تسنیم   |  اقتصادی  |  

تورم‌های افسارگسیخته ایران ریشه در طرف عرضه دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با بیان این که تورم‌های افسارگسیخته ایران ریشه در طرف عرضه دارد گفت: به عقیده من در شرایط کنونی اقتصاد کشور که تورم و رشد نقدینگی بالاست، نمیتوان از ابزار خلق پول برای ایجاد توسعه استفاده کرد.

تورم‌های افسارگسیخته ایران ریشه در طرف عرضه دارد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست «نقش پول در اقتصاد؛ عامل رونق تولید یا ایجاد تورم»، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف برگزار شد. این جلسه، پنجمین نشست تخصصی از ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ 29 بهمن سال جاری با موضوع «نظام بانکی در خدمت تولید» برگزار خواهد شد. در این نشست به مسائلی همچون کارکرد بانک و پول در اقتصاد و ضرورت هدایت نقدینگی بانک‌ها به سمت تولید از طریق اصلاح سازوکارهای نظارتی پرداخته شد.

رشد بالای نقدینگی عامل اصلی تورم‌های بالا

در این نشست کامران ندری عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، ضمن بیان نظرات جریان متعارف اقتصاد درخصوص نقش پول گفت: در بلندمدت رابطه رشد نقدینگی و تورم بالا اثبات شده است و عامل اصلی تورم‌های بالا در اقتصاد کشور ما نیز رشد فزاینده و افسارگسیخته نقدینگی در نظام بانکی بوده است. در عین حال در کوتاه مدت افزایش نقدینگی به سرعت خود را در تورم نشان نمی‌دهد و میتواند جهش‌هایی دفعی را در افزایش تولید و اشتغال ایجاد کند.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا در کوتاه مدت رابطه رشد نقدینگی و تورم برقرار نیست ولی این رابطه در بلندمدت برقرار است، گفت: در کوتاه مدت این رابطه به دلیل چسبندگی قیمت‌ها و دستمزدها برقرار نیست و این مسئله موجب میشود که رشد نقدینگی در کوتاه مدت اثر مثبت بر تولید داشته باشد. عامل دومی که تأثیر کوتاه مدت رشد نقدینگی بر تولید را توضیح میدهد، چسبندگی انتظارات است و در واقع تا زمانی که انتظارات خودشان را با شرایط جدید وفق نداده است، رشد نقدینگی می‌تواند بر رشد اقتصادی اثرگذار باشد.

تورم‌های افسارگسیخته ایران ریشه در طرف عرضه دارد

ندری ادامه داد: در رابطه با اقتصاد ایران نیز همین رابطه که در دیگر کشورها برقرار است، در مورد ایران نیز صادق است. در ایران هم رشد نقدینگی نسبتا بالاست و تورم بالا هم قابل مشاهده است. در واقع میتوان تورم بالا را به رشد نقدینگی بالا نسبت داد. با وجود این به دلیل شوک‌های طرف عرضه، میزان تورم به مراتب بیشتر از مقدار افزایش نقدینگی بوده است. شوک‌هایی همچون اصلاح قیمت انرژی، هدفمندی یارانه ها، تحریم‌ها و دیگر موارد مشابه از این دست شوک‌های طرف عرضه است.

وی افزود: اما اگر رشد نقدینگی بالا در اقتصاد ایران نبود، شوک‌های طرف عرضه هم میتوانست اثر موقتی داشته باشد و تنها برای مدتی اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد. اما به دلیل رشد بالای نقدینگی که کماکان ادامه داد، نمیتوان تصور کرد که در بلندمدت تورم کنترل شود.

بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته کنترل کل‌های پولی را کنار گذاشته‌اند

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق ادامه داد: نکته مهم دیگر اینکه از اوایل دهه 90 میلادی، هرچه تمرکز کشورهای توسعه یافته بر مهار تورم بیشتر شده، کل های پولی اهمیت خود را در سیاستگذاری پولی از دست داده اند. درحال حاضر بانک‌های مرکزی اهمیت کمتری برای تعیین کل های پولی میدهند و نرخ بهره برایشان مهم شده است. به همین دلیل نقدینگی به صورت درونزا در اقتصادها تعیین میشود.

وی افزود: اما در عین حال رشد نقدینگی هم در کشورهای توسعه یافته که موفق به مهار تورم شده‌اند، پایین است و همچنان افزایش نقدینگی تحت کنترل بانک مرکزی قرار دارد.

