبارکه در اسفندماه سال 99 موفق به ثبت رکورد فروش ماهانه بیش از 11.1 هزار میلیارد تومانی شد و کل فروش سال خود را به 77.4 هزار میلیارد تومان رساند که نسبت به سال 98 رشد 98 درصدی داشته است.

شرکت ملی مس نیز با ثبت رکورد فروش 41.9 هزار میلیارد تومانی رشدی بالغ بر 87 درصد را نسبت به سال 98 به ارمغان آورده است.

پتروشیمی زاگرس نیز که در زمینه تولید و صادرات متانول از پتروشیمی‌های به نام کشور است در سال گذشته توانست فروش خوب 14.4 هزار میلیارد تومانی داشته باشد که 98 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

فروی نیز که از شرکت‌های صادراتی خوب در زمینه روی است، در سال 99 وضعیت مساعدی را پشت سرگذاشت و توانست با فروش 537 میلیارد تومانی افزایش درآمد 80 درصدی نسبت به سال قبلش داشته باشد.

آنچه در بازار جهانی گذشت

نفت در انتظار تقاضای جدید

نفت که در هفته‌های گذشته تا قیمت بیش از 71 دلار نیز پیشروی کرده بود با برخورد به مقاومت چندین ساله خود دچار عقب‌نشینی شد و هم‌اکنون در محدوده 65 دلار در حال نوسان است.

یکی از عوامل اصلی کاهش جزئی قیمت نفت در روزهای گذشته نگرانی از وضعیت هند در مواجه با کرونای جهش یافته بوده است. این کشور درحال‌حاضر سومین وارد‌کننده بزرگ نفت در جهان است. نگرانی‌های فزایندهای در خصوص وضعیت تقاضای سوخت دراین کشور وجود دارد که باعث محدودیت رشد بازار شده است.

با این حال بانک آمریکایی جی‌پی مورگان (JP.Morgan) در آخرین گزارش خود از وضعیت قیمت نفت، اعلام کرده که با وجود بازگشت احتمالی ایران به بازارهای جهانی نفت، دنیا تا سال 2030 میلادی به میزان 600 میلیارد دلار از میزان سرمایه‌گذاری تخمین زده شده عقب بوده و این موضوع باعث کاهش عرضه 3 میلیون بشکه در روز نسبت به تقاضا می‌شود که احتمال تشکیل یک سوپرسایکل را تقویت می‌کند.

طبق گزارش فوق به نظر می‌رسد که طی یه دهه آینده احتمال افزایش تقاضا برای نفت بسیار زیاد است. لذا این موضوع باعث افزایش قیمت این محصول خواهد شد.

با توجه به احتمال بالای لغو تحریم‌های نفتی و افزایش فروش این محصول، این اتفاق تاثیرات مثبتی بر اقتصاد ایران و همچنین شرکت‌های ذینفع خواهد گذاشت.

• مس در سودای شکست سقف تاریخی

در بین کامودیتی‌های مختلف، مس توانست رشد فوق‌العاده‌ای را طی چند ماه گذشته تجربه کند. قیمت این محصول از 4400 دلار حرکت صعودی خود را شروع کرد و هم اکنون با رسید به مرز 10هزار دلاری در صدد شکستن سقف تاریخی خود در سال 2011 قرار دارد.

یکی از مهم‌ترین عوامل رشد دوباره قیمت مس در روزهای اخیر به دلیل بسته شدن یک ماهه کشور شیلی به عنوان بزرگترین صادرکننده این محصول بوده است. شیلی که در این روزها با افزایش شدید کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، اقدام به بستن یک ماهه مرزهای خود کرده است.

از عوامل اصلی رشد قیمت مس در چند سال گذشته می‌توان به افزایش استفاده از فناوری در صنایع مختلف به خصوص صنعت خودروسازی اشاره کرد. با ظهور خودروهای الکتریکی و محبوبیت روزافزون آن‌ها در بین مصرف‌کنندگان، روزانه تولید این محصولات در حال افزایش است که به واسطه آن نیاز به مس نیز رشدی کم سابقه را تجربه می‌کند و بانک جی‌پی مورگان (JP.Morgan) نیز از این کامودیتی به عنوان نفت آینده نام برده است.

با این حال کاهش ذخایر مس چالش جدیدی است که جهانیان در آینده با آن روبه‌رو خواهند بود. به گزارش بورس فلزات لندن هم‌اکنون ذخایر مس در دنیا به دلیل استفاده بیش از حد از آن به کم‌ترین سطح خود طی یک دهه اخیر رسیده است. از طرفی نیز برای بهره‌برداری و استخراج معادن مس حدودا به 8 تا 10 سال زمان نیاز است که این عوامل احتمال کاهش عرضه این کامودیتی را طی 3 سال آینده به همراه خواهد داشت.

• مازاد عرضه پنهان در روی

روی نیز از محصولاتی بود که طی یک سال گذشته رشد قیمتی نسبتا خوبی را تجربه کرد. قیمت این محصول از ماه سوم سال 2020 میلادی تا کنون 67 درصد رشد داشته است و به مرز 3000 دلاری رسیده است.

در ماه مارچ این محصول 6 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد که ناشی از رشد 46 و 57 درصدی عرضه آن در بورس‌های لندن و شانگهای بود که نشان دهنده افزایش 107هزار تنی ذخایر این فلز بوده است.

طبق پیش‌بینی متال بولتن، مازاد روی تصفیه شده در سال 2020 حدود 315 هزار تن بوده است. اما انبارهای اعلام شده تنها 108 هزار تن رشد موجودی را گزارش کردند. مشخص است که موجودی‌های گزارش نشده 207هزار تن افزایش داشته‌اند که این موضوع می‌تواند به صورت عرضه در ماه‌های آتی خود را نشان دهد و باعث کاهش قیمت این فلز شود.

ناجی جهانی برای بورس ایران؟

آنچه که مشخص است با توجه به مهار شدن نسبی کرونا در بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان، تقاضای روزافزونی برای این کامودیتی‌ها ایجاد شده است. به همین دلیل با توجه به نکات گفته شده، می‌توان برای ماه‌های آتی انتظار افزایش یا ثبات قیمتی را در این محصولات داشت.

بدیهی است شرکت‌های صادراتی کشور که تولیدات و فروش آنها با قیمت این کامودیتی‌ها گره خورده است، در صورت تداوم شرایط فوق، در آینده نیز بتوانند به رشد فروش‌های اخیر خود ادامه داده و مشکل خاصی آنها را تهدید نکند.

آنچه مشخص است تمامی صنایع و شرکت‌ها سعی در افزایش و حفظ توان مالی خود دارند. راه‌حل‌های مختلی در این زمینه وجود دارد که برخی مانند مسکن زودگذر است و تنها در یک برهه زمانی خاص سبب افزایش سودآوری می‌شوند. شرکت‌ها برای حفظ ارزندگی خود نیاز به مساعدت بازار جهانی دارند. ثبات در این بازارها یکی از عوامل رشد و توسعه صنایع مرتبط است.

درحال‌حاضر با وجود ارزندگی بسیاری از صنایع صادراتی کشور و افزایش سودآوری آن‌ها همچنان تقاضایی برای خرید سهام این شرکت‌ها در بورس دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد ریسک افت جدی قیمت دلار منجر شده تا کمتر کسی قیمت‌های جهانی را مد نظر قرار دهد.

 

منبع: بورسان

بورس تهران تهران شانگهای   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

علائم مهم و هشداردهنده درگیری ریه در کرونابرخی از علائم درگیری ریه در کرونا به صورت هشدار دهنده وجود دارند که افراد باید به آن توجه کنند.
برنا 

  

یافته‌های هولناک اکونومیست از آمار واقعی کرونااقتصادنیوز: نشریه اکونومیست در شماره این هفته، نتایج مهم تحقیقات و مدل‌سازی‌های آماری خود را منتشر کرده و پرده از واقعیت‌های تکان‌دهنده‌ای برداشته که از چشم آمارهای رسمی پنهان مانده است.
اقتصادنیوز 

  

آمریکا یک چهارم واکسن‌ های کرونا را انبار کرده است«هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری جمعه تصریح کرد مردم آمریکا تنها چهار درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند اما آمریکا نزدیک به یک چهارم دوزهای واکسن موجود در دنیا را خریداری کرده است...
گسترش دونالد ترامپ ترامپ فرانسه 

  

سود سهام عدالت پشت چراغ قرمز شرکت های بورسی+ فیلمبا وجود گذشت تقریبا یک ماه از صحبت های رئیس سازمان بورس در خصوص واریز بخش دوم سود سهام عدالت اما تاکنون مبلغی در این زمینه به حساب سهامداران واریز نشده است.
اقتصادنیوز سود سهام عدالت سهام 

  

پیش‌بینی بازاربورس در هفته آیندهبه عقیده کارشناس بازار سرمایه بازار با شک و شبهه همراه است و نظر قطعی درباره مثبت و منفی بودن آن اشتباه است.
۵۵ آنلاین سرمایه پتروشیمی شاخص 

  

افزایش 500 هزار تومانی قیمت سکه در یک هفتهیکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، از صعودی شدن روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه پس از یک ماه آرامش نسبی و تعطیلی واحدهای صنفی خبر داد و اعلام کرد که نوسان افزایشی نرخ ارز طی یک هفته اخیر، سبب رشد قیمت‌ سکه و طلا در بازارهای داخلی شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سکه و طلا 

  

ضوابط واردات واکسن کرونا به کیش در قالب سند ملیدبیر شورای سلامت جزیره کیش اعلام داشت: واکسن های وارداتی کرونا به این منطقه برای تسریع روند واکسیناسیون ملی بوده و غیرقابل فروش است.
شما‌نیوز واردات وزارت بهداشت جزیره کیش 

  

افزایش 500 هزار تومانی قیمت سکهاقتصادنیوز : یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، از صعودی شدن روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه پس از یک ماه آرامش نسبی و تعطیلی واحدهای صنفی خبر داد و اعلام کرد که نوسان افزایشی نرخ ارز طی یک هفته اخیر، سبب رشد قیمت‌ سکه و طلا در بازارهای داخلی شده است.
اقتصادنیوز قیمت سکه و طلا تهران 

  

پیش بینی قیمت دلار برای فرداامروز در معاملات پشت‌خطی برخلاف روز‌های دیگر چندان خبری از اعلام قیمت یا به اصطلاح لفظی برای دلار نیست و تنها نرخی که در این بازار غیررسمی تعیین‌ شده 22650تومان است که سیگنالی برای قیمت دلار در بازار نقدی فردا خواهد بود.
گسترش قیمت دلار وین