فردا   |  اقتصادی  |  

تاثیرگرانی دلار بر بازار خودرو/ افزایش قیمت ها در راه است؟

حرکت دلار به کانال جدیدی رسید و حالا حتی خود را برای کانال بعدی آماده می کند. بازارها از روز شنبه سیگنال های خود را از دلار می گیرند.

تاثیرگرانی دلار بر بازار خودرو/ افزایش قیمت ها در راه است؟

با تداوم روند هیجانی قیمت دلار، در پایان معاملات دیروز دوباره قیمت افزایش پیدا کرد. دلار در بازار آزاد با نرخ 29 هزار و 100 تومان معامله می شد و سکه نیز، پیرو دلار بود.

هر چند که قیمت دلار سطوح بالاتری را هم تجربه کرد. روز گذشته صرافی ملی نرخ خودش را به صورت ناگهانی افزایش داد؛ به طوریکه در پایان معاملات دیروز به قیمت 27 هزار و 800 تومان رسید. اقدام مزبور صرافی ملی در قامت بازارساز، در جهت کاهش وزن صف‌ها در مقابل صرافی‌ها بود که البته، تاثیر چندانی نداشت. صف‌ها دیروز کماکان وجود داشت حتی کار صف‌نشینان، به تنش فیزیکی نیز کشید.

با این وصف گزارش های میدانی نشان می داد که دیروز معامله گران بازار ارز نشانه هایی را دریافت کردند که همین مسئله آنان را به ترغیب برای گرفتن موقعیت های خرد و تشکیل صف سوق داد.

بازار دیروز را با التهاب و هیجان بیشتری دنبال کرد. به نظر می رسد از اوایل هفته آینده نشانه های این اثر روی بازارهای دیگر مشهود باشد.

بازار سهام | روند نزولی شاخص ها اما استمرار پول حقیقی ها

در بازار سهام شاخص ها در پایان معاملات منفی ارزیابی شدند و این وضعیتی است که البته با توجه به عملکرد وضعیت درونی بازار تا حدودی هم نگران کننده و هم امیدوار کننده است. در شرایطی شاخص کل بورس در پایان معاملات هفته جاری دوباره کانال 1.4 میلیون واحد را از دست داد که جریان ورودی پول حقیقی ها به بازار سهام مثبت بود و البته استمرار داشت، این در حالی بود که جریان خروجی نقدینگی حقیقی ها از صندوق های با درآمد ثابت هم تداوم یافت.

با این وصف ارزیابی ها نشان می دهد بازار امیدوار برای بهبود است، چرا که سیگنال های مربوط به دلار در صورت عدم تغییر می توانند همانند اهرم های رشد روز شنبه شاخص را به راحتی به کانال 1.4 میلیون واحد نزدیک کنند.

بازار خودرو | اثرپذیری از سیگنال های دلار

به گفته فعالان بازار خودرو، رشد قیمت دلار در بازار در کنار اخبار منفی مذاکرات عمده دلایلی است که موجب شده قیمت خودرو در بازار در پایان معاملات روز گذشته تکانه های مثبتی را تجربه کند.

البته در ابتدا و آغاز معاملات دیروز در بازار خودرو تغییرات مثبت زیادی مشاهده نشد اما در ادامه محصولات هر دو خودروساز با حرکت روبه جلو تداوم یافت.

با این وصف نکته اصلی در بازار اثرپذیری بازار از سیگنال های ارسالی از بازار ارز است. دیروز همچنین در خبر مهمی، هادی طحان، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در شورای نگهبان به هفته بعد موکول شده است. البته او گفته ایرادات سابق مجمع تشخیص مصلحت درباره این طرح وجود دارد، هر چند این ایرادات گوشزد هم شده است.

بازار مسکن | بی رمقی مشهود است

در بازار مسکن کماکان بازار با همان فرمان قبلی دنبال می شود و شرایط رکودی به حدی است که بسیاری از فروشندگان حاضرند تخفیف های 10 تا 15 درصدی بدهند.

در بازار آپارتمان ها واحدهای نوساز و نقلی با عدم استقبال خریداران روبه رو ست و به نوعی می توان گفت نسبت به دیگر فایل ها بی رمق تر هستند. در مجموع تغییری که بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد، وجود نداشت.

وضعیت خرید اوراق تسهیلات مسکن هم به صورت رفت و برگشتی اگرچه نشانه های ورود تقاضا را به دنبال دارد اما همچنان این تقاضا برای خانه اولی ها مشاهده نمی شود. در تازه ترین رویدادها هم وزیر راه و شهرسازی در تازه ترین اخبار از طرح نهضت ملی تولید مسکن گفته که اراضی احداث 2 میلیون و 400 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آماده شده است و حداکثر تا دو ماه آتی اراضی مابقی واحد‌ها مشخص می‌شود.

