کابینه ای نو نوار؟

روزنامه شرق نوشت: همان‌طور که از اخبار این روزها پیداست، ظاهرا رئیس‌جمهوری صدای اعتراض جامعه از وضعیت بد اقتصادی را شنیده و قبل از اینکه مجلس برای استیضاح وزرای ضعیف کابینه دست به کار شود، استعفا و ترمیم کابینه را در دستور کار خود قرار داده است. گواه این ادعا هم انتشار اخبار ضدونقیض از … نوشته کابینه ای نو نوار؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

روزنامه شرق نوشت:

همان‌طور که از اخبار این روزها پیداست، ظاهرا رئیس‌جمهوری صدای اعتراض جامعه از وضعیت بد اقتصادی را شنیده و قبل از اینکه مجلس برای استیضاح وزرای ضعیف کابینه دست به کار شود، استعفا و ترمیم کابینه را در دستور کار خود قرار داده است. گواه این ادعا هم انتشار اخبار ضدونقیض از استعفای عبدالملکی، وزیر مستعفی کار بود که هفته گذشته بارها تأیید و تکذیب شد اما در نهایت به سرانجام رسید؛ یعنی همان شد که برخی نمایندگان گفته بودند میان مجلس و دولت توافق شده قبل از اینکه مجلس استیضاح کند، دولت خود دست به ترمیم و تغییر در کابینه بزند.

حالا هم خبرهایی حاکی از ادامه این روند اصلاحی در کابینه، این بار درمورد فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت به گوش می‌رسد؛ وزیری که اولین کارت زرد کابینه سیزدهم را دریافت کرد و این‌طور‌که محسن دهنوی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبر داده است، هیئت‌رئیسه که تاکنون مانع اصلی نمایندگان برای اعلام وصول استیضاح‌ها بود، بالاخره تن به استیضاح او داده است. همچنین سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس هم از اعلام وصول نخستین طرح استیضاح وزیر دولت سیزدهم در مجلس خبر داده و گفته است که طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام وصول و برای بررسی به کمیسیون تخصصی ارسال شده است.‌ گفتنی است هیئت‌رئیسه مجلس، مهم‌ترین دلیل استیضاح فاطمی‌امین را «عدم مدیریت صحیح صنعت خودروسازی و محقق‌نشدن وعده‌های وزیر صمت» اعلام کرده است. پس در‌صورتی‌که خود وزیر صمت استعفا ندهد یا دولت در کنارگذاشتن او تعلل کند، این بار اهالی بهارستان کمر به استیضاح او بسته‌اند و چاره‌ای جز تسلیم و واگذاری سکان این وزارتخانه عریض‌و‌طویل و تخصصی به گزینه‌ای کاربلد ندارد. هرچند‌ نوری‌قزلجه، نماینده مجلس یازدهم‌ در اینکه دولت بتواند گزینه‌ای کاربلد و متخصص برای جایگزینی وزرای ضعیف معرفی کند، تردید و تشکیک دارد و معتقد است معلوم نیست دولت چنین فردی را در اطراف خود داشته باشد یا نداشته باشد!

اصرار  به سرعت دولت در ترمیم کابینه

به‌هر‌حال حالا که نمایندگان همسو با دولت دست به کار شده و هم‌صدا با مردم اصرار به اصلاح تیم اقتصادی دولت دارند، بهتر است دولت هم واکنشی مثبت به موضوع داشته و در این اصلاح و ترمیم، سرعت عمل به خرج دهد. همان‌طور‌که گفته شد، یکی از وزرایی که این روزها بیش از سایر کابینه نوک پیکان انتقادها به سمت او است، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت است که بعد از عبدالملکی، وزیر مستعفی کار، از سوی برخی نمایندگان منتقد تشویق به استعفا می‌شود. برای مثال شهریار حیدری، نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در نشست علنی روز یکشنبه در تذکری شفاهی خطاب به رئیس‌جمهور درباره او گفت: «انتظار داریم مابقی وزرای ناکارآمد به‌ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت مانند وزیر کار چنین جسارتی داشته باشند و استعفا دهد و از سر یک سازمان عریض‌و‌طویل و درعین‌حال مؤثر دست بردارد». بعد از افزایش انتقادها به وزیر صمت بود که عصر روز یکشنبه خبر استعفای وزیر صمت منتشر شد اما دیری نپایید که در پی انتشار اخباری از استعفای وزیر صمت، رئیس مرکز ارتباطات این وزارتخانه پایان کار فاطمی‌امین در دولت را تکذیب کرد. رئیس مرکز ارتباطات این وزارتخانه در توییتی نوشت: «فاطمی‌امین به‌منظور پاسخ به سؤالات مردم و تشریح عملکرد وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، ساعت 23 امشب (یکشنبه‌شب) میهمان برنامه صف‌ اول رسانه ملی است. همان‌طور که وزیر صمت در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد وزارت صمت خود را در محضر مردم پاسخ‌گو می‌داند و پای هر قولی که داده است، می‌ماند».

 تکذیبی که تأیید می‌شود

از آنجایی که وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم خبرهای استعفای خود را تکذیب می‌کرد، بعید به نظر می‌رسد این تکذیب‌کردن‌ها در قبال وزیر صمت هم ادامه‌دار شود؛ چرا‌که طبق اخبار رسیده افرادی از‌جمله بذرپاش، درحال تهیه برنامه برای دو وزارتخانه کار و صمت است. سایت دیده‌بان ایران هم دراین‌باره در خبری با تیتر «لابی‌های حاجی‌بابایی، بذرپاش و… برای رسیدن به وزارت کار» از این موضوع خبر داده است. بنابراین به نظر می‌رسد برخی نمایندگان که روزهای اول حامی قطعی دولت سیزدهم بودند و رأی بسیار بالایی هم در جلسه رأی اعتماد به کابینه رئیسی دادند و البته به دلیل این حمایت‌ها در انتخابات و بعد از آن با دریافت دو کرسی وزارت اقتصاد و کشاورزی سهم‌شان را از دولت گرفتند، حالا با شدت‌گرفتن انتقادات از کابینه و استعفای یک وزیر و در آستانه استیضاح یا استعفای وزیر دوم و احتمال افزایش این تغییرات در گزینه‌های سوم یا چهارم، بازهم به فکر سهم بیشتر از دولت هستند. نکته‌ای که در سخنان برخی نمایندگان مشهود است.‌حتی علی خضریان، نماینده تهران در مجلس، هم در صفحات مجازی خود نسبت به تلاش برخی نمایندگان برای فشار به دولت برای تحمیل گزینه خود به دولت برای حضور در کابینه واکنش نشان داده و نوشته است: «در‌حالی‌که رهبر انقلاب نسبت به عدم دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات دولت تأکید کردند، برخی با بی‌توجهی به این دستور لازم‌الاتباع، با بی‌پروایی از رایزنی‌های پشت صحنه نیز جلوتر رفته و رو به بازاریابی رسانه‌ای خود و دوستان‌شان برای وزارت کار آورده‌اند! این آزمون ولایت‌مداری است».

بعید است کسی به استقبال دردسر برود

از‌این‌رو غلامرضا نوری‌قزلجه، نماینده بستان‌آباد در مجلس، در واکنش به این موضوع به «شرق» گفت: «من از لابی اشخاصی که در‌این‌باره اسم برده شده است، بی‌اطلاعم؛ اما وزارت کار وزارتخانه بسیار حساسی است و باید یک فرد کاربلد و آشنا به آنکه هم به وجوه اقتصادی آشناست و هم به وجه اجتماعی این وزارتخانه روی کار بیاید».‌ این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: «فردی کاردان و با‌تجربه باید برای این وزارتخانه معرفی شود. اطلاع ندارم اصولگرایان و دولتی‌ها آیا چنین فردی را در دایره خودشان دارند یا نه؛ اما به‌هر‌حال رئیس‌جمهور باید در معرفی وزیر کار چهره توانمندی را معرفی کند که بتواند در این شرایط خاص که مشکلات از در و دیوار این وزارتخانه سرریز می‌کند، امور را ساماندهی کند». نوری‌قزلجه در پاسخ به اینکه گفته می‌شود برخی نمایندگان یا خودشان دنبال وزیر‌شدن هستند یا می‌خواهند فرد مد‌نظرشان را برای وزارت کار به دولت تحمیل کند، تصریح کرد: «از این موضوع بی‌اطلاعم؛ اما بعید است در این شرایط کسی تمایلی داشته داشته باشد به وزارت کار که این روزها روزگار خوشی ندارد و پر از مشکلات متعدد است، برود».

