ایلنا   |  اقتصادی  |  

هشدار خطر باقیمانده آفت کش‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در حال حـــاضر بیشـــترین خرید و فروش آفت‌کش‌ها در کشورهای در حال توسعه مانند ایران صورت می‌گیرد، افزود: در کنار منافع کاربرد آفت‌کش‌ها مشکلاتی جدی نظیر آسیب به سلامت، کاهش تنوع زیستی، کاهش تثبیت نیتروژن و تخریب محل زندگی جانداران خصوصاً پرنده‌ها و گونه‌های در معرض خطر وجود دارد.

هشدار خطر باقیمانده آفت کش‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در حال حـــاضر بیشـــترین خرید و فروش آفت‌کش‌ها در کشورهای در حال توسعه مانند ایران صورت می‌گیرد، افزود: در کنار منافع کاربرد آفت‌کش‌ها مشکلاتی  جدی نظیر آسیب به سلامت، کاهش تنوع زیستی، کاهش تثبیت نیتروژن و تخریب محل زندگی جانداران خصوصاً پرنده‌ها و گونه‌های  در  معرض خطر وجود دارد.

مسعود لطیفیان با بیان اینکه کسب درآمد بیشتر انگیز افزایش مصرف آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی شده است، اظهار کرد: تخمین زده می‌شود که به ازای هر دلاری که به منظور خرید آفت کش‌ها هزینه می‌شود 5/3 تا 5 دلار در کشورهای توسعه یافته و تا 14 دلار در کشورهای در حال توسعه بازدهی اقتصادی به دنبال دارد. 

وی ادامه داد: کسب درآمد بیشتر، انگیزه زیادی را جهت استفاده از آفت کش‌ها برای تولیدکنندگان به وجود آورده اســت به گونه‌ای که امروزه تعداد چند صد ترکــیب فــعال آفت‌کش در قالب چند هزار  فرمولاسیون تجاری در  دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

لطیفیان با تاکید بر اینکه در کنار منافع  کاربرد آفت‌کش‌ها مشکلاتی جدی نیز به وجود می‌آید، افزود: مشکلاتی نظیر آسیب به سلامت، کاهش تنوع زیستی، کاهش تثبیت نیتروژن و تخریب محل زندگی  جانداران  خصوصاً پرندها و  گونه‌های در  معرض خطر نیز وجود دارد، به علاوه اینکه انسان از طرق مختلفی از جمله مصرف مواد غذایی، آفت کــــش‌ها را دریــافت می‌کند.

به گفته وی؛ میزان مواجهه از طریق  مواد غذایی(خصوصاًمیوه و سبزی) پنج برابر سایر راه‌ها مانند هوا و نوشیدن آب است.

لطیفیان درباره خطرات مصرف بالای آفت کش‌ها  گفت: برخی از آفــــت کش های مورد اســتفاده  اثــراتی چون؛  ســردرد، حالــــت  تهوع،  کوری، سرطان زایی، بیماریهای کبد و سیستم عصبی، آسیب به تولید مثل و اختلال غدد درون ریز، افزایش سطح کلسترول، مرگ و میر نوزادان و اختلالات متعدد ژنتیکی و متابولیکی را بر روی انسان بر جا می‌گذارند. 

وی تصریح کرد: متاسفانه در  حال  حـــاضر بیشـــترین  خرید و فروش  آفت  کش‌ها  در  کشورهای  در  حال  توسعه مانند ایران صورت می ‌گیرد. 

  وی به ارائه آماری از نوع آفت کش‌های مورد استفاده در کشورهای در حال توسعه پرداخت و افزود: فروش آفت کش‌های ارگانوفسفره، کاربامات، پایروتیروئیدی و ارگانوکلره در کشورهای در حال توسعه به  ترتیب  40 ،4/20  ،4/18و 1/6درصد است. 

لطیفیان در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان اثر آفت کش‌ها را در محصولات کشاورزی کاهش داد، اظهار کرد: کاهش  بقــایای  آفــت  کــش‌ها طی شستشوی محصولات گیاهی در مطالعات مختلف  به اثبات رسیده است، به عنوان مثال شستشو 11 تا 43 درصد دلتامترین و 11درصــد از  پروپاموکارب را در اسفناج کاهش می‌دهد. آفت  کش ایپرودیون به دلیل حلالیت در آب، بیش از 40 درصد کاهش می‌یابد. 

وی ادامه داد: همچنین در گوجه فرنگی، کاهش کلروپیریفوس بعد از شستشو با آب به مدت ده دقیقه به میزان9/29 درصد کاهش پیدا می‌کند. 

لطیفیان با بیان اینکه به طور کلی بقایای آفت کش‌های قطبی و محلول در آب به سرعت و به راحتی نسبت به مواد با قطبیت کم حذف می‌شوند، افزود: این  درحالی  است  که  آفت  کش‌های  غیرقطبی  به شکل مقاومی در لایه های واکسی پوست میوه و سبزیجات باقی می‌مانند، کاهش بقایای آفت کش‌ها در اثر شستشو  عمدتاً مربوط  به  بقایای  سطحی  این  ترکــــیبات است و بقایای  آفت  کش‌های  سیستمیک  موجود  در بافت و نیز بقایای لیپوفیلیک، تنها به شکل محدودی تحت تاثیر این  روش  قرار  می  گیرند  لذا  کاهش  آنها  در  اثر شستشو چشمگیر نیست. 

وی یادآور شد: اگر چه  شستشوی  دستی  زیر  آب  جاری  به  مدت  یک  دقیقه، سبب حذف بقایای آفت کش به شــکل قابل ملاحظه ای می  شود  اما  به  طور  کلی  شستشوی  خانگی  در  مقایسه  با شستشوی  تجاری  تاثیر  کمتری  در  حذف  آفت  کش  ها دارد. 

وی اضافه کرد: البته تحقیقات تاثیر  بیشتر  آب  گرم  و افزودن  مواد  شوینده  نســــبت  به  آب  ســــرد  در  حذف آفت کش ها از محصولات گیاهی اثبات شده است، به عنوان مثال شستشو با آب آشامیدنی، شستشو با آب و مایع  ظرفشویی و پوست گیری به  ترتیب  موجب  حذف  19  ،35و  46درصد،  از  باقیمانده دیازینون در  خیار  شــد ه است. 

لطیفیان با اشاره به اهمیت مدت زمان سپری شده از اسپری آفت کش بر روی محصول  تا مصرف آن، اظهار کرد: هرچه این مدت زمان  بیشتر  باشد،  حذف  آفت  کش  کمتر  اتفاق  می  افتد ، شاید علت این موضوع تمایل بقایای آفت کش ها به جابه جایی در واکس های کوتیکول یا لایه های عمیق تر پوست محصولات گیاهی باشد.

وی پوست  گیری  را راهکار با تاثیر بالا برای کاهش آفت کش ها از میوه ها و سبزیجات در شرایط ذکر شده دانست.

لطیفیان افزود: از  آنجا  که  بیشتر حشره کش ها یا قارچ کش هایی که بر روی گیاهان به کار می روند جابه جایی یا نفوذ کمی به درون کوتیکول دارند بنابراین بقایای آنها محـــدود به سطـــح بیــــرونی می  باشد، لذا  عملیات  پوست  گیری  مواد  خوراکی  خام کشاورزی ممکن است بیش از 50 درصد از باقیمانده های آفت  کش  حاضر در  آنها  را  از  بین  ببرد. وی گفت: در مورد میوه های تازه مانند آووکادو، موز، مرکبات، کیوی،  انبه  و  آناناس  این  فرآیند  سبب  حذف  کامل  بقایای آفت کش ها می شود.

لطیفیان دیگر روشهای  کاهش آفت کش ها در میوه و سبزیجات را پخت مرطوب  و  خشک  مانند: جوشاندن، سرخ  کردن،  پختن  در آون، پختن در آب با دمای ملایم، کباب کردن و امثال آن ها برشمرد. 

وی معتقد است؛ از  آنجا  که  محصولات  کشاورزی  سهم  مهمی  در رژیم  غذایی  انسان  را  دارد لازم  است  که  به  ایمنی  این محصــولات توجه خاص صــورت گــیرد، بنابراین تغییر رویکرد به سمت کشاورزی ارگانیک می تواند راهکار موثری تلقی  شود. 

لطیفیان اضافه کرد: علاوه  بر  حرکت به سمت کشاورزی ارگانیک، توسعه  صنعت  کشاورزی  با  تولید گیاهان   مقاوم   به   آفات،   بکارگیری   روشهای   کنترل بیولوژیک و کاربرد آفت کش ها با اثر گونه ای محدود نیز ضرورت  دارد  . 

وی با بیان اینکه همچنیــن  استفــاده از  آفت  کــش  ها  در کشاورزی  باید  مــنطبق  بر  اصــول  و  شیوه  های  صحیح کشاورزی  باشد، گفت: با استفاده از شیوه های صحیح کشاورزی می توان کمترین  میزان  ممکن  از  آفت کش ها را مورد استفاده  قرار  داد تا بدین  ترتیب  کمترین  آسیب  به  محیط زیست  و  سلامت  انسان  وارد  شود.

لطیفیان تاکید کرد: در نهایت باید مزایای کاربردآفت کش در کشاورزی با هدف تولید محصول بهتر در مقــابل خطر مــمکن بر سلامتی ناشی از باقیمانده آفتکش در موادغذایی ارزیابی شود و دانش  کافی در زمینه سرنوشت آفت کش در کشاورزی برای ارزیابی صحیح مواجهه انسان و تاثیرات محیطی این آلاینده ها لازم است.

