نقدی بر سخنان بطحایی و تذکری به روحانی

رضا سلطان‌زاده، مدیرمسئول هفته‌نامه آیینه یزد در یادداشتی با عنوان «نقدی بر سخنان سیدمحمد بطحایی و تذکری به حسن روحانی» نوشت: اخیراً سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش طی مصاحبه‌ای مطالبی بیان نموده که مناسب می‌داند نظر خوانندگان آیینه یزد را به بخش‌هایی از آن گفت‌وگو جلب کند و توضیحاتی را در این زمینه … نوشته نقدی بر سخنان بطحایی و تذکری به روحانی اولین بار در انصاف نیوز پد...

نقدی بر سخنان بطحایی و تذکری به روحانی

رضا سلطان‌زاده، مدیرمسئول هفته‌نامه آیینه یزد در یادداشتی با عنوان «نقدی بر سخنان سیدمحمد بطحایی و تذکری به حسن روحانی» نوشت:

اخیراً سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش طی مصاحبه‌ای مطالبی بیان نموده که مناسب می‌داند نظر خوانندگان آیینه یزد را به بخش‌هایی از آن گفت‌وگو جلب کند و توضیحاتی را در این زمینه ارائه نماید.

«…نامه‌ای که خدمت رئیس‌جمهور فرستادم یک نامه محرمانه بود، انتظار نداشتم که این نامه رسانه‌ای شود، بطحایی در ادامه در پاسخ به این سوال که این درست است که گفته می‌شود آقای رئیس‌جمهور چندین ماه به وزیر آموزش و پرورش وقت نمی‌داد و در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش شرکت نمی‌کرد؟ تصریح کرد: شورای عالی آموزش و پرورش یکی از نشانه‌های کم‌توجهی به حوزه آموزش و پرورش است. اما من می‌خواستم در رابطه با مسئله رتبه‌بندی با آقای رئیس‌جمهور صحبت کنم، من معتقد بودم اجرای رتبه‌بندی بار مالی چندانی را برای دولت نخواهد داشت و به وزارت آموزش و پرورش کمک بسیار زیادی می‌کند ولی آقای رئیس جمهور فرصت نداشتند و این فرصت فراهم نشد که خدمت ایشان برسم و حضوری صحبت کنیم. آقای روحانی احاله کردند به یکی دیگر از دوستان که با او این مسئله را دنبال کنم اما شرطی را گذاشتند که نیاز بود من با خود ایشان حتما صحبت کنم چون شرطی که ایشان گذاشته بودند برای این بحث اصل موضوع را عوض می‌کرد بنابراین خواهش کردم که برای فرصت کوتاهی خدمت ایشان برسم که این اتفاقات پیش آمد. نباید توقع داشته باشیم وزیر آموزش و پرورش در دولت دست به سینه بنشیند تا زمان بگذرد…

وقتی به وزیر آموزش و پرورش 5 دقیقه هم وقت داده نمی‌شود به من برمی‌خورد… من صبح استعفا را نوشتم و بعدازظهر بدون اینکه پرسیده شود که تو چه مرگت است، آیا سرت به سنگ خورده که می‌خواهی از وزارت استعفا بدهی و به مجلس بروی و… و بدون اینکه دلیل این مسئله پرسیده شود با استعفا موافقت شد! بدون اینکه دلیل این مسئله نه از طرف رئیسم و نه از طرف معاون ایشان، حتی آبدارچی جلوی در تماس بگیرد بگوید چه خبر است اما دریغ! و این برای این است که آموزش و پرورش دیده نمی‌شود. وزیر نفت مهم است، وزیر خارجه مهم است، وزیر آموزش و پرورش و ارشاد که اهمیتی ندارد، حالا این رفت یکی دیگر! اینها دل آدم را به درد می‌آورد…