رشد اقتصادی حاصل بهبود عوامل واقعی است

ندری ادامه داد: در نظر گرفتن تجربه کشورها و مباحث نظری علم اقتصاد نشان می‌دهد برای افزایش تولید و رشد اقتصادی نمیشود چندان از اهرم های پولی استفاده کرد؛ چراکه رشد اقتصادی به متغیرهایی وابسته است که برخلاف پول، بر بخش واقعی اقتصاد تأثیر می‌گذارند.

وی نهادها و قوانین داخلی را از جمله عوامل واقعی اثرگذار بر رشد بلندمدت تولید دانست و ادامه داد: رشد بالای نقدینگی در بلندمدت به طور قطع به تورم بالا منجر میشود و در کوتاه مدت هم بسته به اینکه چسبندگی قیمت‌ها چقدر باشد، میتواند بر تولید اثرگذار باشد.

خلق پول بانک‌ها لزوما بهتر از خلق پول بانک مرکزی نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در بیان اهمیت نقش آفرینی پول و نظام بانکی در توسعه کشورها گفت: به نظر من پول نقش تاریخی خود را در توسعه کشورها ایفا کرده و این مسئله مشخص است. اقتصاد بدون پول اصلا قابل تصور نیست و دستیابی به این درجه از توسعه در کشورها، بدون استفاده از پول امکان پذیر نبود.

وی افزود: اما نکته اساسی در این زمینه این است که پول چگونه توسط بانک مرکزی و یا بانک‌ها خلق شود و چگونه به عوامل اقتصادی تخصیص پیدا کند. در این زمینه نمیتوان به سادگی گفت شیوه خلق پول بانک‌ها کارآمدتر از خلق پول بانک مرکزی است؛ چراکه کشورهای دنیا درعمل نه خلق پول کامل از سوی بانک مرکزی را پذیرفته اند و نه خلق پول کامل از سوی بانک‌ها را در دستورکار قرار داده‌اند. به عقیده من بهتر است به این سئوال پاسخ بدهیم که پول چگونه به سمت بخش تولید هدایت شود. چراکه در غیر اینصورت می‌تواند اثر معکوس بر اقتصاد داشته باشد.

تجربیات ژاپن و کره جنوبی در هدایت اعتبار قابل استفاده است

ندری با تأکید بر لزوم هدایت اعتبار و نقدینگی نظام بانکی به سمت فعالیت‌های تولیدی گفت: به عقیده من در شرایط کنونی اقتصاد کشور که تورم و رشد نقدینگی بالاست، نمیتوان از ابزار خلق پول برای ایجاد توسعه استفاده کرد؛ اما مسئله هدایت اعتبار یکی از مهم‌ترین نیازهای اقتصاد کشورماست. اگر نقدینگی موجود نظام بانکی به سمت فعالیت‌های مولد هدایت شود میتواند به افزایش رشد اقتصادی منجر گردد.

وی افزود: این روند اقداماتی است که در کشورهای متعددی همچون کره جنوبی و ژاپن در بازه‌های زمانی قبل از دهه 80 مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این در سال‌های اخیر و بعد از بحران مالی سال 2007 نیز به نوعی سیاست‌های هدایت اعتبار بار دیگر مورد استفاده کشورهایی همچون آمریکا قرار گرفته است.

چالش‌های استفاده از ابزارهای هدایت اعتبار

این استاد اقتصاد در پایان گفت: اما در زمینه هدایت اعتبار و نقدینگی نظام بانکی به سمت تولید از طریق نقش آفرینی مستقیم دولت و یا بانک مرکزی، چالش‌های زیادی وجود دارد؛ از جمله اینکه چطور فعالیت های مولد و سودده را تشخیص دهیم؛ یا اینکه با چه روش‌هایی از انحراف در تخصیص منابع جلوگیری کنیم.

وی افزود: اگر این دغدغه ها رفع شود، حتما هدایت اعتبار و نقدینگی نظام بانکی به سمت فعالیت‌های مولد، می‌تواند اثرات قابل توجهی در بهبود شرایط تولید در کشور داشته باشد

 انتهای پیام/

تورم ایران اقتصاد ایران   اخبار برگزیده
  

ادعای پمپئو درباره پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مقابله با «کرونا»وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی بی‌اساس مدعی شد که این کشور برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» به ایران پیشنهاد کمک داده است.
ایلنا مایک پمپئو ایران ویروس 

  

تصویر اثرگذار دو پرستار زن در مرز قرنطینه و عادی در کاشاندر روزهای سخت مبارزه با کرونا تصویر این دو پرستار در صف اول مبارزه با بیماری حسابی وایرال شده است. ملاقات دو دوست در مرز بین محیط قرنطینه و محیط عادی بیمارستانی در کاشان
۵۵ آنلاین پرستار کاشان 

  