این نماینده انتخاب وزیر جدید را حق دولت دانست و گفت مجلس می‌تواند در صورت تمایل رئیس‌جمهور به او گزینه پیشنهاد دهد؛ اما نه اینکه در‌این‌باره اصرار بورزد. همچنین دولت هم در این وضعیت باید در انتخاب و معرفی گزینه پیشنهادی به مجلس سرعت عمل به خرج دهد.

نوری‌قزلجه ادامه داد: «نیاز به تغییر و اصلاح به‌شدت در بخش اقتصادی در کابینه احساس می‌شود و دولت باید هرچه زودتر این جایگزینی و ترمیم کابینه را انجام دهد».

او به دولت توصیه کرد اگر می‌خواهد موفق شود، بهتر است به‌جای اینکه منتظر استیضاح وزرای ضعیف در مجلس بماند، خودش دست به اصلاح کابینه بزند؛ چون استیضاح زمان‌بر است.

 مهم نیست گزینه وزارت از مجلس یا خارج از آن باشد

برخلاف نظر رضایی‌کوچی که مخالف نامزدی نمایندگان برای حضور در کابینه دولت و اصرار به انتخاب گزینه مدنظرشان برای وزارت هستند، احمد علیرضا‌بیگی، نماینده تبریز در مجلس، به «شرق» گفت: «ممکن است افراد انگیزه‌های متفاوتی از این کار داشته باشند. ایرادی ندارد که نماینده یا نمایندگانی بخواهند گزینه مدنظر خودشان را راهی یک وزارتخانه کنند. مهم نیست این شخص شایسته از داخل مجلس یا بیرون مجلس باشد، مهم این است که فرد شایسته‌ای باشد». او افزود: «اگر در بین نمایندگان افرادی را داشته باشیم که برای وزارت کار یا هر وزارتخانه دیگری شایسته باشند، این کار هیچ ایرادی ندارد و باید از آن حمایت کنیم». علیرضا بیگی در ادامه بیان کرد:‌ «آنچه مهم است و دیده می‌شود نارسایی‌هایی در حوزه وزارت کار وجود دارد که سبب شکل‌گرفتن اعتراضاتی می‌شود که شروعش با انگیزه‌های کارگری و صنفی است؛ اما در ادامه و استمرارش موضوعاتی مطرح می‌شود که امنیت ملی را تهدید می‌کند». نماینده تبریز در مجلس بیان کرد: «از آنجایی که زندگی قاطبه ملت ایران متأثر از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است، باید فرد توانمند و جامع‌الشرایطی به‌عنوان وزیر در این مسئولیت قرار بگیرد تا بتواند اتصال مردم و دولت و پرداخت یارانه را با هم تنظیم کند». علیرضا‌ بیگی تأکید کرد: «بنابراین حرف بدی نیست که اگر از بین نمایندگان مجلس کسی را داریم که بتواند این مسئولیت را به‌خوبی انجام دهد، باید او را راهی این وزارتخانه مهم کنیم، نه اینکه از این موضوع نگران شویم و تعابیر مختلفی از این کار داشته باشیم». اگرچه برخی نمایندگان بر این باورند که در این شرایط اقتصادی که دولت دست به ترمیم کابینه زده است، فرقی ندارد چه کسی از داخل یا خارج مجلس عهده‌دار مسئولیت وزارتخانه‌های خالی از وزیر شود و این امر را سهم‌خواهی مجلس از دولت تلقی نمی‌کنند؛ اما واقعیت این است که سهم‌خواهی را هر‌طور نگاه کنیم، سهم‌خواهی است و نمی‌توان عنوان دیگری را برای آن قرض گرفت یا تفسیر کرد. به‌هر‌حال باید آرزو کرد در این شرایط که دولت دست به کار شده، کابینه را به نحوی تغییر دهد که زمزمه‌کننده این عبارت نباشیم که «سال به سال دریغ از پارسال!».

رهبری موافق دخالت مجلس در امور دولت نیست

محمدرضا رضایی کوچی

به نقل از برخی نمایندگان بیان شده که مجلس دنبال سهم‌خواهی از دولت و حضور بیشتر در کابینه است؛ یعنی یا خودشان می‌خواهند به کابینه وارد شوند یا دیگری را که مورد تأییدشان است، به دولت تحمیل کنند. از این موضوع اطلاعی ندارم اما اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، نه مورد تأیید رهبری است و نه من این امر را قبول دارم.