می‌بینیم کسی مثل شهید رجایی در سطح اول کشور قرار می‌گیرد و رئیس‌جمهور می‌شود و بعد یک کسی مثل شهید باهنر وزیر آموزش و پرورش می‌شود، کسی که خودش معلم بوده و مسائل و مشکلات خانواده دانش‌آموز را می‌داند و می‌داند مَسیر چگونه است و در اوج کشمکش‌ها و گرفتاری‌های مختلف چشم از آموزش و پرورش برنمی‌دارد در نتیجه دوران اوج و شکوفایی وزارت آموزش و پرورش دوران ریاست جمهوری شهید رجایی و وزارت آقای باهنر بوده است… بطحایی درخصوص تأسیس مدارس غیرانتفاعی توسط مسئولان رده بالای آموزش و پرورش گفت: من خودم مدرسه غیرانتفاعی ندارم. در جمهوری اسلامی کسی که مسئولیت می‌پذیرد و جزءِ مدیران و سیاستگذاران و اداره‌کنندگان بخشی از نظام جمهوری اسلامی است در هر سطحی که باشد، با جنس جمهوری اسلامی جور درنمی‌آید که یک او یا یک مدیر ارشد همزمان با مدیریت، بنگاه خصوصی و غیرانتفاعی از خودش داشته باشد…»(1)

این‌گونه استنباط می‌شود آنان که توان انجام مسئولیتی در اجتماع دارند باید برای خدمت به مردم براساس تخصص و دانش و توانایی خویش مسئولیت را بپذیرند و افرادی که خود را شایسته نمی‌دانند از پذیرش سمت خودداری و آن را به کسانی واگذار کنند که تواناتر از خویش می‌دانند. بنابراین اولین پرسشی که با وزیر سابق آموزش و پرورش در این باره مطرح می‌گردد این که چرا با صراحت مشکل خود را با رئیس‌جمهور در میان نگذاشت تا رئیس قوه مجریه و دیگر مقامات نهاد ریاست جمهوری به دنبال چاره‌جویی امر بر‌آیند، اظهارات وزیر آموزش و پرورش را بشنوند و در پی اصلاح و ترمیم موضوع باشند و رئیس‌جمهور و معاونانشان موضوع ارزشمند آموزش و پرورش کشور را مهم‌تر تلقی ‌کنند در این صورت عموم شهروندان نیز با روش‌های منطقی و عقلایی از خواست وزیر آموزش و پرورش حمایت می‌کردند و این‌گونه تلقی می‌شد فردی منصب وزارت را به عهده گرفته که خواهان حل مشکلات است.

امیر و کارگزار بنابه دستورات عالیه اسلام به فرمان همیشه جاوید حضرت علی(ع) به مالک‌اشتر عمل می‌کنند که می‌فرماید: «…مقدم‌ترین مردم در نزد زمامدار اسلامی کسانی باید باشند که حق را حتی در تلخ‌ترین حالات آن، گویاتر از دیگران گوشزد می‌کند… ای مالک! گوشَت را برای شنیدن و دلت را برای پذیرش کلمه (نه) که خط بطلان به خطا و غلط تو می‌کشد جداً آماده ساز و بدان همانگونه‌که مشیت و قانون الهی کارهای صحیح ترا با جمله مقدس (آری چنین است) امضای قبولی می‌نماید به کارهای ناصحیح تو با جمله مقدس دیگر (نه، چنین نیست) خط بطلان می‌کشد… هرگز دوری و مخفی شدنت از مردم جامعه طولانی نباشد زیرا اختفای زمامداران از مردم جامعه موجب نوعی تنگدلی و کم‌اطلاعی از امور است و اختفای زمامدار علم به علت مخفی شدن را از مردم قطع می‌کند. در نتیجه موضوعی بزرگ در نزد آنان کوچک و کوچک بزرگ، و نیکو قبیح و قبیح نیکو تلقی می‌گردد و حق با باطل مخلوط می‌گردد…»(3) آیا مردم اینگونه نحوه استعفا دادن را از وزیر آموزش و پرورش می‌پذیرند؟ آیندگان چه قضاوتی در این زمینه خواهند داشت؟ و این اظهارنظر را تا چه حد پذیرا خواهند بود؟

