ایلنا   |  سیاسی  |  

انتشار فایل صوتی ظریف با اهداف انتخاباتی انجام شده است/ سخنان وزیر امور خارجه واقعیت‌های تاریخی است

مدیرکل پیشین‌ آسیای شرقی وزارت خارجه به تحلیل چرایی انتشار فایل صوتی وزیر خارجه ایران، افرادی که از آن منتفع می‌شوند و همچنین دلایل هزینه شدن دیپلماسی برای میدان پرداخت.

انتشار فایل صوتی ظریف با اهداف انتخاباتی انجام شده است/ سخنان وزیر امور خارجه واقعیت‌های تاریخی است

مدیرکل پیشین‌ آسیای شرقی وزارت خارجه به تحلیل چرایی انتشار فایل صوتی وزیر خارجه ایران، افرادی که از آن منتفع می‌شوند و همچنین دلایل هزینه شدن دیپلماسی برای میدان پرداخت.

سید جلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص انتشار فایل صوتی ظریف و آثار سیاسی آن اظهار داشت: نخست این موضوع مطرح است که این فایل چگونه و چرا منتشر شده است؛ ظاهر قضیه این است که به عنوان تاریخ شفاهی از افراد گزارشاتی دریافت می‌کنند تا در زمان خودش سند‌ها وجود داشته باشد و حالا که چند ماه بیشتر به پایان این دوره از ریاست جمهوری و وزارت آقای ظریف باقی نمانده است، برای آینده ثبت و ضبط می‌شود.

وی ادامه داد: به هر حال دوره هشت ساله حضور ظریف در وزارت خارجه با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده و آن گونه که گزارش کرده‌اند، این گفت‌وگو حدود هفت ساعت بوده و در مورد مسائل مختلفی صحبت شده که بخشی از آن نیز شنیده شده است، اما انتشار فایل صوتی صحیح و اخلاقی نیست؛ چراکه اگر ایشان می‌خواست این سخنان منتشر شود، حتما در یک تریبون دیگری مطرح می‌کرد و اینکه به عنوان تاریخ شفاهی این مطلب دریافت شده تا به عنوان یک سند تاریخی بماند اما اکنون منتشر شده کار درستی نبوده است.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی با بیان اینکه آنچه که ایشان مطرح کرده واقعیت‌های ملموس موجود بوده است، گفت: اگر سخنان وزیر خارجه خلاف بوده به آن رسیدگی شود اما اگر نبوده،‌ این واکنش‌ها خیلی معنایی ندارد؛ چراکه مسائل مطرح شده از سوی ظریف، در بردارنده نکته جدیدی برای کسانی که در جریان مسائل سیاسی هستند، نیست.   

وی ادامه داد: اینکه در مقابل اظهارات مطرح شده در این فایل این چنین موضع‌گیری صورت می‌گیرد، نشان‌دهنده این است که افشای برخی مسائل برای برخی نگرانی ایجاد کرده است. شهید سلیمانی فرد علاقه‌مندی به کشور بود و زاویه دیدش و مسیری که قضایا را دنبال می‌کرد، مشخص بود. طبیعتاً دنبال منافع انقلاب و نظام بود. از سویی ظریف خیلی از بزنگاه‌ها به نفع این دیدگاه کوتاه می‌‌آمده و البته او تعیین‌کننده نبوده است؛ چراکه بی‌تردید بحث رهبری و ارتباطاتی که با رهبری برقرار می‌شده و همچنین گزارشات و مطالبی که خدمت رهبری داده می‌شد، تعیین‌کننده سیاست کلی است.

وی افزود: در نتیجه از مجموعه کلام وزیر خارجه اینگونه استنباط می‌شود که وقتی که فضا به این شکل بوده است، با وجود اینکه دید و نگاهش چیز دیگری بوده اما به نفع این جریان یا سکوت کرده است، یا اگر نقطه نظری داشته مطرح می‌شده ولو اینکه نظرات طرف دیگر به پیش می‌رفت. ماحصل گفت‌وگوها در آنچه که منتشر شده است این را می‌گوید که ظریف باز هم در راستای منافع جریانی که مسائل را دنبال کرده و بیشتر در مسیری که رهبری آن را تقویت می‌کرده، صحبت می‌کند.