نمایندگان در‌این‌باره می‌توانند به دولت مشورت بدهند و افرادی را از داخل یا بیرون مجلس پیشنهاد دهند. مشورت ایرادی ندارد اما اصرار بر این امر از سوی مجلس برای فشار به دولت، مورد تأیید رهبری نیست و از طرف ایشان بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. درواقع نماینده در مقام مشورت می‌تواند به دولت نظرش را در تأیید یا رد گزینه اعلام کند؛ اما اصرار بر اینکه دولت از نیرو و ظرفیت و توان مجلس استفاده کند، مورد نقد است و نباید انجام شود و ما مخالف چنین کاری هستیم؛ چرا‌که اصرار نماینده بر تحمیل گزینه خاصی به دولت چه از مجلس و چه خارج از مجلس درست نیست و گرفتن حق انتخاب از رئیس‌جمهور و مداخله در امور دولت است. البته تأکید می‌کنم که بعد از موضع رهبری در‌این‌باره مجلس برای ورود به انتصابات دولت نظر خود را نسبت به قبل تعدیل کرده است.

انتهای پیام

برچسب هادولت سیزدهم مجلس کابینه رئیسی

ایران مجلس شورای اسلامی اصولگرایان   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس در آستانه پله پائین /بزرگان سبز و قرمز بورساقتصادنیوز: در اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران ریزش کرد و به یک قدمی کانال یک میلیون و 400 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

بورس تهران قرمز پوشید / واکنش بازار سهام به شکست مذاکراتاقتصادنیوز: در معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، اغلب نمادهای بازار سهام ریزش کردند که متاثر از بی نتیجه ماندن مذاکرات دوحه است.
اقتصادنیوز تهران سهام 

  

صعود ادامه دار قیمت سکه و طلا در بازار تهران/سکه طرح جدید امروز چقدر گران شد؟قیمت سکه طرح جدید امروز (شنبه، 11 تیرماه) با 230 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، 9 تیرماه) به 15 میلیون و 630 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا 

  

خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده استعضو کمیته واکسیناسیون کرونا با اشاره به اینکه خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده است، گفت: دلیلی وجود ندارد وقتی مصرف نداریم، تولید صورت گیرد.
مستقل‌آنلاین تولید واکسیناسیون ایران 

  

آمار رسمی کرونا در ایران و جهان 11 تیر !بنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا (کووید-19)، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 553 میلیون و 690 هزار و 634 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 360 هزار و 103 بیمار کووید در دنیا تأیید شده است.
۵۵ آنلاین ایران سوئیس اوکراین 

  

آمار کرونا امروز 11 تیر در ایران | چند بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 251 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز خودرو محمدرضا گلزار ایران 

  

افزایش قیمت سکه و دلار /چالش 20 ساله در بازار دلاراقتصادنیوز: قیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ماه 

  

یک روز دیگر بدون فوتی کرونا در کشوردر طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 390 نفر ماند.
برنا 

  

شناسایی 251 بیمار جدید کرونایی/تکرار روزهای بدون فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 11 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 251 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 65 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 238 هزار و 840 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 390 نفر ماند. تا…
مهر خبرنگار 

  

آمار امروز کرونا 11 تیرماه / تکرار روز بدون فوتی /چند نفر مبتلا شدند؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 251 بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

چراغ قرمز بورس در نخستین روز هفته/ افت 12 هزار واحدی شاخص کلبورس هفته جاری را هم با چراغ قرمز آغاز کرد و شاخص کل این بازار بیش از 12 هزار واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

اخراج یک شرکت بورسی پس از 18 سالشرکت بورسی که از 12 خرداد با تعلیق نماد روبرو است، پس از 18 سال حضور در بورس ، کارت قرمز گرفت و مشمول انتقال سهام به بازار پایه شد.
گسترش بورس تهران قانون پتروشیمی 

  

بورس در مرز سقوط به کانال جدید​شاخص کل بورس در روز شنبه 11 تیر و در پایان معاملات روز با ریزش 12 هزار و 83 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 501 هزار واحد رسید.
گسترش خودرو شاخص نویسنده