سؤال دیگری مطرح است که آیا سیدمحمد بطحایی در دوران وزارت در مورد حدود 24 نوع مدرسه‌ای که در کشور وجود دارد و چالش بزرگی در مورد عدالت آموزشی رقم زده است برای کوتاه کردن دست مدیران و مسئولان وزارتخانه از اداره مدارس غیردولتی چه اقداماتی انجام داده است؟ گرچه عده‌ای از مؤسسان این‌گونه مدارس سرمایه و زندگی خود را در این راه گذاشتند کار بعضی از آنان به دادگاه و زندان و ورشکستگی کشیده شد گروهی نیز با لطایف‌الحیل و احیاناً رانت‌خواری و سوء‌استفاده از مقام و موقعیت خویش یا با توصیه این یا آن پول‌های کلانی به جیب زدند، متاسفانه از ابتدای تصویب قانون مدارس غیرانتفاعی تاکنون مسئولان امر توفیق نیافتند سر و سامانی به موضوع بدهند و با تصویب قانون اخیر در مجلس شورای اسلامی نیز وزارت آموزش و پرورش نتوانست آن‌گونه که باید و شاید به اصلاح وضعیت مدارس غیردولتی بپردازد.

سید محمد بطحایی در مصاحبه مورد بحث به حق و به جا اشاره نموده است که «اوج و شکوفایی وزارت آموزش و پرورش در دوران ریاست جمهوری شهید رجایی و وزارت شهید باهنر بود» گرچه زمان کوتاه بود اما ایمان، صداقت، ساده‌زیستی، درایت و از خود گذشتگی آن بزرگواران می‌تواند برای دیگر مدیران و مسئولان الگو و اسوه باشد بدان امید که کارگزاران بیش از پیش از روش‌های مدیریت شهیدان رجایی و باهنر بهره‌مند شوند.

آخرین نکته این که دکتر حسن روحانی که 24 میلیون نفر از مردم این سرزمین به خاطر شنیدن نظرات، مناظرات انتخاباتی، وعده‌ها و مقایسه با دیگر کاندیداها ایشان را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کرده‌اند با عنایت به اینکه همگان می‌دانند که ریاست جمهوری پس از مقام رهبری عالی‌ترین مقام کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را به جز اموری که قانون به عهده رهبری گذاشته پذیرفته است و از جمله باید خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور و ترویج دین و اخلاق کند و در برابر ملت و رهبری و مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشد، همه امکانات را برای ایجاد محیطی مساعد به منظور رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان، تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی به کار گیرد، دعوت به خیر و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را به عنوان یک وظیفه متقابل ملت و دولت بداند و از همه مهم‌تر برابر با قانون اساسی آموزش و پرورش رایگان برای آحاد شهروندان تا پایان دوره متوسطه و وسایل تحصیلات عالی تا سرحد خودکفایی کشور به صورت رایگان را تامین نماید، چرا و چگونه راضی می‌شود شخصی که به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شده و آن وظایف خطیر و مهم را باید با این همه مشکلات و کمبودها انجام دهد وقتی صبح استعفا می‌دهد با این وضعیتی که اعلام گردیده با استعفای وی موافقت می‌شود آیا ملت ما و دنیا نحوه برکناری وزیر امور خارجه دولت اسبق را فراموش کرده‌اند قطعاً پاسخ منفی است.

