گسترش   |  اجتماعی  |  

تاثیر آموزش مجازی بر روی سلامت معلمان

یک کارشناس آموزش و پرورش گفت:بخش مهمی از چالش‌های آموزش مجازی که با سلامت روان آنان نیز در پیوند است مربوط به عدم آمادگی معلمان و سواد رسانه‌ای آنان است.

تاثیر آموزش مجازی بر روی سلامت معلمان

همه گیری کووید -19، سیستم آموزش و پرورش دراکثر کشورها را مختل کرده و مدارس برای اعمال فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعطیل شده اند و به دنبال این تعطیلی موسسات آموزشی، از مدارس تا دانشگاه‌ها، به روش‌های تدریس و ارزشیابی آنلاین روی آورده اند. تجزیه و تحلیل داده‌های اولیه از پژوهش‌های انجام گرفته از تاثیرات آموزش آنلاین نشان می‌دهد که این آموزش برای معلمان و تدریسشان نیز یک مانع بوده است.

زهرا علی اکبری کارشناس آموزش و پروش و استاد دانشگاه در مورد آسیب‌های آموزش مجازی بر معلمان گفت:در یک نظرسنجی آنلاین گسترده که توسط دانشگاه فینیکس ویک کالج آموزشی (10 آوریل تا 13 آوریل 2020) انجام شد، حدود هزار نفراز معلمان در تمامی سطوح آموزشی شرکت کردند.

وی ادامه داد:اهداف اولیه نظرسنجی این بود که معلمان با حرکت به سمت آموزش مجازی، موفقیت‌ها، چالش‌ها و نیازهای برآورده نشده را در کجا تجربه می‌کردند و همچنین با توجه به منابع و ابزارهایی که در اختیار دارند و یا آرزو داشتند که برای تدریس آن‌ها را داشته باشند، وضعیت سلامت روانی خود را چگونه ارزیابی می‌کنند و چه محتوائی به آن‌ها کمک می‌کند تا در آموزش آنلاین موفق شوند.

وی گفت:با کمال تعجب، معلمان گزارش دادند که 81 درصد آنان احساس عدم اطمینان دارند و 75 درصد از آن‌ها نیز اعلام کرده اند که در این شرایط مضطربند.

وی ادامه داد: در آموزش آنلاین 77 درصد انان احساس توانایی و 66 درصد آنان دارای انگیزه بودند؛ که این آمار در مقایسه با دانش اموزان نشان از این است که معلمان به توانایی‌های خود برای سازگاری با آموزش مجازی اطمینان بیشتری نسبت به توانایی‌های دانش آموزان خود برای انجام این کار دارند.

وی با اشاره به اینکه نحوه برخورد و مواجه معلمان با این موضوع متفاوت است گفت: این موضوع مواجه با شرایط جدید و اینکه معلم ا زمحدوده آسایش خیال خود خارج می‌شود و وارد وادی جدید یمی شود احساس اضطراب را در او افزایش می‌دهد که آمار نیز این موضوع را تایید کرد.

وی ادامه داد:از این رو برخی از معلمان احساسات ناخوشایندی را در این دوره تجربه کرده اند بسیاری از انان عنوان کرده اند که ناامید و خسته هستند.

وی اضافه کرد:عمده گلایه آنان این است که " ما نه زمان انتقالی داشتیم و نه فرصتی برای آزمایش روش‌ها داشتیم. منطقه و مدرسه از ما می‌خواست، تغییر روش آموزش را در عرض چند ساعت کامل کنیم و انجام دهیم؛ بنابراین احساس کردم که پشتیبانی نمی‌شویم و قطعاً مورد قدردانی قرار نمی‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که معلمان بیشتر چه تقاضایی دارند گفت: در آموزش مجازی و سلامت روان معلمان این نکته بسیار مهم هست که آنان بیشتر از آنکه به دنبال حمایت از سوی نظام آموزشی و مدیران مدارس باشند، به حمایت دوستان و خانواده و اولیا دانش اموزان نیاز دارند.

علی اکبری گفت:البته بخش مهمی از چالش‌های آموزش مجازی که با سلامت روان آنان نیز در پیوند است مربوط به عدم آمادگی معلمان و سواد رسانه‌ای آنان است.