دیروز همچنین بر اساس احکام مالیاتی مرتبط با قانون جهش تولید مسکن که از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد، منابع مالیاتی حوزه زمین و ساختمان به صندوق ملی زمین و مسکن اختصاص می‌یابد؛ همچنین مالیات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، زیربنایی و روبنایی برنامه‌های حمایتی مسکن یک میلیون تومان تعیین شد. همچنین برخی از مستاجران درنامه ای به دولت درخواست تعیین سقف برای نرخ اجاره بها را داشته و درخواست برخورد شدید با متخلفان را دارند، اما اقتصاددان ها معتقدند نرخ گذاری های دستوری سرانجام موفقیت آمیزی نداشته است.

بازار ارز دیجیتال | شوک احتمالی منفی رمز ارزها

دیروز  قیمت بیت کوین (BTC) در حدود 53هزار و 700 دلار بود. این رمزارز در زمان انتشار این گزارش حدود 57هزار دلار معامله می‌شد و می‌توانست در کوتاه‌مدت به سمت سطح مقاومت 60هزار دلار صعود کند اما به نظر می‌رسد با مقاومت رو به رو شده و دوباره در محدوده53 تا 57 هزار دلار معامله شود.

اخیراً برخی از توکن‌های متاورس نیز  جهش فوق العاده ای را به ثبت رسانده اند که یکی از آنها The Sandbox است. در همین حال عنوان شده، مجموعه‌ای از مقررات در مورد رمزارزها در 8 آذر توسط مقامات مسئول در هند بررسی خواهد شد و تحلیل‌گران این احتمال را مطرح می‌کنند که دولت هند ارزهای دیجیتال را ممنوع کند.

اگر این اتفاق بیافتد نقل و انتقالات بین بانک و زیرساخت ارز دیجیتال دیگر ممکن نخواهد بود و کسی که ارز دیجیتال دارد نمی‌تواند پول خود را به ارز دیجیتال تبدیل کند یا ارز دیجیتال را به پول تبدیل کند و به نظر می‌رسد اعمال این محدودیت به قیمت ارزهای دیجیتال یک شوک منفی وارد کند./اقتصادنیوز

 

دلار بازار خودرو خودرو   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

محدودیت سفرهای کرونایی اجرایی می شود/واکسن نزده ها جریمه می شوندبر اساس طرح محدودیت هوشمند کرونا که قرار است از یکشنبه هفته آینده اجرایی شود، مقرر شده تا مردم در سفرهای جاده‌ای حتی با وسایل نقلیه شخصی‌شان جریمه شوند، اگر واکسینه نشده باشند یا کرونای آن‌ها مثبت شده باشد.
گسترش جاده ایران وزارت بهداشت 

  

اعمال افزایش قیمت خودرو از چه زمانی انجام می شود؟افزایش قیمت شامل خودروهای تحویلی آذر به بعد می‌شود.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بررسی راه اندازی بورس بین الملل در کیشراه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسئولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران جزیره کیش 

  

114 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستندزنجان- 114 نفر در حال حاضر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

معاون رئیس جمهور از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر دادمعاون رئیس جمهور: امروز نگرانی و کمبودی در زمینه تأمین واکسن وجود ندارد و بسترهای لازم برای تزریق واکسن دوز سوم و چهارم نیز فراهم است.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت خودرو 

  

صعود ناپایدار بورس/ سهمی که بیشترین سود داشتاقتصادنیوز: معاملات امروز 17 آذر 1400 بازار سهام اگرچه تنها در یکی از شاخص های عملکردی به نفع خریداران بود اما در مابقی شاخص ها به نفع فروشندگان به ثبت رسید.
اقتصادنیوز سود سهام شاخص 

  

واکنش بازار به افزایش 18 درصدی قیمت خودروخودروسازان باز هم مجوز افزایش قیمت گرفتند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه از بین می رودفاطمی امین: تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم موثر باشد.
گسترش قیمت خودرو تنظیم بازار 

  

حمله کرونا به تاتنهام؛ 13 نفر ویروسی شدند13 نفر از اعضای باشگاه تاتنهام کرونا گرفتند.
برنا تاتنهام 

  

با اعلام کونته؛ 13 کرونایی در اردوی تاتنهامبا اعلام سرمربی تاتنهام 13 عضو این باشگاه به کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا بازی تاتنهام انگلیس 

  

فولادی که کرونا را از بین میبرد!فولادی که ویروس کرونا را از بین میبرد چه نام دارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

وعده وزیر صمت برای قیمت خودرو سال آیندهوزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستور ماه قبل رییس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که وی تاکید داشت که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد. فاطمی امین یادآورشد: عدم اصلاح قیمت ها طی 9 ماه گذشته باعث کاهش نقدینگی در صنعت خودرو سازی شده بود.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور افزایش قیمت قیمت 

  

خبر خوش وزیر صمت در مورد کاهش قیمت خودرووزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان