مشروبات الکلی دست ساز؛ قاتلی پنهان

خبرآنلاین نوشت:« اصولا اعتراف به مصرف الکل در فرهنگ ما کار سختی است و مراجعان اکراه دارند که به این موضوع اشاره کنند، از طرفی نگرانی از مشکلات قانونی هم این مساله را تشدید می‌کند در حالی که هرگز گزارش مصرف الکل و مسمومیت ناشی از آن به مراجع قانونی و پلیس اعلام نمی‌شود، این … نوشته مشروبات الکلی دست ساز؛ قاتلی پنهان اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

مشروبات الکلی دست ساز؛ قاتلی پنهان

خبرآنلاین نوشت:« اصولا اعتراف به مصرف الکل در فرهنگ ما کار سختی است و مراجعان اکراه دارند که به این موضوع اشاره کنند، از طرفی نگرانی از مشکلات قانونی هم این مساله را تشدید می‌کند در حالی که هرگز گزارش مصرف الکل و مسمومیت ناشی از آن به مراجع قانونی و پلیس اعلام نمی‌شود، این مساله از اسرار بیماران محسوب می‌شود و ابدا از سوی مراکز درمانی به پلیس چیزی گزارش نمی‌شود مگر اینکه در کنار مسمومیت،‌ حادثه‌ای هم به وقوع پیوسته باشد و نیاز به گزارش پلیس باشد و در پی آن لازم باشد به مراجع قانونی گزارشی ارسال شود.»

 مسافری از یکی از شهرهای جنوبی کشور به تهران می‌رسد،‌ با علائم تهوع، استفراغ و تاری دید به اورژانس بیمارستان لقمان مراجعه می‌کند، در معاینات اولیه بیمار اظهار می‌کند که هیچ چیز غیرمعمولی مصرف نکرده است، آزمایش‌ها انجام می‌شود و نتیجه مسمومیت با الکل اعلام می‌شود. بیمار مذکور با نتیجه آزمایش یادش می‌آید که سه روز قبل در شهرشان با سه نفر دیگر مشروب مصرف کرده‌اند. در نهایت مصرف مشروب دست‌ساز و تقلبی منجر به فوت دو نفر و کور شدن دو نفر دیگر از این چهار تن می‌شود.

پیمان عرفان‌طلب اوینی، استاد دانشگاه شهید بهشتی به این موضوع اشاره می‌کند تا توضیح بدهد که علائم مسمومیت ناشی از مصرف الکل تقلبی ممکن است ساعت‌ها بعد از نوشیدن سراغ فرد بیاید تا جایی که حتی مسموم فراموش کند الکل مصرف کرده است. این یعنی برعکس تصور عموم در ساعت‌های اولیه مصرف الکل تقلبی ممکن است هیچ علائمی بروز پیدا نکند.

در واقع علائم مسمومیت با الکل معمولا حدود 12 تا 24 ساعت بعد از مصرف خودش را نشان می‌دهد، ‌دقیقا زمانی که اتانول مصرفی موجود در خون کم می‌شود و میزان متانول غیراستاندارد موجود در مشروب کارش را شروع می‌کند.متانول ابتدا توسط الکل دهیدروژناز 4 به فرمالدئید متابولیزه می‌شود. فرمالدئید پس از آن تقریباً به طور کامل توسط آلدهید دهیدروژناز 4 به فرمات (اسید فرمیک) متابولیزه می‌شود، نتیجه به زبان ساده یعنی فرد طی این فرایند به شدت مسموم می‌شود.

«بارها کسانی با مسمومیت بالا به اورژانس لقمان آمده‌اند که از بطری پلمپ شده با ظاهری شبیه محصولات خارجی، الکل مصرف کرده بودند. این یعنی به ظاهر بطری، طعم و بو، قیمت و پلمپ بودن آن به هیچ عنوان نمی‌توان اعتماد کرد.»

مسمومان متانول با علائمی چون تهوع، استفراغ، احساس ناخوشایند شدید، تنفس تند،‌ تعریق و تاری در چشم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. فاجعه زمانی رخ می‌دهد که بدانیم در اثر این مسمومیت، فرد در هر ساعت، یک دهم از بینایی خود را از دست می‌دهد و طی ده ساعت اگر کمک‌های پزشکی نگیرد، کاملا نابینا می‌شود، ضمن اینکه بسته به میزان مسمومیت، علاوه بر نابینایی، از دست دادن هوشیاری، کما و در نهایت مرگ نیز مورد انتظار است.

این همان اتفاقی‌ست که اخیرا در بندرعباس رخ داده و اخبارش از 11 اردیبهشت ماه در خبرگزاری‌ها منتشر شده است. بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکنون بیش از 80 نفر براثر مسمومیت ناشی از الکل به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که این تعداد 14 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

طی سال‌های اخیر بارها براثر توزیع الکل تقلبی در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور آمار تکان‌دهنده‌ای از مسمومانی که نابینا یا فوت شده‌اند، در سرخط اخبار قرار گرفته است.

