ایلنا   |  سیاسی  |  

دیپلماسی به عنوان یک گزینه عاقلانه برای ریاض در حال ظهور است/ حل اختلاف‌ها، در زمان کم ممکن نیست

نیشن در تحلیلی به کاهش تنش میان ایران و عربستان پرداخت.

دیپلماسی به عنوان یک گزینه عاقلانه برای ریاض در حال ظهور است/ حل اختلاف‌ها، در زمان کم ممکن نیست

نیشن در تحلیلی به کاهش تنش میان ایران و عربستان پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از نیشن، به گفته کارشناسان سیاسی، عادی‌سازی روابط بین عربستان و ایران به دلیل اختلافات قابل توجه در کوتاه‌مدت اتفاق نمی‌افتد.

هفته گذشته، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی گفت: ایران یک کشور همسایه است و ما آرزو داریم که رابطه خوب و برجسته با آن داشته باشیم.

وی افزود: ما خواهان یک ایران مرفه و دارای منافع متقابل با یکدیگر هستیم، اما مشکل ما در مورد ایران اقدامات منفی این کشور مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از برخی نیروها در برخی از کشورهای منطقه و برنامه موشک بالستیک است.

ولیعهد عربستان گفت: "ما برای حل این مشکل با شرکای خود کار می‌کنیم و امیدواریم که بر مشکلات غلبه کنیم و با همه رابطه خوب و مثبتی داشته باشیم."

بن سلمان جزئیات مذاکرات خود با شرکا را مشخص نکرد، اما فایننشال تایمز اخیراً گفت که یک هیئت سعودی در تاریخ 9 آوریل در بغداد پایتخت عراق با یک هیئت ایرانی دیدار کرده است.

گفت‌وگوهای محرمانه سعودی و ایرانی، به گفته منابع آگاه، بر کاهش تنش میان دو کشور، حملات انصارالله به عرستان و توافق بر سر برگزاری دور جدید مذاکرات متمرکز بوده است.

پروفسور سنگیز تومار، معاون رئیس دانشگاه بین‌المللی ترک گفت که ولیعهد سعودی تغییرات قابل توجهی در سیاست نشان داده است.

تومار با اشاره به اینکه سیاست‌های رئیس جمهور آمریکا جو بایدن تأثیر قابل توجهی بر خاورمیانه گذاشته است، تأکید کرد که همگرایی مصر و ترکیه بهترین نمونه برای این امر است.

تومار گفت: ولیعهد سعودی نه تنها در مورد بهبود روابط با ایران صحبت کرد بلکه در سخنرانی خود بر ضرورت از بین بردن افراط‌گرایی در پادشاهی متمرکز شد.

وی گفت که بیانیه ولیعهد مبنی بر اینکه 90 درصد اتفاق نظر بین ایالات متحده و کشورش وجود دارد به این معنی است که مبارزه با ایران با روشی متفاوت تحت رهبری واشنگتن ادامه خواهد یافت.

وی افزود: "این بیانیه به این معنی است که عربستان سعودی دیگر با حمایت از جنبش‌های افراطی با ایران مبارزه نخواهد کرد. این یک تحول بسیار مهم برای کل جهان و خاورمیانه است و اگر این اتفاق بیفتد به خاموش شدن آتش موجود تنش در منطقه کمک می‌کند ، ".

با این حال ، از آنجا که بن سلمان از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان "یک مشکل منفی" یاد کرد، تومار اظهار داشت که به نظر می‌رسد دیدن هرگونه تحول در کوتاه مدت دشوار است.

 سرهان آفاکان، استاد دانشگاه موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه مرمره، گفت که قابل توجه‌ترین بخش سخنرانی شاهزاده این است که وی گفت آنها با شرکای جهانی و منطقه‌ای خود در تلاشند تا راه‌حل‌هایی برای این مشکلات پیدا کنند. غلبه بر این مشکلات بسیار دشوار است.

آفاکان با اشاره به اینکه تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی تنها به دلیل اختلافات ایدئولوژیک نیست، گفت: "این قابل درک است که مخاطب اصلی اظهارات محمد بن سلمان ایالات متحده است."

آفاکان گفت: بن سلمان می‌‌خواهد پیامی به واشنگتن منتقل کند که او می‌تواند خودش مشکلاتش را با ایران حل کند.

وی تأکید کرد: "برای عربستان سعودی ، نائبان و موشک‌های بالستیک ایران حداقل به اندازه برنامه هسته ای این کشور و شاید حتی بیشتر از آنها مشکل سازند."