رئیس‌جمهور کشور اگر بخواهد دید درستی از کلیه مسایل کشور داشته باشد باید تمام امور را از دریچه فرهنگ بنگرد. این که پس از 40 سال نظام آموزشی کشور و عرصه تعلیم و تربیت دچار نقص‌های بسیار و کاستی‌های بی‌شمار است به اعتبار نگاه ناقص مسئولان طراز اول به مقوله آموزش و پرورش است. کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته دنیا اولویت اولشان برای رشد و تعالی همه‌جانبه کشورشان نهاد با عظمت آموزش و پرورش است. ژاپن نابود شده در جنگ جهانی دوم اولین حرکت سازنده را از آموزش و پرورش آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی جزء کشورهای پیشرفته دنیا شد. رئیس‌جمهور کشور اسلامی ایران باید وزیر آموزش و پرورش را از بین چهره‌های شاخص و منحصر به فرد کشور که صلاحیت احراز بالاترین مسئولیت‌ها را دارد انتخاب کند و او را همطراز خویش بداند و همه هم و غم خود را فدای آموزش و پرورش کشور کند تا اقتصاد و فرهنگ و سیاست و آموزش و صنعت و مدیریت و خدمات و کلیه امور جامعه اصلاح شود. گفته سیدمحمد بطحایی فقط متعلق به او نیست تمام خبرگان و اندیشمندان و متفکران را عقیده بر این است که دولت شهید رجایی به خاطر توجه به دستگاه تعلیم و تربیت و اهمیت دادن به آموزش و پرورش کشور و دیدگاه فرهنگی داشتن موفقیت‌های فراوانی به دست آورد و این اندیشه‌ای بجا و درست و منطقی و ریشه‌دار است از خدای بزرگ می‌طلبیم که مسئولان طراز اول کشور همان نگاهی را به آموزش و پرورش داشته باشند که رجایی و باهنر بزرگ داشتند. رحمت خدای بر روان پاک آن بزرگواران باد.

پی‌نوشتها:

1- عصرایران، 10/10/99 2- «نهج‌البلاغه»، ترجمه محمد دشتی(ره)، خطبه 3، صفحه 31 3- «حکمت اصول سیاسی اسلام»، علامه محمدتقی جعفری، صفحه 220، 221 و 251

انتهای پیام

برچسب هااستعفای بطحایی حسن روحانی رضا سلطان زاده سیدمحمد بطحایی

سیدمحمد بطحایی حسن روحانی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  

دفاع جانانه فرمانده ناجا از مامور وظیفه‌شناس راهور/ صدور دستورات ویژه برای حمایت از حقوق سربازوظیفه/ هیچ‌گونه گذشتی نداریمفرمانده نیروی انتظامی ضمن دفاع از مامور راهور ناجا گفت: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، موضوع را تا احقاق حق سرباز وظیفه شناس پیگیری می کنیم.
ایلنا نیروی انتظامی ترافیک حسین اشتری 

  

مژده وزیر بهداشت درباره واکسن کروناوزیر بهداشت گفت: در روزهای آینده نخستین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.
گسترش پلیس راهور واردات کوبا 

  

علی عسکری، رییس صداوسیما، ضمن عذرخواهی از روحانی رییس جمهوری به دلیل اظهارات توهین آمیز مهمان یکی از برنامه های تلویزیون، گفت: «هر چند بارها تاکید شده مسئولیت اظهار نظر در برنامه های زنده بر عهده کارشناس مدعو است اما بیان چنین اظهاراتی از آنتن صدا و سیمای جمهوری اسلامی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و با هرگونه قصور و تقصیر برخورد قاطع می شود.»
نامه نیوز جمهوری اسلامی تلویزیون ایران خودرو 

  

پیش فروش 7 محصول ایران خودروطرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه بهمن ماه 99 از امروز یکشنبه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کشور به میدان تاخت و تاز تبدیل شده استمنظور این نیست که جناح اصولگرا بداخلاق است و جناح اصلاح‌طلب از این قبیل بداخلاقی‌ها مبراست. متأسفانه کشور ما به میدان تاخت و تاز بداخلاق‌های سیاسی از جناح‌های مختلف تبدیل شده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودروشورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

فرصت مذاکره با بایدن را از دست ندهیمسرانجام 20 ژانویه رسید و جو بایدن وارد کاخ سفید شد.اکنون نخستین گام او انتصاب ها در دولت است.بر اساس آنچه تا کنون منتشر شده تیم اصلی سیاست خارجی او و نیز گزینه اصلی CIA همه از تیم مذاکره کننده برجام و حامی این‌ توافق هستند.
مستقل‌آنلاین طالبان اصلاح طلبان ایران 

  