آنها که دیر مراجعه می‌کنند

مهم‌ترین عامل برای نجات مسمومان الکی زمان است. رسیدن به موقع به مراکز درمانی و دیالیز شدن. اما این زمان اغلب از دست می‌رود، دلیلش را دکتر عرفان‌طلب، فلوشیپ سم شناسی بالینی و متخصص اورژانس این‌گونه توضیح می‌دهد: «قبح اجتماعی، مسائل شرعی و نگرانی از قانون باعث می‌شود که افراد علی‌رغم ظهور علائم، دیر مراجعه کنند.»

او معتقد است: «اصولا اعتراف به مصرف الکل در فرهنگ ما کار سختی است و مراجعان اکراه دارند که به این موضوع اشاره کنند، از طرفی نگرانی از مشکلات قانونی هم این مساله را تشدید می‌کند در حالی که هرگز گزارش مصرف الکل و مسمومیت ناشی از آن به مراجع قانونی و پلیس اعلام نمی‌شود، این مساله از اسرار بیماران محسوب می‌شود و ابدا از سوی مراکز درمانی به پلیس چیزی گزارش نمی‌شود مگر اینکه در کنار مسمومیت،‌ حادثه‌ای هم به وقوع پیوسته باشد و نیاز به گزارش پلیس باشد و در پی آن لازم باشد به مراجع قانونی گزارشی ارسال شود.»

کمتر از دو ماه،‌بیش از 700 فوتی

قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات، ماده 702 می‌گوید: هرکس مشروبات الکلی بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قراردهد، به 6 ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان 5 برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یادشده محکوم می‌شود.

با این حال الکل در ایران هم سازنده دارد،‌ هم فروشنده و هم مصرف‌کننده، هرچند که آمار رسمی ندارد اما جوریدن در آمار مرگ و میرهایی که طی سال اعلام می‌شود، نشان می‌دهد که نمی‌توان عدد و رقمش را ناچیز تصور کرد.

بزرگ‌ترین عددها از آمار مسمومیت و مرگ و میرهای ناشی از مصرف الکل تقلبی به روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا در کشور برمی‌گردد. یعنی اسفند سال 1398 و نشر یک شایعه که می‌گفت خوردن الکل اثر پیشگیرانه در برابر ابتلا به کووید 19 دارد.

مسمومان متانول با علائمی چون تهوع، استفراغ، احساس ناخوشایند شدید، تنفس تند،‌ تعریق و تاری در چشم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. فاجعه زمانی رخ می‌دهد که بدانیم در اثر این مسمومیت، فرد در هر ساعت، یک دهم از بینایی خود را از دست می‌دهد و طی ده ساعت اگر کمک‌های پزشکی نگیرد، کاملا نابینا می‌شود.

بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، در بازه زمانی اول اسفند 1398 تا 19 فروردین 1399 بیش از سه هزار نفر در اثر مصرف الکل مسموم شده و از این میان 728 نفر جان خود را از دست دادند.

دکتر عرفان طلب براساس تجربه‌ای که در بیمارستان لقمان و همین ایام دارد، می‌گوید:«هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و اشاعه این باور غلط که مصرف الکل موجب پیشگیری از ابتلا به کووید19 می‌شود، مصرف الکل افزایش و مسمومیت ناشی از آن افزایش یافت به‌طوری که روزانه بیش از 30 مسموم به اورژانس بیمارستان لقمان مراجعه می‌کردند.»

به گفته او آنچه که سبب شد این آمار کاهش پیدا کند حضور پزشکان در برنامه‌های تلویزیونی و رسانه‌ها برای روشن کردن مردم بود، چیزی که باید درباره مصرف الکل تقلبی نیز، بدون حذف صورت مساله، اتفاق بیفتد.

شهریور 1397 چه شد؟

اما برگردیم به بیشتر از یک سال قبل از کرونا، از روزهای پرخبر درباره مسمومیت با الکل باید به اتفاقی که در شهریور 1397 افتاد هم اشاره کرد. از 15شهریور تا 9 آبان همین سال، 974 نفر در کشور به دلیل مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز دچار مسمومیت شدند و از این تعداد، 85 نفر جان خود را از دست دادند.

رئیس وقت اورژانس کشور اعلام کرد که 29 نفر در استان البرز، 26 نفر در استان هرمزگان، 11 نفر در استان تهران، 7 نفر در استان خراسان شمالی، 6 نفر در استان فارس، 3 نفر در استان مرکزی، 2 نفر در استان کهگیلویه و بویر احمد و یک نفر در قزوین بر اثر مسمومیت با الکل جان خود را از دست دادند.

هرچند که اخباری از دستگیری توزیع‌کنندگان مشروبات الکلی تقلبی منتشر شد اما درباره اینکه چطور به شکل هم‌زمان چندین استان کشور درگیر چنین مشکلی شدند، شفاف‌سازی نشد.

رسانه‌ها جسارت ندارند

زمستان سال گذشته دومین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام در وزارت کشور برگزار شد، طی این همایش، تقی رستم‌وند، رئیس وقت سازمان امور اجتماعی درباره وضعیت مصرف «الکل» در کشور به عنوان یک آسیب اجتماعی، گفت بود: «نرخ شیوع الکل در کشور بین 9 تا 10 درصد افراد بالای 15 تا 64 سال است به طوری که سالانه بیش از پنج میلیون نفر در کشور الکل مصرف می‌کنند.»

