موج دوم همه‌گیری و تشدید محدودیت‌های کرونایی در جهان

حدود 10 ماه از زمان شناسایی اولین موارد ابتلا به نوعی بیماری تنفسی موسوم به کووید-19 در شهر ووهان چین میگذرد که در مدت زمان کوتاهی بیشتر مناطق جهان به کروناویروس عامل این بیماری آلوده شدند.

موج دوم همه‌گیری و تشدید محدودیت‌های کرونایی در جهان

 از دسامبر 2019 (دی ماه گذشته) مواردی از ابتلا به نوعی بیماری تنفسی که علائمی مشابه با ذات الریه داشت در شهر ووهان تشخیص داده شد. این ویروس از سرعت سرایت بالا برخوردار بود و در مدت زمان کوتاهی هزاران نفر در چین به این ویروس آلوده شدند و صدها نفر نیز جان خود را از دست دادند.

با شیوع روزافزون کرونا ویروس در چین، دیگر کشورها نیز اقداماتی را برای مهار و کنترل انتشار این ویروس در نظر گرفتند که بیشتر مربوط به قرنطینه مسافرانی بود که مبدا سفر آنان شهر ووهان بود.

با گسترش روزافزون موارد ابتلا و فوت ناشی از شیوع کروناویروس در چین، بیماری کووید-19 به تدریج به خارج از مرزهای این کشور نیز راه پیدا کرد به گونه ای که در حال حاضر بیش از 31 میلیون نفر در جهان به کروناویروس آلوده شده و بیش از 965 هزار نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست داده اند.

شیوع روزافزون این بیماری مقامات و مسئولان بهداشت و درمان در کشورهای مختلف را بر آن داشت تا مردم را به رعایت نکات بهداشتی که می توانند در پیشگیری از گسترش بیشترِ این ویروس موثر باشند توصیه کنند. رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دستها از جمله این اقدامات بود. هرچند، در بسیاری از کشورها و شهرهای بزرگ جهان به دلیل تراکم جمعیت، شرایط برای رعایت فاصله اجتماعی به ویژه در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی فراهم نبود که بدین ترتیب محدودیتهای تردد، تعطیلی مدارس، مراکز تجاری و تفریحی و حتی قرنطینه سراسری در بسیاری از کشورها اعمال شد.  

با اعمال محدودیتها و کاهش تردد، بسیاری از کشورها موج نخست شیوع کروناویروس را با شرایط کنترل شده پشت سر گذاشتند هرچند با رفع تدریجی محدودیتها و عادی شدن روند زندگی، اکنون موج دوم شیوع این ویروس در برخی از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی آغاز شده است.

تدابیر ضدکرونایی کشورها در برابر موج دوم همه‌گیری

افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در اروپا به میزانی است که سازمان جهانی بهداشت (WHO) هفته گذشته (25 شهریور) هشدار داد که اروپا باید برای افزایش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری طی دو ماه آینده آماده باشد.

در انگلیس بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور روز 29 شهریور از وقوع موج دوم کرونا در سراسر کشور خبر داد و آن را اجتناب‌ناپذیر دانست. وی گفته است که نمی‌خواهد "قرنطینه سراسری" اعمال کند اما ممکن است برای جلوگیری از شیوع ویروس اعمال محدودیت‌های فاصله اجتماعی بیشتری لازم باشد.

همچنین وزیر بهداشت این کشور گفته است درصورتیکه تمامی افراد قوانین را رعایت کنند می توان از اعمال قرنطینه سراسری جلوگیری کرد اما در صورت ضرورت، آمادگی لازم برای اعمال قرنطینه وجود دارد.

با آغاز موج دوم شیوع بیماری کووید-19 در انگلیس و به منظور کنترل روند همه گیری این بیماری، مقامات انگلیس طرحی را ارائه کردند که بر اساس آن افرادی که ملزم به خود قرنطینگی هستند در صورت خودداری از این کار به پرداخت جریمه نقدی تا 10 هزار پوند محکوم می شوند.

از سوی دیگر دولت فرانسه نیز در مارسی و بوردو، دو شهر بزرگ این کشور به عنوان بخشی از اقدامات جهت جلوگیری از افزایش موارد کرونا، روز دوشنبه (24 شهریور) تجمعات تفریحی، بازدید از سالمندان در خانه‌های مراقبت و حضور در مراسم عمومی در فضای باز را با قوانین سختگیرانه‌تری روبرو کرد.

رئیس مرجع بهداشت منطقه‌ای جنوب شهر مارسی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت ما به نقطه‌ای خواهیم رسید که موارد هر هشت روز دو برابر شود. در موج اول کرونا در فرانسه در فصل بهار، موارد جدید هر 3.5 روز دو برابر می‌شد. در حال حاضر پزشکان می‌گویند بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها در مارسی نزدیک به ظرفیت کامل خود هستند. همچنین تجمع گروه‌های بیش از 10 نفره در سواحل و پارک‌های مارسی هم اکنون ممنوع بوده و اردوهای مدارس و مهمانی‌های دانشجویی به حالت تعلیق درآمده است. این اقدامات تا اول اکتبر اعمال می‌شود. دستور اجباری استفاده از ماسک در فضاهای عمومی داخل و خارج از مارسی نیز به 26 منطقه اطراف آن گسترش یافته است.

همچنین از روز جمعه (28 شهریور) به ساکنان مادرید در اسپانیا گفته شد که قادر نخواهند بود محله خود را بدون دلیل موجه ترک کنند. همچنین پارکها بسته می شوند و مغازه ها و رستوران ها با یک دوم ظرفیت فعالیت خود را ادامه می دهند. موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در پایتخت اسپانیا با وجود اعمال محدودیتها و تجمع حداکثر 10 نفر، همچنان روند افزایشی دارد.

یونان نیز محدودیتهای شدیدتری را در منطقه آتن اعمال کرده و به انجام تست های تشخیصی و ایجاد هتل های مخصوص برای قرنطینه مبتلایان سرعت داده است. از 21 ماه جاری میلادی (سپتامبر) تا چهارم اکتبر تجمع بیش از 9 نفر در پایتخت به استثنای رستوران ها و کافه ها ممنوع خواهد بود.

در دانمارک هم مقامات این کشور پس از افزایش موارد جدید ابتلا طی یک روز، تجمع افراد را از 100 نفر به 50 نفر محدود و به محدود کردن ساعت فعالیت رستوران ها و کافه ها اقدام کرده اند.

همچنین در پی افزایش شمار مبتلایان جدید به کرونا در اردن، این کشور فعالیت مدارس را از 25 شهریور برای دو هفته تعلیق و فعالیت رستوران‌ها و بازارهای عمومی را نیز به عنوان بخشی از محدودیت‌های جدید پس از افزایش بی‌سابقه شیوع کرونا در این کشور تعطیل کرده است.

در کره جنوبی نیز با وجود کاهش موارد جدید ابتلا و از سرگیری فعالیت مدارس و حضور دانش آموزان در کلاسهای درس به صورت یک یا دو بار در هفته، فاز دوم فاصله گذاری اجتماعی برای مدت دو هفته دیگر در این کشور تمدید شد که بر اساس آن، تجمعات در محیطهای بسته به حضور کمتر از 50 نفر و در محیطهای باز به کمتر از 100 نفر محدود شده است.

روند افزایش تعداد مبتلایان و فوتی های کروناویروس در جهان در حالی ادامه دارد که از ماه های آغازین شیوع این ویروس محققان آزمایشات خود برای تولید واکسن و داروی این بیماری را آغاز کرده اند. تاکنون به طور قطع دارو و واکسنی برای این بیماری ساخته نشده است و حتی مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در اروپا در اظهاراتی گفته است که واکسن کرونا ممکن است راهکاری جادویی برای مقابله با این بیماری نباشد هر چند که بسیاری به کشف و اثربخشی آن امید دارند.

وی تاکید کرده است: پایان همه گیری بیماری کووید-19 زمانی خواهد بود که جامعه فرابگیرد چگونه با این همه‌گیری زندگی کند.

منبع: ایسنا

پوند کره جنوبی دارو   اخبار برگزیده
  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  

ریزش بورس ادامه داردشاخص کل بورس در روز شنبه 3 آبان و در پایان معاملات با رشد منفی 38 هزار و 305 واحدی همراه شد و به 1 میلیون و 374 هزار و 48 واحد رسید.
گسترش شاخص خودرو فولاد 

  

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی در 43 شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان ابتلا به کرونا را دارند، از روز دوشنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.
نامه نیوز درمان وزارت بهداشت استان اصفهان 

  

مشارکت زودهنگام 51 میلیون آمریکایی‌ در انتخاباتتاکنون بیش از 51 میلیون رأی‌دهنده آمریکایی در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌صورت زودهنگام مشارکت کرده‌اند که این میزان در مقایسه با دوره قبل، حداقل 4 میلیون نفر افزایش یافته است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ ترامپ 

  

اثرات وام بر بازار خودرویکی از نکات اصلی در مورد تسهیلات خرید خودرو که توسط بانک‌های ایرانی پرداخت می‌شد این بود که صرفا برای خرید خودروهای ایرانی این وام پرداخت می‌شد. این بدین معناست که اگر کسی قصد خرید خودروی خارجی داشت، روی وام خودرو بانک‌های ایرانی نباید حساب می کرد.
خودروتک وام خودرو وام بازار خودرو 

  

سیگنال جذاب برای بازار خودروطبق اعلام وزارت صمت، تولید انواع خودروی سواری با بیش از 414 هزار و سیصد دستگاه، افزایش 19 درصدی داشته است که این مهم می‌تواند سیگنال مثبتی برای بازار خودرو باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو تولید 

  

ترامپ: عربستان به زودی به صف عادی‌سازی روابط با اسرائیل می‌پیوندد | 5 کشور دیگر هم در صف عادی‌سازی هستندرئیس جمهور آمریکا در پی اعلام عادی سازی روابط میان سودان با اسرائیل اعلام کرد که ریاض هم به‌ زودی با تل‌آویو روابط علنی برقرار می کند. وی مدعی شد: حداقل پنج کشور عربی دیگر خواهان پیوستن به صف عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ عربستان 