وی اضافه کرد:در حالی که دانش آموزان در دسترسی دیجیتالی به آموزش با مشکل روبرو هستند، معلمان نیزدر زمینه آموزش از طریق رسانه‌های دیجیتال با مشکلاتی روبرو هستند و با مسائلی مربوط به اینترنت و هزینه‌های داده‌ها مواجه هستند.

علی اکبری گفت:به غیر از مسائل تکنولوژیکی، معلمان با موانع مختلف دیگری نیز در کلاس‌های آنلاین روبرو هستند؛ آداب معاشرت دانش آموزان در کلاس آنلاین، حضور والدین در کلاس‌های آنلاین، دشواری حفظ نظم و انضباط و... از مشکلات عدیده آنان است.

وی ادامه داد:معلمان همچنین با عدم پشتیبانی فناوری اطلاعات، تغییرات مداوم فناوری، دسترسی نابرابر برای همه دانش آموزان، نرم افزار بهینه نشده برای دستگاه‌های تلفن همراه و مسائل امنیتی نیز مواجه هستند.

این کارشناس آموزش و پرورش گفت:ناگفته نماند که بسیاری از معلمان در جریان یادگیری آنلاین با مشکلات شخصی دانش آموزان خود بیشتر مواجه می‌شوند و احتمالاً شرایطی را از فقر اقتصادی و اوضاع فرهنگی خانواده‌های دانش آموزان را تجربه می‌کنند که بر سلامت روان آنان تأثیر منفی می‌گذارد. معلمان می‌دانند که دانش آموزان مانند زمان آموزش حضوری، مکان امنی برای آموزش به مدت 7 ساعت در روز را ندارند و باید از محیط خانه برای آموزش‌های آنلاین و تصویری استفاده کنند.

وی همچنین گفت:جدا کردن زندگی درخانه و زمان کلاس، عدم رعایت یک برنامه معمولی و روزانه وحواس پرتی در خانه، باعث می‌شودکه دانش آموزان نتوانند تمرکز خوبی بر روی کلاس‌های درس وآموزش‌ها داشته باشند و معلمان نتوانند آموزش مطلوبی برای آنان داشته باشند. حجم ارتباطات معلمان با دانش آموزان و والدین افزایش یافته و تحت فشار هستند تا یادگیری با کیفیت را بدون کلاس‌های حضوری ارائه و ادامه دهند. این چالش انرژی بیشتری از معلم می‌گیرد و وی را زودتر از کلاس حضوری خسته می‌کند.

وی اظهار کرد:معلمان قبل و بعد از کلاس‌های آنلاین زمان زیادی را صرف تهیه محتوای الکترونیکی و ارزشیابی یادگیری دانش آموزان می‌کنند. در حالی که درآموزش حضوری این محتوا و ارزشیابی راحت‌تر و قابل دسترس‌تر در کلاس درس انجام می‌گیرد و معلمان می‌توانند از اوقات دیگر خود برای به کارگیری ایده‌های جدید در تدریس و به روز رسانی روش‌های خود استفاده کنند.

وی در پایان گفت:از این رو آموزش مجازی با توجه به اینکه وقت بیشتری از معلمان را برای آموزش سلب می‌کند، خستگی‌های روحی و جسمی زیادی برای معلمان به همراه داشته است.

 

منبع: میزان

آموزش آموزش مجازی سلامت روان   اخبار برگزیده
  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

یک توصیه مهم درباره دز سوم واکسن کرونااقتصادنیوز : گروه مشاوره استراتژیک متخصصان ایمن سازی تحت سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند برای دریافت دز تقویت‌کننده افراد از واکسن‌هایی با فناوری مشابه آنچه که قبلاً دریافت کرده‌اند، استفاده کنند.
اقتصادنیوز فناوری 

  

بروز سردرد بعد از تزریق واکسن کرونا را حتما جدی بگیرید!یک فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: بروز سردردهایی که سه روز بعد از تزریق واکسن کرونا آغاز می‌شوند حطرناک است، این سردردها ممکن است با دردهای شکمی و تهوع همراه باشد که بسیار مهم هستند.
گسترش سکته مغزی مغز دارو 

  