پلیس فتا هم وارد شد/ اتحاد کلید نابودی شرط‌بندی در والیبالپلیس فتا آمادگی خود را برای مبارزه جدی با پدیده شوم شرط بندی در والیبال اعلام کرد.
مملکت‌آنلاین پلیس فتا پلیس والیبال 

  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  اخبار داغ
  

سهم های برنده روز یکشنبه بورسامروز اغلب شرکت‌های دو گروه بانکی‌ها و پالاشی‌ها روز خوبی را پشت سر گذاشتند. نمادهای بزرگ این دو گروه از جمله وبملت، وتجارت، وپارس، وبصادر، شپنا، شتران، شتران و شبریز همگی با رشد قیمت روبه‌رو شدند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آخرین آمار کرونا در کشوز؛ 89 فوتی و 5945 ابتلای جدید کرونا در کشورسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5هزار و 945 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

سرلشکر سلامی گفت: طرح شهید سلیمانی توانسته است در مدتی کوتاه اعجازگونه عمل و از این طریق آمار فوتی‌های ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را دو رقمی کند.
صراط قاسم سلیمانی حسین سلامی دستورالعمل 

  

تغذیه و کیفیت آن در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.
نامه نیوز تغذیه ایران خودرو خودرو 

  

توصیه‌ جدید در اسپانیا برای جلوگیری از شیوع کرونا؛ «سکوت کنید»سلامت نیوز: علاوه بر اسپانیا پزشکان فرانسوی هم توصیه های جدید خود را برای کند کردن شیوع ویروس منتشر کردند. آن ها توصیه کردند که صحبت در حمل و نقل عمومی متوقف شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از یورونیوز، وقت حرف زدن تمام شد. دست کم در وسایل حمل و نقل عمومی بارسلون اینگونه است جایی که از مسافران خواسته می شود سکوت کنند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود...
سلامت‌نیوز اسپانیا سلامت فرانسه 

  

مداخلات غیرقانونی، عیارسنجی کارنامه سازمان بورس را دشوار می‌کندعضو سابق هیات مدیره سازمان بورس با تأکید بر اینکه نتیجه تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی روی تابلوهای بورس خود را نشان می‌دهد، گفت: هر کسی که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌تواند با اراده شخصی و به شکل مصنوعی، شاخص‌ها را بالا و پایین کند، زیرا تابلوهای بورس بازتاب‌دهنده اقدامات و تصمیمات همه ارکان اقتصادی کشور است.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار ایران خوراک 

  

گفت‌وگو با محمد حسینی، کارآفرین برتر حوزه بورس و ارز دیجیتالمحمد حسینی یکی از کارآفرینان جوانی است که در حوزه ارزهای دیجیتال در داخل کشور دست به تاسیس یک شرکت هلدینگی زده است.
برنا کارآفرین حوزه ارز 

  

جایگاه معقول بورس در اقتصاداگر به لایحه بودجه سال آینده نگاهی کنیم متوجه اهمیت و جایگاه بورس در این سال خواهیم شد و این بازار می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا کند.
اعتماد اقتصاد اقتصاد ایران لایحه بودجه 

  

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونا مبتلا شد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عکس 

  

نگرانی والدین از ورود کرونا به مدارس + توضیحات وزیروزیر آموزش و پرورش گفت: تا اکنون که گزارشی از ابتلا به کرونا در مدارس نداشته ایم.
شما‌نیوز والدین وزارت بهداشت وزارت آموزش و پرورش 

  

افزایش 66 درصدی صف فروش در بورس+اینفودر پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش هزار و 513 میلیارد تومان شد که نسبت به روز گذشته 66 درصد افزایش یافته است.
اقتصادنیوز 

  

هشدار وزیر کشور به بی‌توجهی به آسیب‌های اجتماعی کروناوزیر کشور گفت: توجه به آسیب‌های اجتماعی کرونا از موضوعات مهم است زیرا ابعاد زندگی، جامعه، روابط، مناسبات و کارکردها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و بی‌توجهی به آن می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند.
اعتماد شورای اجتماعی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی عبدالرضا رحمانی فضلی