ایلنا   |  گوناگون  |  

خبری از یارانه کرونا نیست/ احتمال دارد خیلی‌ها اخراج شوند

محسن باقری گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را بایستی کارگران بدهند.

خبری از یارانه کرونا نیست/ احتمال دارد خیلی‌ها اخراج شوند

محسن باقری گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را بایستی کارگران بدهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با آغاز پیک چهارم کرونا بعد از تعطیلاتِ نوروزی، بالاخره تصمیم برای تعطیلیِ ده روزه گرفته شد. تعطیلی‌ای که اگرچه به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، برای جلوگیری از پیشروی شیوع کرونا و گذشتن از وضعیت قرمز به وضعیت غیرقابل کنترل لازم است اما در این بین کارگران متحمل ضررهای بسیاری می شوند. تعطیلاتی که بیش از همه کارگران اصناف کوچک را که نسبت به باقیِ کارگران ثباتِ کاری کمتری دارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. اصلا بعید نیست که خیلی از آنها در این ده روزِ تعطیلی، حقوقی دریافت نکنند و یا حتی بسیاری از آنها به دلیلی شرایطِ بدِ اقتصادی و نداشتنِ پشتوانه‌ و حمایتِ قانونی اخراج شوند. حالا دیگر بعد از گذشتِ یک سال از شیوع کرونا با کارگرانی مواجه هستیم که شرایط اقتصادی بسیار سخت‌تری نسبت به سال قبل متحمل می‌شوند.

محسن باقری (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با بیان اینکه این وضعیت برای کارگرانِ شاغل در کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشکلاتی را به وجود می‌آورد، گفت: البته مشکلات واحدهای کوچک بسیار بیشتر است؛ این کارگران چون درآمد چندانی ندارند و تنها راه امرار معاش آنها همین حقوق حداقلی و معمولاً بدون مزایای مزدی است و با توجه به اینکه مزدی هم که تعیین شده تنها یک سوم سبد معیشت است و معمولا تا دهم ماه بیشتر کفاف هزینه‌های زندگی آنها را نمی‌دهد، دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را کارگران باید بدهند. این مصوبات درواقع تنها برای ادارت و دستگاه‌های دولتی است؛ در این اوضاع وخیم برخی از کارگران باید حتما سرکار باشند و مشاغلی هم که تعطیل می‌شوند همانطور که گفتم، کارگرانشان تحت فشار قرار می‌گیرند. وضعیت کارگرانِ خدماتی هم که مشخص است؛ آنها مجبورند در این دوران بحرانی سرکار باشند اما هیچ امتیازات ویژه‌ای برایشان در نظر گرفته نشده است.  

باقری گفت: یک سال از کرونا می‌‎گذرد و ما هنوز درگیر مسائل ابتداییِ روابط کار، اشتغال و در کل همان مسائل بنیادین کار مثل حق بیمه‌، بیمه بیکاری و حمایت‌های اولیه از کارگران هستیم. در این مدت کارگران تاوان اشتباه دولت را می‌دهند. در حال حاضر نه صحبت از حمایت از کارگران در قالب یارانه و سبد حمایتی است و نه حمایت از کارفرمایان برای سرِپا نگه داشتنِ کارگاه‌ها.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران تاکید کرد: کارفرمایان در این جور مواقع از وظایف خود در قبال کارگران شانه خالی می‌کنند؛ دادنامه‌ی 179 باعث شد بنیان‌های اشتغال از بین برود و قراردادهای موقت و بدون امضا، دست کارفرمایان را در رفتار با کارگران باز گذاشت و کارفرمایان از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند بنابراین دور از انتظار نیست که بسیاری از کارگران در جریان این تعطیلی‌ها اخراج شوند. سال گذشته هم همین اتفاق افتاد؛ بیش از 960 هزار نفر برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند که از این بین 600 هزار نفر نتوانستند از آن استفاده کنند و کسانی هم که بیمه بیکاری به آنها تعلق گرفت هنوز مشکلاتی با بیمه و سابقه بیمه خود دارند.

یارانه بیمه بیکاری بیمه   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

واکنش قیمت دلار به ثبت نام همتیهمزمان با ثبت نامه عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قیمت دلار افزایش یافت.
فردا قیمت دلار بانک مرکزی 

  

صدور بیش از 7 میلیون جریمه کروناییرییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از صدور بیش از 7 میلیون جریمه کرونایی خبرداد.
برنا پلیس رانندگی 

  

نزول شاخص هم وزن بورس/ سقوط قیمت 69 درصد نمادهای بازار + نموداراقتصادنیوز: امروز 25 اردیبهشت 1400 شاخص کل بورس صعود کرد اما شاخص هم وزن 2 هزار و 967 واحد نزول کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن قیمت 

  

آیا افزایش ضربان قلب پس از تزریق واکسن کرونا طبیعی است؟محققان با گردآوری اطلاعات بیش از 4 هزار شهروند آمریکایی با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند موسوم به
خبرفوری قلب سازمان بهداشت جهانی شهروند 

  

کاهش 80 درصدی سفر خارجی/ گرانی ارز و کرونا مسیر سفرها را عوض کرددر حالی در سال گذشته تردد مسافرت های خارجی 80 درصد کاهش داشته است که مسئولان گمرک ایران دلیل آن را م
خبرفوری سفر گرانی ارز 

  

تست کرونای تیم ملی والیبال ایران منفی شدنتیجه آزمایش کرونای صبح امروز (شنبه، 25 اردیبهشت ماه) اعضای تیم ملی والیبال ایران منفی شد تا تمرینات بدون مشکل پیگیری شود و مرحله جدید اردوی این تیم برگزار شود.
اعتماد والیبال ایران ماه 

  

مجوز افزایش سرمایه شرکت بیمه دی از سوی سازمان بورس صادر شدتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
مستقل‌آنلاین سرمایه بیمه بیمه مرکزی 

  

کرونا این صنعت را به خاک سیاه نشانداقتصادنیوز :‌اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تولید صنعتی کشورهای جهانی در فصل پایانی سال 2020 پرداخته است.
اقتصادنیوز صنعت تهران اتاق بازرگانی