علت صفر نشدن آمار فوتی‌های کرونا اعلام شدعضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افرادی که هنوز دو دوز واکسن خود را تزریق نکرده یا اینکه تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند و پس از این هم دریافت نمی‌کنند، به کرونا مبتلا و متاسفانه به نوع شدید آن هم گرفتار می‌شوند.
گسترش پژوهش ویروس واکسیناسیون 

  

پیش بینی بورس فردا 5 آبان 1400/سناریوی بازگشت شاخص بورساقتصادنیوز: شاخص بورس در روز پایانی هفته امیدوار است با تحرکات خریداران در سمت تقاضا سبزرنگ بماند اما تا حدودی هم میل به بازگشت به سمت کانال 1.4 میلیون واحد دارد. البته سناریوی محتمل برای روز چهارشنبه قابل پیش بینی نیست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

متهم تازه پیدایش کرونااقتصادنیوز:‌رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: طبیعتاً اولین متهم کسانی هستند که ظرفیت و قابلیت فنی ساخت آنها را دارند، چراکه کارهای تحقیقاتی ویروس‌ها نیازمند آزمایشگاه‌های سطح سه و چهار است که آمریکایی‌ها در دنیا 50 آزمایشگاه در این سطوح را توسعه دادند.
اقتصادنیوز پدافند غیرعامل ویروس 

  

طغیان هولناک کرونا در روسیه+ نموداراقتصادنیوز: بررسی آمارهای کرونایی در برخی نقاط جهان نشان از رشد در ابتلا و مرگ ومیر کرونا دارد. در این میان کشور روسیه رکورد مرگ ومیر روزانه را شکسته و اکنون در بالاترین سطح آمارهای جهانی ایستاده است.
اقتصادنیوز روسیه مرگ 

  

این 10 خبر بورس فردا را تکان می دهد!امروز 4 آبان 1400 اخبار اقتصادی، بورسی و سیاسی زیادی منتشر شد که از بین آن‌ها این ده خبر می‌تواند بر روی بورس فردا تاثیرگذار باشد. توصیه می‌شود این ده خبر را قبل از معاملات فردا بخوانید.
گسترش ایران گرانی کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

معاملات 4 نماد بورسی تایید نشد/ لیست تعلیقی ها و توقیفی هااقتصادنیوز: بخشی از معاملات سه نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
اقتصادنیوز 

  

واکنش سکه به کاهش قیمت دلارامروز 4 آبان 1400 قیمت دلار تحت تاثیر افزایش عرضه افت کرد. قیمت یورو آزاد کاهش یافت و به کانال 31 هزار تومان وارد شد، اما قیمت یورو سنا و متشکل بالا رفت.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (4 آبان)در پی تقویت دلار امریکا و افت اندک اونس در بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه اعلام شد و بر این اساس سکه تمام بهار آزادی با 25 هزار تومان کاهش 11 میلیون و 500 تومان قیمت خورد.
گسترش قیمت یورو تورم 

  

زهر عقرب در درمان کرونا موثر است؟محققان در تازه‌ترین مطالعات خود پیرامون ویروس کرونا، به نتایج جالبی درباره تاثیر زهر عقرب بر درمان بیماری کرونا دست یافته‌اند.
گسترش درمان ویروس کار 

  

قیمت خودرو افزایش یافت+ جدول قیمتبررسی قیمت‌ها در بازار خودرو حکایت از افزایش قیمت‌ها در این بازار از اواخر مهر ماه تاکنون دارد به طوری که در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید 111 از 154 میلیون تومان در اواخر مهر ماه امروز به 155 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

وضعیت کرونا درآمار کشور | احتمال بروز موج ششم وجود داردعضو کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر لزوم بررسی وضعیت شهرهای قرمز کرونایی در کشور، گفت: هرچند در کل آمارهای کرونا در کشور رو به کاهش است اما هنوز احتمال بروز موج ششم وجود دارد.
۵۵ آنلاین مرگ 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 4 آبان 1400/ بدون تغییراقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت تغییری نکرد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

پیش بینی جذاب از بورس فردا (5 آبان)امروز بازار سهام ابتدا با روند منفی شاخص همراه شد اما در پایان نیمه اول معاملات شاخص با رشد اندکی مواجه شد و در پایان بازار با 336 واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 384 هزار واحد قرار گرفت.
گسترش سهام شاخص دولت