رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی سدی برابر کرونا

سلامت نیوز: با توجه به واکسیناسیون 82 درصدی گروه هدف جامعه، طی هفته های اخیر هشدارهایی در مورد احتمال خیز ششم کرونا داده شده، اما به باور کارشناسان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی می توان مانع از برخاستن این خیز شد...

رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی سدی برابر کرونا

سلامت نیوز: با توجه به واکسیناسیون 82 درصدی گروه هدف جامعه، طی هفته‌های اخیر هشدارهایی در مورد احتمال خیز ششم کرونا داده شده، اما به باور کارشناسان با رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی می‌توان مانع از برخاستن این خیز شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ویروس کرونا با گذشت 20 ماه از همه‌گیری آن در دنیا، فعلا قصدی برای کوتاه آمدن ندارد و باید ضمن تداوم واکسیناسیون، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی گرفت.

تلفات روزانه کرونا روز دوشنبه اول آذر ماه پس از 234 روز به 97 نفر رسید و دو رقمی شد اما سه‌شنبه دوم آذر ماه بار دیگر سه رقمی (مرگ 132 هموطن) شد و روز چهارشنبه سوم آذر ماه به مدار دو رقمی بازگشت و همین روند سینوسی، مسئله رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در کنار انجام واکسیناسیون گوشزد می کند.

موج پنجم کرونا سخت‌ترین دوره همه‌گیری این بیماری در کشور بود و روز دوم شهریور ماه با 709 مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا (اسفند 98) در کشور رسید، اما به مدد رویکرد دولت سیزدهم و با واردات 150 میلیون واکسن و پوشش وسیع واکسیناسیون، آمار مرگ و میر کرونایی کاهش یافت.

با وجود آنکه تا کنون 57 میلیون و 61 هزار و 606 نفر دُز اول، 45 میلیون و 655 هزار و 771 نفر دُز دوم و 864 هزار و 992 نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 103 میلیون و 582 هزار و 369 دُز رسیده، اما نگرانی از خیز بعدی کرونا همچنان وجود دارد.بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه دوم آبان ماه در دیدار با مدیران موسسه کخ و سفیر آلمان گفت: سه ماه گذشته در ایران سرعت واکسیناسیون جهش قابل توجهی یافت به گونه‌ای که تا امروز حدود 84 درصد از جمعیت هدف، دُز اول و حدود 67 درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

وی افزود: وضعیت کنترل بیماری کرونا در ایران مناسب است اما نگرانی‌هایی داریم. بروز موج جدید کرونا در سایر کشورها، ما را برای آینده نگران کرده است، شرایط بیماری کرونا در ایران تا چند ماه پیش، مناسب نبود و روزانه حدود 50 هزار بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی می‌شد و حتی به 700 مورد مرگ و میر بیمار کرونایی در یک روز هم رسیده بودیم اما با تقویت واکسیناسیون و البته مشارکت عظیم مردمی در واکسیناسیون، امروز وضعیت بیماری در ایران، بهتر شده است.

برخی کارشناسان هشدار می دهند وضعیت شیوع بیماری کرونا بسیار شکننده است و هرگونه واکسن هراسی و عادی انگاری موجب افزایش موارد ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا می‌شود.

موج ششم کرونا سخت و پیچیده است سرپرست مرکز مدیریت اطلاعات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه می‌گوید: شروع موج ششم کرونا پیچیده و سخت است و محتمل‌ترین شرایط در شکل‌گیری یک موج می‌تواند ناشی از ورود یک سویه جدید به کشور باشد، هنوز شواهدی از ورود سویه جدید به کشور گزارش نشده و اکنون روند بستری در اکثر استان‌ ها به جز خراسان جنوبی نزولی و در شهرستان ‌های قرمز هم روند بستری صعودی است و همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

علی شریفی ادامه می دهد: نرخ فوت را در هر یک میلیون نفر جمعیت بر اساس واکسن زده‌ها و نزده‌ها در ماه‌های مختلف سال برای گروه سنی بالای 75 سال بررسی کردیم. مقیاس‌های آماری جمعیت نشان می‌دهد اگر افراد واکسن نزده بودند، دهها هزار مرگ بالای 75 سال در موج پنجم رخ می داد.وی می افزاید: اگر واکسن‌ها علیه کرونا صد درصد ایمنی ایجاد می کردند شرایط جهان متفاوت‌تر از دوران کنونی بود و همه به زندگی عادی بر می گشتند، واکسیناسیون ریسک فوت ناشی از کرونا را در افراد کاهش می‌دهد، این دقیقا همان موضوعی است که در گزارش مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات به روشنی ارائه شده است. درصد اثرگذاری واکسن تابع سن و شرایط موج کرونا در کشور است؛ به عنوان مثال درصد اثرگذاری واکسن در سنین 25 تا 50 سال با 50 تا 75 سال و به همین ترتیب متفاوت است‌ و صرفا اعلام یک عدد، ساده‌انگاری و ساده کردن مساله است.

اجرای مدون و منسجم برای کاهش تلفات کرونایی مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست نیز می‌گوید: به جای گمانه‌زنی روی آغاز یک پیک جدید کرونا باید تمرکزمان بر برنامه ریزی و اجرای مدون و منسجم مداخلاتی برای کاهش شاخص های کرونایی مانند ابتلا و مرگ باشد.وی می افزاید: موضوع اصلی این است که اوضاع کرونایی در کشور نگران کننده و همه ما باید همچنان مراقبت‌های بهداشتی را ادامه دهیم، هرچند ادامه روند مناسب واکسیناسیون در کشور می تواند از بروز مرگ‌ها و بستری در بخش‌های مراقبتی در آینده نزدیک بکاهد اما در حال حاضر نیاز اصلی ما در کنار تزریق واکسن، رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی است. این اپیدمیولوژیست ادامه می دهد: هموطنان باید توصیه‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، حضور نیافتن در تجمعات و دورهمی‌ها و بهداشت دست‌ها را به دقت رعایت کنند.

مراقب باشیم؛ کرونا همچنان جان می‌گیردیونسیان تصریح می‌کند: روند شاخص‌های کرونایی مانند شناسایی مبتلایان جدید، بستری‌ها و مرگ و میرها نشان می‌دهد اکنون اوضاع کرونایی خوبی از نظر مبتلایان جدید به بیماری و مرگ و میر ناشی از کرونا نداریم. اگر قرار باشد روزانه 100 تا 150 هموطن را بر اثر بیماری کرونا از دست بدهیم، سالانه حدود 40 هزار نفر در بین ما نخواهند بود که این تعداد بیش از دو برابر فوت شدگان بر اثر حوادث ترافیکی و جاده‌ای است که بسیار جای نگرانی دارد.

از هرگونه ساده‌انگاری به شدت پرهیز کنیموی گفت: از مردم تقاضا می‌کنیم که از هرگونه ساده انگاری به شدت پرهیز کنند؛ این کار می تواند زمینه افزایش ابتلا و بستری و در نهایت مرگ ناشی از کرونا را در کشور را فراهم کند، بعضی از افراد فکر می کنند که با زدن دو دز واکسن می توانند رعایت توصیه‌های بهداشتی را به طور کامل کنار گذاشت، این باور اشتباه و بسیار خطرناک است.

این اپیدمیولوژیست تاکید می کند: شرایط کنونی، شرایطی نیست که با سادگی بتوانیم با آن کنار بیاییم. حتی اگر شاهد افزایش موارد ابتلا هم نباشیم، روزانه حداقل به تعداد سرنشینان یک هواپیمای مسافربری، هموطن از دست می دهیم و این موضوع ساده ای نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت.

سلامت وزارت بهداشت واکسیناسیون   اخبار برگزیده
  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

آغاز جنگ روایت‌ها از وین/ مذاکرات در هاله ابهام فرو رفتدور هفتم مذاکرات یا به روایت تیم مذاکره‌کننده جدید دور نخست، در حالی روز جمعه پس از 5 روز به پایان رسید که جنگ روایت‌ها بیش از هر موضوع دیگری توجه مخاطبان و دنبال‌کنندگان مذاکرات را به خود جلب کرده است.
اقتصادنیوز جنگ وین 

  

سکه در آستانه 13 میلیونی شدن؟قیمت سکه در صورت ادامه رشد دلار در روز جاری می تواند به سوی مقاومت بلندمدت 13 میلیون و 200 هزار تومان حرکت کند.
فردا قیمت دلار وین 

  

خشم آمریکا از رویکرد ایران در دور جدید مذاکراتسخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد به بازگرداندن این کشور به پایبندی به تعهدات برجامی خود است.
نامه نیوز ایران کاخ سفید وین 

  

تحویل چهارمین محموله میعانات گازی ایران به ونزوئلاایران در راستای قرارداد با ونزوئلا برای صادرات میعانات گازی به این کشور و دریافت نفت خام، چهارمین محموله میعانات گازی خود را به این کشور تحویل داد.
۵۵ آنلاین ایران ایران و ونزوئلا ونزوئلا 

  

تمام مشکل کشور عدم توجه رئیس جمهور به مجلس انقلابی بود؟عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تفاوت بین رئیسی و روحانی در تعامل با مجلس از زمین تا آسمان است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

نتیجه دربی در دستان هافبک هایک پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید نقش هافبک‌ها در داربی 97 پایتخت بسیار می‌تواند در نتیجه مسابقه تاثیرگذار باشد.
خانه فوتبال دربی فرهاد مجیدی فوتبال 

  

منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکراتجان گلاسر در توئیتی از منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکرات گفت.
مثلث عکس گوشت ترامپ 

  

لایحه نظام جامع رسانه‌ای در حال بررسی برای تدوین استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه نظام جامع رسانه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال بررسی برای تدوین است.
ایلنا لایحه بودجه رسانه مجلس شورای اسلامی 

  

جدیدترین وضعیت حضور کمال کامیابی‌نیاوضعیت جدیدترین مصدوم پرسپولیس در آستانه دربی
خانه فوتبال پرسپولیس دربی فوتبال 

  

محمد صالح جوکار: یکی از مسائل بحث اقتصاد آب است که بسیار مهم استنماینده مردم یزد در مجلس گفت: صنایع آب‌بر که عمدتا در استان‌های کویری تاسیس شده‌اند نباید از آب‌های حوزه‌ای استفاده کنند بلکه باید آب این صنایع از طریق انتقال آب از دریا تأمین شود.
فردا اقتصاد انتقال آب مجلس شورای اسلامی 

  

صرفه‌جویی 13 میلیاردی شهرداری در یک مناقصه با ورود سازمان بازرسی​سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران از ورود به موقع سازمان بازرسی ‌و صرفه جویی 13 میلیاردی شهرداری تهران در یک مناقصه خبر داد.
ایلنا صرفه جویی شهرداری تهران تهران 

  اخبار داغ
  

بورس اسیر تردید خریداران/ شاخص در مسیر نزولیاقتصادنیوز: در روز نخست در هفته جاری، بازار سهام اسیر تردید خریداران و فشار فروشندگان بودند.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

روند صعودی قیمت دلار ادامه دارد؟قیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افزایش قیمت دلار و طلا ادامه دارد؟ +‌ فیلمقیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت دلار شاخص 

  

چرا افراد مسن در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرتر هستند؟گروهی از پژوهشگران ایتالیایی و آمریکایی در بررسی جدید خود، به بررسی علت ابتلای افراد مسن به کووید-19 شدید و مرگ و میر ناشی از آن پرداخته‌اند.
مملکت‌آنلاین کودکان موش پژوهش 

  

رئیس سازمان بورس: خودرو‌های لاکچری وارد بورس می‌شوندرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتا داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد به تدریج وارد بورس می‌شوند، اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار خودرو 

  

تاثیر دلار 30 هزار تومانی بر بورسامروز شاخص کل کف حمایتی یک میلیون و 340 هزار واحد را از دست داد. کارشناسان معتقدند این افت ممکن است تا یک میلیون و 310 هزار واحد ادامه یابد.
گسترش دلار شاخص بودجه 

  

واکنش عجولانه قیمت دلار به نتیجه مذاکراتقیمت دلار امروز و در واکنش به پایان دور جدید مذاکرات احیای برجام در حالی صعودی شده است که به اعتقاد کارشناسان احتمال بروز شوک ناگهانی به بازار ارز کشور بسیار بعید است.
فردا قیمت قیمت نفت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/09/13قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

سرمایه گذاری در بازار رمزارزها بهتر است یا بورس؟مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: بازار رمزارزها با وجود آنکه قابلیت تحلیل ندارند و اطلاعاتی که بتوان بر اساس آن تحلیل قابل اتکاء ارائه داد و در دسترس نیست برای سرمایه‌گذاران و معامله گران جذاب است. در حالی که در بازار سرمایه شرکت هایی با اطلاعات شفاف و بنیاد قوی که برای تریدرها جذابیتی ندارد.
گسترش سرمایه دانش بنیان سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

آیا سویه اُمیکرون کرونا خطرناک است؟«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت، اعلام کرد: "نسبت به سویه اُمیکرون کرونا وحشت نکنید، زیرا شواهد اولیه نشان می‌دهد بسیاری از موارد ابتلا، خفیف یا بدون علامت هستند."
۵۵ آنلاین کانادا اورژانس آفریقای جنوبی 

  

تست‌های کرونا "امیکرون" را به راحتی شناسایی می‌کنندرییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با بیان اینکه تست های موجود کرونا این سویه را به راحتی شناسایی می کنند، گفت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر کرونا ندارد و قابل شناسایی است.
ایلنا بیمارستان کودکان آموزش 

  

آخرین تغییرات قیمت دلار (13 آذر)قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 13 آذر ماه 1400 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

بورس به کمک بخش خصوصی نیاز داردرئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که این تشکل بخش خصوصی آمادگی دارد تا در تمامی بخش‌ها به بهبود شرایط بازار سرمایه کمک کند.
گسترش بخش خصوصی اتاق بازرگانی تهران 

  

ترجیح مردم برای ورود به بازار رمز ارز علی‌رغم وجود شرکت‌های قوی بورسی/ فعالیت 7 هزار سبد خرد بورسیمدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: بازار رمز ارزهای با وجود آنکه قابلیت تحلیل ندارند و اطلاعاتی که بتوان بر اساس آن تحلیل قابل اتکاء ارائه داد، ودر دسترس نیست برای سرمایه‌گذاران و معامله گران جذاب است. در حالی که در بازار سرمایه شرکت هایی با اطلاعات شفاف و بنیاد قوی که برای تریدرها جذابیتی ندارد.
ایلنا سازمان بورس و اوراق بهادار ارز اتریوم 

  

آخرین تحولات قیمت سکه در بازار تهراناقتصادنیوز: طبق ادعای کانال های تلگرامی قیمت تمام سکه طلا در بازار امروز 13 آذر 1400 وارد کانال 13 میلیون تومان شده است.
اقتصادنیوز قیمت بازار تهران تهران