  

ماجرای‌ فروش‌جسد‌ به‌ضایعاتی!پیرمرد راننده ای که قصد داشت کیسه حاوی ضایعات را به فروش برساند ناگهان با جسد مردی درون کیسه روبه رو شد و هراسان خود را به کلانتری رساند.
مملکت‌آنلاین ترافیک خودرو پزشکی قانونی 

  

داروی کرونا رسما تایید و اعلام شد + جزئیاتسازمان دارو غذای امریکا استفاده از داروی رمدسیویر برای درمان بیماری «کووید-19» را تأیید کرده است.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ کودکان دارو 

  

قالیباف از 4 تصمیم مهم اقتصادی دولت خبر داد + جزئیات​محمدباقر قالیباف‌ رییس مجلس شورای اسلامی از اتخاذ 4 تصمیم مهم و عملیاتی برای کاهش ناکارآمدی‌های اقتصادی در جلسه با پنج عضو اقتصادی دولت و رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس خبر داد.
مستقل‌آنلاین دولت مجلس شورای اسلامی وزارت نفت 

  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  اخبار داغ
  

تأکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم اتحاد و انسجام درونی در کشور/ دولت باید بسته‌های حمایتی را در نظر بگیرد/ اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی برای مقابله با کرونا ضروری است به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه 3آبان ماه) در دیدار حضوری با رئیس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن قدردانی از عملکرد این ستاد، توصیه‌های مهمی را بیان و بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی، اقناع افکار عمومی و همکاری همه دستگاه‌ها و آحاد مردم برای مقابله با وضعیت تأسف‌بار ویروس عالم‌گیر کروناش تأکید…
خانه‌ملت اقتصاد سلامت وزارت بهداشت 

  

قیمت سکه و طلا در سوم آبانقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران، 14 میلیون و 90
خبرفوری قیمت سکه و طلا جدول 

  

اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در 43 شهرستانسخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی در 43 شهرستان بحرانی کشور که
خبرفوری درمان وزارت بهداشت استان خوزستان 

  

ربیعی: به زودی «مسئول قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا» تعیین می‌شودعلی ربیعی گفت: به منظور پشتیبانی، ایجاد هماهنگی، پیگیری و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا به زودی، «مسئول قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا» تعیین و اعلام می‌شود.
۵۵ آنلاین علی ربیعی وزارت بهداشت اورژانس 

  

ریزش ادامه‌دار شاخص بورسسقوط شاخص کل بورس تهران امروز هم ادامه پیدا کرد و به رقم یک میلیون و 374 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

کاهش شدید فعالیت‌های تجاری منطقه یورو با موج جدید شیوع کرونایک نظرسنجی نشان داد که فعالیت های اقتصادی منطقه یورو در ماه جاری میلادی کاهش یافته است چرا که محدودیت های جدید اعمال شده برای کنترل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل در بخش خدمات اتحادیه اروپا را مجبور به کاهش فعالیت کرده است.
تسنیم یورو بازار کار رشد اقتصادی 

  

اعمال جریمه و تشدید برخورد با متخلفان شیوه‌نامه‌های کروناییفرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: در سه روز اخیر اعمال جریمه و تشدید برخورد‌ها با متخلفانی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، بیشتر شده است.
ایلنا وزارت بهداشت مترو خودرو 

  

عدم حمایت سازمان بورس از سرمایه مردمعضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس با تاکید بر لزوم حمایت سازمان بورس از سرمایه مردم گفت: شاید کمی دیر باشد ولی عدم استفاده از این ظرفیت‌ها در برهه حساس کنونی به هر دلیل توجیه پذیر نیست.
گسترش سرمایه 

  

نگرانی‌ از روند فزاینده کرونا در کشور؛ مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنندسلامت نیوز: مردانی: اگر وضعیت فعلی بحران کرونا از نظر تعداد مبتلایان جدید و فوتی ها ادامه پیدا کند، مهار اپیدمی سخت تر خواهد شد به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، آمار موارد ابتلا و فوتی های ناشی از بیماری کرونا به مرز نگران کننده خود رسیده است به طوری که در هفته گذشته روزانه بیش از 300 نفر از بیماران جان خود را از دست دادند و بنا بر اعلام وزارت بهداشت، هر چهار دقیقه یک نفر بر ...
سلامت‌نیوز سلامت وزارت بهداشت ویروس 

  

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی تاکید کردند.
رویداد۲۴ بیمه بیکاری بیکاری الکترونیک 

  

مسئول قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا به زودی تعیین می‌شودسخنگوی دولت گفت: به منظور پشتیبانی، ایجاد هماهنگی، پیگیری و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا به زودی، «مسئول قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا» تعیین و اعلام می‌شود.
اعتماد وزارت بهداشت سخنگوی دولت دولت 

  

دادوستد 51 هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالادر هفته منتهی به 30 مهر ماه، 398 هزار و 846 تن انواع کالا به ارزش بیش از 51 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.
تسنیم ریال بورس کالا ماه