دست زدن به نازل بنزین ممنوع شدشرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران طی اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد: تمامی عملیات اختصاصی در جایگاه‌های CNG توسط اپراتورها انجام می‌شود و سرنشینان خودرو با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در راستای پیشگیری از کرونا ویروس، حق دست زدن به نازل را ندارند.
خودروتک بنزین خودرو ویروس 

  

کلید زنگ متصل به پایه صندلی‌ای که رهبر انقلاب روز گذشته برای پزشکان و پرستاران پیام تشکر داده بودند، مورد توجه و البته هجمه جدید رسانه‌های ضدانقلاب قرار گرفت.
نامه نیوز فضای مجازی رهبر انقلاب خواننده 

  

هفته سختی در پیش است؛ پیک اصلی کرونا در روزهای آتی/ کاهش ساعت کاری ادارات/ کنترل ترددها بجای قرنطینه/ مرخصی زندانیان با شرایط خاص/ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌هااقتصادنیوز؛ سعید نمکی وزیر بهداشت در پایان پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن توضیح درباره شرایط کشور در زمینه شیوع ویروس کرونا، به تشریح تصمیمات این نشست پرداخت.
اقتصادنیوز درمان ساعت کار دورکاری 

  

اطلاعیه سازمان لیگ فوتبال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونامرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران اطلاعیه‌ای را در ارتباط با وظایف بخش‌های مختلف فوتبال برای مقابله با ویروس کرونا صادر کرد.
مملکت‌آنلاین لیگ برتر فوتبال بازی 

  

روسیه دوست است یا خیانتکار؟ / گزارش دیلی صباح درباره سیاست های جدید مسکوروسیه از سال 1971 تا کنون در بندر طرطوس سوریه پایگاه دریایی در اختیار دارد و به تازگی به نوسازی و تجهیز آن مبادرت کرده است. روسیه در غرب سوریه نیز پایگاه هوایی حمیمیم را در اختیار دارد. بزرگترین دستاور جنگ داخلی سوریه دسترسی پیدا کردن روسیه به آب های گرم مدیترانه است.
مثلث روسیه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا 

  

اگر می خواهید خودرو بخرید، الان بخرید (دلیل)آنچه مشخص است در آغازین روزهای هر سال همراه با تعیین میزان ارزش افزوده، بیمه، هزینه شماره‌گذاری و مالیات خودرو، قیمت‌ها به‌طور طبیعی در شرکت‌های خودروساز افزایش می‌یابد.
خودروتک خودرو خودروسازان بیمه 

  

آیا پنیر سیستم ایمنی را تقویت می کند؟پنیر موتزارلا سدیم و کالری کمتری نسبت به اکثر پنیر ها دارد. همچنین حاوی پروبیوتیک است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.
مستقل‌آنلاین سیستم ایمنی پوکی استخوان وزن 

  

بهترین روش برای پیشگیری کروناشستن مداوم دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا موضوعی مهم است و برای انجام این کار باید 12 مرحله را طی کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس کار ایتالیا 

  اخبار داغ
  

بحران حقیقی؛ مبارزه رسانه با بیماری کرونارخساره رستگارمقدم- جامعه‌شناس
برنا رسانه 

  

اعلام ابتلا به کرونا از سوی مقامات ایرانی نماد بارزی از شفافیت ایران استسفارت ایران در پاریس اعلام ابتلا به ویروس کرونا از سوی مقامات ایرانی را نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی برشمرد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک‌های تخصصی بیشتر به ایران برای مبارزه با کروناوزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن تشکر از وی بابت ابراز همدردی با دولت و ملت چین در اوج بحران کرونا، از آمادگی کشورش برای ارسال کمک‌های تخصصی و همکاری علمی با ایران در زمینه مبارزه با کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین چین ایران دولت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ هفته صعودی با کاهش قیمت پایان یافتاقتصادنیوز؛ در اولین هفته از آخرین ماه سال 1398 قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران با حرکت در مسیر صعودی، رشد قابل توجهی را تجربه کردند، اما در آخرین روز هفته التهاب بازار فروکش کرد و دلار و سکه و طلا با اصلاح قیمتی مواجه شده و روند ملایم کاهشی را پیمودند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تسلا در آستانه تبدیل شدن به با ارزش ترین برند خودرویی دنیاگفتنی است که تا تاریخ 26 فوریه، ارزش بازار تسلا به 145 میلیارد دلار رسیده است و اکنون تنها با خودروسازی ژاپنی تویوتا رقابت می‌کند که بیش از 200 میلیارد دلار ارزش دارد.
خودروتک خودرو تویوتا دلار