او ادامه داده بود: «درحالی باید به مصرف الکل توجه کرد که رسانه‌های ما به هیچ عنوان جسارت پرداختن به تغییر نگرش مردم نسبت به الکل را ندارند.»

ننوشید!

قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی، ماده3 می‌گوید: در صورتی که مصرف مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی منجر به فوت مصرف‌کننده گردد، مجازات سازنده یا تهیه‌کننده‌ یا مخلوط‌کننده اعدام است.

اما اگر به آمار تقی رستم‌وند بسنده کنیم، طبعا برای 5 میلیون مصرف‌کننده الکل در کشور سازندگان زیرزمینی زیادی وجود دارد. سازندگانی که شاید هرگز مشخص نشود قاتلان و عاملان اصلی مرگ‌ها، نابینایی‌ها و عوارض ناشی از مصرف محصولات تقلبی‌شان کدام بخت برگشتگانی بودند که در یک دورهمی، مهمانی یا عروسی خواسته‌اند به زعم خودشان شاد شوند.

توصیه دکتر عرفان‌طلب به عنوان یک فلوشیپ سم‌شناسی یک چیز است: «از نوشیدن پرهیز کنید.»

او می‌گوید محال است که در ایران الکل دست‌ساز استاندارد وجود داشته باشد و به جد معتقد است که هیچ نوع نوشیدنی الکی در کشور قابل تایید نیست.

چرا؟ پاسخ او به نحوه ساخت الکل‌های دست‌ساز در ایران برمی‌گردد: «ببینید در فرایند ساخت مشروبات الکلی تقطیری قطعا متانول تولید می‌شود(برعکس محصولات تخمیری نظیر شراب یا آبجو) اما برای اینکه میزان آن کم باشد نیاز است که به شکل صنعتی و در کارخانه‌ها تولید شود، اتفاقی که در کشورهای غربی می‌افتد اما در کشور ما که ساخت آن ممنوع است و به شکل زیرزمینی تولید می‌شود امکان اندازه گیری میزان متانول و یا کنترل استاندارد آن وجود ندارد و روش‌هایی مثل آزمایش گرفتن شعله روی محصول و سوختن آبی آن باورهای غلط است. بر این اساس هیچ نوشیدنی الکی قابل تایید در ایران وجود ندارد و مصرف‌کنندگان باید نسبت به این موضوع آگاه باشند.»

دکتر عرفان‌طلب ادامه می‌دهد: «بارها کسانی با مسمومیت بالا به اورژانس لقمان آمده‌اند که از بطری پلمپ شده با ظاهری شبیه محصولات خارجی، الکل مصرف کرده بودند. این یعنی به ظاهر بطری، طعم و بو، قیمت و پلمپ بودن آن به هیچ عنوان نمی‌توان اعتماد کرد.»

در واقع بهترین توصیه اجتناب است، از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید.

برچسب هامسمومیت الکلی مسمومیت با متانول مشروبات تقلبی

مشروبات الکلی خبرآنلاین دانشگاه شهید بهشتی   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

اعلام تازه ترین نقشه رنگ بندی کرونایی/ 2شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگ بندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

اعلام تازه ترین رنگ بندی نقشه کرونایی/ 2 شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور اعلام شد/ دو شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای ایران 6 خرداد + عکساقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد، تعداد شهرهای زرد کرونایی از 255 به 253 شهر رسید و تعداد شهرهای با وضعیت آبی نیز افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ ایران عکس 

  

تازه ترین رنگ‌ بندی نقشه کرونایی کشور اعلام شد به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؟ + جدولبازار خودرو این هفته را نیز همانند هفته گذشته به پایان برد؛ بازاری که در دو ماه ابتدایی سال با جهش قیمت های عجیب و غریبی همراه شده بود، حالا دو هفته ای است که روند نزولی در پیش گرفته است؛ هرچند که این کاهش قیمت ها نسبت به افزایش دو ماه گذشته، کم بوده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

آبله میمون مانند کرونا جهان را فرا میگیردسازمان جهانی بهداشت با هشدار اینکه آبله میمون مانند کرونا می شود به کشورها گفت باید سریعتر واکسیناسیون را انجام داد.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل واکسیناسیون 

  

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌کندمدیرعامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد.
مستقل‌آنلاین سیمان ایران تهران 

  

تابستان و موج جدید کرونا | منتظر موج جدید کرونا در تابستان هستیممتخصص بیماری‌های عفونی: سویه اومیکرونی که در ایران شاهد آن بودیم از نوع BA1 و BA2 در کشور بود، در حالی که در حال حاضر نوع BA4 و BA5 در آمریکا و اروپا شایع شده است.
۵۵ آنلاین ویروس ایران 

  

قیمت خودرو سقوط کرد!به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به ویژه در خودروهای میان رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت خودرو ، ادامه خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان