بودجه 1400 خبر از عقب گرد اقتصادی مى دهد

علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد درآمدهای بودجه سال آینده گفت: بودجه 1400 برای اداره کشور نوشته نشده است، انتقادهای بسیاری به بودجه سال آتی وارد است، اما سوال اینجاست چرا لایحه بودجه سال آینده از طرف مجلس پذیرفته شده است؟! لایحه بودجه سال1400 با انحرافات بسیاری از اهداف کشور نوشته شده است که دوستان اصرار دارند بودجه را اصلاح کلی کنند ولی رییس…

بودجه 1400 خبر از عقب گرد اقتصادی مى دهد

علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد درآمدهای بودجه  سال آینده گفت: بودجه 1400 برای اداره کشور نوشته نشده است، انتقادهای بسیاری به بودجه سال آتی وارد است، اما سوال اینجاست چرا لایحه بودجه سال آینده از طرف مجلس پذیرفته شده است؟! لایحه بودجه سال1400 با انحرافات بسیاری از اهداف کشور نوشته شده است که دوستان اصرار دارند بودجه را اصلاح کلی کنند ولی رییس جمهور تاکید کرده کسی حق بودجه نویسی ندارد دولت از بودجه سال 1400 حمایت می‌کند.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود:  بودجه دولت در بخش درآمدها واقعا اسف بار است؛ حدود 74 هزار میلیارد تومان غیر از بند تبصره 14 موضوع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده است این در حالی است که دولت در بخش منابع 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی و در مجموع 929 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی پیش‌بینی کرده است.

وی ادامه داد: مبلغ 200 هزار میلیارد تومان از محل بودجه را از محل فروش اوراق به مردم در نظر گرفته است در این بین حدود 100 الی 150 هزار میلیارد تومان بدهی دولت است که باید تسویه شود، در حوزه درآمد مالیاتی حدود 370 هزار میلیارد درآمد در نظر گرفته شده ولی پایه‌های مالیاتی افزایش داده نشده است و بخش عمده درآمد مالیات از محل مالیات بردرآمد و مالیات مستقیم و ارزش افزوده تامین خواهد شد، بدون شک بودجه 1400 اثر تورمی به دنبال خواهد داشت و بخش عمده درآمد کشور از طریق مالیات پیش بینی شده است، مالیات بر ارزش افزوده که مصرف کننده باید پرداخت کند و به درستی اجرا نمی‌شود؛ البته این نوع مالیات نتیجه تورمی خواهد داشت.

سنگینی هزینه بودجه بر دوش مردم

عنابستانی با اشاره به تغییر پایه‌های مالیاتی گفت: باید پایه‌های مالیاتی تغییر پیدا کنند به فرض مالیات بر زمین؛ خانه‌های لاکچری، ماشین‌های لوکس، درآمدهای سرمایه‌ای مثل دلار و طلا و..... مشمول مالیات ‌شوند؛ براساس ابداع پایه‌های جدید مالیاتی ثروتمندان مشمول پرداخت می‌شوند به این طریق دریافت مالیات توسط دولت هدفمند اجرایی می‌شود، خلاصه کلام درآمدهای بودجه‌ای در سال جدید تورم‌زا و غیرقابل تحقق است و هزینه‌های سنگینی بر دوش مردم خواهد داشت و موجب بدهکاری دولت آینده خواهد شد.

جزئیات بودجه نشان از عقبگرد کشور در مسائل اقتصادی را می‌دهد که زندگی شخصی و اجتماعی افراد را تحت الشعاع قرار خواهد داد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: حقوق کارکنان دولت 408 هزار میلیارد تومان است نه 209 هزار میلیارد تومان به رغم اختصاص فصل اول اعتبارات هزینه‌ای به جبران خدمات کارکنان دولت با اعتبار 209 هزار میلیارد تومان، این رقم صرفا شامل حکم کارکنان است و مزایا را در بر نمی‌گیرد. این مرکز رقم کل اعتبارات حقوق و مزایای کارکنان دولت را حدود 408 هزار میلیارد تومان (معادل 64 درصد بودجه) را شامل می‌شود؛ با تمام این تفاسیر جزئیات بودجه نشان از عقبگرد کشور در مسائل اقتصادی را می‌دهد که زندگی شخصی و اجتماعی افراد را تحت الشعاع قرار خواهد داد، اگر لایحه بودجه سال آتی اصلاح نشود مجبور می‌شویم لایحه بیماری را بپذیریم که این بسیار خطرناک است. 

نماینده مردم در مجلس یازدهم فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت را غیر باور دانست و گفت: یکی از موارد غیر باور بودجه فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت است چه تضمینی وجود دارد که مسئولان مربوطه بتوانند روزانه 2 میلیون 300 هزار بشکه نفت را بفروش برسانند، آیا تحریم‌ها از بین رفته است که بتوانیم به فروش 2میلیون و 300 هزار شبکه نفت در هر روز امیدوار باشیم؟! چه تغییر و گشایش اقتصادی تا به امروز رخ داده است؟! تاکنون چنین اتفاقاتی رخ نداده که بتوانیم چنین پیش بینی برای فروش نفت در نظر بگیریم.