مدیرکل پیشین آسیای شرقی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه مراد از انتشار این فایل صوتی نگرانی انتخاباتی است، بیان کرد: طرف‌های مقابل فکر می‌کنند با محبوبیتی که ایشان به دست آورده و احتمال موفقیتی که در مذاکرات وین اتفاق می‌افتد، این موضوع مطرح می‌شود که نکند این موفقیت باعث شود اقبال به سمت آقای ظریف افزایش پیدا کند و این امر باعث شود که کاندیدای مورد نظر آنها نتواند رای لازم را بیاورد. حال اینکه چه کسی و چگونه آن را منتشر کرده و چه اهدافی را دنبال می‌کند، باید بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ اما آنها نگران انتخابات آتی هستند و برای اینکه بتوانند نفر مدنظر خودشان را بیاورند و از سویی اگر مذاکرات برجامی وین به نتیجه برسد، می‌تواند برای آنها خطرساز باشد، لذا با استفاده از این مطلبی که پیش آمده و واقعیت‌هایی که در آن بیان شده، سعی داشتند آن را به عنوان یک حرف غیر مربوط و مصلحتی نسبت به مسائل موجود کشور مطرح کنند.

سفیر پیشین ایران در بریتانیا درباره اینکه آیا این نکاتی که ظریف در فایل صوتی در مورد سنگ‌اندازی روسیه و فرانسه در برجام مطرح کرده است، لزوم مذاکره مستقیم و بدون واسطه با ایالات متحده را تاکید نمی‌کند، گفت: دو نکته مطرح است؛ یکی اینکه روند مذاکرات امروز که در وین در حال اتفاق افتادن است، برای این است که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شده و قاعدتاً باید مسائل حقوقی و نحوه بازگشت آمریکا به برجام با سایر اعضا مورد بحث قرار گیرد. به همین دلیل اکنون سه گروه مجزا (یکی درباره ساختار، یکی در مورد مسائل حقوقی و یک گروه هم در مورد مسائل فنی) زیر نظر معاون وزیر خارجه و همتایان متقابل خودشان این مباحث را دنبال می‌کنند تا جمع‌بندی شده و تا حداکثر 3 خرداد این فصل از مباحث بررسی و نسبت به رفع تحریم‌ها اقدام و نحوه بازگشت ایالات متحده به برجام مشخص شود.

وی با بیان اینکه این چارچوب قاعدتاً تحت تاثیر مسائل حاشیه‌ای نمی‌تواند قرار بگیرد، گفت:  در یک مقطعی حتی توافق کردند که آقای رابرت مالی به عنوان نماینده آمریکا در اطراف نشست باشد تا اگر لازم شد نظرات او به صورت غیرمستقیم گرفته شود. همین قدر که آمریکایی‌ها پذیرفتند بیایند پشت در قرار بگیرند و در مذاکرات نباشند، یک عصر جدید است که بعدها راجع به این شکل از دیپلماسی نیز باید گفت‌وگو شود که در عین حال نشان می‌دهد دست بالا و اقتدار در مسئله گفت‌وگوهای برجامی برای ایران است.

ساداتیان گفت: نکته دیگر این است که یادمان نرفته که در آستانه رسیدن به نتیجه نهایی در برجام، فرانسوی‌ها چه بازی درآوردند. یعنی هر کدام از این کشورها دنبال منافع خودشان هستند و اینگونه نیست که فقط روسیه منافع خودش را دنبال کند. در چارچوب اخباری که منتشر شده شهید سلیمانی به مسکو نرفته تا پوتین را متقاعد کند که وارد فضای سوریه شوند، بلکه این پوتین بوده که از ایشان خواسته که ما وارد شویم. با این وضعیت ما شاهد هستیم که بعد از توافق، پوتین وارد ایران می‌شود و مستقیم از فرودگاه به دیدار رهبری می‌رود و در آنجا توافقاتی انجام می‌شود و در نتیجه آن شد که از پایگاه همدان هواپیماهای روسی آمدند، تجهیز شدند و به سوریه رفتند. آن حوادث و مسائلی را که بعدا پیش آمد و تقابلی که با داعش به وجود آمد، واقعیت‌های تاریخی است که اتفاق افتاده است. در گذشته‌های دور این واقعیت‌های تاریخی سال‌ها و حتی یک قرن طول می‌کشید تا افشا شوند اما امروز می‌بینیم این واقعیت‌ها به این شکل خودش را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: پس آنچه که امروز در ارتباط با مسکو مطرح است این است که روس‌ها منافع خودشان را دنبال کرده‌اند و وقتی هم که به نتیجه کار رسیدند، به گونه‌ای نسبت به منافع ایران بی‌اعتنایی‌هایی شد. همچنین شاهد بودیم حمله‌هایی که اسرائیل به مواضع ایران در سوریه انجام می‌دهد با سکوت روسیه و یا شاید با تایید روسیه روبرو است و این‌ها واقعیت‌هایی است که اکنون می‌بینیم در حال اتفاق افتادن است و بنا به هر دلیلی جمهوری اسلامی و هیئت مستشاری یا گروه‌هایی که در سوریه حضور دارند، پاسخ‌های لازم را نمی‌دهند، اینجا تضاد منافع وجود دارد که آنها را یا باید از کانال دیپلماسی و یا از کانال‌های دیگری که به تعبیر آقای ظریف «میدانی» هستند حل و فصل کنند. اینها واقعیت‌هایی است که در این گفته خودش را نشان می‌دهد و با آنچه که قبلاً منتشر شده بود، تفاوت‌هایی دارد.

این دیپلمات پیشین ایران درباره اینکه چرا پذیرفته نشد بخشی از میدان، هزینه دیپلماسی شود و همواره از دیپلماسی برای میدان هزینه ‌شده است، با بیان اینکه پاسخ این سوال شما بسیار سخت است و شاید به خط قرمزهایی که در نظام داریم نزدیک می‌شود، تصریح کرد: اینکه در یک جاهایی رهبری تیم دیپلماسی را تقویت کردند و آنها را فرزندان امین و صادق  نسبت به نظام توصیف کردند امیدبخش بود وگرنه این هجمه‌های عجیبی که نسبت به دیپلماسی و شخص آقای ظریف و حتی رئیس جمهور آقای روحانی شده است، می‌توانست خیلی زودتر از این، روند دیپلماسی را متوقف کند و اجازه پیشروی ندهد؛ اما در جاهایی تشخیص این شده که میدانی‌ها بیشتر مورد تقویت قرار گیرند و اگر جایی قرار است کوتاه بیاید این حوزه دیپلماتیک باشد که آقای ظریف نیز به این موضوع اشاره دارد.

بازی ریاست جمهوری وزارت خارجه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

فوت 202 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 10145 بیمار جدیداقتصادنیوز : آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
اقتصادنیوز 

  

202 فوتی و 10145 بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشتهآخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

اعتراف تلخ سازمان بورستصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت 5 تا منفی 5، می تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند. اما نکته اصلی در این زمینه را می توان ضربه خورد اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
گسترش ماه پول دولت 

  

آینده ای روشن در انتظار بورسعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران فضای مجازی 

  

راه تنظیم بهینه بازارها، بورس کالاست / کنترل دستوری قیمت ها سرابی بیش نیستیحیی آل اسحاق که مدیریت وزارت بازرگانی در دولت های پنجم و ششم و همچنین ریاست اتاق بازرگانی تهران را درکارنامه خود دارد، معتقد است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بهینه بازار براساس مولفه های اقتصادی، سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالاست که طی سال های گذشته با شفافیت مبادلات و فعالیت برمبنای عرضه و تقاضا، آثار مثبتی برای اقتصاد و تولید کشور به همراه داشته است.
شما‌نیوز تنظیم بازار بورس کالا قیمت 

  

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قواعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقتصادنیوز نقدینگی 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودروهابازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو 

  

بهترین واکسن کرونا کدام است؟فارس/ دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شعار who، گفت: بهترین واکسن همان است که در دسترس قرار دارد.
مثلث زیبایی سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

تسهیلات وام 16 درصدی باشگاه های ورزشی در ایام کرونا کارگشا نیستمدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: از دولت تقاضا داریم همانند واکسیناسیون دیگر ورزشکاران کشور، واکسیناسیون مربیان ورزشی را نیز در اولویت قرار دهد.
ایلنا وام تندرستی ورزش 

  

قیمت دلار و یورو در بازار امروز (1400/02/24) + جزییاتقیمت ارز در بازار آزاد تهران در جریان معاملات امروز جمعه 24 اردیبهشت 1400 مشخص شد.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

بورس و دو مسکن جدیدبازار سرمایه هفته پیش رو را با دو تغییر جدید در دامنه نوسان و حجم مبنا آغاز می‌کند. تغییراتی که هر چ
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری فروشنده