رحیم فرزام ، کارشناس سیاست خارجی در مرکز مطالعات ایران در آنکارا ، اشاره کرد که خبر عادی سازی احتمالی روابط بین ایران و عربستان که از سال 2016 هیچ روابط دیپلماتیکی ندارند ، درست پس از اعلام ایالات متحده از تغییر در رویکرد خود نسبت به ایران پس از ترک کاخ سفید توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق منتشر شد.

وی خاطرنشان کرد که جو بایدن ، رئیس جمهور فعلی آمریکا ، برخلاف ترامپ ، سیاست بسیار ملایمی علیه ایران را دنبال کرد. واشنگتن که حتی در مورد هدف قرار دادن مهمترین متحد خود اسرائیل در خاورمیانه توسط نیروهای مورد حمایت ایران واکنشی نشان نمی‌دهد و در حال احیای توافق هسته‌ای است. نگرش واشنگتن که دیپلماسی با ایران را در اولویت قرار می‌دهد ، باید به عنوان یک پیام قوی برای متحدان ایالات متحده خوانده شود.

وی تأکید کرد: "دیپلماسی به عنوان یک گزینه عاقلانه برای ریاض در حال ظهور است."

وی افزود: "در مورد ایران ، بهبود روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی لازم است."

 فرزام خاطرنشان کرد که برای بهبود روابط دو کشور باید بر بسیاری از اختلافات اساسی غلبه کرد.

وی افزود: "بنابراین بعید است که این مذاکرات به زودی به نتایج موفقی منجر شود که شکاف بین دو کشور را کاهش دهد."

 

دیپلماسی ریاض سیاست خارجی   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

تصمیمات ستاد ملی کرونا درباره سفرهای منتهی به عید فطررئیس جمهور گفت: دولت اجازه نخواهد داد در انتخابات سلامت و در عین حال مشارکت بالای مردم آسیب ببیند. از این نظر دولت تدبیر و امید در مقایسه با ادوار انتخابات جمهوری اسلامی، وظیفه ای سنگین تر و مضاعف بر عهده دارد.
اقتصادنیوز عید فطر رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

افزایش قیمت دلار در سامانه نیمااقتصاد نیوز: گزارش بانک مرکزی نشان می دهد قیمت دلار در سامانه نیما 238 تومان افزایش یافته است.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

آیا واقعا مصرف مواد غذایی قلیایی باعث نابودی ویروس کرونا می‌شود؟دانشمندان آمریکایی به سوالات مطرح شده درباره ارتباط میان مصرف مواد غذایی قلیایی و نابودی کووید 19 پاسخ دادند.
برنا مواد غذایی ویروس 

  

سهامداران نگران اصلاح قیمت دلار نباشندیک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اصلاح بازار در ریزش اخیر قیمت، نسبت دلاری بازار را به شدت ارزنده کرده گفت: سهامداران نگران اصلاح قیمت دلار نباشند بازار سرمایه از این موضوع نفع می‌برد.
گسترش قیمت دلار سرمایه 

  

راهکار خروج بازار خودرو از رکود + جدول قیمت خودرو 22 اردیبهشتاقتصادنیوز: امروز 22 اردیبهشت 1400 پرونده بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو در هفته جاری بدون تغییر قیمت در بازار بسته شد.
اقتصادنیوز بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

فرهاد مجیدی اعلام کرد یک دستیار ایتالیایی را به زودی به کادرفنی اش اضافه می کند.
ورزش۳ فرهاد مجیدی ایتالیا 

  

چهارشنبه ها چه اتفاقی برای بورس می افتد؟ + نمودارامروز 22اردیبهشت 1400در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
گسترش اصفهان سهام امیرکبیر 

  

اثر منفی کاهش قیمت دلار بر بورسکارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آیا واقعا داروهای ویژه روماتیسم میزان اثرگذاری واکسن کرونا را کاهش می‌دهند؟پزشک متخصص با اشاره به اینکه برخی از داروها و آمپول‌های اصلی بیماری‌های روماتیسمی با واکسن کرونا تداخل دارویی ایجاد می‌کند و ممکن است تأثیر واکسن را کاهش دهد، یادآور شد: بیمارانی که از داروهای روماتیسم استفاده می‌کنند قبل از زدن واکسن کرونا با پزشک در تماس باشند تا در این خصوص مشورت‌های لازم به آنها داده شود.
برنا پزشک