سیاست کلی کشور جدایی از وابستگی به بودجه نفتی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم یادآور شد: سیاست کلی کشور بر این است که وابستگی به بودجه نفتی را کاهش دهد، نباید دوباره کشور را بعد از تحمل سختی تحریم‌ها به نفت وابسته کنیم متاسفانه دولت با مسئله بودجه و نفت به صورت بچگانه رفتار می‌کند؛ سیاست نظام جمهوری اسلامی این است که وابستگی به نفت را کاهش دهد؛ این وابستگی به نفت یعنی تعطیلی تولیدات عمرانی کشور، باید در جهت خودکفایی برنامه‌ریزی کنیم، بودجه‌ای که وابستگی به نفت داشته باشد در تمام عرصه‌ها کشور را به عقب می‌برد.

وی در مورد افزایش کارکنان دولتی گفت: عدالت پرداختی حقوق اصناف و کارمندان باید به درستی اجرایی شود در بودجه افزایش حقوق به میزان 25 درصد در نظر گرفته شده است که این تبعیض همیشه حاکم بوده است. به  فرض مثال بین کسی که  1 میلیون و 200 هزار تومان حقوق ماهیانه اوست با کسی که 10 میلیون تومان حقوق می گیرد بسیار تبعیض است، اگر قرار به افزایش 25 درصدی حقوق ها باشد بدون شک فاصله زیادی در حق و دستمزد خواهد بود؛ باید در بودجه امسال در حقوق پرداختی عدالتی اجرا شود در این خصوص  پیشنهاده داده شده مبلغی یکسانی برای افزایش حقوق کارکنان در نظر گرفته شود اگر مبلغ مشخصی برای افزایش حقوق در نظر گرفته شود بدون شک عدالت اجرایی می شود. غیر از بحث بودجه  برنامه های نظام استخدامی کشور و نظام پرداختی حقوق در دستور کمیسیون اجتماعی است.

بیشتر بخوانید:

تلاش تیم اقتصادی مجلس، ریل‌گذاری امیدآفرین است/تفکر وابستگی بقای خود را به اصلاح اقتصاد داخل منوط نمی بیند لزوم اعمال تغییرات اساسی در بودجه 1400 به نفع معیشت مردم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد:  به طور خلاصه پنج مشکل اساسی از جمله «هزینه محور بودن»، «افزایش وابستگی به نفت»، «افزایش کسری بودجه»، «درآمدهای موهوم» و «برداشت بی­‌رویه از منابع صندوق توسعه ملی» گریبان بودجه 1400  را گرفته است؛ با تمام این ایرادات امیدوارم معیشت مردم بیش از این در سختی نباشد و سال 1400 شاهد رشد تورم نباشیم./

پایان پیام

بودجه کسری بودجه لایحه بودجه   اخبار برگزیده
  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  

دفاع جانانه فرمانده ناجا از مامور وظیفه‌شناس راهور/ صدور دستورات ویژه برای حمایت از حقوق سربازوظیفه/ هیچ‌گونه گذشتی نداریمفرمانده نیروی انتظامی ضمن دفاع از مامور راهور ناجا گفت: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، موضوع را تا احقاق حق سرباز وظیفه شناس پیگیری می کنیم.
ایلنا نیروی انتظامی ترافیک حسین اشتری 

  

مژده وزیر بهداشت درباره واکسن کروناوزیر بهداشت گفت: در روزهای آینده نخستین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.
گسترش پلیس راهور واردات کوبا 

  

علی عسکری، رییس صداوسیما، ضمن عذرخواهی از روحانی رییس جمهوری به دلیل اظهارات توهین آمیز مهمان یکی از برنامه های تلویزیون، گفت: «هر چند بارها تاکید شده مسئولیت اظهار نظر در برنامه های زنده بر عهده کارشناس مدعو است اما بیان چنین اظهاراتی از آنتن صدا و سیمای جمهوری اسلامی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و با هرگونه قصور و تقصیر برخورد قاطع می شود.»
نامه نیوز جمهوری اسلامی تلویزیون ایران خودرو 

  

پیش فروش 7 محصول ایران خودروطرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه بهمن ماه 99 از امروز یکشنبه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کشور به میدان تاخت و تاز تبدیل شده استمنظور این نیست که جناح اصولگرا بداخلاق است و جناح اصلاح‌طلب از این قبیل بداخلاقی‌ها مبراست. متأسفانه کشور ما به میدان تاخت و تاز بداخلاق‌های سیاسی از جناح‌های مختلف تبدیل شده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودروشورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

فرصت مذاکره با بایدن را از دست ندهیمسرانجام 20 ژانویه رسید و جو بایدن وارد کاخ سفید شد.اکنون نخستین گام او انتصاب ها در دولت است.بر اساس آنچه تا کنون منتشر شده تیم اصلی سیاست خارجی او و نیز گزینه اصلی CIA همه از تیم مذاکره کننده برجام و حامی این‌ توافق هستند.
مستقل‌آنلاین طالبان اصلاح طلبان ایران 

  

پلیس فتا هم وارد شد/ اتحاد کلید نابودی شرط‌بندی در والیبالپلیس فتا آمادگی خود را برای مبارزه جدی با پدیده شوم شرط بندی در والیبال اعلام کرد.
مملکت‌آنلاین پلیس فتا پلیس والیبال 

  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  اخبار داغ
  

جزئیات جدید از تهیه واکسن کروناآخرین اقدامات برای واردات و تولید واکسن کرونا تشریح شد. در نشست نمایندگان اتاق تهران در بخش اقتصاد با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا و یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و یکی از مسوولان سازمان غذا و دارو، آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور مورد واکاوی قرار گرفت.
اعتماد واردات وزارت بهداشت بودجه 

  

اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان به اهالی فرهنگ وهنر لادن حیدری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص حمایت‌های تسهیلاتی این وزارتخانه از صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، گفت: تا تاریخ 29 آذر سال جاری از طریق سامانه کارا به 16 هزار و 872 متقاضی بیش از 423 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی با کارمزد 12 درصد با هدف حفظ فرصت های شغلی و کسب و کارهای به شدت آسیب‌دیده بخش فرهنگ و هنر کشور پرداخت شده که گزارش های مرتبط…
خانه‌ملت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه دولت 

  

رانت بزرگ فولادی به چند شرکت نوردی می‌رسد/ میزان عرضه نوردکاران در بورس گویای همه مسائل استعضو هیات مدیره انجمن فولاد یادآور شد: قیمت گذاری دستوری نه تنها غیر قانونی بوده و نوعی دخالت در اقتصاد آزاد و سالم به شمار می رود بلکه زیان آن را هم تولیدکننده واقعی و هم مصرف کننده نهایی متحمل می شوند. از سوی دیگر قیمت گذاری دستوری، شرکت های فولادی حاضر در بازار سرمایه را با زیان مواجه کرده و سهامداران شرکت ها را متضرر می کند.
ایلنا بورس کالا فولاد صنعت فولاد 

  

قیمت سکه بر مدار افزایش / آخرین نرخ بازارهر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یکشنبه) با افزایش 440 هزار تومانی نسبت به دیروز (شنبه، چهارم بهمن) 10 میلیون و 720 هزار تومان معامله شد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شد به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور اظهار داشت: از ابتدا تاکنون تاکید کمیته ملی واکسن بر آن بوده که هرگونه انجام کارآزمایی بالینی واکسن های خارجی در کشور منوط به مشارکت در تولید و انتقال فناوری خواهد بود. وی با اشاره به برگزاری 12 نشست هم اندیشی و جلسه کمیته ملی واکسن کووید 19 در ماه‌های گذشته، افزود: در این جلسات علاوه بر رهگیری و هدایت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون همگانی…
مهر واردات وزارت بهداشت تولید 

  

سهم های برنده روز یکشنبه بورسامروز اغلب شرکت‌های دو گروه بانکی‌ها و پالاشی‌ها روز خوبی را پشت سر گذاشتند. نمادهای بزرگ این دو گروه از جمله وبملت، وتجارت، وپارس، وبصادر، شپنا، شتران، شتران و شبریز همگی با رشد قیمت روبه‌رو شدند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آخرین آمار کرونا در کشوز؛ 89 فوتی و 5945 ابتلای جدید کرونا در کشورسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5هزار و 945 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

سرلشکر سلامی گفت: طرح شهید سلیمانی توانسته است در مدتی کوتاه اعجازگونه عمل و از این طریق آمار فوتی‌های ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را دو رقمی کند.
صراط قاسم سلیمانی حسین سلامی دستورالعمل 

  

تغذیه و کیفیت آن در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.
نامه نیوز تغذیه ایران خودرو خودرو 

  

توصیه‌ جدید در اسپانیا برای جلوگیری از شیوع کرونا؛ «سکوت کنید»سلامت نیوز: علاوه بر اسپانیا پزشکان فرانسوی هم توصیه های جدید خود را برای کند کردن شیوع ویروس منتشر کردند. آن ها توصیه کردند که صحبت در حمل و نقل عمومی متوقف شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از یورونیوز، وقت حرف زدن تمام شد. دست کم در وسایل حمل و نقل عمومی بارسلون اینگونه است جایی که از مسافران خواسته می شود سکوت کنند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود...
سلامت‌نیوز اسپانیا سلامت فرانسه 

  

مداخلات غیرقانونی، عیارسنجی کارنامه سازمان بورس را دشوار می‌کندعضو سابق هیات مدیره سازمان بورس با تأکید بر اینکه نتیجه تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی روی تابلوهای بورس خود را نشان می‌دهد، گفت: هر کسی که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌تواند با اراده شخصی و به شکل مصنوعی، شاخص‌ها را بالا و پایین کند، زیرا تابلوهای بورس بازتاب‌دهنده اقدامات و تصمیمات همه ارکان اقتصادی کشور است.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار ایران خوراک