انتهای پیام/

محصولات کشاورزی کشاورزی درآمد   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

افزایش قیمت خودرو در بازار/ قیمت این خودرو 25 میلیون تومان بالا رفت؟تازه ترین گزارش ها نشان می دهد که قیمت پژو 2008 در بازار 915 میلیون تومان است.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت قیمت مسکن 

  

تلاش مدافعان سلامت در برابر کرونا از والاترین ارزش‌های انسانی است به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز در جلسه شورای فرماندهی ستاد کرونا در کلان شهر تهران که با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، مهندس پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی وجمعی از مسؤولان برگزار شد، وضعیت چرخش و شیوع کرونای دلتا و آخرین وضعیت واکسن‌های تولید داخل تشریح ومورد بررسی قرار گرفت. پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انانقلاب اسلامی…
مهر سلامت درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار و ماجرای امروز در بازار ارز+خبر مهم برای خریداران دلاراخبار حاوی نااطمینانی امروز بازار ارز را متاثر کرد تا مجددا روند قیمت ارز نزولی باقی نماند. این درحالیست که با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی خیلی از فعالان بازار انتظار ارزانی قیمت ارز را داشتند.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت دلار 

  

بازگشت امید به بورسشاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، 13 مرداد ماه) 30 هزار و 414 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص ایران خودرو بانک صادرات 

  

تزریق هیچ واکسن‌ کرونایی برای خانم‌های زیر از 50سال ممنوعیت ندارد به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری در این رابطه افزود: به دلیل برخی مطالعات انجام شده درباره یکی از واکسن‌های خارجی، ترجیح بر این شد که به خانم‌های کمتر از 50 سال تزریق نشده و به جای آن از سایر واکسن‌های وارداتی یا واکسن‌های تولید داخل استفاده شود. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: این موضوع فقط به صورت توصیه‌ای اعلام شده و ممنوعیت تزریق وجود ندارد.
مهر وزارت بهداشت تولید 

  

مصوبات ستاد ملی کرونا فصل الخطاب عزاداری‌ محرم استامام جمعه گنبدکاووس با اشاره به شرایط سخت کرونایی کشور و در پیش بودن ماه محرم و آیین‌های سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) تصریح کرد که مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا باید فصل الخطاب برگزاری مراسم‌های عزاداری باشد تا سلامت عمومی مردم به خطر نیفتد.
برنا عزاداری محرم ماه 

  

عرضه بیش از 600 هزار تن سیمان در بورس کالا در روز شنبهروابط عمومی بورس کالا اعلام‌کرد: تاکنون عرضه 616 هزار تن سیمان در بورس کالا برای روز (شنبه، 16 مرداد ) قطعی شده است، اما احتمال افزایش این حجم نیز وجود دارد.
برنا سیمان بورس کالا روابط عمومی 

  

عدم ممنوعیت تزریق واکسن های کرونا برای زنان کمتر از 50 سالسیما سادات لاری درباره مباحث مطرح شده درباره توصیه انجام شده مبنی بر عدم تزریق یک نوع از واکسن کرونا به خانم‌های کمتر از 50 سال گفت: تزریق هیچکدام از واکسن‌های کرونای موجود در کشور برای خانم‌های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد.
برنا زنان 

  

آیا واقعا افراد واکسینه شده 3 برابر کمتر درگیر کرونا می‌شوند ؟تحقیقات تازه نشان می‌دهد، افرادی که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند سه برابر کمتر از افراد غیر واکسینه در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
برنا ویروس 

  

کرونا جان یکی دیگر از اهالی خبر صداوسیما را گرفتپس از انتشار خبر درگذشت فرزانه سادات معصومیان در شامگاه سه شنبه، امروز (چهارشنبه) 13 مرداد ماه خبر درگذشت فرشاد همتی، یکی دیگر از فعالان بخش خبر صداوسیما اعلام شد.
نامه نیوز تیراندازی تهران رادیو 

  

صعود شاخص فرابورس به کانال جدیدروز چهارشنبه شاخص کل فرابورس 281 واحد بالا آمد و با صعود به کانال 20 هزار تایی در سطح 20 هزار و 193 واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آخرین آمار کشته شدگان کرونا در ایران 13 مرداد + اینفوگرافیآخرین آمار کرونا در ایران: 409 فوتی در شبانه روز گذشته
نامه نیوز ایران تهران قیمت 

  

مرگ دلخراش 409 بیمار کرونایی دیگر در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمزطی24 ساعت گذشته، 409 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 92 هزار و 194 نفر رسید.
برنا